Poll

Kupayı Kim Alır?

Almanya
3 (37.5%)
Arjantin
2 (25%)
Brezilya
0 (0%)
Gana
0 (0%)
Hollanda
1 (12.5%)
İspanya
0 (0%)
Paraguay
0 (0%)
Uruguay
2 (25%)

Total Members Voted: 3

Oylama kapandı: Temmuz 11, 2010, 03:43:54 ÖS

Author Topic: 2010 Dünya Kupası  (Read 21435 times)

b4usleep

• Guest
Ynt: 2010 Dünya Kupası
« Reply #15 on: Temmuz 07, 2010, 10:10:37 ÖÖ »
        Benim gönlüm hep Güney Amerika takımlarından yanadır ama bu sefer Uruguay'ın kazanmasını istemedim. Finalde eğer olur da İspanya'yı elerlerse Almanya'nın önünü kesemezler diye. Ama bu maçta Holanda da matah bir futbol oynamadı Brezilya maçında böyle oynasalar Brezilya şimdi finale çıkmış olurdu.
        Hollanda'nın Cruyff'lu , Neeskens'li, Rep'li, Haan'lı, Rensenbrink'li efsane kadrosunun yapamadığını dün akşamki çocukların yapabileceğini düşünmek zor. Tabi rakibin de önemi var. Hollanda 74 ve 78 de final oynarken karşısında Beckenbauer'li Gerd Müller'li, Breitner'li Hoenes'li ev sahibi Almanya ve Kempes'li, Ardiles'li, Paserella'lı yine ev sahibi Arjantin vardı. Şimdi en azından deplasman maçı yapmayacaklar.
        Bir de dünya kupalarındaki eleme usulünün iyi olmadığını düşünüyorum. Brezilya, Arjantin gibi takımlar (ya da bu iki takım kazansaydı elenenler Almanya ve Hollanda olacaktı) tek maçla devre dışı kalıyorsa bu yanlıştır. Hatırlayalım Türkiye 2002'de dünya 3. sü olurken kazandığı takımlara bakalım: Çin, Japonya, Senegal ve G. Kore (burada hakkını verelim ki 2 ev sahibi takımı da yenmiştir). Neden? Çünki diğer takımlar elenmiştir. Yine de ilginç olan hiç bir dünya kupasını sürpriz bir takım ya da haketmeyen bir takım kazanmamıştır. 

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #16 on: Temmuz 08, 2010, 01:00:39 ÖÖ »
Hollanda - İspanya maçı seyir bakımından fazla zevkli olacağa benziyor.

b4usleep

• Guest
« Reply #17 on: Temmuz 08, 2010, 01:08:29 ÖÖ »
Hangisi kazansa hoş. Ben İspanya'nın kazanacağını düşünüyorum, Avrupa 2008 şampiyonasında İspanyollar, Hollandayı darmadağın ederek (3-1) bir üst tura çkan Rusya'yı 3-0 yenerek finale çıkıp kupayı kazanmıştı.  Bugün de Almanya karşısında çok üstün oynadılar.

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #18 on: Temmuz 08, 2010, 01:13:45 ÖÖ »
İki takımı da severek izlerim. Total futbolu dünyaya tanıtan Hollanda'yı destekleyeceğim finalde. Hollanda eskisi gibi dengesiz bir takım değil, savunmayı da iyi bir şekilde yapabiliyor. Büyük avantaj.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #19 on: Temmuz 08, 2010, 01:53:07 ÖÖ »
İki sene önce şampiyon olarak tamamladıkları Avrupa kupasında oynadıkları futbolu hayranlıkla izlediğim, bu turnuvada son maça dek beklediklerimi göremediğim İspanya yarı final karşılaşmasında geri döndü...Bu takımda sistem var, teknik var, duygu var, ruh var, mantık var kısacası hemen hemen her şey var ( Futbolda Progresif boyut, İspanya... ;D). Almanya karşısında hakettikleri bir galibiyet alan İspanyanın, sistemi dışında pek bir şeyi olmayan yavan ve tatsız bir futbol oynayan Hollanda karşısında işinin kolay olacağını düşünüyorum. Futbolun genel olarak adaletsizliğe meyilli dengesi final maçında hakeden yönüne dönerse kupayı, -güzel futbol-kavramının tadını ve anlamını sonuna kadar veren İspanya'nın kazanacağını düşünüyorum...
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #20 on: Temmuz 08, 2010, 01:04:11 ÖS »
İki sene önce şampiyon olarak tamamladıkları Avrupa kupasında oynadıkları futbolu hayranlıkla izlediğim, bu turnuvada son maça dek beklediklerimi göremediğim İspanya yarı final karşılaşmasında geri döndü...Bu takımda sistem var, teknik var, duygu var, ruh var, mantık var kısacası hemen hemen her şey var ( Futbolda Progresif boyut, İspanya... ;D). Almanya karşısında hakettikleri bir galibiyet alan İspanyanın, sistemi dışında pek bir şeyi olmayan yavan ve tatsız bir futbol oynayan Hollanda karşısında işinin kolay olacağını düşünüyorum. Futbolun genel olarak adaletsizliğe meyilli dengesi final maçında hakeden yönüne dönerse kupayı, -güzel futbol-kavramının tadını ve anlamını sonuna kadar veren İspanya'nın kazanacağını düşünüyorum...

