Progturk.com Forum Sayfaları

Genel-Müzik => Müzik-Genel => Topic started by: bay.c on Kasım 26, 2009, 01:01:22 ÖÖ

Title: Blues
Post by: bay.c on Kasım 26, 2009, 01:01:22 ÖÖ
Ben sadece gerekli düzenlemeleri yaptım, olmazsa olmaz önemli tür ile ilgili başlık açma fikri Serbest Düşme nick'li üyemize aittir, bundan sonrası da bu tür ile ilgili yorumlarımızla biz diğer üyelere aittir. :)
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Kasım 26, 2009, 01:48:27 ÖÖ
Anlatacak o kadar çok şey varki...
Title: Ynt: Blues
Post by: bay.c on Kasım 26, 2009, 02:00:48 ÖÖ
Anlatacak o kadar çok şey varki...
Gerçekten öyle...Kısa bir girizgah denemesi yapayım yine de...Ben bu tarzın daha çok işe Rock sosu bulaşmış British Blues kısmı ile ilgiliyim, yani John Mayall, Living Blues, Ten Years After, Allman Brothers Band, Eric Clapton'un Blues dönemleri v.s...Şimdilik bu isimleri verip konu konuyu açar diyerek bekleyelim bakalım. ;)
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Kasım 26, 2009, 02:24:14 ÖÖ
Allman Brothers Band çok güzel işler yapıyor. Derek Trucks'ın da bulunduğu 2003 çıkışlı Hittin' the Note albümünü dinlemeye doyamıyorum son zamanlarda. Yılların verdiği birikim ve genç müzisyenlerinde verdiği yeni soluk çok güzel bir albüm çıkartmış ortaya. Bunların yanında ileride efsane gitarist sayılabilecek Warren Haynes'in başını çektiği Gov't Mule'de "By a Thread" isimli, daha taze sayılabilecek bir albüm çıkardı. İlk parçaya sakallı dedelerin grubu ZZ Top'tan Billy Gibbons gitarıyla eşlik ediyor. ZZ Top sounduna alışkın olanlar hemen hissedecektir zaten. Bunların dışında The Black Crowes'te yeni albüm çıkaran gruplar arasında. Before The Frost & Until The Freeze isimli albümlerine Luther Dickinson eşlik ediyor. Dickinson önceki albümleri Warpaint'te de eşlik etmişti Black Crowes'a. Bu albümleri dinlemenizi öneririm gerçekten. Prog'tan biraz sıyrılıp ara sıra blues dinlemek iyi geliyor insana. Tabi bu bilgilerin bir kısmını Baha Abi sayesinde öğrenmiştim. Sonrada grupları dinlemeyi bırakamadım. Onunda blues ile ilgili söyleyecek çok şeyi vardır ve tabiki diğer üyelerimizinde...
Title: Ynt: Blues
Post by: bay.c on Kasım 26, 2009, 02:37:36 ÖÖ
Bahsini açtığın ve dinlememe vesile olduğun Gov't Mule grubuda çok iyiydi gerçekten, Black Crowes'da sağlamdır... Hatırlattığın iyi oldu Koray.
Title: Ynt: Blues
Post by: Porcupine Tree on Kasım 26, 2009, 11:50:07 ÖÖ
Ben sadece gerekli düzenlemeleri yaptım, olmazsa olmaz önemli tür ile ilgili başlık açma fikri Serbest Düşme nick'li üyemize aittir, bundan sonrası da bu tür ile ilgili yorumlarımızla biz diğer üyelere aittir. :)

Fikir bahane blues şahane :D

Eric Johnson, Rory Gallagher, Eric Clapton, Jimi Hendrix benim için blues'un başını çeker. Türk müzisyenlerden 15 Ağustos 2001 yılında Boğaz Köprüsü'nden atlayarak intihar eden :'( Yavuz Çetin'i bu saydığım tüm bluescu abilerden amcalardan daha çok seviyorum. Memlekette hak ettiğini hiçbir zaman bulamayanlardan Yavuz Çetin. Ayrıca Türkiye'nin ilk blues gitaristidir. Sanki "Yaşamak İstemem" isimli şarkısıyla aramızdan göçüp gideceğininin sinyalini ucundan da olsa vermiştir.
Title: Ynt: Blues
Post by: bay.c on Kasım 26, 2009, 01:53:32 ÖS
Ben sadece gerekli düzenlemeleri yaptım, olmazsa olmaz önemli tür ile ilgili başlık açma fikri Serbest Düşme nick'li üyemize aittir, bundan sonrası da bu tür ile ilgili yorumlarımızla biz diğer üyelere aittir. :)

