Author Topic: Siftah  (Read 39098 times)

Porcupine Tree

• Guest
Ynt: Siftah
« Reply #75 on: Ağustos 10, 2012, 03:05:36 ÖS »
Ben ilk kez Dream Theater'ın progresif olarak geçmediğini senden duydum süha. Çok heyecanlıyım şu anda demekki ben ve yüz binlerce dinleyici bu adamları yıllardır şakınlar gibi prog metal diye dinliyormuşuz düzeltme için teşekkürler... ;D

Türlerle aramın nasıl olduğunu en iyi sen bilirsin  ;) o yüzden zaten onlar prog-metal olarak etiketlenmiş diğerleri de Heavy Metal dedim ama anlam olarak progresifi müziklerinde ana hat (mainstream) rock/metal gruplarından farklılıklar barındırma olarak anlamlandırırsak evet Iron Maiden prog metal gruplarının çoğundan daha progresiftir. Tam anlam olarak ifade edeceksek tabi hiç birinin progresifle uzaktan yakından alakası yok.

Progarchives'in sınıflandırmasına da o kadar takılmayın sonuçta Zappa ile RIO gruplarını aynı kefeye koyan adamlar bunlar  ;D

Hayda. Ben Zappa'yı zaman zaman RIO türüne yakıştırırdım oysa. Gerçi onu bir türe yakıştırmak ne kadar doğru tartışılır. Ama hiç alakasız değil sonuçta.

man-erg

• View Profile
    • Email
« Reply #76 on: Ağustos 10, 2012, 03:16:16 ÖS »
Hayda. Ben Zappa'yı zaman zaman RIO türüne yakıştırırdım oysa. Gerçi onu bir türe yakıştırmak ne kadar doğru tartışılır. Ama hiç alakasız değil sonuçta.

Kalite olarak evet Zappa'nın üst sınıf müzisyenlik, anlam olarak progresiflik, melodi ve enstrüman çeşitliliği hususlarında RIO tayfasından geri kalır yanı yok. Dinleyici kesimleri de büyük oranda ortaktır ama müziğin yapısı çok çok farklı. Zappa çok farklı şeyler denedi, çok değişik birbiriyle alakası olmayan müzikler yaptı ama RIO'nun yakınından bile geçmedi hiç bir zaman. 

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #77 on: Ağustos 10, 2012, 03:27:57 ÖS »
E işte o denediği çok farklı şeyler opposition olmuyor mu? Bence oluyor. Fakat diğer yandan RIO'nun deneysellik sınırı şudur, progressive rock yapmanın gereklilikleri şunlardır diyemeyeceğimize göre çok da önemli değil.

beat

• View Profile
« Reply #78 on: Ağustos 10, 2012, 03:55:15 ÖS »
Aslında doğru Dream Theater savatage bile progresif diye geçiyorsa Iron maiden hatta Motorhead bile onlardardan bin kat progresif ama öyle etiketlenmemişler işte

Yapma dostum ya ;)

man-erg

• View Profile
    • Email
« Reply #79 on: Ağustos 10, 2012, 04:49:32 ÖS »
E işte o denediği çok farklı şeyler opposition olmuyor mu? Bence oluyor. Fakat diğer yandan RIO'nun deneysellik sınırı şudur, progressive rock yapmanın gereklilikleri şunlardır diyemeyeceğimize göre çok da önemli değil.

Opposition Zappa'nın ruhunda var, müziğinde de var ama RIOcuların opposition'ı ile Zappa'nın opposition'ı arasında dağlar kadar da fark var  ;)

artmetaphors

• View Profile
« Reply #80 on: Ağustos 10, 2012, 05:04:03 ÖS »
man-erg haklı, zappa'nın RIO ile ucundan köşesinden alakası yok. onunki 'karşıtlık', RIO'nunki 'opposition' :)

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #81 on: Ağustos 10, 2012, 09:21:06 ÖS »
man-erg haklı, zappa'nın RIO ile ucundan köşesinden alakası yok. onunki 'karşıtlık', RIO'nunki 'opposition' :)
Eğlenceli, egzantrik, zaman zaman hakkı teslim edilmemiş ama en çok da muhalif fakat bir de teatral yanını atlamamak gerek. Bir yerde okumuştum Almanya'da bir konserde seyirciye "heil Hitler" çektirmiş sonra da "nazi piçlerinin karşısında müzik yapmam" deyip sahneyi terketmiş.

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #82 on: Ağustos 10, 2012, 09:25:47 ÖS »
Eğlenceli, egzantrik, zaman zaman hakkı teslim edilmemiş ama en çok da muhalif fakat bir de teatral yanını atlamamak gerek. Bir yerde okumuştum Almanya'da bir konserde seyirciye "heil Hitler" çektirmiş sonra da "nazi piçlerinin karşısında müzik yapmam" deyip sahneyi terketmiş.

Epey trollemiş orda, ben de okuduğumda çok gülmüştüm.

man-erg

• View Profile
    • Email
« Reply #83 on: Ağustos 11, 2012, 01:18:07 ÖÖ »
Roxy & Elsewhere'de sahneye seyircileri alıp George Duke'un çaldığı süper hızlı notalarla dans etmeye zorluyor ya ben orada kopmuştum ilk dinlediğimde. Bir de Punky muhabbetine hastayım Live in New York'taki. Çok değişik adamdı. Ondan çok daha fazla sevdiğim grup/müzisyenler var ama en çok onu iyi zamanında canlı canlı seyretmek isterdim şöyle Wazoo turunda falan offf.