Hollanda hiç de tatsız bir futbol oynamıyor. Belki bu turnuvada temposu biraz düşük fakat euro 2008'de en hareketli futbolu Hollanda oynuyordu. Ayrıca sistemden başka bir şeyinin olmaması da pek sorun değil. Zaten günümüz futbolunda sistem başarının yarısından fazlasını oluşturuyor. Sistemi de oturtmak için teknik futbolcular gerekiyor. O yüzden Hollanda'da sadece sistem yok, fazlası var :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #21 on: Temmuz 08, 2010, 01:31:07 ÖS »

Hollanda hiç de tatsız bir futbol oynamıyor. Belki bu turnuvada temposu biraz düşük fakat euro 2008'de en hareketli futbolu Hollanda oynuyordu. Ayrıca sistemden başka bir şeyinin olmaması da pek sorun değil. Zaten günümüz futbolunda sistem başarının yarısından fazlasını oluşturuyor. Sistemi de oturtmak için teknik futbolcular gerekiyor. O yüzden Hollanda'da sadece sistem yok, fazlası var :)
Hollanda'nın oynadığı futbol olabilir ama İspanya'nın oynadığı futbol ötesi muhteşem bir bir şey. Bu yüzden benim gönlüm İspanya'da ( Anket de, İspanyaya hiç oy çıkmaması da ilginç bu arada... :)). Son maçta her şeyin değişip Hollanda'nın İspanyayı maymuna çevirmesi de olası tabii. Futbolun bir yönü de süprizlere açık bir oyun olması ve her karşılaşmada farklı bir görüntü ortaya çıkması sonuçta.

FRIEDRICH NIETZSCHE

ahmetkemalyildiz

• Guest
« Reply #22 on: Temmuz 08, 2010, 03:58:08 ÖS »
Alman Futbol Takımı çok ayıp etti. Sen git Arjantin ve İngiltere'ye toplamda sekiz tane gol at. Sonra çok kolay yenebileceğin bir takıma elen... Olmadı, yakıştıramadım. Centilmenlikten zarar gelmez. :) İspanya Takımını tebrik ederim. Adamların kupayı ne kadar çok istediği her hallerinden belliydi. Finalde Hollanda'yı yenmelerini isterim. :)

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #23 on: Temmuz 08, 2010, 04:43:43 ÖS »
İspanya'nın defans anlayışı İngiltere ve Arjantin'den farklı. Bu yüzden de Almanlar zorlandılar dün İspanya karşısında. Puyol olabildiğince iyi oynadı zaten. Puyol bu adam geçirmeyince geçirmiyor. Tüm zamanların en iyi defans oyuncuları arasına çoktan girmiş oyuncu benim gözümde. Almanya da yapacağı en akıllı taktiği yaptı dünkü karşılaşmada. İspanya'nın Almanya yarı sahasında pas yapmasını engellemek için iyice kapandılar kontra ile pozisyon aradılar ama pek bulamadılar. Bulduklarını da değerlendiremediler. Ama olmayınca olmadı, kazanan iyi futboluyla İspanya oldu.

Eğer finalde Hollanda tempoyu artırıp oynarsa, İspanya da güzel paslar yaparsa çok güzel bir maç izleyeceğiz gibime geliyor.