Fikir bahane blues şahane :D

Eric Johnson, Rory Gallagher, Eric Clapton, Jimi Hendrix benim için blues'un başını çeker. Türk müzisyenlerden 15 Ağustos 2001 yılında Boğaz Köprüsü'nden atlayarak intihar eden :'( Yavuz Çetin'i bu saydığım tüm bluescu abilerden amcalardan daha çok seviyorum. Memlekette hak ettiğini hiçbir zaman bulamayanlardan Yavuz Çetin. Ayrıca Türkiye'nin ilk blues gitaristidir. Sanki "Yaşamak İstemem" isimli şarkısıyla aramızdan göçüp gideceğininin sinyalini ucundan da olsa vermiştir diye düşünüyorum. Şarkılarındaki samimiyet bunu düşündürüyor bana. Toprağın bol olsun Yavuz Çetin...
Hatırlattığın iyi oldu ardında iki tane muhteşem albüm bırakıp, aramızdan ayrılmayı tercih eden üstadın toprağı bol olsun... :'(
Title: Ynt: Blues
Post by: enchant on Kasım 26, 2009, 02:13:52 ÖS
Blues deyince ilk aklıma kırsallık ve samimiyet geliyor. Blues’un içinde bunun ikiside mevcut. Çok çeşitli dalları var kolları var blues’un bazen takip etmekte zorlanıyorum. Delta blues, texas blues, Chicago blues, Detroit blues, boogie woogie, blues rock… bunlar gider de gider. En çok delta blues seviyorum mississippi john hurt, mississippi fred mcdowell, skip James gibi şarkıcılar çok iyidir. Çok geniş ve çok eski bir tür olan delta blues diğer türlere nazaran daha kırsal kökenlidir. Akustik gitar ile icra ediliyor genelde.
Blues icracılarını eski ve yeni olarak kabul edebiliriz. İşte barbeque bob’lar, blind willie mc tell’ler falan hemen hemen hepsi dehşet müzikler yapmışlar zamanında eee bize de dinlemek düşüyor. Çok eski kayıtlardan dinliyoruz bunları ve bazılarını da plaklardan öğreniyoruz. Robert johnson’lar blind lemon jefferson’lar, elmore james’ler willie dixon’lar, big bill broonzy’ler hepsi ama hepsi içinde bir hikayeyi taşıyor ve hepsini de tanımak ve takip etmek güzel.

Bu kadar klasik isim arasında eric clapton, john mayall, robben ford gibileri de var onları da ayrı bir şekilde ele almak lazım. Mesela eric clapton’un Robert Johnson yorumlarının olduğu albüm blues’a başlamak için biçilmez kaftandır. Aynı şekilde robben ford’un blue moon, keep on running albümleri gibi. Çok sade çok naif müziklerdir hepsi. Duke robillard’ın world of blues, Robert cray’in albümleri, johnny winter’ın eski ve yeni albümleri dinle dinle bitmez anlatılamaz işte ancak dinlerken yaşarsınız. Hendrix’in bir lafı var ya “blues çalması kolay ancak hissetmesi zordur” diye. Evet hissetmek lazım bu müziği. Yani dinlerken gözlerinizi kapatıp melodilere kendinizi kaptırmanız lazım aynı bizim Anadolu türkülerimiz gibidir onlar dinlerken bazen de ağlarsınız. Zaten aralarında da fark yoktur.

Koray’ın bahsettiği gruplar da blues’un ana kollarından birisidir. Rock müziğe en çok katkıyı yapan da blues’dur onu yaratan da… alman brothers band, gov’t mule, derek trucks, the black crowes… bunlar çok ayrı gruplar ve isimler. İçlerinden bir tek derek trucks blues ile tamamen ilgili. Diğer isimler de çok alakalıdır ve hepsi blues’dan beslenir ama alman brothers band daha çok doğaçlama grubudur. Southern rock kalıpları içerisine caz ve blues’u daha fazla sokarak doğaçlama formunda beste üretirler ve konserlerde de bir çaldıklarının aynısını çalmazlar devamlı değiştirirler. Gov’t mule ise daha da fazla blues’u kullanır. Ama alman brothers band’den farkı ise funk ritimleri ve warren haynes’in daha yenilikçi fikirleridir. The black crowes ise hepsinden farklıdır. Onlar daha çok rock ‘n’ roll kökenlidir ve hard rock, rock ‘n’ roll ve gospel müziğini blues ile birleştirirler. Ama son zamanlarda onlarda gov’t mule gibi slide gitar kullanıyorlar –özellikle luther dickinson gruba girdikten sonra- ve bir şarkıyı farklı hallere sokmaktan çekinmiyorlar tıpkı bir jam band gibi. Son albümü “before the frost…until the freeze” mükemmel bir kayıt. Aynı şekilde gov’t mule’un son albümü “by a thread”de muhteşem. İkisini birbirinden ayıramıyorum gerçekten çok özel kayıtlar. Bu blues konuş konuş bitmez.

Son zamanlarda çıkan güneyli blues’culardan tinsley ellis’in “speak no evil” kaydı çok hoş olmuş dinlemek isteyen bakabilir. Daha konuşulacak çok şey var blues’da çok.
Title: Ynt: Blues
Post by: unspoken on Kasım 30, 2009, 01:57:06 ÖÖ
John Lee Hooker favorim blues'cular arasında . Kendine has bir tarzı var kendini diğerlerinden ayırıyor bence. Gitar çalış tarzına hastayım özellikle, vokaliyle inanılmaz uyumlu. The Legendary Modern Recordings: 1948-1954 adlı toplama albümü muhteşem, meraklılarına tavsiye ederim.
http://www.youtube.com/watch?v=zYrVwGxlcFA

Enchant'ın dediği gibi samimi, saf bir müzik tarzı blues. Bu yüzden alışması biraz zaman alıyor. Özellikle J Lee Hooker, Robert Johnson gibi özgün tarzları olan sanatçılara. ama daha sonra bağımlılık yapıyor :)
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Kasım 30, 2009, 11:05:44 ÖS
unspoken

