Author Topic: Efsane Plakçılar  (Read 27976 times)

b4usleep

• Guest
Efsane Plakçılar
« on: Nisan 21, 2010, 07:44:08 ÖS »
Bakırköy Piccatura'dan Beta formatında satın almıştım.

Öyle ya da böyle (yaşı müsait olanlar) hepimizin yolu  bu Piccatura'dan geçmiş. İstanbuldaki Rock Müziği gelişimine katkısının hiç de azımsanmayacak kadar olduğu ortada. O yüzden böyle bir başlık açma fikri oluştu bende. Sağda solda okuyorum diğer illerde de böyle efsaneleşmiş plakçılar var. Bunları okumak hoşuma gidiyor. Yazmak isteyenler okumak isteyenler buyurun.

O zamanlar (70'ler) alış veriş merkezlerinin yerine pasajlar vardı. Piccatura Bakırköy'de şimdi adını hatırlamadığım o pasajın alt katında idi. Paramız oldukça plak alır ya da kaset doldurturduk.  Vitrinine bizim dakikalarca durup baktığımız posterler asardı. Top sakallı Mustafa isminde bir abimiz vardı. Sahibi o idi sanırım. Heralde şimdi tamamen ortadan kalkmış. Ben daha sora Ataköy Galeria'da ve Bağdat caddesinde şubelerini gördüm.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Ynt: Efsane Plakçılar
« Reply #1 on: Nisan 21, 2010, 10:22:55 ÖS »
Piccatura...Progressive Rock başlığında hafiften eleştirisini yaptığım, 1980'li yılların sonunda, Rock Tarihi ya da Pink Floyd kitapları'nın arka kapağında reklamını görüp, "Pink Floyd",un, "Pompei" konser kaydı'nı, "The Wall" filmi'ni ve "The Final Cut" albümü'nün kısa filmini "VHS" formatında kaydettirip ilk kez Pink Floyd'u görsel olarak izlememi sağlayan, bir dönem Bakırköyde bir pasajın ( Tınaztepe diye hatırlıyorum ama, yanılıyor da olabilirim...) altında bulunan unutulmaz mekan. Piccatura'nın, müzik kültürümüze katkıları çoktur, bir çok önemli yerli kayıtta Piccatura imzası vardır, firma sahibi'nin oğlu şu sıralar pek de fena müzik yapmayan Pinhani grubu'nun vokalisti'dir bu arada.
« Last Edit: Nisan 21, 2010, 10:24:41 ÖS by bay.c »
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• Guest
« Reply #2 on: Nisan 21, 2010, 11:51:13 ÖS »
          Benim için bir başka efsane plakçı ANB (Amerikan Neşriyatı Bürosu) dir. Acaba burayı benden başka bilen hatırlayan var mı? Diğer forumlarda hiç bahsedildiğini duymadım. İstiklal caddesinden Tünel yönüne doğru giderken Tünel'e iyice yakın bir yerlerde sol yanda idi. Burada kitap ve plak bulunurdu. Plak bölümüne bakan arkadaşın adı Adnan'dı. Ben kendisinin yalancısıyım Türkiye'de yayınlanan bir çok plağın prodüktörü kendisiymiş. İleri derecede Lynryd Skynryd (doğru mu yazdım emin değilim) hastasıydı. Bu topluluğu ondan öğrendim. İngiliz topluluklarından hoşlanmazdı (Wishbone Ash hariç). Ondan öğrendiğim diğer topluluklar Budgie, Ten Years After ve Foghat dir.

Ayrıca Yüksek Kaldırım plakçıları için Stüdyo İmge'de yayınlanmış güzel bir yazı var linkini aşağıda veriyorum.

http://www.studyoimge.com/makale/3950/yuksek-kaldirim-in-plakcilari-

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #3 on: Nisan 22, 2010, 12:29:10 ÖÖ »
Bizim için önemi olan mekanlardan biride Atlantis ve bir zamanlar orada çalışan Alman Rock gruplarının hastası Apaçi Ayhandır. Kendisi ile ilgili, moog, man-erg, enchant, beat ve ben, vakt-i zamanında, "turkrock'da, Stüdyo imge'den alıntılar yaparak bir şeyler paylaşmıştık...

Şu;

http://www.turkrock.com/ftopic1233-0-asc-2580.html

ve şu sayfalarda;

http://www.turkrock.com/ftopic1233-0-asc-2600.html

« Last Edit: Nisan 22, 2010, 12:36:39 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #4 on: Nisan 22, 2010, 10:50:04 ÖÖ »
          Benim için bir başka efsane plakçı ANB (Amerikan Neşriyatı Bürosu) dir. Acaba burayı benden başka bilen hatırlayan var mı? Diğer forumlarda hiç bahsedildiğini duymadım. İstiklal caddesinden Tünel yönüne doğru giderken Tünel'e iyice yakın bir yerlerde sol yanda idi. Burada kitap ve plak bulunurdu. Plak bölümüne bakan arkadaşın adı Adnan'dı. Ben kendisinin yalancısıyım Türkiye'de yayınlanan bir çok plağın prodüktörü kendisiymiş. İleri derecede Lynryd Skynryd (doğru mu yazdım emin değilim) hastasıydı. Bu topluluğu ondan öğrendim. İngiliz topluluklarından hoşlanmazdı (Wishbone Ash hariç). Ondan öğrendiğim diğer topluluklar Budgie, Ten Years After ve Foghat dir.

