Author Topic: Marsis  (Read 2929 times)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Marsis
« on: Ocak 15, 2010, 04:07:37 ÖÖ »
Marsis'in, Progressive Rock grubu olup olmadığı tartışmalı. Aslında olmadığı, olması gerekip gerekmediği de ayrı  mevzu bir taraftan. Tıpkı 'Yerli Progressive Rock Grupları' başlığımızda adı geçen diğer grupların bir kısmının durumu gibi. Genel anlamda Progressive Rock'ın ne olduğu ya da ne olması gerektiği tarzı kısır tartışmalar dünyadaki tüm Progressive Pock forumlarında sürerken, Ben klişeleşmiş forum- tür tanımlaması kasıntıları-  formatlarını bir kenara bırakarak, farklı ve oldukça kaliteli bir müzik yapan grup adına başlık açmak istedim. Saygıyla andığımız bir isim olan  Kazım Koyuncu'nun izinden gidiyorlar (Özellikle, grubun vokalisti Kazım Koyuncu'nun reenkarnasyon geçirmiş hali gibi) arkalarına, sert ve sağlam esen kuzey rüzgarlarını alarak, Karadeniz folk müziğini başarılı bir şekilde Rock müziğe adapte ediyorlar. Prog Folk mu dersiniz, Folk Rock mu dersiniz, ya da uşaklar ne güzel horon müziği yapmış mı dersiniz orası size kalmış. Her şeyin ötesinde bu elemanlar iyi müzik yapmışlar, en önemlisi de bu değilmi zaten.
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

emrah

• View Profile
    • Email
Ynt: Marsis
« Reply #1 on: Ocak 15, 2010, 12:29:30 ÖS »
bende bikaç bişey dinledim marsis ten, hoşuma gitti aslında. kaliteli olarak nitelendiremesemde yinede güzel bişeyler çıkmış ortaya. 

A Saucerful of Secrets

• Guest
« Reply #2 on: Haziran 07, 2011, 01:26:56 ÖÖ »
daha önce de dinlemiştim ama marsis dağı albümünü az önce dinledim. hem protest tavırları hemde sıkılmanın imkansız olduğu şarkıları ile beğendiğim bir grup. evet solistin sesi kazım koyuncu'ya benziyor ama taklit taklit diye bağıranlar yüzünden önyargı oluşmasın bu grup için. ileride çok iyi işler yapabilecek gibi geliyor bana. sadece kendilerini sınırlamamaları gerekiyor.

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #3 on: Haziran 10, 2011, 02:30:02 ÖÖ »
Bende ilk Okan Bayülgenin programında izlemiştim onları ve sonrasında vay be demiştim. Bizde az çok karadenizin havasından suyundan içtiğimiz için bana çok yakın gelir karadeniz müzikleri. Albümlerini dinlemedim henüz ama o kısacık performanslarını izlemek yetmişti bana. Takibe alınması gereken bir grup.