Tavsiyeleri karşılıklı veririz. Benden önce enchant abi var tavsiye konusunda ama yinede birkaç albüm söylemek isterim. Bende belki çoğu kişi gibi jimi hendrix, eric clapton, srv, zz top ile başladım blues dinlemeye. Ama dinlediğim birkaç grup benim bakış açımı değiştirdi. Bunlardan ilki Gov't Mule. Bu grubun Dose albümünü yada Life Before Insanity albümünü öneririm. enchant abi Life Before Insanitiy albümünde ısrarcı olsada ben Dose diyorum :) Diğeri ikinci sırada benim için. Allman Brother Band belki dinledin yada dinlemedin ama onda bir seçimim yok. Duane Allman in kadroda olduğu ilk albümden itibaren dinlemeye başla bence. İlk birkaç albümün tadı bambaşka. The Black Crowes'ten de Shake Your Money Maker, Amorica albümlerini dinleyebilirsin. Beğenirsen diğer albümlerede geçersin. Derek Trucks Band var birde. Slide gitar dinlemeyi seviyorsan bu grubuda seveceksin. 98 de çıkardıkları Out of The Madness albümünü dinleyebilirsin. Aslında benim seçimim çoğu zaman bir grubu ilk defa dinleyeceksem ilk albümden başlamak olur. Sadece fikir edinme açısından tavsiye albümleri dinleyip beğenirsem ilk albümle başlarım hemen :) Aklıma gelmişken Lynyrd Skynyrd dinlemenide isterim, onlarda güzel müzik yapıyorlar. Ve şimdi sözü enchant abiye ve diğer blues severlere bırakıyorum :) Ayrıca seninde tavsiyelerini bekliyorum  ;)
Title: Ynt: Blues
Post by: unspoken on Aralık 03, 2009, 12:34:22 ÖÖ
Tavsiyelerin için sağol metafiz. Gov't Mule'u merak ettim dinleyeceğim ilk fırsatta. Blues'a yeni başladığım için  klasikler dışında dinlediğim çok grup yok. Öncelikli tavsiyem John Lee Hooker  kesinlikle. Ama sound adına bişey bekleme :) Birçok şarkısı tek gitarla kaydedilmiş ki benim favorim de bunlar genellikle. Progressive rock un zengin süslü sounduna alıştığım için ilkin yadırgamıştım, bütün şarkılar birbirinin aynısı gibi gelmişti, halbuki hepsi ayrı bir ruh taşıyor. Müziğin en saf hali diyebilirim John Lee Hooker'in tarzı için. Hüzünlü ve dinlendirici bir sesi var. Onun dışında son olarak Canned Heat'ı keşfettim. Enstruman hakimiyetleri oldukça fazla bu yüzden zaman zaman progrock'a yaklaşıyor grubun tarzı. Living the Blues albümlerini sıklıkla çeviriyorum son dönem...

Robert Johnson seven var mı? Bu ara ona sardım.. 
Title: Ynt: Blues
Post by: enchant on Aralık 03, 2009, 03:22:53 ÖS
gov't mule'un en iyi kaydı "dose" olarak gözüküyor. bu binlerce dinleyici arasındaki görüştür. evet çok iyi albüm ama benim için life before insanity daha ön planda. daha ağır daha hüzünlü bir albüm o. lirikleri de daha kuvvetli. :)

john lee hooker deyince aklıma "tupelo" şarkısı geliyor. çoğu kaydı iyi ama bazen da vasat bir kaydına rastlayabiliyorsunuz. bu şarkılardan değil de sounddan kaynaklanıyor yoksa her daim iyidir hooker. "don't look back" albümünde van morrison ile çalışmıştı nefis bir albümdü.

robert johnson sevmeyen bluescu olmaması gerekir. blues'un en büyüklerinden bir tanesi sonuçta. little queen of spades, me and the devil blues, kind hearted woman blues ne şarkılardır ama. plaklardan dinlerseniz etkisi iki kat daha fazla oluyor. bizim neşet ertaş'ımız aşık veysel'imiz gibi işte muazzam bir isim.
Title: Ynt: Blues
Post by: emrah on Aralık 16, 2009, 12:14:23 ÖÖ
benim favorilerim buddy guy, edgar winter, magic slim ve john lee hooker... blues sanki kendi kültürümmüş gibi geliyo bana nedense :)) 
Title: Ynt: Blues
Post by: enchant on Kasım 22, 2010, 02:25:04 ÖÖ
genç blues'culardan mel gibson'ın damadı :D kenny wayne shepherd'ın konser albümü çıktı ismi de live! in chicago. bu gence dikkat albüm kayıtları çok iyi ve genelde steve ray vaughan stilinde çalıyor. kendinden de bir şeyler katıyor tabii. uuzn zamandır stüdyo albümü yapmadı dinleyecek olanlara ledbetter heights, live on ve trouble is tavsiyemdir.

