Author Topic: Efsane Müzik Dergileri  (Read 60344 times)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Efsane Müzik Dergileri
« on: Kasım 09, 2009, 12:31:51 ÖÖ »
Yıl 1996 aylardan Kasım, askerden yeni döndüğüm günlerde asker öncesi takip ettiğim o zamanlar 15 günlük gazete formatındaki Express dergisi tayfasının hazırladığı amatör bir ruhla hazırlanmış sarı kapaklı saman kağıda baskılı, Nirvana, R.E.M, Syd Barret konularını içeren kapaklı, sevimli bir müzik dergisi çarptı gözüme; Roll. O dönem'e dek diğer eski efsane yayınlardan Stüdyo İmge'nin üçüncü kez yayın hayatına devam etme girişimi başarısızlıkla sonuçlanmış, S. Tahsin Ünlü'nün olağanüstü çabalarla var etmeye çalıştığı Rock Dünya'sı isimli fanzin formatındaki dergi zamanın şartlarına yenik düşmüş ve elimizde takip edecek doğru düzgün süreli bir müzik yayını kalmamıştı. Bu şartlarda çölde'ki vaha misali sarıldım Roll'a gün geçtikçe daha fazla topladı kendini dergi daha bir güzelleşti, içimizdeki öğrenme açlığını bir şekilde doyurmayı bildi. Her ne kadar yazarlarının eğilimi Punk esintili Alternative Rock yönelimli olup, bu sebeple özellikle Progressive Rock'a yüz çevirmelerinden şikayetçi olsamda her ay bayide Roll'u görmek beni oldukça mutlu ediyordu. Maalesef bu mutluluğum bu gün itibariyle sona erdi, Roll veda sayısını sunduğunu açıkladı. 13 sene boyunca her sayısını takip ettiğim koleksiyonunu yaptığım dergiyi bir parçam gibi benimsemiştim ve bu gün buruk bir şekilde bir parçam'a veda ettim. Sevgili Roll dergisi emektarları, son sayınızdada belirttiğiniz gibi Roll'suz geçen bir 13 sene gerçekten de oldukça sıkıcı bir 13 sene olurdu en azından bunun adına sizlere sadık bir okuyucunuz olarak sonsuz teşekkürlerimi yolluyorum.

« Last Edit: Kasım 27, 2012, 01:22:02 ÖÖ by bay.c »
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

Porcupine Tree

• Guest
Ynt: Efsane Müzik Dergileri
« Reply #1 on: Kasım 09, 2009, 05:30:10 ÖS »
şidmilerde yoktur heralde böyle dergiler. olsada alsak, okusak. elde somut olarak kalmasını harddiskte soyut olarak kalmasına tercih ederim buradaki birçok progsever gibi.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #2 on: Kasım 09, 2009, 10:10:35 ÖS »
İz bırakan üç beş dergiden aklımda kalanlar

Stüdyo İmge
Rock dünyası
Boom Müzik
Roll
Lull

İlk yazımda belirttiğim gibi Roll'un da kapanmasıyla elimizde doğru düzgün müzik dergisi adına pek bir şey kalmadı maalesef. Şu anda yayın hayatına devam eden dergilerden 'Bant' gerçekten çok kaliteli ama ona da ısınamadım bir türlü, bunun yanında 'Deli Kasap' isimli bir dergi daha var o da düzenli periyotlarla çıkamıyor bildiğim kadarıyla. Yüxekses'i çok piyasa buluyorum ( Emeklerini çok takdir ederim ama Güven Erkin Erkal'ın yaptığı her işte bir parça samımiyet sorunu var bence...), Bilboard ve Blue Jean, Teen Ager dergisi, bana hitap etmiyor. Bunun yanında N.M.E ve Rolling Stones dergilerinin Türkçe formatlarının batması vs...Dediğim gibi şu anda memlekette ne doğru düzgün müzik dergisi ne de yeni çıkan doğru düzgün bir müzik kitabı var. Bu açığı kapatmaya çalışan oldukça başarılı sanal dergiler var ama tutucu bir okuyucu olarak bilgisayar ekranından uzun metinler okumaktan hoşlanmıyorum açıkcası, illa ki sayfaya basılı bir şeyler arıyorum. Ne diyeyim, umarım en kısa zamanda eli yüzü düzgün bir müzik dergisine kavuşuruz.

