Author Topic: Blues  (Read 24134 times)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Blues
« on: Kasım 26, 2009, 01:01:22 ÖÖ »
Ben sadece gerekli düzenlemeleri yaptım, olmazsa olmaz önemli tür ile ilgili başlık açma fikri Serbest Düşme nick'li üyemize aittir, bundan sonrası da bu tür ile ilgili yorumlarımızla biz diğer üyelere aittir. :)
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
Ynt: Blues
« Reply #1 on: Kasım 26, 2009, 01:48:27 ÖÖ »
Anlatacak o kadar çok şey varki...

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #2 on: Kasım 26, 2009, 02:00:48 ÖÖ »
Anlatacak o kadar çok şey varki...
Gerçekten öyle...Kısa bir girizgah denemesi yapayım yine de...Ben bu tarzın daha çok işe Rock sosu bulaşmış British Blues kısmı ile ilgiliyim, yani John Mayall, Living Blues, Ten Years After, Allman Brothers Band, Eric Clapton'un Blues dönemleri v.s...Şimdilik bu isimleri verip konu konuyu açar diyerek bekleyelim bakalım. ;)

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #3 on: Kasım 26, 2009, 02:24:14 ÖÖ »
Allman Brothers Band çok güzel işler yapıyor. Derek Trucks'ın da bulunduğu 2003 çıkışlı Hittin' the Note albümünü dinlemeye doyamıyorum son zamanlarda. Yılların verdiği birikim ve genç müzisyenlerinde verdiği yeni soluk çok güzel bir albüm çıkartmış ortaya. Bunların yanında ileride efsane gitarist sayılabilecek Warren Haynes'in başını çektiği Gov't Mule'de "By a Thread" isimli, daha taze sayılabilecek bir albüm çıkardı. İlk parçaya sakallı dedelerin grubu ZZ Top'tan Billy Gibbons gitarıyla eşlik ediyor. ZZ Top sounduna alışkın olanlar hemen hissedecektir zaten. Bunların dışında The Black Crowes'te yeni albüm çıkaran gruplar arasında. Before The Frost & Until The Freeze isimli albümlerine Luther Dickinson eşlik ediyor. Dickinson önceki albümleri Warpaint'te de eşlik etmişti Black Crowes'a. Bu albümleri dinlemenizi öneririm gerçekten. Prog'tan biraz sıyrılıp ara sıra blues dinlemek iyi geliyor insana. Tabi bu bilgilerin bir kısmını Baha Abi sayesinde öğrenmiştim. Sonrada grupları dinlemeyi bırakamadım. Onunda blues ile ilgili söyleyecek çok şeyi vardır ve tabiki diğer üyelerimizinde...

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #4 on: Kasım 26, 2009, 02:37:36 ÖÖ »
Bahsini açtığın ve dinlememe vesile olduğun Gov't Mule grubuda çok iyiydi gerçekten, Black Crowes'da sağlamdır... Hatırlattığın iyi oldu Koray.

FRIEDRICH NIETZSCHE

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #5 on: Kasım 26, 2009, 11:50:07 ÖÖ »
Ben sadece gerekli düzenlemeleri yaptım, olmazsa olmaz önemli tür ile ilgili başlık açma fikri Serbest Düşme nick'li üyemize aittir, bundan sonrası da bu tür ile ilgili yorumlarımızla biz diğer üyelere aittir. :)

Fikir bahane blues şahane :D

Eric Johnson, Rory Gallagher, Eric Clapton, Jimi Hendrix benim için blues'un başını çeker. Türk müzisyenlerden 15 Ağustos 2001 yılında Boğaz Köprüsü'nden atlayarak intihar eden :'( Yavuz Çetin'i bu saydığım tüm bluescu abilerden amcalardan daha çok seviyorum. Memlekette hak ettiğini hiçbir zaman bulamayanlardan Yavuz Çetin. Ayrıca Türkiye'nin ilk blues gitaristidir. Sanki "Yaşamak İstemem" isimli şarkısıyla aramızdan göçüp gideceğininin sinyalini ucundan da olsa vermiştir.
« Last Edit: Kasım 16, 2010, 01:33:41 ÖS by marvin »