bu arada büyük müzisyen üstad tom petty'de heartbreakers grubuyla yeni albümünü piyasaya sürdü ve bu albüm blues ağırlıklı şarkılardan oluşuyor. albümün isi "mojo" ve içindeki her besteyi blues etkili müzik seven kardeşlerime öneririm. albümün giriş şarkısı jefferson jericho blues ve hemen ardından gelen first flash of freedom nasıl bestelerdir allahım! :o dinleyiniz dinletiniz.
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Kasım 22, 2010, 10:52:09 ÖÖ
Tavsiyeler için teşekkürler enchant ;) Sanırım bu tavsiye bana geldi çünkü ikimizden başka blues dinleyen pek yok gibi buralarda.
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Kasım 22, 2010, 03:59:05 ÖS
Bu muhabbetin üzerine iyi gider diye düşündüm. Az önce tesadüf, Barış Abi (nienturi) paylaşmış facebookta.

http://www.dailymotion.com/video/x65vqb_kenny-wayne-shepherd-born-with-a-br_music
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Kasım 22, 2010, 10:46:10 ÖS
genç blues'culardan mel gibson'ın damadı :D kenny wayne shepherd'ın konser albümü çıktı ismi de live! in chicago. bu gence dikkat albüm kayıtları çok iyi ve genelde steve ray vaughan stilinde çalıyor. kendinden de bir şeyler katıyor tabii. uuzn zamandır stüdyo albümü yapmadı dinleyecek olanlara ledbetter heights, live on ve trouble is tavsiyemdir.

bu arada büyük müzisyen üstad tom petty'de heartbreakers grubuyla yeni albümünü piyasaya sürdü ve bu albüm blues ağırlıklı şarkılardan oluşuyor. albümün isi "mojo" ve içindeki her besteyi blues etkili müzik seven kardeşlerime öneririm. albümün giriş şarkısı jefferson jericho blues ve hemen ardından gelen first flash of freedom nasıl bestelerdir allahım! :o dinleyiniz dinletiniz.

Kenny Wayne Shepherd gerçekten çok sağlammış enchant. SRV'nin ciddi anlamda izinden gidiyor. Ne güzel prog müzikten gidiyordum bu aralar yine blues damarlarım kabardı.
Title: Ynt: Blues
Post by: enchant on Aralık 09, 2010, 10:13:26 ÖS
Bu muhabbetin üzerine iyi gider diye düşündüm. Az önce tesadüf, Barış Abi (nienturi) paylaşmış facebookta.

http://www.dailymotion.com/video/x65vqb_kenny-wayne-shepherd-born-with-a-br_music

o da kenny wayne shepherd'çıdır. ;D aslında haynes takılır ama gençleri de ihmal etmez. bir bonamassa sevdiremedik. :D
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Aralık 09, 2010, 11:02:32 ÖS
Bu muhabbetin üzerine iyi gider diye düşündüm. Az önce tesadüf, Barış Abi (nienturi) paylaşmış facebookta.

http://www.dailymotion.com/video/x65vqb_kenny-wayne-shepherd-born-with-a-br_music

o da kenny wayne shepherd'çıdır. ;D aslında haynes takılır ama gençleri de ihmal etmez. bir bonamassa sevdiremedik. :D

Valla bende Haynes'e tercih etmem açıkçası çoğu gitaristi :)
Title: Ynt: Blues
Post by: enchant on Aralık 10, 2010, 10:07:39 ÖS
haynes'e kafa tutabilecek bir iki adam mevcut. birisi dickinson kesinlikle. ;)
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Aralık 10, 2010, 10:59:35 ÖS
haynes'e kafa tutabilecek bir iki adam mevcut. birisi dickinson kesinlikle. ;)

Bencede öyle enchant. Bu Dickinson cidden çok sağlam gitaristmiş ;)
Title: Ynt: Blues
Post by: enchant on Aralık 10, 2010, 11:11:55 ÖS
clapton'ın son albümü bayağı iyi. adam çok iyi müzisyenlerle çalışıyor. bir de 2010 crossroads konseri öncekilere göre sönük olsa da blues severler izlemeli bence.
clapton'ın son albümünü dinleyin. blues'un içine jazz'da katmış soul müzikte katmış değişik olmuş.

Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Aralık 11, 2010, 08:26:06 ÖS
Clapton'un son albümünü bende ara ara dinliyorum. Gerçekten çok hoş albüm. Blues dinlemem o yüzden Clapton'u da dinlemem demeyin bence ;)
Title: Ynt: Blues
Post by: enchant on Aralık 11, 2010, 10:38:43 ÖS
(http://beneaththeground.org/blog/kultur/files/2008/08/folder.jpg)

bu albüm de vakti zamanında piyasaya çıkmış bir türk blues grubunun albümü fakat ne yazık ki bulunmuyor. çok aramıştım hala da arıyorum. ada müzik'ten çıkmıştı. sanırım baskısı tükenmiş.
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Aralık 12, 2010, 12:12:47 ÖÖ
Bu MoeJoe'nin Batu Mutlugil ve ekibiyle daha doğrusu rahmetli Yavuz Çetin, Kerim Çaplı ile bir ilgisi var mı?
Title: Ynt: Blues
Post by: enchant on Aralık 12, 2010, 07:15:19 ÖS
Bu MoeJoe'nin Batu Mutlugil ve ekibiyle daha doğrusu rahmetli Yavuz Çetin, Kerim Çaplı ile bir ilgisi var mı?

