Author Topic: IQ  (Read 12643 times)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
IQ
« on: Temmuz 15, 2009, 02:49:14 ÖÖ »
Müzik hayatına Paul Cook (bateri), Michael Holmes (gitar), John Jowitt(bass), Peter Nicholls (vokal) Martin Orford (tuşlu çalgılar) kadrosuyla başlayan, son dönemlerde gruptan ayrılan Cook ve Orford'un yerine kadrolarına Andy Edwards ve Mark Westworth'u alarak yola devam eden, Neo Progressive Rock'ın önemli temsilcilerinden IQ için açılan geç kalmış bir başlık. Grubun oldukça önemli albümler üretmesine rağmen  tek şansızlığı, aynı dönemlerde müzik yaptıkları Marillion gibi listelere giren hitler çıkaramaması gösteriliyor.

Tales from the lush attick-1983
Barbell is in-1984
The wake-1985
Nine is a pone-1985
Living proof-1986
Nomzamo-1987
Are you sitting comfortably-1989
J'ai polette d'arnu-1991
Ever-1993
Forever live-1996
Forever live(boxset)-1996
Subterranea-1997
The lost attick(best of)-1999
The seventh house-2000
La maraquieriee paris-2000
subterranea-the concert-2000
The archive collection-2003
Dark matter-2004
Frequency-2008
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Ynt: IQ
« Reply #1 on: Ocak 12, 2010, 10:06:15 ÖS »
paul cook döndükten sonra bu grup için daha çok sevindim. keşke frequency onunla kaydedilseydi diyorum. bu arada en çok sevdiğim iq albümleri subterranea ve dark matter olsa da son albüm frequency onları zorluyor. her ne kadar o albümlerde martin orford olsa da sırf bestelerden dolayı son albümü çok tuttuğumu belirteyim. orford daha iyi ama stronger than friction'daki synthler çok fena olmuş.
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #2 on: Ocak 13, 2010, 12:52:23 ÖÖ »
IQ'nun birde pop sularında yüzdüğü 80'ler sonu 90'lar başı dönemi var, hatta 80'lerin hitleri arasında sayılan şarkılar bile çıkarmışlar o dönemde, işte 80'ler de IQ:

http://www.youtube.com/watch?v=rywY2LN0DAo&feature=related
« Last Edit: Ocak 04, 2011, 02:11:08 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #3 on: Nisan 10, 2010, 01:32:22 ÖS »
orford daha iyi ama stronger than friction'daki synthler çok fena olmuş.
O şarkıda ki gitar solosu son zamanlarda dinlediğim en iyi sololardan biri. Özellikle konser versiyonunda ki yorum "bu soloyu atan insan olamaz" hissiyatı yaratıyor.

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #4 on: Ocak 04, 2011, 01:09:23 ÖÖ »
IQ'dan konu açılınca aklım yeni gelecek klavyeciye takıldı. daha haber yok galiba. son albüm frequency çok iyiydi. dark matter ile karşılaştırılmaz ama mark westworth bayağı uymuştu gruba. martin orford üstad geri döner mi bilinmez bekleyeceğiz artık haberleri.

playlist üstü sohbet takılıyoruz buralarda galiba. :D

karnataka - the serpent and the sea (huzurumsun sen benim.)

Yeni klavyeci Neil Durant'mış. Ama hakkında pek bilgi bulamadım.

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #5 on: Ocak 04, 2011, 01:12:57 ÖÖ »
Karıştırdıkça bilgiler geliyor. Neil Durant Sphere3 isimli bir gruptaymış önceden. Grup Progressive rock / jazz fusion tarzında müzik yapıyormuş.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #6 on: Ocak 04, 2011, 01:22:18 ÖÖ »
Karıştırdıkça bilgiler geliyor. Neil Durant Sphere3 isimli bir gruptaymış önceden. Grup Progressive rock / jazz fusion tarzında müzik yapıyormuş.
Ben de tanımıyorum bu klavyeciyi, gerekli araştırmalara başlayalım bakalım...

