Author Topic: Asım Can Gündüz  (Read 9785 times)

b4usleep

• Guest
Asım Can Gündüz
« on: Şubat 13, 2010, 03:47:38 ÖS »
Ben kendisini 1980lerin başında bir konserinde izledim. Kesinlik üst düzey bir gitarist ancak Amerikada yetişip 70 lerin sonunda Türkiyeye dönen bu bir miktar kaçık arkadaşımız nedense burda saçma sapan parçalar yaptı. Şimdi ne yer ne içer bilen var mıdır?

b4usleep

• Guest
Ynt: Asım Can Gündüz
« Reply #1 on: Mayıs 20, 2010, 12:27:01 ÖS »

Yalçın

• View Profile
    • Email
« Reply #2 on: Mayıs 23, 2010, 09:39:02 ÖS »
pek temiz değil gerçi ...

b4usleep

• Guest
« Reply #3 on: Kasım 20, 2010, 07:50:47 ÖS »
        Awesome John Gündüz :) 'ün bir videosu daha.

http://www.youtube.com/watch?v=SbRINnD_VO0&feature=related

Elindeki pembe gitarın hikayesini yıllar önce televizyonda kendisi anlatmıştı. Asım bi barda çalmaktadır o gece izleyiciler arasında bulunan Frank Zappa  gösteri sonrasında onunla tanışmak ister. Sonuçta da işte o gitarı hediye eder. Bana sorarsanız bu yeteneğin kime isabet edeceği hiç belli değil işte bazen böyle bir şaklabana isabet ediyor ve yazık çarçur ediliyor.

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #4 on: Kasım 20, 2010, 09:45:00 ÖS »
        Awesome John Gündüz :) 'ün bir videosu daha.

http://www.youtube.com/watch?v=SbRINnD_VO0&feature=related

Elindeki pembe gitarın hikayesini yıllar önce televizyonda kendisi anlatmıştı. Asım bi barda çalmaktadır o gece izleyiciler arasında bulunan Frank Zappa  gösteri sonrasında onunla tanışmak ister. Sonuçta da işte o gitarı hediye eder. Bana sorarsanız bu yeteneğin kime isabet edeceği hiç belli değil işte bazen böyle bir şaklabana isabet ediyor ve yazık çarçur ediliyor.
İyi bir gitarist iyi sahne adamıdır ama değeri bilinmemiştir sonra da saçmalayıp medya maymununa dönmüştü bir ara... Kendisini ilk kez Amerika'dan döndüğü 80'li yılların başında izlemiştim o zaman incecik uzun siyah saçlı bir tipti, aşağıdaki  linkte göreceğiniz 90'ların sonunda Baba Blues Band ile yaptığı çalışmalar oldukça tatminkardı.  2007 yılında Marmaris'te sahnede birkaç kez izleme ve şahsen tanışma fırsatım da olmuştu hem sohbeti hemde sahnesi çok keyifli idi...

Hakkında bayağı bir şehir efsanesi de dönmüştür pembe gitar öyküsünü ilk kez duydum ama beyaz gitarı için Jimi Hendrix'in olduğu söylentisi duymuştum...

http://www.youtube.com/watch?v=lEtDsG3MM2s

b4usleep

• Guest
« Reply #5 on: Kasım 21, 2010, 12:11:07 ÖÖ »
        80li yılların başında nedense pek meşhurdu kendisi. Nedense diyorum çünkü o yıllar sadece TRT, o da tek kanal renksiz, yayın dönemi ve bilindiği üzere müzik üzerinde ağır bir "denetim" mekanizması var ve ünlü olmak için arabesk müzik yapmıyorsanız, başka bir yol da yok. Sanırım sağlam bir yerden torpil sahibi idi. Bakırköy'de bir pasajın altında kızarmış tavukçu dükkanı vardı (KFC gibi bir şey sanırım Texas tavuğu gibi bir adı vardı). İşte o yıllarda bir 10 kasım günü akşam TV seyrederken baktım Asım elinde gitarıyla şarkı söylüyor. Şarkıdan çok kırık Türkçesiyle söylediği Atatürk'e övgü şiiri gibi idi. Ancak "şiirin" sonunda çok sağlam bir gitar solo attı, bir ağıta çok yakışacak bir gitar solo. Ertesi gün gazetelerde Atatürk'ü anma amacıyla böyle şarkı olur muymuş, rock müzikmiş şeklinde yazılar çıktı.