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #6 on: Kasım 26, 2009, 01:53:32 ÖS »

Fikir bahane blues şahane :D

Eric Johnson, Rory Gallagher, Eric Clapton, Jimi Hendrix benim için blues'un başını çeker. Türk müzisyenlerden 15 Ağustos 2001 yılında Boğaz Köprüsü'nden atlayarak intihar eden :'( Yavuz Çetin'i bu saydığım tüm bluescu abilerden amcalardan daha çok seviyorum. Memlekette hak ettiğini hiçbir zaman bulamayanlardan Yavuz Çetin. Ayrıca Türkiye'nin ilk blues gitaristidir. Sanki "Yaşamak İstemem" isimli şarkısıyla aramızdan göçüp gideceğininin sinyalini ucundan da olsa vermiştir diye düşünüyorum. Şarkılarındaki samimiyet bunu düşündürüyor bana. Toprağın bol olsun Yavuz Çetin...
Hatırlattığın iyi oldu ardında iki tane muhteşem albüm bırakıp, aramızdan ayrılmayı tercih eden üstadın toprağı bol olsun... :'(

FRIEDRICH NIETZSCHE

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #7 on: Kasım 26, 2009, 02:13:52 ÖS »
Blues deyince ilk aklıma kırsallık ve samimiyet geliyor. Blues’un içinde bunun ikiside mevcut. Çok çeşitli dalları var kolları var blues’un bazen takip etmekte zorlanıyorum. Delta blues, texas blues, Chicago blues, Detroit blues, boogie woogie, blues rock… bunlar gider de gider. En çok delta blues seviyorum mississippi john hurt, mississippi fred mcdowell, skip James gibi şarkıcılar çok iyidir. Çok geniş ve çok eski bir tür olan delta blues diğer türlere nazaran daha kırsal kökenlidir. Akustik gitar ile icra ediliyor genelde.
Blues icracılarını eski ve yeni olarak kabul edebiliriz. İşte barbeque bob’lar, blind willie mc tell’ler falan hemen hemen hepsi dehşet müzikler yapmışlar zamanında eee bize de dinlemek düşüyor. Çok eski kayıtlardan dinliyoruz bunları ve bazılarını da plaklardan öğreniyoruz. Robert johnson’lar blind lemon jefferson’lar, elmore james’ler willie dixon’lar, big bill broonzy’ler hepsi ama hepsi içinde bir hikayeyi taşıyor ve hepsini de tanımak ve takip etmek güzel.

Bu kadar klasik isim arasında eric clapton, john mayall, robben ford gibileri de var onları da ayrı bir şekilde ele almak lazım. Mesela eric clapton’un Robert Johnson yorumlarının olduğu albüm blues’a başlamak için biçilmez kaftandır. Aynı şekilde robben ford’un blue moon, keep on running albümleri gibi. Çok sade çok naif müziklerdir hepsi. Duke robillard’ın world of blues, Robert cray’in albümleri, johnny winter’ın eski ve yeni albümleri dinle dinle bitmez anlatılamaz işte ancak dinlerken yaşarsınız. Hendrix’in bir lafı var ya “blues çalması kolay ancak hissetmesi zordur” diye. Evet hissetmek lazım bu müziği. Yani dinlerken gözlerinizi kapatıp melodilere kendinizi kaptırmanız lazım aynı bizim Anadolu türkülerimiz gibidir onlar dinlerken bazen de ağlarsınız. Zaten aralarında da fark yoktur.