b4usleep

• Guest
« Reply #24 on: Temmuz 08, 2010, 07:16:53 ÖS »
        2008 Avrupa şampiyonasında Hollanda, İtalya, Fransa ve Romanya ile aynı gruptaydı. İtalya'yı 3-0, Fransa'yı 4-1 Romanya'yı 2-0 yendiler. Herkes Hollanda'yı konuşuyordu. Çeyrek finalde karşılarına Rusya çıktı. Hollanda için kolay olacak diye düşünülürken Rusya çok üstün bir oyunla Hollanda'yı 3-1 yendi. Bu sefer herkes Rusya'yı konuşmaya başladı özellikle Arshavin'i ve Hiddink'i. Yarı finalde Rusyanın rakibi İspanya idi ve grup maçlarında bu iki takım arasında oynanan maçı İspanya 4-1 kazanmıştı. Yarı final maçını da İspanya 3-0 kazandı ve herkes bu sefer ispanya'yı konuşuyordu. Finalde de bizim elimizden zor kurtulan Almanya'yı 1-0 yendiler. Yani Hollanda Rusya'ya yenilmese, 2010 dünya kupasının finalinin provası 2008 de Avrupada yarı finalde yapılmış olacaktı. 2008'den beri pek birşeyin değişmediğini varsaymak koşuluyla İspanya'nın daha önde olduğunu söylemek mümkün.
        İşin ilginç tarafı Almanya'yı kesinlikle üstün bir oyunla yenen İspanya, Paraguay'ı az kalsın yenemiyordu. Yani sistem dediğimiz şey iyi güzel de her takıma karşı da başarılı olamıyor. Başarılı olmanın koşullarından biri sistemse diğeri de her maça özgü planların olması olsa gerek. İyi oyuncular oyuncuların iyi gününde olması, rakibin durumu v.s bunlar hep etken.
        Dikkatimi çeken diğer bir konu da ispanya'nın grup maçlarından sonraki 3 maçını da 1-0 kazanması. Her zaman tehlike altında oynuyorlar. 

Son olarak şunu söylemek istiyorum futbolculuğunu hatırladığınız teknik direktörler varsa siz artık yaşlanmışsınız demektir. Maradona, Dunga, Rijkaard benim için böyle. Hatta artık teknik direktörlük bile yapmayan Beckenbauer gibi birinin futbolculuğunu hatırlıyorsanız bazen üzücü oluyor.

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #25 on: Temmuz 08, 2010, 08:10:51 ÖS »
Her zaman işe yarayacak bir taktik de yok sanıyorum yeryüzünde. Ama yine benim en sevdiğim, beğendiğim, sağlam gördüğüm sistem Hollanda'nın oynadığı total futboldur. Total futbolun her takıma karşı işe yaramadığını düşünürsek, Almanya'nın oynadığı futbolun da İspanya karşısında işe yaramadığını düşünmemiz gerekir. Yani ben bir sistem bulayım da tüm takımları yeneyim diye bir şey olamaz herhalde. Örneğin Jose Mourinho yanlış hatırlamıyorsam Chelsea'deyken art arda oynattığı 93 maçın 93'ünde de farklı kadroyla sahaya sürmüştü Chelsea'yi. Bu da Mourinho'nun taktiği.

http://www.youtube.com/watch?v=OK3RUt7BZWI&feature=related

b4usleep

• Guest
« Reply #26 on: Temmuz 11, 2010, 10:50:23 ÖS »

A Saucerful of Secrets

• Guest
« Reply #27 on: Temmuz 12, 2010, 01:40:19 ÖÖ »
ahtapot paul haklı beyler

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #28 on: Temmuz 12, 2010, 02:33:38 ÖÖ »
Tüm bu olanların üzerine; Gentle Giant'in, Octopus albümünü dinlemek farz oldu... :) ( Adamakıllı dinleyip tam anlamıyla sevdiğim tek G.G albümü'dür bu arada...).

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• Guest
« Reply #29 on: Temmuz 12, 2010, 03:22:38 ÖS »
       Hadi bakalım dün akşam (ne daha önce sözü edilen) sistem vardı ne total futbol, olsa olsa total tekme. De Jong'un karate tekmesi ölüme bile yol açabilirdi. Hollanda'lı futbolcuları kınıyorum.

Maç genellikle çok zevksizdi, İspanya azıcık daha fazla haketti. Yeni şampiyon yeni şans. Mini anketimize katılan hiç kimsenin İspanya dememesi de ayrı bir durum.
        İlginç bir konuya değinmek gerekirse Liglerinde en fazla yabancı futbolcu oynatan takım heralde İspanya'dır. Buna rağmen ispanya'nın ulusal takımı hem Avrupa hem dünya kupasını peş peşe ve bileğinin hakkıyla alıyorsa, yok 6 yabancı yok 6+2 yabancı, yok 2 üzeri 4, aman 3 ten fazla alınmasın v.b diye yaygara edenlerin durup bir düşünmelerinin vaktinin geldiği söylenebilir.
« Last Edit: Temmuz 12, 2010, 05:39:39 ÖS by b4usleep »