Yine o yıllarda kendisini konserde canlı izleme şansım oldu. Gerçekten inanılmaz işler yapıyor gitarla. Ancak işte o yeteneği destekleyecek başka bir şey sahibi olmadığı için (tamamen benim yorumum) moog'un dediği gibi medya maymunu olmaktan öte bir iş çıkaramadı, çarçur demem odur. Pembe gitarın hikayesini TVde kendisinden dinledim. Beyaz gitara gelince zaten bir gitarın hikayesi olsun istiyorsanız ya Hendrix'in ya Zappa'nındır dersiniz. Kimbilir belki her ikisi de uydurmadır. Tekzip gönderecek halleri yok ya.   

awesomejohn

• View Profile
    • Email
« Reply #6 on: Mayıs 14, 2013, 11:20:39 ÖÖ »

Selam “dostler” ben Asım Can Gündüz,
Wow , bana neler diyorsunuz “şakaban, maymun, uydurma, Torpilli, kaçık, saçma sapan” 
İşte internet böyle bir şey oldu Türkiyede… asıl isimlerini kulanmadan takma adı ile bol bol çamur atabilirsin bir şahısa. Üzücü şeyde bizim millet bunu okuyup inanır ve gerçek zanet'der. Eskiden pek umursamazdım böyle forum geyik mabetleri ama “şakaban, maymun, uydurma, Torpilli, saçma sapan”  gibi kelimeler kulanınca insanın ağırına gidiyor artık ve bu fantezi aşağılama orjisine biraz Realite getirmek gerekiyor. Eninde sonunda şahsi unvanıma bu kadar çamur atmak ile ekmeğim ile oynanmaktadır ve ekmek kutsaldır… bu kadar'da olmaz.. ayıptır… teker teker cevap vermek istiyorum… müsaadenizle … 

“B4sleep
Ben kendisini 1980lerin başında bir konserinde izledim. Kesinlik üst düzey bir gitarist ancak Amerikada yetişip 70 lerin sonunda Türkiyeye dönen bu bir miktar kaçık arkadaşımız nedense burda saçma sapan parçalar yaptı. Şimdi ne yer ne içer bilen var mıdır?”
Anlamadığın bir şeye hemen saçma sapan ve kaçık yorumu yapmak biliçsizliğin göstergesidir…

Algılıyabilmen için basit yazacam… 1980 lerede Türkiyede kan gölü vardı sokaklarda. Kardeş kardeşi vuruyordu, hepsinin beyini kıyanmış ve eline silah verilmişs ve birbirne yönlendirilmişti. Benim yaptığım müzükler, showlar ve çalışmaların amacı “hit olmak, para kazanmak, liste başı olmak ve seni etkilemek değildi” on dönemdeki basıncı artmış patlamak olan düdüklü tencereyin birikmiş taziği düşürmek için “komedi’yi kulanarak” normal şartlar altında insanları savaştıran konuları gülünç hale getirmekti…  Türkiyenin ilk TV deki hasas sosyal konuları açık oturumlarını  düzenledim yer aldım… 900 telefon fulyasını Ti almak için popomu saldım, Hayali ihracattan para kazanan Mercedesili öküzlere “Mogongo” adı ile itab ettim (sonra bu maganda diye telafuz edildi) solucu sağcı savaşları komedi ile yumuşatmaya çalıştım, Tomplumun para hırsını ve sosyal saçmalığını “boku yedik” şarkım ile Ti aldım… senin basitce şakabanlık diye es geçtiğn konu aslında çok derin ve yoğun bir çalışmadı…  tabiî ki anlamak lazım.  Gel inceliyelim… Yaptığım argo mizaç rap tarzı Türkiyede akın oldu ve bir çok grup ve sanatçı tarafından bir çok üzücü konu komedi olarak işlendi… bu kan gölüne dönüşmüş Türkiyenin sosyal gerilim azatlı…   amaç oydu…  Komedi çok zor cok güçlü bir medyumdur… Şakabanlık diyi küçük görmek kolay.. anlaması kültür ister.

