Poll

Şampiyon hangi takım olur

Arjantin
2 (20%)
ABD
2 (20%)
İspanya
1 (10%)
Yunanistan
0 (0%)
Sırbistan
1 (10%)
Litvanya
2 (20%)
Almanya
0 (0%)
Türkiye
2 (20%)

Total Members Voted: 3

Author Topic: 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası  (Read 19988 times)

b4usleep

• Guest
2010 Dünya Basketbol Şampiyonası
« on: Temmuz 14, 2010, 02:05:47 ÖS »
        2010 Dünya Baketbol Şampiyonası 28 Ağustos - 12 Eylül tarihleri arasında Türkiye'de yapılıyor. Bildiğim kadarıyla takım sporlarında ülkemizde şimdiye kadar yapılan ilk dünya şampiyonası (yanılıyorsam lütfen düzeltiniz). Daha epey vakit var, o yüzden oylama için acele etmeye gerek yok. Öncelikle konuşmaya başlayalım istedim. Şampiyonaya 24 takım katılıyor. Yukarıdaki liste Şampiyon olabileceklerini öngördüğüm 8 takımı içeriyor. Türkiye'nin şampiyon olma ihtimali yok denecek kadar az ama evsahibi kontenjanından listeye sekizinci olarak girdi :). İlk 7 ülke FIBA sıralamasına göre yazıldı. (Türkiye 8. değil 18.) Fikir vermesi açısından listenin devamını aşağıda veriyorum.

08. İtalya (Şampiyonada yok)
09. Çin
10. Porto Riko
11. Avustralya
12. Angola
13. Yeni Zelanda
14. Brezilya
15. Hırvatistan
16. Fransa
17. Rusya
18. Türkiye
19. Kanada
20. Slovenya
21. İran
38. Ürdün
41. Fildişi S.
43.Tunus

Oylamada katılım çok az olduğundan herkesin 2 oy hakkı var. Hem böylece Dünya şampiyonu olan takımın sıfır oy alma tehlikesi azalmış olur  :)
        Buraya turnuvaya katılan takımlarla ilgili bilebildiğim ve bulabildiğim kadar bilgi aktarmaya çalışacağım. Televizyonlarda da  bir çok yorumcu yorum yapacaktır (maçların henüz hangi kanaldan yayınlanacağını bilmiyorum, Garanti Bankası sponsorlardan biri olduğuna göre NTV grubu olabilir). 2010 FIFA dünya kupası bittikten sonra öğrendim ki en büyük favori İspanya imiş. (ya da futbol yazarları durumu kurtarmak için şimdi böyle söylüyorlar :))

b4usleep

• Guest
Ynt: 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası
« Reply #1 on: Temmuz 14, 2010, 02:17:51 ÖS »
Şampiyonaya katılan takımlar ve gruplar şöyle

Grup A : Angola, Arjantin, Avustralya, Almanya, Ürdün, Sırbistan

Grup B : Brezilya, Hırvatistan, İran, Tunus, Slovenya, ABD

Grup C : Çin, Fildişi S., Yunanistan, Rusya, Porto Riko, Türkiye

Grup D : Kanada, Fransa, Lübnan, Litvanya, Yeni Zelanda, İspanya

Gruplarında ilk 4'e kalan takımlar bir üst tura çıkacaklar ve eleme maçları başlayacaktır.

A1 - B4, B1-A4
A2 - B3, B2-A3

mantığı ile eşleme yapılacaktır.
« Last Edit: Temmuz 14, 2010, 02:47:26 ÖS by b4usleep »

b4usleep

• Guest
« Reply #2 on: Temmuz 14, 2010, 02:35:39 ÖS »
Hemen ABD birinci olur diye düşünmek doğru değil uyarayım. TV'den duyduğum kadarıyla adını bildiğimiz ne kadar NBA oyuncusu varsa birşey bahane etmiş gelmiyor. Gerçi ABD 5. takımını gönderse bile yine de yenmek kolay değil. Ancak 2006 Dünya kupasını İspanya kazandı. Üstelik ABD finale bile çıkamadı. yeri gelmişken geçmiş kupaların şampiyonları şöyle.

1950 - Arjantin
1954 - ABD
1959 - Brezilya
1963 - Brezilya
1967 - SSCB
1970 - Yugoslavya
1974 - SSCB
1978 - Yugoslavya
1982 - SSCB
1986 - ABD
1990 - Yugoslavya
1994 - ABD
1998 - Sırbistan - Karadağ
2002 - Sırbistan - Karadağ
2006 - İspanya

A Saucerful of Secrets

• Guest
« Reply #3 on: Temmuz 14, 2010, 06:08:44 ÖS »
hiç anlamıyom ben. bana bas buna diyin basıyım  :-\
sırbistan ile ispanya'ya veresim var.

b4usleep

• Guest
« Reply #4 on: Temmuz 14, 2010, 06:54:23 ÖS »
Dedim ya daha başlamasına çok var 45 gün kadar, acele etmeyin belki bir fikir oluşur. Ayrıca Sırbistan ve İspanya hiç kötü seçenekler değil. Sırbistan eskisi kadar güçlü olmasa da kupayı ençok kazanan takım, İspanya ise son şampiyon. Önümüzdeki günlerde mini turnuvalar olacak, prova niteliğinde.

megamefta

• life is killing me
  • hastasıyım
    • View Profile
    • Progturk !
    • Email
« Reply #5 on: Temmuz 15, 2010, 01:14:36 ÖÖ »
avrupa basketboluyla yakından ilgilenen biri olarak eğer Litvanya pivot sıkıntısını aşarsa şampiyonluk için en büyük favorim. bunun dışında Türkiye'yi işaretlememe rağmen Yunanistan'ın bizden daha şanslı olduğunu düşünüyorum.
sevişelim mi yar