« Last Edit: Kasım 27, 2012, 01:31:30 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

megamefta

• life is killing me
  • hastasıyım
    • View Profile
    • Progturk !
    • Email
« Reply #3 on: Kasım 10, 2009, 01:55:00 ÖÖ »
her ne kadar dergiyi ellemenin, dergideki resimleri koparıp köşeye bucağa asmanın sonra arşiv bozulmasın diye aynı sayıyı bir daha almanın tadı bambaşka olsa da roll'un bütün sayılarına Pecya'dan ulaşılabiliyor.

http://www.pecya.com/contentresult.php?radioindex=text&query=roll&pib=6
sevişelim mi yar

megamefta

• life is killing me
  • hastasıyım
    • View Profile
    • Progturk !
    • Email
« Reply #4 on: Kasım 10, 2009, 02:01:02 ÖÖ »
bir de şu sıralar online yayın yapan reset magazine'i tutuyorum. genç yaşlarına rağmen çok iyi yazarlar var. tabi bunlar da roll ve bant ekolünden geldiği için biraz fazla indieler ama olsun bazen güzel yazılara rast geliyorum.

http://www.resetmagazine.net/
sevişelim mi yar

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #5 on: Kasım 20, 2009, 09:23:43 ÖS »
Pecya'da Roll dergisinin sayıları ücretli mi yoksa aradığımız şeye ücret istiyorlar mı?

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #6 on: Aralık 10, 2009, 01:02:54 ÖÖ »
Bu ayki Classic Rock dergisinin 'The Wall' albümünün 30. yılı sebebiyle hazırladığı 3 boyutlu 'Pink Floyd' kapağı , 'kes duvarına as' tadında mükemmel  bir illüstrasyon olmuş. Sırf kapağı için, bir dergiye 23.50 tl verme çılgınlığını yapacağım bu müthiş kapak yüzünden büyük ihtimalle ;D.

FRIEDRICH NIETZSCHE

megamefta

• life is killing me
  • hastasıyım
    • View Profile
    • Progturk !
    • Email
« Reply #7 on: Aralık 10, 2009, 11:39:47 ÖÖ »
Bu ayki Classic Rock dergisinin 'The Wall' albümünün 30. yılı sebebiyle hazırladığı 3 boyutlu 'Pink Floyd' kapağı , 'kes duvarına as' tadında mükemmel  bir illüstrasyon olmuş. Sırf kapağı için, bir dergiye 23.50 tl verme çılgınlığını yapacağım bu müthiş kapak yüzünden büyük ihtimalle ;D.

abi bana da bir tane ayırır mısın diyeceğim ama viski konusunda bana dargınsın ayırmazsan üzülürüm :D
sevişelim mi yar

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #8 on: Aralık 10, 2009, 01:51:42 ÖS »

abi bana da bir tane ayırır mısın diyeceğim ama viski konusunda bana dargınsın ayırmazsan üzülürüm :D
Yok be Anıl kimseye dargın filan olduğum yok ;). Ayırırım ayırmasına da sen hala İstanbuldamısın?

FRIEDRICH NIETZSCHE

megamefta

• life is killing me
  • hastasıyım
    • View Profile
    • Progturk !
    • Email
« Reply #9 on: Aralık 10, 2009, 04:55:54 ÖS »
yok abi kıprıstayım.
sevişelim mi yar

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #10 on: Aralık 10, 2009, 09:27:15 ÖS »

Nerede var bu dergi yahu? 23.50 lira olması sadece Pink Floyd kapağı dolayısıyla mı?

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #11 on: Aralık 10, 2009, 10:45:23 ÖS »
yok abi kıprıstayım.
Hımm, bir çaresine bakmaya çalışırız o zaman.

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #12 on: Aralık 10, 2009, 10:50:26 ÖS »
[
Nerede var bu dergi yahu? 23.50 lira olması sadece Pink Floyd kapağı dolayısıyla mı?
Classic Rock yabancı bir dergi olduğu için fiyatı pahalı. Bu dergiyi büyük kitabevlerinde bulabilirsin. Sadece kapağı için 23.50 tl verilecek bir dergi değil tabii Classic Rock, içeriği de mükemmel, mesala bu ayki sayısında 'The Wall' albümünün 30. yılı ile ilgili sayfalar süren değerlendirme yazısının yanında King Crimson ile ilgili bir başlık var. O cümleyi benim gibi İngilizce özürlüler için sarfetmiştim ;D, yabancı dili olanlar için derya bir dergi sonuçta. Bunun yanında Classic Rock tayfasından bir de sadece Progressive Rock içeren bir dergi daha çıkıyor ama o dergi Türkiye'ye gelmiyor yanılmıyorsam. Bu konuda yabancı dergileri getiren 'Dünya Süper Dağıtıma' baskı yapmak lazım sanırım.
« Last Edit: Aralık 10, 2009, 10:55:00 ÖS by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

emrah

• View Profile
    • Email
« Reply #13 on: Ocak 20, 2010, 02:17:32 ÖS »
eskiden non-surviam ve şebek vardı bide :)  pek iyi değillerdi ama yine idare ederlerdi....

Ex Darth Vader

• İcradayız !
    • View Profile
« Reply #14 on: Ekim 05, 2010, 11:57:02 ÖS »
2000 li yıllardan önce oldukça heyecanla alarak okurdum Non Serwiam ve Şebek'i.Özellikle Non Serwiam gerek kritikleri ve tanmıtımlarıyla oldukça yararlı olduğunu düşündüğüm bir dergiydi.
Cynic Birdir ..Ve Bütün Gruplar Onun Elçisidir !