yok, bu istanbul blues kumpanyası elemanlarından sarp keskiner,ilhan babaoğlu dışında feramerz ayadi gibi isimlerin kurduğu bir blues grubu. inanılmaz müzik yaparlardı. çok iyiydiler. hatta efes pilsen blues festivalinde w.c. clark ve roomful of blues ile sahne almışlardı. texas ve mississippi delta blues denilen kök blues'a yakın işleri vardı.
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Aralık 13, 2010, 12:24:54 ÖÖ
Bu MoeJoe'nin Batu Mutlugil ve ekibiyle daha doğrusu rahmetli Yavuz Çetin, Kerim Çaplı ile bir ilgisi var mı?

yok, bu istanbul blues kumpanyası elemanlarından sarp keskiner,ilhan babaoğlu dışında feramerz ayadi gibi isimlerin kurduğu bir blues grubu. inanılmaz müzik yaparlardı. çok iyiydiler. hatta efes pilsen blues festivalinde w.c. clark ve roomful of blues ile sahne almışlardı. texas ve mississippi delta blues denilen kök blues'a yakın işleri vardı.

Teşekkürler enchant ;) İstanbul Blues Kumpanyası'nın albümünüde bir türlü fırsat bulup alamadım.
Title: Ynt: Blues
Post by: moi on Haziran 06, 2011, 01:05:45 ÖÖ
Howlin' Wolf
Title: Ynt: Blues
Post by: Porcupine Tree on Aralık 11, 2011, 08:24:07 ÖS
Blues'la daha haşır neşir kişiler bilir: Mountain. Gerçi blues-rock olarak geçiyor fakat bu kadar kategoriledirmeye takılmamak gerek. 70'lerden leziz grup.
Title: Ynt: Blues
Post by: nobodysfaultbutmine on Aralık 12, 2011, 12:39:03 ÖÖ
Blues'un bende de yeri ayrı. En sevdiklerimden efsane Chuck Berry diyebilirim. Onun haricinde The Allman Brothers Band'in kendi adını taşıyan ilk albümü, B.B. King'in antolojisi gibi örnekleri çoğaltabilirim. Bir de Stevie Ray Vaughan var ki, ayaklı Blues gibi benim için. Hele Texas Flood albümü. Led Zeppelin'in ilk albümünü dinlerken de Blues'u damarlarımda hissediyorum adeta.

Bu müthiş parça ile konuşmamı bitireyim :) http://www.youtube.com/watch?v=JcGbUqoafXQ
Title: Ynt: Blues
Post by: enchant on Aralık 12, 2011, 01:19:55 ÖÖ
mountain bluesy rock'ın sert temsilcilerinden birisidir leslie west'in grubudur. west'in de son albümü  nefis olmuş bu arada. the allman brothers band, led zeppelin, vaughan bunlar artık dinlenmesi elzem isimler. bir de ekleyeceğim 70'lerden climax chicago blues band, free, savoy brown gibi toplulukları da esgeçmemek lazım.

son çıkanlardan ise the graveyard'ın hisingen blues, kenny wayne shepherd'ın son albümü, johnny winter'ın son albümü roots, chris rea'nın santo spirit blues'u, eric bibb'in blues, ballads & work songs'u, gregg allman'ın low country blues'u, the duke robillard band'in low down & tore up'ı ve wentus blues band'in woodstock albümü son zamanlardaki en iyi blues çalışmalardandır. tavsiye ederim hepsini.
Title: Ynt: Blues
Post by: Porcupine Tree on Aralık 12, 2011, 02:32:22 ÖÖ
Leslie West'in son albümünü ben de beğendim. Graveyard'ın Hisingen Blues albümü de 2007'deki albümlerine göre daha güzel olmuş, üzerine bir şeyler eklemişler.
Title: Ynt: Blues
Post by: enchant on Haziran 04, 2012, 01:52:55 ÖS
sağ parmak tekniğinin en usta isimlerinden slide gitar virtüözü sonny landreth ustanın elemental journey adlı albümü çıktı. blues severlere ve slide gitar sevenlere tavsiyedir. albümde satriani ve eric johnson'da konuk olarak bulunuyor. enstrümantal olan albümde landreth yine klasikleşmiş o tonunu kullanmaktan çekinmemiş. albüm mükemmel ötesi benden söylemesi.

http://www.youtube.com/watch?v=KozQkUlEs44

of of
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Temmuz 14, 2012, 11:10:52 ÖS
sağ parmak tekniğinin en usta isimlerinden slide gitar virtüözü sonny landreth ustanın elemental journey adlı albümü çıktı. blues severlere ve slide gitar sevenlere tavsiyedir. albümde satriani ve eric johnson'da konuk olarak bulunuyor. enstrümantal olan albümde landreth yine klasikleşmiş o tonunu kullanmaktan çekinmemiş. albüm mükemmel ötesi benden söylemesi.

