Author Topic: Moğollar  (Read 4668 times)

bilek

• nedir?
    • View Profile
    • Email
Moğollar
« on: Ekim 20, 2006, 04:21:41 ÖS »
Türkiye'de progressive müziğin başlangıcı desem çok mu iddialı konuşmuş olurum?

"Dances et Rhytmes de la Turquie" (Anadolu Pop adıyla Yavuz Plak'tan yayınlandı) albümleri bir klasiktir, dahası köşetaşıdır.

Murat Ses olayına ise hiç girmiyorum, aşmıştır, bitirmiştir, bu alemin dışındadır...

bay.c'ye diğer başlıkta gelen laf bana da gelecek olursa, derim ki "ekleriz birader, zor iş mi :P;D  ;D  ;D

yeter ki nasıl ekleme yapılacağını öğretin :P

(bu arada meslağim dolayısıyla olaya hakimim, ama türk prog sitesinin düğmelerinin vs. ingilizce olması kötü değil mi yow?)

saygılar
"İşlemek için elinin bulduğu her ne ise, onu kuvvetinle işle; çünkü gitmekte olduğun ölüler diyarında iş ve düşünce, bilgi ve hikmet yoktur."
Vaiz 9.10

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Re: Moğollar
« Reply #1 on: Ekim 23, 2006, 04:15:35 ÖS »
Hoşgeldin,bilek seni buralarda da görmek güzel. Moğollar gerçekten önemli bir topluluk. Bunun yanında Türkiyenin ilk senfonik-rock,opera denemesi diyebileceğimiz, Cem karaca-Edirdahan'ın Safinaz albümü var o da yabana atılmaz.
« Last Edit: Aralık 15, 2009, 10:44:52 ÖS by bay.c »
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

bilek

• nedir?
    • View Profile
    • Email
« Reply #2 on: Ekim 27, 2006, 06:43:17 ÖS »
Öhm saygılar sunuyorum ;) ben seni Caravan başlığında şizofrenlikten kurtardığım gibi sen de bana el uzatmışsın ;) üstelik burda henüz ikimizden başkası yok :P :P :P naapsak, sağa sola link mi yazsak...

Cem'in albümü o dediğin tarzın ilki mi, bunu söylemek zor, Alpay'ın Güven Park'ı var mesela, hemen iki yıl önce Barış'ın 2023'ü var; ama benim kitabımda Safinaz bu tarzın en iyisidir, hiç değilse en iyilerinden biridir... Üstelik Türkiye'de bunun ötesinde albümün bir yüzünü oluşturan şarkı (hatta 10 dakikayı geçen şarkı) hatırlamıyorum (Zeki Müren'in Kahır Mektubu var bir de :P)

Oldu olacak Cem Karaca ve Barış Manço başlıkları da açalım, oralarda da bizbize tartışalım  ;D...
"İşlemek için elinin bulduğu her ne ise, onu kuvvetinle işle; çünkü gitmekte olduğun ölüler diyarında iş ve düşünce, bilgi ve hikmet yoktur."
Vaiz 9.10

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #3 on: Ekim 27, 2006, 09:50:41 ÖS »
Doğru ,açalım be forumdaşım.Hiç değilse kendi kendimize yazıp şizofren olmayız :)

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Ynt: Moğollar
« Reply #4 on: Aralık 21, 2009, 12:56:33 ÖÖ »
Moğollar'ın yeni albümü; 'Umut Yolunu Bulur' piyasaya çıktı. Son iki albümdür büyük form düşüklüğü yaşayan yerli efsanemizin bu albümü için nispeten 'eli yüzü düzgün' bir çalışma tanımlaması yapılabilir. Büyük enstrümantalist ve şarkı yazarı 'Cahit' baba vokalinin olanca kötülüğüne ve yeni bir vokalist gelmesine rağmen bir lead vokal yapma -kötü- huyunu devam ettirmiş maalesef. Yeni vokalist demişken Cem Karaca'nın oğlu Emrah Karaca'yı çok da yeterli bulmasamda, Taner Öngür ve Cahit Berkay'ın vokali karşısında buna da şükür diyorum yine de. Albümde dikkatimi en fazla çeken şarkı albümle aynı adı taşıyan ' Umut Yolunu Bulur' ve güzel bir taşlama örneği olan ' Kriz Bastı' şarkıları oldu bu arada.

FRIEDRICH NIETZSCHE

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #5 on: Aralık 21, 2009, 01:21:15 ÖÖ »
Yeni albümde Nazım Hikmet ve Can Yücel şiirleri de kullanılmış.

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #6 on: Nisan 23, 2010, 02:33:54 ÖS »
Kötü haber vermek istemezdim ama Engin Yörükoğlu Bodrumda gözlerini hayata kapamış :( Toprağı bol olsun. Ne yazıkki sadece iki kez izleme fırsatı bulabilmiştim.Keşke daha çok izleyebilseydim...

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #7 on: Nisan 23, 2010, 06:30:08 ÖS »
Off davulların ağlama günü bugün, nur içinde yatsın...

b4usleep

• Guest
« Reply #8 on: Nisan 23, 2010, 08:28:49 ÖS »
Saygı duruşu anlamında Moğollar dinlenecek bu akşam. Tabi eskileri

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #9 on: Nisan 24, 2010, 01:39:03 ÖÖ »
Büyük bir müzisyeni daha kaybettik. Diğer taraftaki orkestra zenginleşirken, buralar gittikçe daha fazla fakirleşiyor... :-\

FRIEDRICH NIETZSCHE