İletileri Göster

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Equinoxe

Pages: [1]
1
Yabancı Progressive Rock Grupları / Jean Michel Jarre
« on: Mart 03, 2009, 09:09:10 ÖS »
Her ne kadar belirli bir çevre tarafından Progressive olarak kabul görmese de özellikle ilk 3 albümünün Progressive tarzda albümler olduğunu düşünüyorum. "Oxygene" (1976), "Equinoxe" (1978), "Magnetic Fields" (1981) albümleri sound olarak çok beğendiğim albümler. "Equinoxe" albümünde bir insanın 24 saatlik yaşantısı müziklendirilmeye çalışılmış. 8 parttan oluşuyor ve her partta günün 3 saatlik zaman dilimi ele alınmış.

2
Yabancı Progressive Rock Grupları / Paladin
« on: Mart 03, 2009, 08:43:52 ÖS »
- Lou Stonebridge / vocals, electric piano, harmonica
- Peter Soley / organ, violin, Grand piano
- Keith Webb / drums, percussion
- Derek Foley / lead guitar, slide guitar, vocals
- Peter Beckett / bass guitar, vocals

İngiliz Crossover Progressive Rock grubu "Paladin" (1971), "Charge" (1972) olmak üzere iki albüm yapmışlar. Hammond Org ağırlıklı olmak üzere Santana'nın ilk dönemini andırıyor. İlk albümlerinde "Bad Times" adlı parçada uzun improvize sololara yer verilmiş, bu parçada özellikle grup birbiriyle gerçekten çok uyumlu. "The Fakir" adlı parçada etnik enstrüman ve melodiler kullanılmış. Fazla bilinmeyen iki albüm yapıp ortadan kaybolmuş kaliteli gruplardan biri Paladin.   

3
Yabancı Progressive Rock Grupları / Brainticket
« on: Mart 03, 2009, 08:20:02 ÖS »


- Ron Bryer / guitar
- Werner Fröhlich / bass
- Helmuth Kolbe / keyboards
- Cosimo Lampis / drums
- Dawn Muir / vocals
- Wolfgang Paap / percussion
- Werni Prahlach / bass
- Joel Vandroogenbroeck / keyboards, flute, vocals

İsviçreli Krautrock grubu. Özellikle ilk albümleri "Cottonwoodhill"'i beğenirim. Bu albümde üç parttan oluşan Brainticket parçasında bir kişinin halisünasyon sırasındaki durumu müziklendirilmeye çalışılmış.

4
Yabancı Progressive Rock Grupları / German Oak
« on: Mart 03, 2009, 01:04:38 ÖÖ »

Wolfgang Franz Czaika / Lead- & Ritm Gitar
Ullrich Kallweit / Davul, Perküsyon
Harry Kallweit / Electric bass, Ses
Manfred Uhr / Org/Fuzz-Org, Ses
Norbert Luckas / Gitar & Sesler

Her ne kadar Nazi yanlısı görüşlerini beğenmesem de müziklerini beğenerek dinlediğim bir Krautrock grubu. 1972 yılında tek albüm yapmışlar ve tüm albümü Almanya'da 2. Dünya Savaşından kalma bir Nazi sığınağının içinde kaydetmişler. :D Albümün özelliği savaş atmosferini yansıtması, karanlık ve kaotik oluşu. Bazı parçalara Hitler'in halka seslenişinden kesitler de koymuşlar. Özellikle 3. parçadan itibaren bir trip başlıyor, albümün sonuna kadar sürüyor aynı trip :D  5
Yabancı Progressive Rock Grupları / Trace
« on: Mart 03, 2009, 12:48:08 ÖÖ »


- Rick Van Der Linden / keyboards
- Jaap Van Eik / bass, guitar
- Pierre Van Der Linden / drums

Her biri virtüöz müzisyenlerden oluşan, 1974-1976 arası üç başarılı albüm yapmış olan Hollandalı Senfonik Progresif Rock grubu Trace, albümlerinde ağırlıklı olarak Rönesans, Barok ve Klasik dönem melodilerine yer vermişler. Solo enstrüman olarak Hammond Org, Moog, EMS, ARP Solina String Synthesizer, Clavinet ve Harpsicord'un kullanıldığı bu grubu mutlaka dinlemenizi tavsiye ederim.