http://www.youtube.com/watch?v=KozQkUlEs44

of of

Ben bunu daha yeni farkettim  :o  :o  :o  :o  :o  :o
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Ağustos 08, 2012, 01:12:28 ÖÖ
Bu ara prog yanında Joe Bonamassa 'da dinliyorum. İlk albümünde başladım dinlemeye. 2004 yılında çıkan Had To Cry Today albümüne kadar geldim. İlk albüm A new day yesterday ve onun konser albümü ile blues deluxe albümlerini çok sevdim. Ama Bonamassa'ya ilk olarak black rock albümü ile başlamıştım iki sene önce.Şimdi en başa döndüm. Asıl hazine son dönemlerde zaten. İnternette dolaşan çoğu konserinide izledim. Son parçada Bonamassa alıyor eline Gibson Flying V'yi coşuyor. Zeppelin'den, Sabbath'a herkese göz kırpıyor. Müziğe çok küçük yaşlarda başlamış olsada daha çok son dönemlerde yıldızı parlayan iyi gitarsitlerden. Blues severlere tavsiye olunur :)
Title: Ynt: Blues
Post by: man-erg on Ağustos 08, 2012, 01:53:22 ÖÖ
Blues'u kimse Peter Green gibi çalamaz.

http://www.youtube.com/watch?v=HJHKzKyLxqE
Title: Ynt: Blues
Post by: bay.c on Ağustos 08, 2012, 02:14:54 ÖÖ
Blues'u kimse Peter Green gibi çalamaz.

http://www.youtube.com/watch?v=HJHKzKyLxqE
Fletwood Mac en iyi dönemini onunla yaşadı derler...
Title: Ynt: Blues
Post by: artmetaphors on Ağustos 08, 2012, 02:21:30 ÖÖ
Blues'u kimse Peter Green gibi çalamaz.

http://www.youtube.com/watch?v=HJHKzKyLxqE
Fletwood Mac en iyi dönemini onunla yaşadı derler...

öyle derler ve halt ederler :), Fleetwood Mac en iyi dönemini İngiliz kimliğinden sıyrılıp Buckingham ve Nicks'i kadrosuna katttığında yaşamaya başladı. Fleetwood Mac'ten çok çok daha iyi blues grupları hep vardı ama California soft rock diyince Buckingham ve Nicks'in inanılnmaz katkısıyla birkaç sene öncesinde hayalini bile göremeyecekleri şekilde hem ticari hem sound olarak geliştiler. 1982'deki Mirage'a kadar gayet iyi geldiler ama sonrası biraz düşüştü tabi yine.
Title: Ynt: Blues
Post by: man-erg on Ağustos 08, 2012, 02:24:33 ÖÖ
öyle derler ve halt ederler :), Fleetwood Mac en iyi dönemini İngiliz kimliğinden sıyrılıp Buckingham ve Nicks'i kadrosuna katttığında yaşamaya başladı. Fleetwood Mac'ten çok çok daha iyi blues grupları hep vardı ama California soft rock diyince Buckingham ve Nicks'in inanılnmaz katkısıyla birkaç sene öncesinde hayalini bile göremeyecekleri şekilde hem ticari hem sound olarak geliştiler. 1982'deki
 Mirage'a kadar gayet iyi geldiler ama sonrası biraz düşüştü tabi yine.

Ya tamam o müzikle çok ünlü oldular da o dönemim orjinal Fleetwood mac ile alakası yoktu. Keşke başka bir isimle devam etselerdi, belki o zaman dinlerdim ama bildiğim sevdiğim, blues'un en harika gruplarından birinin ismini pop müziğe alet etmeleri hiç hoş olmadı. Sırf o yüzden gıcık oluyorum o dönemlerine.
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Ağustos 08, 2012, 02:27:10 ÖÖ
Blues'u kimse Peter Green gibi çalamaz.

http://www.youtube.com/watch?v=HJHKzKyLxqE
Fletwood Mac en iyi dönemini onunla yaşadı derler...

öyle derler ve halt ederler :), Fleetwood Mac en iyi dönemini İngiliz kimliğinden sıyrılıp Buckingham ve Nicks'i kadrosuna katttığında yaşamaya başladı. Fleetwood Mac'ten çok çok daha iyi blues grupları hep vardı ama California soft rock diyince Buckingham ve Nicks'in inanılnmaz katkısıyla birkaç sene öncesinde hayalini bile göremeyecekleri şekilde hem ticari hem sound olarak geliştiler. 1982'deki Mirage'a kadar gayet iyi geldiler ama sonrası biraz düşüştü tabi yine.

Cümlenin başını okurken sonunun bir şekilde 82-83 senesi ile biteceğini tahmin etmiştim ;D

( Bu arada takılıyorum aman haa )
Title: Ynt: Blues
Post by: bay.c on Ağustos 08, 2012, 02:27:31 ÖÖ
Ben her iki dönemini de severim diyerekten, ılımlı her iki tarafa mavi boncuk dağıtan adam olayım, olgunlaştık tabii, kavga yok, kavga yok... ;D
Title: Ynt: Blues
Post by: man-erg on Ağustos 08, 2012, 02:28:14 ÖÖ
Cümlenin başını okurken sonunun bir şekilde 82-83 senesi ile biteceğini tahmin etmiştim ;D

Haftanın espirisi  ;D
Title: Ynt: Blues
Post by: bay.c on Ağustos 08, 2012, 02:29:02 ÖÖ
Cümlenin başını okurken sonunun bir şekilde 82-83 senesi ile biteceğini tahmin etmiştim ;D