Koray’ın bahsettiği gruplar da blues’un ana kollarından birisidir. Rock müziğe en çok katkıyı yapan da blues’dur onu yaratan da… alman brothers band, gov’t mule, derek trucks, the black crowes… bunlar çok ayrı gruplar ve isimler. İçlerinden bir tek derek trucks blues ile tamamen ilgili. Diğer isimler de çok alakalıdır ve hepsi blues’dan beslenir ama alman brothers band daha çok doğaçlama grubudur. Southern rock kalıpları içerisine caz ve blues’u daha fazla sokarak doğaçlama formunda beste üretirler ve konserlerde de bir çaldıklarının aynısını çalmazlar devamlı değiştirirler. Gov’t mule ise daha da fazla blues’u kullanır. Ama alman brothers band’den farkı ise funk ritimleri ve warren haynes’in daha yenilikçi fikirleridir. The black crowes ise hepsinden farklıdır. Onlar daha çok rock ‘n’ roll kökenlidir ve hard rock, rock ‘n’ roll ve gospel müziğini blues ile birleştirirler. Ama son zamanlarda onlarda gov’t mule gibi slide gitar kullanıyorlar –özellikle luther dickinson gruba girdikten sonra- ve bir şarkıyı farklı hallere sokmaktan çekinmiyorlar tıpkı bir jam band gibi. Son albümü “before the frost…until the freeze” mükemmel bir kayıt. Aynı şekilde gov’t mule’un son albümü “by a thread”de muhteşem. İkisini birbirinden ayıramıyorum gerçekten çok özel kayıtlar. Bu blues konuş konuş bitmez.

Son zamanlarda çıkan güneyli blues’culardan tinsley ellis’in “speak no evil” kaydı çok hoş olmuş dinlemek isteyen bakabilir. Daha konuşulacak çok şey var blues’da çok.
« Last Edit: Kasım 26, 2009, 02:18:41 ÖS by enchant »
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

unspoken

• View Profile
    • Email
« Reply #8 on: Kasım 30, 2009, 01:57:06 ÖÖ »
John Lee Hooker favorim blues'cular arasında . Kendine has bir tarzı var kendini diğerlerinden ayırıyor bence. Gitar çalış tarzına hastayım özellikle, vokaliyle inanılmaz uyumlu. The Legendary Modern Recordings: 1948-1954 adlı toplama albümü muhteşem, meraklılarına tavsiye ederim.
http://www.youtube.com/watch?v=zYrVwGxlcFA

Enchant'ın dediği gibi samimi, saf bir müzik tarzı blues. Bu yüzden alışması biraz zaman alıyor. Özellikle J Lee Hooker, Robert Johnson gibi özgün tarzları olan sanatçılara. ama daha sonra bağımlılık yapıyor :)

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #9 on: Kasım 30, 2009, 11:05:44 ÖS »
unspoken

Tavsiyeleri karşılıklı veririz. Benden önce enchant abi var tavsiye konusunda ama yinede birkaç albüm söylemek isterim. Bende belki çoğu kişi gibi jimi hendrix, eric clapton, srv, zz top ile başladım blues dinlemeye. Ama dinlediğim birkaç grup benim bakış açımı değiştirdi. Bunlardan ilki Gov't Mule. Bu grubun Dose albümünü yada Life Before Insanity albümünü öneririm. enchant abi Life Before Insanitiy albümünde ısrarcı olsada ben Dose diyorum :) Diğeri ikinci sırada benim için. Allman Brother Band belki dinledin yada dinlemedin ama onda bir seçimim yok. Duane Allman in kadroda olduğu ilk albümden itibaren dinlemeye başla bence. İlk birkaç albümün tadı bambaşka. The Black Crowes'ten de Shake Your Money Maker, Amorica albümlerini dinleyebilirsin. Beğenirsen diğer albümlerede geçersin. Derek Trucks Band var birde. Slide gitar dinlemeyi seviyorsan bu grubuda seveceksin. 98 de çıkardıkları Out of The Madness albümünü dinleyebilirsin. Aslında benim seçimim çoğu zaman bir grubu ilk defa dinleyeceksem ilk albümden başlamak olur. Sadece fikir edinme açısından tavsiye albümleri dinleyip beğenirsem ilk albümle başlarım hemen :) Aklıma gelmişken Lynyrd Skynyrd dinlemenide isterim, onlarda güzel müzik yapıyorlar. Ve şimdi sözü enchant abiye ve diğer blues severlere bırakıyorum :) Ayrıca seninde tavsiyelerini bekliyorum  ;)