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #6 on: Temmuz 15, 2010, 01:17:32 ÖÖ »
Dünya basketbolunu kısıtlı olarak takip eden bir kişi olarak tutma oranı düşük olan tahminlerime göre; Favori Arjantin, plase İspanya diyorum...
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• Guest
« Reply #7 on: Temmuz 21, 2010, 12:23:52 ÖÖ »
        2001 yılında Avrupa basketbol şampiyonası ülkemizde düzenlenmişti. Kim sponsor oldu bilmiyorum (Büyük bir ihtimalle NTV nin içinde bulunduğu grup) şampiyona için Atena grubuna bir şarkı siparişi vermişti.  Onlar da gerçekten güzel olan ve hepimizin o günden beri iyi bildiği "12 Dev Adam"ı yaptılar. Hidayet, Mehmet Okur, İbrahim Kutluay, Mirsad Türkcan, Kerem Tunçeri gibi isimlerden oluşan Milli Takım (Hidayet ile Kerem hala takımımızda oynuyor) iyi oynadı ancak bu şarkı ile gaza gelen seyircilerin coşkulu tezahüratları da iyi bir motivasyon oldu. İnanılmaz maçlar çıkararak Finale kadar çıkan Milliler finalde Yugoslavya'ya yenilerek 2. oldular. O gün bu gün 12 Dev adam lafı söylenir durur. 

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası için 9 yıl önceki Şarkı/Marş başarısını tekrar yakalamak için yine bir sipariş verilmiş. Bu sefer Kıraç'a. Ortaya çıkan "şey'i" dinledim bugün. Olmamış. Ne yaratıcı bir söz ne yaratıcı bir melodi. Olmaz bununla finale kalamayız  :)

b4usleep

• Guest
« Reply #8 on: Temmuz 21, 2010, 12:25:48 ÖÖ »
Bu arada ben de oy verdim. Arjantin - ABD

b4usleep

• Guest
« Reply #9 on: Temmuz 21, 2010, 01:56:35 ÖS »
Şampiyonanın maskotu buymuş Bascat

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #10 on: Temmuz 21, 2010, 03:21:31 ÖS »
Büyük bir kedi sever olarak bu maskotu çok tuttuğumu belirtmek isterim... :)
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• Guest
« Reply #11 on: Temmuz 22, 2010, 01:13:01 ÖS »
        Hani derseniz ki Basketbol, Türkiye ve Kedi ne alaka diye söyleyelim. O kedi sıradan bir kedi değil (bakın gözlerine) soyu tükenmekte olan Van kedisi. Maskot sevimli olacak ya işte kedi, bir de basket'in ket'i ile kedinin ingilizcesi sesteş al sana Bascat. Kötü bir fikir değil kanımca tek sorun kedinin çizgisi. Bana çok sevimli gelmedi heran korkunç bir iş yapacakmış gibi bakıyor.
        Asıl değinmek istediğim ise bascat değil onun yakasına iliştirilmiş olan nazar boncuğu. Bu nazar boncuğu denilen şeyi bizim toplumumuzun bir simgesi imiş gibi her fırsatta ön plana çıkarmak neden. FIFA dünya kupasında TRT ekibi Platini ile görüşme yapıyor ve kendisine hediye sunuyor tabi ki Türk Lokumu ve kocaman bir nazar boncuğu. Nedir bu arkadaşlar nedir? Bizim kültürümüz neden batıl bir inançla bağdaştırılan bir figüre indirgensin. Evet ülkemizde nazar (bakma, bakış)'dan sakınmak için bu boncuktan bulundurmak gerektiğine yaygın olarak inanılıyor. Ama bu iyi birşeymiş gibi bunu bütün bir dünyaya ilan etmenin akıllıca bir yanı var mı?
        Platini ise ne bilsin kendisine hediye edilen boncuğa sahip çıkmamış olmalı ki bir kaç gün sonra yemek yerken düşüp bayıldı. Bu nazar boncuğu safsatasından kurtulmak gerek diye düşünüyorum.

b4usleep

• Guest
« Reply #12 on: Temmuz 26, 2010, 12:49:53 ÖS »
Bugüne kadar şampiyonaya katılamayacağı belli olan yıldız oyuncular şöyle:
Rusya : Kirilenko
Almanya : Nowitzki
ABD : Kobe Bryant, Lebron James, Dwight Howart
Türkiye : Mehmet Okur. 2003 ten beri kavga, söylenti, anlaşmazlık, suçlama, kırgınlık gibi sebeplerle Türk Milli takımında oynamayan Mehmet Okur bu kupada kesinlikle yeralacaktı ancak NBA'de Play off maçlarında sakatlanınca maalesef bu sefer de oynaması imkansız hale geldi. 

b4usleep

• Guest
« Reply #13 on: Temmuz 31, 2010, 10:00:04 ÖS »
İspanyol yıldız Pau Gasol ve Arjantinli Ginobili'nin de bu şampiyona oynamayacakları kesinleşmiş. Anlaşılan Dünya şampiyonaları eski önemini kaybetmiş NBA'de bu kadar para kazanınca aman sakatlanırız falan endişesi ile (özellikle yıldız oyuncular) risk almak istemiyorlar.

b4usleep

• Guest
« Reply #14 on: Ağustos 22, 2010, 01:41:42 ÖÖ »
1 hafta kaldı. İçimde bizimkiler için hiç de iyi olmayacakmış gibi bir his var.