Haftanın espirisi  ;D
burada mevzu olur aga, ben uzarım... ;D
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Ağustos 08, 2012, 02:31:34 ÖÖ
Sadece amacım espiriydi kesinlikle art niyet yok ;D Geyik olmadan hayat mı geçer :) Artık bazı şeylerin samimiyetine, eski buzların çözülmesini düşünerekten kurdum cümleyi :) Tekrar söylüyorum aman haa :)
Title: Ynt: Blues
Post by: artmetaphors on Ağustos 08, 2012, 02:34:21 ÖÖ
hahaha doğru. yok ya güzel espri de, kaçırdığınız bir nokta yok mu? şu forumda baştan sona tarayalım 1982'li bitirdiğim tüm yorumladığım grupların 1984 ve sonrası periyodlarıyla aralarındaki farkı görüyorsunuzdur siz de :) Mirage ile Tango In The Night arasındaki fark mesela tabi 1982-83 dicem ne diyim mahmut mu diyim?  :D
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Ağustos 08, 2012, 02:35:32 ÖÖ
Bak ya yine 82-83 ile bitti cümle ;D
Title: Ynt: Blues
Post by: man-erg on Ağustos 08, 2012, 02:39:10 ÖÖ
hahaha doğru. yok ya güzel espri de, kaçırdığınız bir nokta yok mu? şu forumda baştan sona tarayalım 1982'li bitirdiğim tüm yorumladığım grupların 1984 ve sonrası periyodlarıyla aralarındaki farkı görmüyor musunuz? Mirage ile Tango In The Night arasındaki fark mesela tabi 1982-83 dicem ne diyim mahmut diyim?  :D

DC++'ta bizim bir hub vardı. kayıpsız hub'ı tabi herkes mp3'ten nefret ediyor. Hub'da modlar bi ayarlama yapmış özelden veya ortada chat yaparken mp3 yazdığında direkt "sounds like music (müziğe benzeyen bişey)" olarak işliyordu ekrana. Biz de 1982 için benzer bir formül geliştirelim. Biri yazdığında direkt mahmut olarak işlensin 1982 yerine.
Title: Ynt: Blues
Post by: bay.c on Ağustos 08, 2012, 02:40:05 ÖÖ
Bak ya yine 82-83 ile bitti cümle ;D
Asla vazgeçmeyecek asla... ;D
Title: Ynt: Blues
Post by: artmetaphors on Ağustos 08, 2012, 02:40:25 ÖÖ
seneli konuşmadan yapamıyorum, kaynak gösteriyormuşum gibi oluyor argümanım için, sanki herkes anlamak zorunda benim verdiğim seneden ne demek istediğimi haha :D

66-67 gibi başlamıştı her şey oysa ki...
Title: Ynt: Blues
Post by: Porcupine Tree on Ağustos 08, 2012, 02:40:45 ÖÖ
Yahu bu itiraf başlığı foruma çok progressive bir hava kattı. Her geçen gün üzerimize yeni bir şey ekler olduk.
Title: Ynt: Blues
Post by: bay.c on Ağustos 08, 2012, 02:43:26 ÖÖ
Yahu bu itiraf başlığı foruma çok progressive bir hava kattı. Her geçen gün üzerimize yeni bir şey ekler olduk.
Yalnız daha çok geyik alanında progressive bir boyuta geçtik sanırım... ;D
Title: Ynt: Blues
Post by: bay.c on Ağustos 08, 2012, 02:44:41 ÖÖ
Allah Allah, bir dönem çok tartıştık çok gerildik şimdi sinirler boşaldı ondan mı böyle olduk biz... ;D
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Ağustos 08, 2012, 02:49:31 ÖÖ
hahaha doğru. yok ya güzel espri de, kaçırdığınız bir nokta yok mu? şu forumda baştan sona tarayalım 1982'li bitirdiğim tüm yorumladığım grupların 1984 ve sonrası periyodlarıyla aralarındaki farkı görmüyor musunuz? Mirage ile Tango In The Night arasındaki fark mesela tabi 1982-83 dicem ne diyim mahmut diyim?  :D

DC++'ta bizim bir hub vardı. kayıpsız hub'ı tabi herkes mp3'ten nefret ediyor. Hub'da modlar bi ayarlama yapmış özelden veya ortada chat yaparken mp3 yazdığında direkt "sounds like music (müziğe benzeyen bişey)" olarak işliyordu ekrana. Biz de 1982 için benzer bir formül geliştirelim. Biri yazdığında direkt mahmut olarak işlensin 1982 yerine.

Bu çok güzel bi fikir Süha abi ;D Acaba bizim forum böyle bir ayara müsait mi acaba merak ettim şimdi ;D
Title: Ynt: Blues
Post by: bay.c on Ağustos 08, 2012, 02:53:52 ÖÖ
hahaha doğru. yok ya güzel espri de, kaçırdığınız bir nokta yok mu? şu forumda baştan sona tarayalım 1982'li bitirdiğim tüm yorumladığım grupların 1984 ve sonrası periyodlarıyla aralarındaki farkı görmüyor musunuz? Mirage ile Tango In The Night arasındaki fark mesela tabi 1982-83 dicem ne diyim mahmut diyim?  :D

DC++'ta bizim bir hub vardı. kayıpsız hub'ı tabi herkes mp3'ten nefret ediyor. Hub'da modlar bi ayarlama yapmış özelden veya ortada chat yaparken mp3 yazdığında direkt "sounds like music (müziğe benzeyen bişey)" olarak işliyordu ekrana. Biz de 1982 için benzer bir formül geliştirelim. Biri yazdığında direkt mahmut olarak işlensin 1982 yerine.