unspoken

• View Profile
    • Email
« Reply #10 on: Aralık 03, 2009, 12:34:22 ÖÖ »
Tavsiyelerin için sağol metafiz. Gov't Mule'u merak ettim dinleyeceğim ilk fırsatta. Blues'a yeni başladığım için  klasikler dışında dinlediğim çok grup yok. Öncelikli tavsiyem John Lee Hooker  kesinlikle. Ama sound adına bişey bekleme :) Birçok şarkısı tek gitarla kaydedilmiş ki benim favorim de bunlar genellikle. Progressive rock un zengin süslü sounduna alıştığım için ilkin yadırgamıştım, bütün şarkılar birbirinin aynısı gibi gelmişti, halbuki hepsi ayrı bir ruh taşıyor. Müziğin en saf hali diyebilirim John Lee Hooker'in tarzı için. Hüzünlü ve dinlendirici bir sesi var. Onun dışında son olarak Canned Heat'ı keşfettim. Enstruman hakimiyetleri oldukça fazla bu yüzden zaman zaman progrock'a yaklaşıyor grubun tarzı. Living the Blues albümlerini sıklıkla çeviriyorum son dönem...

Robert Johnson seven var mı? Bu ara ona sardım.. 

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #11 on: Aralık 03, 2009, 03:22:53 ÖS »
gov't mule'un en iyi kaydı "dose" olarak gözüküyor. bu binlerce dinleyici arasındaki görüştür. evet çok iyi albüm ama benim için life before insanity daha ön planda. daha ağır daha hüzünlü bir albüm o. lirikleri de daha kuvvetli. :)

john lee hooker deyince aklıma "tupelo" şarkısı geliyor. çoğu kaydı iyi ama bazen da vasat bir kaydına rastlayabiliyorsunuz. bu şarkılardan değil de sounddan kaynaklanıyor yoksa her daim iyidir hooker. "don't look back" albümünde van morrison ile çalışmıştı nefis bir albümdü.

robert johnson sevmeyen bluescu olmaması gerekir. blues'un en büyüklerinden bir tanesi sonuçta. little queen of spades, me and the devil blues, kind hearted woman blues ne şarkılardır ama. plaklardan dinlerseniz etkisi iki kat daha fazla oluyor. bizim neşet ertaş'ımız aşık veysel'imiz gibi işte muazzam bir isim.

emrah

• View Profile
    • Email
« Reply #12 on: Aralık 16, 2009, 12:14:23 ÖÖ »
benim favorilerim buddy guy, edgar winter, magic slim ve john lee hooker... blues sanki kendi kültürümmüş gibi geliyo bana nedense :)

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #13 on: Kasım 22, 2010, 02:25:04 ÖÖ »
genç blues'culardan mel gibson'ın damadı :D kenny wayne shepherd'ın konser albümü çıktı ismi de live! in chicago. bu gence dikkat albüm kayıtları çok iyi ve genelde steve ray vaughan stilinde çalıyor. kendinden de bir şeyler katıyor tabii. uuzn zamandır stüdyo albümü yapmadı dinleyecek olanlara ledbetter heights, live on ve trouble is tavsiyemdir.

bu arada büyük müzisyen üstad tom petty'de heartbreakers grubuyla yeni albümünü piyasaya sürdü ve bu albüm blues ağırlıklı şarkılardan oluşuyor. albümün isi "mojo" ve içindeki her besteyi blues etkili müzik seven kardeşlerime öneririm. albümün giriş şarkısı jefferson jericho blues ve hemen ardından gelen first flash of freedom nasıl bestelerdir allahım! :o dinleyiniz dinletiniz.

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #14 on: Kasım 22, 2010, 10:52:09 ÖÖ »
Tavsiyeler için teşekkürler enchant ;) Sanırım bu tavsiye bana geldi çünkü ikimizden başka blues dinleyen pek yok gibi buralarda.