Author Topic: Electronica ( Synth Pop, Trip Hop, Drum'n Bass, House, Techno, Trance, )  (Read 11620 times)

Al

• Guest
Ynt: Electronica ( Synth Pop, Trip Hop, Drum'n Bass, House, Techno, Trance, )
« Reply #15 on: Haziran 22, 2010, 03:12:44 ÖÖ »
doğru bir yere yazıp yazmadığımı bilemiyorum ama burası en doğru yer bu konu gibi gözüküyor. Röyksopp dinliyorum bu aralar, çok sardı beni. Wikipedia trip hop yaptığını yazıyor ama haliyle benim hiçbir fikrim yok. Biraz açıp, bana başka isimler önerebilecek olan var mı?

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #16 on: Haziran 23, 2010, 12:49:05 ÖÖ »
doğru bir yere yazıp yazmadığımı bilemiyorum ama burası en doğru yer bu konu gibi gözüküyor. Röyksopp dinliyorum bu aralar, çok sardı beni. Wikipedia trip hop yaptığını yazıyor ama haliyle benim hiçbir fikrim yok. Biraz açıp, bana başka isimler önerebilecek olan var mı?
Royksopp'un, Trip Hop kategorisi içinde yer alması tartışmalı bir durum bence. Daha çok, hangi türe sokulacağı bilinemediği için uydurulmuş, 'Electronica' tarzı'nın içinde sayarlar bu topluluğu. Çok sağlamdır çok severim kendilerini.

Trip Hop'a gelirsek 90'lar başı İngiltere Bristol çıkışlı bir tarz olduğunu söyleyebiliriz. Müzik ile yoğun bir şekilde içli dışlı, kolaj-sample ( kes -yapıştır ) tekniğini kullanan dj'lerin ortaya çıkardığı nev-i şahsına münasır bir tarzdır Trip-Hop. Hip Hop'un ritim ve vokal tekniklerini kullanan yalnız hip hop kadar tekdüze olmaktan uzak, Rock', Caz, Blues, Soul gbi çok farklı müzikal unsurlardan beslenen karanlık hatta depresif öğelerin ağır bastığı bir sound içerir Trip Hop. Bu müzikal akımın, bayrak isimleri arasında, Massive Attack, Portishead, Tricky gibi isimleri sayabiliriz ki hepsi birbirinden sağlam müzik yapan, rahatlıkla önerilebilecek isimlerdir bunlar.
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Son dönemlerde dinlediğim en iyi albümlerden biri olan, Groove Armada'nın, " White Light" özellikle bu albümde yer alan "History" şarkısı mahvetti, bitirdi beni... :)

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
Yeni albümüyle o kadar cok elektronik müzige kaydilar ki, Pure Reason Revolution'i buraya yazasim geldi. Benim gözde gruplarimdan biriler kesinlikle. Yeni albümde Over The Top ile Depeche Mode'a da bir selam yollamislar.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Yeni albümüyle o kadar cok elektronik müzige kaydilar ki, Pure Reason Revolution'i buraya yazasim geldi. Benim gözde gruplarimdan biriler kesinlikle. Yeni albümde Over The Top ile Depeche Mode'a da bir selam yollamislar.
Pure Reason Revelution'u bende çok tutarım. Müzik tarzları arasındaki sınırların git gide daha fazla muğlaklaştığı bu dönemde, müzikal tutuculuğa ve müzik türü şovenizmine karşı bayrak gruplardan biri olarak görüyorum P.P.R'yi...

FRIEDRICH NIETZSCHE

Porcupine Tree

• Guest
Akrabadan ödünç aldığım bir sürü elektronik müzik daha çok trans ağırlıklı plaklar var şu an evde. Pikabı denemek için almıştım dinlerken "bu ne yahu?" dedim. DJ Lottie, Nitedance, Progcity falan yazıyor üstlerinde ama pek sevmedim ben açıkçası.

Değişim her zamanki gibi bana tükürdüğümü yalatmaya devam ediyor. Son zamanlarda House, Trance müzik türlerine sardım. House'dan ziyade Trance'ın alt türü olan Hindistan'tan (Goa) çıkan ve en iyileri örnekleri İsrail'de verilen Goa Trance dinliyorum. Birkaç örnek verirsek Astral Projection, Infected Mushroom, Message from God gibi genelde iki kişilik gruplar var.

İki sene önce saydığım isimlerin türü ne bilmiyorum fakat büyük ihtimalle Goa Trance değildi. Böyle hızlı bir müzik olduğunu hatırlamıyorum. Yine de dinleyeceğim tabii tekrardan. Goa Trance da Trance müziğin içinde nasıl bir konuma sahip hiçbir fikrim yok. Yani bizim Progressive Rock'ın King Crimson'ları ya da YES'leri olmadıkları ortaya çıkış tarihlerinden belli (1980). Neo-Prog akımı gibi bir şey olabilir belki.

Onun dışında tek bildiğim şey var ki iki sene önce bu müzik türüne haksızlık etmişim.

artmetaphors

• View Profile
Archive iyi bir grup mesela :)

mare101

• Guest
« Reply #22 on: Kasım 14, 2012, 06:01:41 ÖS »
depeche mode
depeş modun belki de depeş'den daha kaliteli çakması camouflage
synthpop da alman istilası: wolfsheim, de/vision, and one, mesh
ismine hasta olduğum isveçli grup: bodies without organs
norveçli synthçiler: in vein, fra lippo lippi

ilk aklıma gelenler :)
Camouflage ile ilgili yorumlarına tamamen katılıyorum bunun yanında

Synth Pop: ( New romantics..vs): Pet Shop Boys, Ultravox, Devo, Gary Numan
Trip Hop: Massive Attack, Archive
Drum'n Bass: Prodigy, Goldie
Electronica:Air, Moby, Fat Boy Slim, Notwist, Royskopp, Boards Of Canada, Cinematic Orchestra, Asian Dub Fundation, Tranceglobal Underground, U.N.K.L.E
DJ: Dj Shadow, Paul Oakenfold, Paul Van Dyke

Derim...

Synth gruplarına ;
Erasure (özellikle Wild ve Chorus albümleri) ,
Orchestral Manoeuvres in the Dark (OMD)  ve
Deutsch Amerikanische Freundschaft (DAF) 'ı da ilave edelim müsaadenizle.
Özellikle Erasure'ı pek bir dinlerdim vaktiyle.Grup elemanlarından Vince Clarke ,Depeche Mode'un kurucu üyelerindendir aynı zamanda ve ilk albümden sonra gruptan ayrılmıştır.