“Yalçın   
pek temiz değil gerçi ...”

Amaç temiz çalmalmı? :) Omudur hedef veya kalite ölçüsü sence?
Yeni gitar öğrencilerin yorumudur bu,
Oysa ustalar “yorumun ifadesi” ile ölçerler meslektaşlarını.. Jimi hendrix, Eric Clapton, Albert King, Buddy Guy,  otoriteler tarafından en iyi gitaristler diye bilinir. Bu sanatçlar asırlarca unutulmaz. Hiç biri güncel yorumu ile tertemiz çalmaz çünkü bu bir olimpiyat değil.. bu sanat, resim boyamak gibi bir şey…  güncel sterilize teknikli youtube gitaristler 3 sene sonra  unutuluyor..  Temiz veya kirli çalmak “duruma ve yoruma göre” gitaristin kendi tercihidir…. Bunu anlayamayacak kadar bilinçsiz ama idalı yorumcu bir internet toplumu içindeyiz.

b4usleep

Evet b4sleep ilk önce saçma sapan dedin şimdi şakabanlık diyorsun. “Yetenekten kime isabet edecek” diye bir çümle kulandın.. yani hak etmeyen insana piyango çıkmış gibi… oysa benim elerim bitişik doğdum, sonra yanlı amelyat sayesinde elerim felçti oldu… ben bunu ramen azim ile gitarist oldum.. bu gayreti taktir edeceğine bana karşın şakaban ve saçma sapan diye sözlerde bulunuyorsun.
Müsadenizle “eşitlik ve demokrasi adına” bende derimki sizin bunları durup dururken bilinçsiz ve  aşağılayıcı şekilde yazdığınız için asıl kendinizın şakabanlık yaptığınızın meydandır.

Moog
İyi bir gitarist iyi sahne adamıdır ama değeri bilinmemiştir sonra da saçmalayıp medya maymununa dönmüştü bir ara... Kendisini ilk kez Amerika'dan döndüğü 80'li yılların başında izlemiştim o zaman incecik uzun siyah saçlı bir tipti, aşağıdaki  linkte göreceğiniz 90'ların sonunda Baba Blues Band ile yaptığı çalışmalar oldukça tatminkardı.  2007 yılında Marmaris'te sahnede birkaç kez izleme ve şahsen tanışma fırsatım da olmuştu hem sohbeti hemde sahnesi çok keyifli idi...

Hakkında bayağı bir şehir efsanesi de dönmüştür pembe gitar öyküsünü ilk kez duydum ama beyaz gitarı için Jimi Hendrix'in olduğu söylentisi duymuştum...

Evet şimdide Saçma Medya Maymunu oldum :)
Anladığım kadar ile siz komedi yi maymunluk olarak görüyorsunuz. Oysa çok özel yetenek isteyen zor bir ekoldür. Her kez ders alıp bir enstrüman öğrenebilir ama hiçbir müzik aletsiz grupsuz çık ortaya sadece elinde bir mikrofon “Canlı TV’de” ve 30 dakika durmadan insanlar güldür bakiğim. Buna maymunluk demek kolay yapmak zor. Benim 33 senelik medya kariyerimi maymunluk olarak değerlendirmek okadar basit olmaması gerek.
TV dünyasında yep yeni renkli bir tarz ve Taze kan getirdim. Bu arad bir çok kanalda genel koordinatörlüğü yaptım. Türkiye’nin ilk radyo patlamasında çok emeğim oldu ve o ekoluda yeni bir tarz getiren ilk örnekliydim. 
Çıktığım yüzlerce yüzlerce yüksek reyting’li programlar bir yana, Kendimin 3 tane TV show’um vardı ve 3 tane Radyo Show’m.. her bir kendi zaman biriminde 1 numara reyting’e ulaştı. Yani milyonlarca insana ulaştım .. torpilim olmadığı gibi devamlı bir engelleme olmasın rağmen bunu başardım. En zor engellimde bizim meslektaşlarımızın “bilinçsizliğin sayesinde anlamadığı seye karşın hemen kıl kapması”  :(

