Author Topic: Amatör Fotoğrafçılık  (Read 8675 times)

Porcupine Tree

• Guest
Amatör Fotoğrafçılık
« on: Temmuz 31, 2009, 09:47:11 ÖS »
Yaklaşık üç senedir amatör fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. Aslında çoook küçükken hep değişik fotoğraflar çekmek istermişim. Bir de elektronik aletlere ilgimden dolayı olsa gerek.

Neyse biraz fotoğraf koymak istiyorum.

Bodrum Kalesi'nden

Biraz daha eğilip çekseydim yelkenler de çıkacaktı ama neyse artık.

Bodrum / Bitez: Sabah saat 8:30 civarı...

Alanya Kalesi'nden bu sefer

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Ynt: Amatör Fotoğrafçılık
« Reply #1 on: Temmuz 31, 2009, 10:02:38 ÖS »
Emeğine sağlık, çok güzel fotoğraflar çekmişsin.
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #2 on: Temmuz 31, 2009, 10:12:06 ÖS »
Teşekkür ederim. Daha fazla koymak isterdim fakat bilgisayarıma format atıldı ve resimlerin bir kısmını yedeklemeyi unutmuşum. Tekrar teşekkür ederim.

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #3 on: Temmuz 31, 2009, 11:58:49 ÖS »
Güzel kareler yakalamışsın. Bende fotoğrafçılık hakkında birşeyler okumak istiyorum biraz ama nerelerden ne okunmalı bilemiyorum  ???

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #4 on: Ağustos 01, 2009, 12:26:41 ÖÖ »
Netfotoğraf güzel bir site, forumu da vardı sanırsam ama üyelik bilgilerimi unuttum bayağıdır girmiyorum.

Fotoğrafçılığa Giriş.

Camera Obscura ile başlayan fotoğrafçılık serüveni,özellikle son dönemlerde teknolojiyide arkasına alarak hızla hayatımıza girdi. Günümüzde fotoğraf makinası her insan için vaz geçilmez ürünlerden biri olmuştur. Fotoğraf makinesi hayatımıza girdi girmesine de doğru kullanıyormuyuz? duruma göre doğru fotoğraflar çekebiliyormuyuz? Biz bu bölümde Temel fotoğrafçılık üzerine her seviyeden kullanıcıya hitap edecek dökümanlara yer vermeye çalışacağız.

Uzunca bir süredir dökümanlarımın arasında duran 2000 yılında Orhan Cem Çetin'in Kodak firması için hazırladığı, gerçekten çok faydalı bilgilerin olduğu kitapçık var. O dururken oturup benzer bir şeyler yazmak içimden gelmedi ve Cem beydende gerekli izni aldıktan sonra sizlerle paylaşmak istedim, başlamadan sayın Orhan Cem Çetin'e ve Kodak firmasına sonsuz teşekkürler.

Ve Fotoğraf...

* Korkmayın! İnsanların çoğu, güzel fotoğrafları yalnızca fotoğrafçıların çekebileceğini sanarak daha baştan kendilerini safdışı bırakırlar. Oysa bir eğlencede güzel dans etmek için eğitimli bir dansçı olmak gerekmediği gibi, etkileyici fotoğraflar çekmek için de fotoğrafçı olmak gerekmez. Kendinizi başarılı fotoğraflar çekebileceğinize inandırın. Bu kitapçığında yardımıyla haksız çıkmayacağınızı göreceksiniz.
    * Fotoğraf makinenizi iyi tanıyın, iyi kullanın. Makineniz ile birlikte gelen kullanım kılavuzunu başından sonuna kadar dikkatle okuyun; makinenizin tüm özelliklerini öğrenin ve ilk makaralarınızda tüm özelliklerini deneyin, sonuçlarını görün. Küçük bir ayrıntının büyük bir fark yaratabileceğini unutmayın. İyi bir fotoğraf çekmenin ön şartı, netlik ve ışık ayarını iyi yapmak, çekim sırasında makineyi sarsmamaktır. Ayarların nasıl yapılacağını iyi öğrenin ve özellikle ışığın zayıf olduğu durumlarda fotoğraf çekerken sarsıntıyı önlemek için deklanşöre basarkan nefesinizi tutun; makinenizi gerekiyorsa dengeli, sağlam bir yere koyun ya da üçayak kullanın. Işık ayarlarını hatalı yaptığınızı nasıl anlayacaksınız? Çektiğiniz fotoğraf çamurlu görünüyorsa, yani dalgalı kahverengi tonlu, silik ve kumlu bir görünüşü varsa, ışık az gelmiştir. Tersine fotoğraf çok sert görünüyorsa, yani açık tonlar beyazlaşmış, kontrast çok yükselmiş, ara tonlar yok olmuşsa, ışık fazla gelmiş demektir. Işık ayarının iyi yapıldığı bir fotoğrafta renkler doğru, tonların arasındaki geçiş yumuşaktır.

