Author Topic: 21. Peron  (Read 9248 times)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
21. Peron
« on: Kasım 06, 2009, 03:44:22 ÖÖ »
Türkiyenin gerçek anlamdaki Progressive Rock topluluklarından biri. Onların olmadığı bir Progressive Rock sitesi forumu bir şeylerin yerine oturmadığı bir Progressive Rock sitesi forumu olurdu. Bir hayli geç kalmış olsak da yerli Progressive Rock Grupları Puzzle'ın da  eksikliği hissedilen en önemli parçalardan birini bulduk sanırım :).
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

Porcupine Tree

• Guest
Ynt: 21. Peron
« Reply #1 on: Kasım 06, 2009, 10:46:12 ÖS »
Biraz daha bilgi alabilir miyiz peki?

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #2 on: Kasım 07, 2009, 02:07:04 ÖÖ »
Biraz daha bilgi alabilir miyiz peki?
Umarım İngilizcen benim kadar kötü değildir, es kaza öyle olsa bile grubun görsellerini inceleyip, şarkılarından örnekler dinlemen için faydalı bir link.

http://progressive.homestead.com/21peron.html
« Last Edit: Kasım 07, 2009, 02:10:04 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #3 on: Kasım 09, 2009, 10:01:59 ÖÖ »
biraz geç cevap yazıyorum farenjit olmuşumda.

ingilizcem kötüdür. ama şarkı örneklerini indirdim dinleyecem. teşekkürler.

bu arada kendinizi çok kötü hissetmediğiniz sürece hastahaneye gitmeyin sağlam adam bile hasta çıkar oradan.

Al

• Guest
« Reply #4 on: Kasım 16, 2009, 08:33:11 ÖS »
70'lerde Embryo dünyayı dolaşırken İzmir'de de çalmış, 21.Peron da ön grup olarak çıkmış zamanında. Anektod olsun : ) grubun tek albümünü sanırım 2001'de remastered olarak yayınlamıştı bir TRTradyosu çalışanı, albümün içindeki notlarda yazıyordu. Sanırım halen taksim'de Istiklal Kitabevinde bulunabilir. ben oradan almıştım 2 sene önce.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #5 on: Kasım 16, 2009, 09:55:38 ÖS »
70'lerde Embryo dünyayı dolaşırken İzmir'de de çalmış, 21.Peron da ön grup olarak çıkmış zamanında. Anektod olsun : ) grubun tek albümünü sanırım 2001'de remastered olarak yayınlamıştı bir TRTradyosu çalışanı, albümün içindeki notlarda yazıyordu. Sanırım halen taksim'de Istiklal Kitabevinde bulunabilir. ben oradan almıştım 2 sene önce.
Bende de, bu albüm CD formatında mevcut, cd içinde ayrıca çok hoş bir tanıtım kitapçığı var.

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• Guest
« Reply #6 on: Ocak 26, 2012, 09:55:43 ÖS »
21.Peron  - Anne diye bir şarkının videosunu gördüm. Sonra grup hakkında bilgi edindim, eurovision'a katılmışlar elemelerde birinci olup o seneler İsrail ile Türkiye arasında olan politik sorunlar yüzünden yarışmaya gitmemiş. Böyle bir grubun o yarışmaya katılmasını da anlamadım zaten. Neyse grup hakkında bir şeyler söyleyeyim. Türkiye'de aklıma gelenlerden Kurtalan Ekspres olsun, 657 olsun, Sıfır Km olsun sırf Türk grupları olduğu için sanki olması gerekenden çok daha iyiymiş gibi gösteriliyor. Yok işte şu şundan etkilenmiş, onunla harmanlayıp über albüm yapmış. Bu gruplar tabii ki bir kesimce saygı görmüş, kalite olarak ortalamanın üzerinde olan gruplarımız fakat biraz abartıyoruz gibime geliyor. Yani bunu şöyle anlatabilirim. Ricardo Moyano'nun Yemen Elleri gitarda tek telde çalınabilir, bir de akorlarla beraber sağlam parmak kullanımının yanında iyi bir tuşe gerektirecek şekilde çalınabilir. İşte Türk grupları ile yabancı gruplar arasındaki fark da bunun gibi. Güzel albümler çıkıyor ama onların ayarında albümleri adamlar zaten çok önceden yapmışlar. En önemlisi de kendi soundunu yaratabilen grup olmaması. Nedense hep cılız gitar tonları. Ekipman hiç mi yoktu yani şu ülkede. Demek istediğim 21.Peron'un sadece iki şarkısını dinledim henüz. Dikkat ettiğim aynı iki şey özgün bir sound (tok sound da diyebilirim) olmaması ve müzik hah tam derinleşiyor yeni bir şeyler yapmışlar diyecekken tekrar eski melodisine (düzenine) dönmesi. Az sayıdaki diğer parçalarını da dinleyeceğim ama sanmıyorum ki fikrim değişsin.

