Author Topic: Comma  (Read 3913 times)

ahmetkemalyildiz

• Guest
Comma
« on: Ağustos 22, 2009, 10:31:08 ÖS »
Ülkemizde progressive metal tarzındaki ilk albümü Comma yapmıştır(Elusive Dreams). Umarım grubu tanımak isteyenler yeterli bir bilgidir...

Bunlar da benim son düşüncelerim: Uzun zamandır dinleyemiyordum Comma'yı (bu uzun arada foruma yazanlar da olmamış yahu), araya askerlik de girince sevgili grubumu daha çok özlediğimi farketmişim. Önceden de söylemişimdir muhtemelen, özellikle belirtmek isterim ki, en sevdiğim yerli grup Comma'dır. Peki niye? Gruba beslemiş olduğum karşılıksız sevgi kesinlikle müziklerinin Dream Theater'a benzerliğinden gelmiyor. (Comma müziğini Dream Theater'a benzetenler var, çok kızıyorum bunlara, kesinlikle katılmıyorum bu görüşe, hatta, şahsi görüşüm, özgünlük bakımından DT'dan daha iyiler!) Herşeyden önce tüm samimiyetleriyle bu tarzda (progressive rock/metal) müzik yapmaları. Rüyalardaki karmaşa, uyum, denge gibi birbirine benzeyen veya zıt olan unsurları aynı anda müzik sanatında birleştiriyorlar. İşte bu yüzden Comma'yı seviyorum.

Biraz önce grubun başyapıtı Sen'in farklı bir versiyonunu (galiba yeni albümde bu versiyona yer verecekler) aşağıdaki adresten dinledim. http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=119192606

Eğer parçanın Free As God daki versiyonundan bihaber değilseniz, vokal melodileri biraz daha farklı, ve şarkının sonunda bir gitar solosu var. Belki seversiniz, denemekten zarar gelmez:)

A Saucerful of Secrets

• Guest
Ynt: Comma
« Reply #1 on: Nisan 22, 2010, 08:45:06 ÖS »
çok bir şey diyemeyeceğim ama şimdilik hoşuma giden grup.

ahmetkemalyildiz

• Guest
« Reply #2 on: Eylül 15, 2010, 03:00:36 ÖÖ »
"A Strange Illusion" (kısa bir introdur bu) ve ardından "Cold Embrace" şarkılarını dinlemeni tavsiye ederim naçizane... :)

A Saucerful of Secrets

• Guest
« Reply #3 on: Ekim 02, 2010, 05:30:31 ÖS »
biraz araştırınca 2000'lerin başında ingilizce ve dream theater'a biraz benzeyen progressive müzik yaptığını, sonra ara verip 2008 yılında türkçe albüm için çalışmaya başladıklarını öğrendim. myspace'de varolan şarkılarından da güzel bir grup olduğu anlaşılıyor. sonuç olarak albüm çıkarmalarını bekliyorum.
« Last Edit: Ekim 02, 2010, 05:32:22 ÖS by A Saucerful of Secrets »

ahmetkemalyildiz

• Guest
« Reply #4 on: Ekim 24, 2010, 06:44:04 ÖS »
Comma'nın yeni albüm çıkarmasını yıllardır heyecanla bekleyenlerdenim...

beat

• View Profile
« Reply #5 on: Kasım 26, 2010, 11:20:35 ÖÖ »
biraz araştırınca 2000'lerin başında ingilizce ve dream theater'a biraz benzeyen progressive müzik yaptığını, sonra ara verip 2008 yılında türkçe albüm için çalışmaya başladıklarını öğrendim. myspace'de varolan şarkılarından da güzel bir grup olduğu anlaşılıyor. sonuç olarak albüm çıkarmalarını bekliyorum.

ilk albümleri,evet yoğun bir dt etkilenimi altında yapılmıştı ama sadece dream theater klonu gruplar gibi olduklarını söylemek de çok doğru olmaz.ikinci albümde bunu daha net olarak görebilirsiniz.kendi seslerini bulmaya başlıyorlardı ancak o albümde de prodüksiyon çok iyi olmamıştı.tabii,kredileri yüksek olduğu için bir sonraki albümden umudumuz vardı ancak bu arada kadro değişiklikleri oldu.epey ara verdiler,üzücüydü tabii..şimdi yeni bestelerinden internete de yüklemeye başladılar görebilirsiniz.ben bu defa biraz şüpheyle yaklaşıyorum,sem köksal'ın türkçe albüm yapması gibi olmaz umarım.
iyi müzisyenler ve yaratıcılar, umarım piyasa içerisinde silinip gitmezler.