Trace (1974) ve Birds (1975) albümlerini aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

http://rapidshare.com/files/122660129/TRACE_-_Trace74.voo7177.parte01.rar
http://rapidshare.com/files/122652992/TRACE_-_Trace74.voo7177.parte02.rar

http://rapidshare.com/files/122641404/TRACE_-_Birds_1975.voo7177.rar

   

6
Yerli Progressive Rock Grupları / Re: Barış Manço Kurtalan Ekspres
« on: Mart 01, 2009, 03:30:25 ÖS »
Jean Jacques Falaise ile ilgili bilgilere bu yazı sayesinde sahip oldum, kendisi yanılmıyorsam 24 ayar albümündeki You And I isimli şarkının bestecisiydi aynı zamanda ve o beste albümün belkide en sağlam bestelerinden biriydi. Bunun yanında Rio/ Avand Garde tarzı bana fazla hitap etmesede Recreation grubunu merak ettim, en kısa zamanda ulaşıp dinlemeye çalışacağım. Bu arada bilgilerin ve katılımın için teşekkürler Equinoxe.

O albümdeki "Abbas Yolcu, Dut Ağacı ve You And I"'in bestecisi Jean Jacques Falaise'dir. Recreation grubu da Jean Jacques Falaise ve Barış Manço'nun Belçikadayken birlikte çalıştığı grubu Les Mistigris elemanlarından oluşuyor. Aşağıdaki linkte detayları var:

http://www.progarchives.com/artist.asp?id=2347


http://orexisofdeath.blogspot.com/2008/05/recreation-recreation-music-or-not.html

7
Yerli Progressive Rock Grupları / Re: Barış Manço Kurtalan Ekspres
« on: Mart 01, 2009, 01:29:34 ÖÖ »
lead gitarın genelde arka planda kalması kafamı kurcalamıştır daima. Celal Güven'in Türkiyenin en iyi basçılarından biri olduğunu rahatlıkla söyliyebilirim bu arada.

Sevgili bay.c, Progressive müzikte lead gitarın mutlaka ön planda olması gerekmez, gitar sadece ritm olarak da kullanılabilir ya da lead gitar minimal derecede kullanılabilir. Solo gitarı olmayan bir çok Progressive grup bilirim. Kurtalan Ekspres'te de bir kaç istisna hariç genelde ritm gitar kullanılmıştır. İkincisi Celal Güven, basçı değil grubun percussioncusudur aynı zamanda Kurtalan Ekspres'in en eski elemanıdır.

8
Yerli Progressive Rock Grupları / Re: Barış Manço Kurtalan Ekspres
« on: Mart 01, 2009, 01:21:13 ÖÖ »
Kurtalan Ekspres'in Progressive tavırlı parçalara yönelmesi 1975 yılına rastlar. Barış Manço'nun o dönem yurtdışına gidip dönemin ünlü analog synthesizer'larından Korg 700's ve ARP Solina String Ensemble'ı getirmesiyle birlikte Kurtalan Ekspres'in hem soundu hem de müzikteki tavrı değişmiştir. 1975 yılında Ohannes Kemer (gitar), Mithat Danışan (bas), Oktay Aldoğan (flüt- tenor ve soprano saksafon), Celal Güven (percussion), Caner Bora (davul)'dan oluşan Kurtalan Ekspres'in Progressive etkilenimli ilk albümü olan "2023"'te analog synthesizerları Barış Manço çalmıştır.

