Author Topic: Sıfır Km.  (Read 3339 times)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Sıfır Km.
« on: Haziran 14, 2009, 03:32:21 ÖÖ »
Davulda; Volkan Öktem, gitarda; Ant şimşek ve bas gitarda; Levent Yüksel...Kim bilebilirdi kariyerine pop müzik yaparak başlamayı tercih etmiş Levent Yüksel'in çok uzun yıllar sonra yanına oldukça önemli iki müzisyeni alarak Progressive Rock-Fusion karışımı bir müzik icra edeceğini. Her ne kadar ilk iki albümü pop müzik standartlarında piyasının görmüş göreceği en kaliteli albümlerden olsada, daha sonraları kendini iyice piyasaya teslim eden birbirinden kötü albümler çıkarmaya devam eden Levent Yüksel'in çok iyi bir basçı çok iyi bir müzisyen olduğunu hatırlayıp böyle bir projeye imza atması çok şaşırtıcı gerçektende. Önceleri canlı performanslarıyla dinleyenleri dumura uğrattığı duyumlarını aldığım grup, yeni çıkan 'Albüm' isimli albümleriyle dinleyende aynı şaşkınlığı yaratmaya devam ediyor. Pop müzikten böyle bir tarza sıçramasının verdiği şaşkınlıkla bolca Levent yüksel'den bahsettik ama Volkan Öktem ve Ant Şimşek'e haksızlık ettik, albümde ikiside en mükemmel şekilde görevlerini yerine getiriyor. Grupla ilgili yazımı kısa bir zaman önce beni oldukça şaşırtan bir başka olaydan bahsederek noktalıyayım. Geçenlerde çalıştığım mağazaya popçu Yaşar geldi, hani şu çocuk tekerlemelerine benzer melodilere aynı basitlikte sözler yazarak beni çileden çıkarmayı başarmış, gitarını kafasında parçalama fantezileri kurmama sebep olmuş romantik cici çocuk Yaşar. Elemanı görünce ortamdan ufaktan sıvışma yolunu tercih edecekken beni elinde bir listeyle yakaladı, elindeki listeye şöyle bir bakınca gözlerime inanamadım. Pink Floyd'lar, Jethro Tull'lar başta olmak üzere 70'lerin Rock ve Progressive Rock babalarından oluşmuş bir liste. Ben hala 'Bu adamın hayatta bunlarla işi olmaz bir arkadaşı için bakıyordur' diye düşünürken bu albümleri elindeki kasetleri cd versiyonlarıyla değiştirmek için aradığını söylemesi ve aradığı her grup hakkında derin bir bilgiye sahip olmasıyla bende kısa süreli bir şok yarattı. Şaşkınlığımı atlattıktan sonra kendisiyle sıkı bir rock muhabbeti çevirdik, oldukça keyifli geçen muhabbetin sonunda, onlarca Rock albümü ve birde Classic Rock dergisi alıp mağazadan ayrıldı. Sohbetimiz sırasında sorduğum 'Madem Rock müziği bu kadar çok seviyorsunuz, bu müziği yapmıyorsunuz?' sorusuna, 'İnsanların kafasında yarattığım imaja aykırı olur hemde sesim bu tarza gitmez' şeklinde pekde tatminkar olmayan bir cevap verdi. Bence içinde Rock ateşi yanan ama piyasa şartlarına teslim olmuş bir çok pop müzisyeni var ve tek sorunları cesaret. Umarım Levent yüksel'in bu hamlesi kendilerine gereken cesareti ve yeri geldiğinde içinden gelen müziği yapmak için tatlı paracıklardan bir müddet ayrılmak gerektiği düşüncesini bu arkadaşlara aşılamıştır.
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

Progreslife

• View Profile
    • Email
Ynt: Sıfır Km.
« Reply #1 on: Temmuz 24, 2009, 01:29:55 ÖÖ »
Kendi enstrümanına virtüöz 3 insan, bas gitaristin 3 şarkısına hard rock/prog rock(metal) ezgileriyle cover, prog metal-hard rock çizgisinde, beklenenin üstünde ve maddi kaygıların uzağında yapılmış albüm... Gidin duman alacağınıza sıfır km alın, böyle gruplar daha uzun soluklu olsun..
Ben sade bir müzik severim, bir gün sade bir müzisyen olmak dileğiyle...

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #2 on: Ağustos 08, 2009, 03:05:42 ÖS »
Myspace'ten şarkılarını dinledim ve sanki yerli Dream Theater çalıyor anasını satayım dedim. Ant Şimşek çok duygulu ve bir o kadar da teknik çalıyormuş. Kendisi solak olup, Erdem Öktem tarafından sağlak gitara alıştırılmış ve bu şekilde devam etmiş. Her ne kadar çoğu gitar hocası hangi elini kullanıyorsan o gitarı al deseler de Ant Şimşek çalışıyla en güzel cevabı veriyor.

Neyse, çok güzel bir albüm olmuş. Gidip alınası. Umarım albümlerinin devamı gelir de böyle güzel Türk gruplarını dinleyiveririz. Antre ve devamıydı galiba İnsomniya'yı ayrı bir beğendim.

emrah

• View Profile
    • Email
« Reply #3 on: Ocak 10, 2010, 02:20:36 ÖÖ »
çok kaliteli bi oluşum... gerçekten çok güzel işler yapmışlar... hepsi birer üstad...