kaynak: http://www.netfotograf.com/fotografcilik/

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #5 on: Ağustos 01, 2009, 12:28:48 ÖÖ »
Son paragrafta anlatılanlar atlanmadan yapılmalı bence. Dört senedir aynı makineyi kullanıyorum (Kodak C340) artık nerde nasıl çekim yapacağımı ezberlemiş gibiyim. Aslında pek kompleks bir makine değil ya neyse.

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #6 on: Ağustos 01, 2009, 12:40:37 ÖÖ »
Teşekkürler freefall  ;)

megamefta

• life is killing me
  • hastasıyım
    • View Profile
    • Progturk !
    • Email
« Reply #7 on: Ağustos 01, 2009, 01:50:04 ÖÖ »
ben de uğraşıyorum. özellikle analog makinelerle fotoğraf çekmek müthiş bir keyif. bir kaç foto da ben koyayım..

starsailor istanbul konserinden:

istanbul üni girişi:

kıbrıs - lefke'deki bakır madeni limanında ürünlerin toplandığı yer. şimdi terkedilmiş halde ve bölgenin sağlığını tehdit ediyor:

bunlar da emektara zenit 12xp ile çektiğim sevdiğim karelerden bazıları:

sevişelim mi yar

megamefta

• life is killing me
  • hastasıyım
    • View Profile
    • Progturk !
    • Email
« Reply #8 on: Ağustos 01, 2009, 01:57:02 ÖÖ »

bunu da dün akşam çektim. salihleraltı'ndan kaz dağları silüeti.
sevişelim mi yar

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #9 on: Ağustos 01, 2009, 02:41:27 ÖÖ »
Salihleraltı mı? Şansa bak dayımlar oturuyor orda. Önümüzdeki hafta sonu orda olabilirim :) Demek tatili Dikilide geçiriyosun  :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #10 on: Ağustos 01, 2009, 11:08:21 ÖS »
Senin fotolarda çok sağlam Anıl. Özellikle bir kedi sever olarak, kedinizin fotoğraflarına bayıldım.
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #11 on: Ağustos 02, 2009, 12:37:05 ÖÖ »
Bende yakında birilerini görünce fotoğrafları unuttum :) Sende iyi kareler yakalamışsın megamefta. Bende yavaş yavaş öğreneceğim artık :)

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #12 on: Ağustos 02, 2009, 12:59:47 ÖÖ »
Teşekkürler freefall  ;)

Rica ederim.

Yazmayı unuttum mesajlar, fotoğraflar arasında... Güme gidiyordu az daha :).

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #13 on: Ağustos 03, 2009, 02:00:29 ÖÖ »

Buda benim çektiğim bir fotoğraf ama öyle çok bir önemi yok. Bu fotoğrafı sadece sol üstteki bulutların şekli için koydum.Çok ilginç çıkmışlar, yani bana öyle geldi. Dairesel şekiller var :) Yoksa UFO mu  :o  ;D