Zamanla bu Progressive tavır olgunluk kazanır, grup elemanları da zamanla değişir. 1978 yılının ikinci yarısına gelindiğine Kurtalan Ekspres kadrosu şu şekildedir. Kılıç Danışman (klavyeli çalgılar), Ahmet Güvenç (bas), Celal Güven (percussion ve glockenspiel), Bahadır Akkuzu (gitar), Caner Bora (davul). Bu kadro Kurtalan Ekspres'in en başarılı işlere imza atmış olan 14.formasyonudur. 6 aya yakın süren bir çalışmayla Barış Manço Kurtalan Ekspres'in Progressive anlamındaki en iyi albümü diyebileceğimiz "Yeni Bir Gün" albümünü hazırlarlar. "Bir Selam Sana", "Ne Ola Yar Ola", "Yeni Bir Gün Doğdu Merhaba, "Anlıyorsun Değil mi ?", "Bir Kelebeğin Yaşam Öyküsü" parçalarında Oktay Aldoğan flüt ve saksafonuyla, "Çoban Yıldızı" parçasında ise solo gitarıyla "Fuat Güner" misafir müzisyen olarak albümde yer alırlar. Bu albümde, 2023 albümünde kullanılan klavyelere ayrıca Roland Sh-3A Analog Synthesizer, Hammond Org ve Fender Rhodes Piyano da eklenmiştir. Düzenlemelerde ağırlıklı olarak Kılıç Danışman ve Ahmet Güvenç'in etkisi vardır. "Yeni Bir Gün" albümü 1979 yılında piyasaya çıkar.

"Yeni Bir Gün" albümünden sonra piyasaya çıkan "Disco Manço" (1980), "Sözüm Meclisten Dışarı" (1981), "Estağfurullah Ne Haddimize" (1983) albümlerinde de grup çalışması ve Progressive müzik tavrı sürdürülür. 1985 yılında piyasaya çıkan "24 Ayar Manço" albümünde ise yine bir grup çalışması vardır. Bu sefer Kurtalan Ekspres'te klavyeli çalgılara Barış Manço'nun 1960'lı yılların sonlarına doğru Belçika'da tanıştığı arkadaşı Jean Jacques Falaise katılır. Jean Jacques Falaise aynı zamanda, 1971 ve 1972 yıllarında Belçika'da Rio/Avand Garde tarzda albüm yapmış olan Recreation adlı Belçikalı Progressive Rock grubunun klavyecisidir. "24 Ayar Manço" Progressive tarzda bir albüm olmasa da yine bir grup çalışmasıdır ve kaliteli melodilerin yer aldığı synth etkili bir albümdür.

Kısacası diyebiliriz ki Barış Manço Kurtalan Ekspres 1975 - 1985 yılları arası grup çalışması anlamında çok başarılı işlere imza atmışlardır. 1985 sonrasında ise albümlerde grup müziği bitmiştir. Barış Manço'nun kendi isteğiyle albüm çalışmalarında aranjör dönemi başlamıştır. Kurtalan Ekspres'te ise eleman değişikliklerine gidilmiş, Kurtalan Ekspres'in müzik çizgisinin dışında bir çok eleman gruba dahil olmuştur. Günümüzde Kurtalan Ekspres adında bir grup halen vardır fakat yaptıkları müziğin eski müzik tavırlarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Popülist çizgide teenage Türk Pop Rock dinleyicisine hitap eden bir müzik yapmaktadırlar. 80'li yılların ikinci yarısında doğanlar Barış Manço'yu tv programlarından "Adam Olacak Çocuk"'la, Kurtalan Ekspres'i ise yine aynı programdan Barış Manço'nun "Ahmet abi, Bahadır abi, Cihangir abi, Eser abi" olarak takdim ettiği isimlerle tanımışlardır. Müzikte Progressive tavrı bilmeyen, geçmişindeki grup müziğini araştırmayan genç müzik dinleyicileri halen onları çok severek dinlemektedir. Müziği araştırmadıklarından eskiyle yeni yapılan müziğin aynı olduğunu sanmaktadırlar.

Pages: [1]