“B4sleep
   80li yılların başında nedense pek meşhurdu kendisi. Nedense diyorum çünkü o yıllar sadece TRT, o da tek kanal renksiz, yayın dönemi ve bilindiği üzere müzik üzerinde ağır bir "denetim" mekanizması var ve ünlü olmak için arabesk müzik yapmıyorsanız, başka bir yol da yok. Sanırım sağlam bir yerden torpil sahibi idi. Bakırköy'de bir pasajın altında kızarmış tavukçu dükkanı vardı (KFC gibi bir şey sanırım Texas tavuğu gibi bir adı vardı). İşte o yıllarda bir 10 kasım günü akşam TV seyrederken baktım Asım elinde gitarıyla şarkı söylüyor. Şarkıdan çok kırık Türkçesiyle söylediği Atatürk'e övgü şiiri gibi idi. Ancak "şiirin" sonunda çok sağlam bir gitar solo attı, bir ağıta çok yakışacak bir gitar solo. Ertesi gün gazetelerde Atatürk'ü anma amacıyla böyle şarkı olur muymuş, rock müzikmiş şeklinde yazılar çıktı.

Yine o yıllarda kendisini konserde canlı izleme şansım oldu. Gerçekten inanılmaz işler yapıyor gitarla. Ancak işte o yeteneği destekleyecek başka bir şey sahibi olmadığı için (tamamen benim yorumum) moog'un dediği gibi medya maymunu olmaktan öte bir iş çıkaramadı, çarçur demem odur. Pembe gitarın hikayesini TVde kendisinden dinledim. Beyaz gitara gelince zaten bir gitarın hikayesi olsun istiyorsanız ya Hendrix'in ya Zappa'nındır dersiniz. Kimbilir belki her ikisi de uydurmadır. Tekzip gönderecek halleri yok ya..”

10 Kasım daki şarkıyı söylediğim için ondan sonra 8 sene çıkamadın TRT’ye, kara liste ye alındığımı öğrendim.. yani Torpil olmadığı gibi bana karşın 8 sene red uygulandı…  Atatürkü sevmek bir süç ise ben cezamı çektim…  bunu bile bile söyledim o şarkıyı… çünkü ben bunun için Türkiyeye döndün ve bunun için burada kaldım… vatana bir şeyler vermek için… bu çabalarımı gerçekleştirirken hep aynı şeyi duydum “bırak bu ayakları sen gerçekten USA da adam olsaydın neden dönerinki Türkiye’ye?) hep şaşmşımıdır bu tavıra bu bencil mantığı’a .

Neyse… 12 sene önce Türk medyasında artık yer almamaya karar verdim ve İstanbul’dan taşındıp  güney sahilere yerleştim.  Yurt dışı ağırlıklı konser veriyorum ve Türkiye’de zaman zaman konser veriyorum. Huzur içinde sağlıklı bir ortamda güzel insanlarla müzik çalmaya tercih ediyorum. En güzel müzik projelerim daha önümdeki senelerde olacak.  Türkiye’deki  müzik severlere  bazı coşkulu festival konserlerimiz ve  internet video larla mutluğumuzu paylaşıyorum…
Bu tür internet geyik ortamlara aslında girip konuşmam,  ama çok bilinçsiz şekilde aşağılıyorsunuz beni ve bunun sayesinde ekmeğim ile oynuyorsunuz. Ekmek kutsaldır bir insanın ekmeği ile bu kadar oynanmaz. Lütfen beni rahat bırakın sizden kaçtım uzaklara gittim.. I just want to be happy and live in peace away from all of you, please leave me alone.
« Last Edit: Mayıs 14, 2013, 11:27:47 ÖÖ by awesomejohn »

b4usleep

• View Profile
    • Email
« Reply #7 on: Mayıs 14, 2013, 09:01:17 ÖS »
Asım abi herşeyden önce saygılar :)

Şaklaban v.s diyerek ileri gitmiş olduğumu farketmekle birlikte asıl şaşırdığım kendimi ifade ederken doğruyu yansıtamamış olduğumu görmemdir.