70'li yıllarda en ateşli rock militanı olduğum yıllarda plakçıların vitrininde Hardal'ın albümünü görür ve nasıl bir müzik yaptıklarını merak ederdim. O zamanlar dinleme şansını hiç bulamamıştım. Dinlemek bugün mümkün oldu. Ancak ne yalan söyliyeyim tam olarak hayal kırıklığına uğradım. Müzisyenlerden özür diliyorum, o zamana ve kısıtlı şartlara göre fena sayılmayacak bir albüm gözüyle bakılabilirse de bu bile fazla iyimserlik olacaktır. Ben onları Seyyal Taner'le 25. saat'le kıyaslamıyorum tabi. Hani onlara göre ileri olmak çok da fazla bir şey değildir. Gerçekten daha fazlasını bekliyordum ve böyle olmasına gerçekten üzüldüm. İlk albümleri için konuşuyorum. Kayda değer birşey bulamadım, solist zaman zaman 3 hürel gibi söylüyor zaman zamansa Ersen. Enstruman tonları çok cılız. Bundan çok daha iyi müzik yapan bir çok lise grubu vardı o zamanlar İstanbulda.

Malum o zamanı yaşamış biri olarak önce 21. peron'un Eurovision hikayesine değinelim. O yıllarda Eurovision bir milli mesele olarak ciddiyetle ele alınırdı. 1975'te Televoting henüz keşfedilmediği için halk mektup göndererek oylamaya katılmıştır. Yanılmıyorsam 100 bin civarında bir katılım olmuştu.  Televoting için bir kaç bin kişi ancak oy kullanıyordur. Neyse lafı uzatmayalım Grup 21. Peron 1979 yılında Mari Rita Epik adlı tatlı bir Levanten kız ile yarışmaya katılıp ülkemizi temsil etme hakkı kazandıysa da (parçayı merak edenler burdan dinleyebilir http://www.youtube.com/watch?v=35JPcIOxTis ) Arap dünyasına şirin görünmeye çalışan hükümet tarafından İsrail'de yapılan yarışmaya gönderilmediler.

Ülkemizden prog dünyasına çok ciddi bir katkı olmadığı doğrudur. İyi niyetli girişimler olmuştur ancak hepsi o kadar. Belki bu anlamda Asia Minör bunun dışında tutulmalıdır. Ancak zaten onlar Fransa'da yaşayıp oranın kayıt koşullarını ve müzisyenlerini kullanıyorlardı.  Bunun dışında hep bağrımıza bastığımız Kurtalan Ekspres, 21. Peron, Hardal, Kesmeşeker ve şu anda ismi aklıma gelmeyen çeşitli topluluk ve müzisyenler Marvin'in verdiği örnekteki gibi kalıyor olaya dünya boyutundan baktığımızda. Bu herhalde ülkenin gelişmişlik seviyesiden çok müzik kültürü ile açıklanabilecek birşey. Yunanistan, Şili, Peru gibi ülkelerden 70'li yıllarda ne iyi gruplar çıktığını hepimiz biliyoruz. Eh bu ülkelerde de çok gelişmiş olanaklar yoktur diye düşünmekteyim özellikle de o yıllarda.
« Last Edit: Ocak 26, 2012, 10:27:56 ÖS by b4usleep »

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #7 on: Ocak 26, 2012, 10:20:42 ÖS »
Ne kadar balık hafızalı olduğum da açığa çıkmış oldu.

b4usleep

• Guest
« Reply #8 on: Ocak 26, 2012, 10:28:45 ÖS »
Ne kadar balık hafızalı olduğum da açığa çıkmış oldu.

O nedenmiş ?

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #9 on: Ocak 26, 2012, 10:32:00 ÖS »
Progressive Rock başlığında 21.Peron diye bir gruba ilk defa rastladım demiştim dün. Bugün, iki seneden fazla bir süre önce bu başlığa girip iyi kötü 21.Peron bilgisi almışım. Ama dün grubun ismini youtube'da görünce hatırlayamamışım.

b4usleep

• Guest
« Reply #10 on: Ocak 26, 2012, 10:32:42 ÖS »
Burda herşey var :)

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #11 on: Ocak 26, 2012, 10:37:19 ÖS »
21.Peron ile ilgili youtube'daki Anne şarkılarının altında iki yorum var biri Ukraynalı birinin yaptığı grubun bir Türk grubu olduğunu belirtmesi diğeri de Kanadalı birinin grubun müziğine "ilginç" demesi. Kendi açımızdan en acınası tarafı da bir Türk grubu olan 21.Peron'un şarkılarını bir diğer yabancı kişisinin youtube'a yüklemesi.

b4usleep

• Guest
« Reply #12 on: Ocak 26, 2012, 10:56:10 ÖS »
onlar da Türktür :)