Bu çok güzel bi fikir Süha abi ;D Acaba bizim forum böyle bir ayara müsait mi acaba merak ettim şimdi ;D
Durduramıyoruz efendim hala geyik yapıyorlar, geyiğe doymuyorlar...progturk oldu geyikturk...  ;D
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Ağustos 08, 2012, 02:56:48 ÖÖ
progturk, klasikturk, geyikturk, mahmutturk var mı artıran ;D
Title: Ynt: Blues
Post by: Porcupine Tree on Ağustos 08, 2012, 02:58:03 ÖÖ
Forumdaki mesaj sayısı rekoru bana Sir Alex Ferguson'ın sözünü hatırlattı. "İstatistikler mini etek gibidir, çoğu şeyi gösterir ama asıl göstereceği şeyi göstermez."  :)
Title: Ynt: Blues
Post by: artmetaphors on Ağustos 08, 2012, 03:03:45 ÖÖ
marvin sağlam koydu  :D

Bay.c Mirage mı Tusk mı?  :)
Title: Ynt: Blues
Post by: bay.c on Ağustos 08, 2012, 03:05:39 ÖÖ
marvin sağlam koydu  :D

Bay.c Mirage mı Tusk mı?  :)
  bu,

(http://farm6.staticflickr.com/5015/5534608471_f9be708f90.jpg)
Title: Ynt: Blues
Post by: artmetaphors on Ağustos 08, 2012, 03:07:03 ÖÖ
O olacağını tahmin ettim o ayrı, Mirage mı Tusk mı? :)
Title: Ynt: Blues
Post by: bay.c on Ağustos 08, 2012, 03:12:19 ÖÖ
O olacağını tahmin ettim o ayrı, Mirage mı Tusk mı? :)
ikisine de albüm bazında çok aşina değilim ama Mirage içinde genel olarak sevdiğim bir iki şarkı sebebi ile daha yakın duruyor...
Title: Ynt: Blues
Post by: artmetaphors on Ağustos 08, 2012, 03:14:32 ÖÖ
teşekkürler :)

ELO'nun Time'a bakacaktın? unutmadın değil mi?  :(
Title: Ynt: Blues
Post by: bay.c on Ağustos 08, 2012, 03:15:42 ÖÖ
teşekkürler :)

ELO'nun Time'a bakacaktın? unutmadın değil mi?  :(
ELO'mu yapma unutmadım ama bu sözümü unutmak istiyorum, yine de söz sözdür bakacağım... ;)
Title: Ynt: Blues
Post by: artmetaphors on Ağustos 08, 2012, 03:16:32 ÖÖ
teşekkürler :)

ELO'nun Time'a bakacaktın? unutmadın değil mi?  :(
ELO'mu yapma unutmadım ama bu sözümü unutmak istiyorum, yine de söz sözdür bakacağım... ;)

Sadece Time başka bir şey değil :)
Title: Ynt: Blues
Post by: waterloo lily on Ocak 08, 2013, 11:25:04 ÖS
blues-rock nedir, nasıl bir şeydir diyenlere eric clapton'ın from the cradle albümünü dinletmek farz. :)
Title: Ynt: Blues
Post by: enchant on Ocak 09, 2013, 12:04:16 ÖÖ
blues-rock nedir, nasıl bir şeydir diyenlere eric clapton'ın from the cradle albümünü dinletmek farz. :)

çok iyi bir örnek vermişsin ama blues rock'tan ziyade blues'a biraz daha yakın.:) hem iyi bir başlangıç olabilir hem de blues'un tariflerinden birisidir o albüm. aynı şekilde me and mr. johnson'ı da sayabiliriz.

blues rock için çok çeşitli isimler sayılabilir tabi.
Title: Ynt: Blues
Post by: waterloo lily on Ocak 09, 2013, 12:40:34 ÖÖ
Blues dendiginde direkt aklima gelen isim victoria spivey. o yuzden eric claptona saf blues diyemiyorum yanina bir de "rock"i ekleyiveriyorum :)
Title: Ynt: Blues
Post by: enchant on Ocak 09, 2013, 12:46:33 ÖÖ
victoria spivey ha! güzel. :) öylece kalakaldım. sen de haklısın tabi.;)
Title: Ynt: Blues
Post by: metafiz on Ocak 14, 2013, 02:35:47 ÖS
blues-rock nedir, nasıl bir şeydir diyenlere eric clapton'ın from the cradle albümünü dinletmek farz. :)

çok iyi bir örnek vermişsin ama blues rock'tan ziyade blues'a biraz daha yakın.:) hem iyi bir başlangıç olabilir hem de blues'un tariflerinden birisidir o albüm. aynı şekilde me and mr. johnson'ı da sayabiliriz.

blues rock için çok çeşitli isimler sayılabilir tabi.

Gerçekten çok isim var, çok. Blues ve türevleri herzaman hayatımın merkezinde oldu. Son zamanlarda öğrenip dinlediklerim beni çok farklı yollara götürdü.