Yazdıklarım okununca sanki size küfür kabilinden laflar ettiğim düşünülüyor, bu bakımdan gerçekten özür dilerim. Benim gözümde gerçekten parmak ısırılacak bir gitarist ve müzisyen olduğunuzu iyice vurgulayamamışım.

Sonraları yaptıklarınızı benimsediğim söylenemez ama benim vurgulamak istediğim böyle büyük bir potansiyelin, ortaya çıkan eserlerle uyum içinde olmadığı idi. Belki de bu bakımdan hakkım olmayarak biraz kızmış bile olabilirim. Elbette bizim müzik eleştirmemiz amatörvişi :)

Kaçık konusuna gelince bana bu ilhamı veren bir TV programında yine sizin ağzınızdan dinlediğim, kız kardeşinizin size kaçık abim diye hitap etmesidir.

Torpilli konusu da gerçek olarak bir eleştiri değil. O zamanlar sizin yaptığınız biçimiyle müziğe öcü olarak bakılıyordu ona rağmen bunca popüler olmanızaa şaşırıp durumu olsa olsa torpillidir diye açıklamışım, kerizlik bende. Yoksa torpille suçlamaktan değil. Dedim ya ifadelerim berbat omuş.

Temiz değil diyen arkadaş kayıt için öyle demiş olmalı.

Ekmek parasıyla oynama işni de hiç kafana takma derim. Şurda zaten hepi topu 7-8 kişiyiz. Moog ve ben dışında bilen yok zaten. Ama çalışını görseler hepsinin dibi düşer hiç kuşkun olmasın.

Tekrar saygılarımı sunarım.
« Last Edit: Mayıs 15, 2013, 10:13:19 ÖS by b4usleep »

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #8 on: Mayıs 15, 2013, 03:24:37 ÖÖ »
Sayın Asım can Gündüz...Dürüst olmam gerekirse müziğinize yakın birisi değilim hatta bu başlıkta önyargılarla diğer yorumlara yakın şeyler bile yazabilirdim. İyi ki yazmamışım, verdiğiniz haklı olarak kızgın kırgın yine de hoş görü tonunu kaybetmemiş cevap sanki ben de bir şeyler yazmışım gibi mahçup etti beni. Yorumu yapan arkadaşlarım ve ağbilerimin de büyük art niyet taşıyarak yorumları yazdıklarını sanmıyorum bir anlık spontone gelişmeler gibi ortaya çıkan yorumlar. Zaten gerekli özürler kendileri tarafından gönderiliyor...Çoğu gerçek hayatta da tanıdığım forum üyeleri, müziği bilen onu tutku ile seven, birikimlerine ve kişiliklerine kefil olacağım kişilerdir. Bu nahoş duruma yanlış yargılar sonucu ortaya çıkmış tatsız bir kaza diyelim...Size bundan sonraki müzik yaşantınızda başarılar dileyerek, müzik dünyası için sarfettiğiniz uzun yıllar süren emekleriniz adına teşekkür ederim...
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #9 on: Mayıs 15, 2013, 05:11:45 ÖS »
Kendi yazmış olduğum mesajın bütünü açısından konuşacak olursam "saçmalayıp medya maymununa dönmüştü" bölümünü cımbızlayıp cevabını sadece cımbızladığı bölüme göre yazmış sevgili Asım Can Gündüz.

Türkiye'ye dönmüş olduğu yıllardan beri farklı mekanlarda defalarca izlemiş, Marmaris'de sohbetler etmiş bir kişi olarak yazdıklarımı bir kez daha okumasını ve yorumunu ona göre bir kez daha gözden geçirmesini tavsiye ediyorum...