Ayrıca Yüksek Kaldırım plakçıları için Stüdyo İmge'de yayınlanmış güzel bir yazı var linkini aşağıda veriyorum.

http://www.studyoimge.com/makale/3950/yuksek-kaldirim-in-plakcilari-
Vayy sevgili b4usleep "ANB" ve özellikle "Adnan" dedin ve beni 70'li yılların sonuna götürdün. Adnan ile o dönemlerde ortak dostlarımız aracılığı ile tanışmış ve iyi dost olmuştuk. Sonrasında 80'li  yılların ortalarında izini kaybettim, kimbilir neler yapıyordur şimdi...

Bostancı'da bir zamanlar Ender vardı, küçük bir dükkandı aynı zamanda olta malzemesi satardı ancak sağlam progressive   arşivi vardı ve çoğunlukla kasete kayıt yapardı.

b4usleep

• Guest
« Reply #5 on: Nisan 22, 2010, 01:46:08 ÖS »
Adnan'ı ben de kaybettim. Muhtemelen Skynryd dinleyip bira içiyordur. Bir oturuşta 14-15 şişe içtiğini ibliyorum. Bu yüzden hep çişi vardı :) (Şaka).

Uzun yıllar Bostancıda oturdum ve uzunca bir aradan sonra geçen yıl tekrar dönüş yaptım ama burda Ender diye bir plakçı/oltacı (üstelik progresif arşivi sağlam) hiç bilmiyorum, ne ilginç.

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #6 on: Nisan 22, 2010, 03:01:50 ÖS »
Uzun yıllar Bostancıda oturdum ve uzunca bir aradan sonra geçen yıl tekrar dönüş yaptım ama burda Ender diye bir plakçı/oltacı (üstelik progresif arşivi sağlam) hiç bilmiyorum, ne ilginç.
Bostancı camiinden köprüye doğru giden kavşakta sağdaki binanın altında idi küçük ve dikkat çekmeyen bir dükkandı...

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #7 on: Nisan 22, 2010, 05:29:54 ÖS »
Tünel'in girişinde hemen soldaki plakçı Lale Plak değil mi?

b4usleep

• Guest
« Reply #8 on: Nisan 22, 2010, 06:06:51 ÖS »
Evet ordan da epey alış veriş etmişliğim vardır

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #9 on: Nisan 22, 2010, 11:27:40 ÖS »
Eski günlerde, İstiklal Caddesin'de, Tünel yakınlarında, Narmanlı'nın -nam-ı diğer, kedili han- içinde  bulunan Deniz ( d-tone)'dan bol bol, Renaissance, Curved Air, East Of Eden albümlerini plaktan kasede çektirmiştim. Yeri gelmişken onunda adını analım dedim. Kediler, mükemmel müzik sohbetleri ve muhteşem albümler... Hey gidi günler hey...
« Last Edit: Nisan 22, 2010, 11:34:41 ÖS by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #10 on: Aralık 09, 2010, 10:04:51 ÖS »

evet, ben orayı çok seviyorum. kokusu yeter. üstüne de tanımam. en son uğradığımda plakları iyice karıştırmıştım neler var neler yok diye. hiç bulamadığım world music cd'lerini oradan bulmuştum.
bu arada lynyrd skynyrd dinleyen kişiyle tanışmak ister saatlerce skynyrd eşliğinde sohbet etmek isterdim.
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

b4usleep

• Guest
« Reply #11 on: Aralık 09, 2010, 10:52:39 ÖS »

evet, ben orayı çok seviyorum. kokusu yeter. üstüne de tanımam. en son uğradığımda plakları iyice karıştırmıştım neler var neler yok diye. hiç bulamadığım world music cd'lerini oradan bulmuştum.
bu arada lynyrd skynyrd dinleyen kişiyle tanışmak ister saatlerce skynyrd eşliğinde sohbet etmek isterdim.

Valla dedim ya Adnan'nın izini kaybettim ama onun sayesinde öğrendiğim Lynryd Skynryd'ı hala çok severim. Solistleri öldükten (uçak kazasında grubun 1-2 vokalistiyle birlikte) sonra uzun süre sessiz kaldılar ama  1991 den sonra tekrar aktifleştiler. Hem de yeni solistlerinin sesi de neredeyse aynı (akraba).

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #12 on: Aralık 09, 2010, 10:59:47 ÖS »
bütün şarkılarını ezbere bilirim eskisi yenisi pek ayırmam. koskoca bayrağı asılı odamda. merak ettim benim kadar skynyrd seven kimmiş. :D

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #13 on: Aralık 16, 2010, 02:03:21 ÖS »
"Emi" plak kataloğunu yeniden piyasaya sürüyor. Zengin bir koleksiyon kısa bir zaman sonra müzik marketlerde yerini alacak. Küçük bir örnek; cd baskısı bulunmayan A.P.P'nin "Eye In The Sky" albümü plak formatında çıkıyor. Fiyatlar 30-100 tl arası değişecek. Plakseverlere duyurulur.

FRIEDRICH NIETZSCHE

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #14 on: Ocak 02, 2011, 05:48:18 ÖS »
bu plak mephisto'ya falan gelir mi acaba?