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #7 on: Ocak 04, 2011, 01:52:15 ÖÖ »
İlk araştırmalarım sonucunda yeni klavyeci arkadaşın büyük bir IQ hayranı olduğu, grubun 30. yıl turnesine destek amacı ile gönüllü olarak boş klavyeci kontenjanına talip olduğu bilgilerine ulaşmış durumdayım...

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #8 on: Ocak 04, 2011, 02:08:15 ÖÖ »
İlk araştırmalarım sonucunda yeni klavyeci arkadaşın büyük bir IQ hayranı olduğu, grubun 30. yıl turnesine destek amacı ile gönüllü olarak boş klavyeci kontenjanına talip olduğu bilgilerine ulaşmış durumdayım...

Bu durum geçici mi acaba? Yoksa yeni klavyeci olarak kalıcı mı? IQ yu sizler kadar takip edemiyor olsamda dışardan bakınca şöyle bir yorum getirebiliriz. Bence bu turnede bu yeni üyeyi deneyip kan uyumu olup olmadığına bakacaklar, uyarsa belkide bir sonraki albümde yollarını birleştirecekler.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #9 on: Ocak 04, 2011, 02:14:33 ÖÖ »

Bu durum geçici mi acaba? Yoksa yeni klavyeci olarak kalıcı mı? IQ yu sizler kadar takip edemiyor olsamda dışardan bakınca şöyle bir yorum getirebiliriz. Bence bu turnede bu yeni üyeyi deneyip kan uyumu olup olmadığına bakacaklar, uyarsa belkide bir sonraki albümde yollarını birleştirecekler.
Her halükarda Martin Orford'un gruba geri dönme durumu yatmış gibi gözüküyor...

FRIEDRICH NIETZSCHE

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #10 on: Ocak 04, 2011, 11:01:47 ÖÖ »
martin orford olsa iyiydi tabii ama neil durant'da başarılı bir isim. sadece çok cazcı takılıyor. iq'a uyabilir de uymayabilir de. aklımın bir tarafı da jim rezek(iluvatar) diyordu o olaydı iyiydi kimya uyardı da neyse bakalım göreceğiz.
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #11 on: Ocak 17, 2011, 02:54:42 ÖÖ »
IQ'da ilginç bir gelişme daha...Basçı "John Jowitt" gruptan ayrıldı onun yerine IQ'ya geri dönen ilk basçı "Tim Esau" geldi. "Martin Orford" hariç IQ'nun kuruluş kadrosu 30. yıllarını kısa bir Avrupa turnesi ile kutlamaya hazırlanıyor. Sonuç olarak, John Jowitt'in ayrılmasına üzüldüğümü söyliyebilirim. IQ en önem verdiğim albümlerini onunla birlikte yaptı, tabiri caizse müzikal olgunluk dönemini onunla yaşadı. Bunun yanında son dönemlerin çalış tekniğini en fazla beğendiğim basçılarından biriydi John Jowitt, neyse hayırlısı olsun diyeceğiz artık...

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #12 on: Mart 26, 2011, 04:12:55 ÖS »
John Jowitt'in gruptan ayrilmasi kötü olmus. Grubun en begendigim elemaniydi benim icin.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #13 on: Mart 27, 2011, 01:23:46 ÖÖ »
John Jowitt'in gruptan ayrilmasi kötü olmus. Grubun en begendigim elemaniydi benim icin.
Katılıyorum, John Jowitt'in muhteşem bir bas performansı vardı bunun yanında grubun en iyi albümleri onun zamanında çıkmıştı. Kötü bir öngörü belki ama son dönemlerde sürekli eleman değiştiren bu arada en önemli iki elemanını ( John Jowitt, Martin Orford) kaybeden, IQ'nun 30. yıl turnesinden sonra dağılacağını düşünüyorum...Umarım yanılırım...
« Last Edit: Haziran 30, 2012, 03:50:21 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #14 on: Mart 27, 2011, 07:47:10 ÖS »
John Jowitt'in bas performansi yani sira bir de sahit oldugum harika bir vokal performansi var. Hastaligi nedeniyle sahneye cikamayan Peter Nicholls'in yerini basarili bir sekilde doldurmustu. IQ'nun dagilmasi üzer.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!