Author Topic: Fender Frontman 25r & Fender Mustang I Amfi ?  (Read 8394 times)

mrtkan

• View Profile
Fender Frontman 25r & Fender Mustang I Amfi ?
« on: Temmuz 14, 2012, 01:34:23 ÖS »
Arkadaşlar merhabalar elektro gitara yeni başlıyorum Ve tavsiyelerinize ihtiyacım var bütçeme göre güzel bir amfi almak istiyorum ve bu iki amfi arasında kaldım. Daha çok alternatif rock; grunge( örnek: nirvana, pearl jam, duman), deneysel rock (örnek: radiohead, mogwai, sigurros, replikas) soundları hoşuma gidiyor bu tonları çıkartmak istiyorum yada çok abartmamak kaydıyla biraz post metal (örnek: deftones - chauffeur) .İlerde pedalda alabilirim..

Bu iki amfi arasında? Anladığım kadarıyla biri 20w biri 25w ve birinde daha farklı efektler bulunmakta...

Kısacası hangisini tavsiye edersiniz veya ikisi arasında eksisiyle artısıyla ne farklar vardır? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Porcupine Tree

• Guest
Ynt: Fender Frontman 25r & Fender Mustang I Amfi ?
« Reply #1 on: Temmuz 14, 2012, 06:12:40 ÖS »
Merhabalar,

Fender'in Amerikan üretimi bir amfisiyle (30 ya da 35'likti) çalmıştım ve sesi oldukça güzel gelmişti gitarımın o kadar iyi olmamasına rağmen. Diğer yandan başlıktaki amfilerin Çin üretimleri ne kadar başarılıdır bilemiyorum. Meksika Fender ve Amerikan Fender arasındaki farkı duyduktan sonra Çin üretimine hiç sıcak bakmak istemiyorum. O yüzden Vox VT20 öneririm. Mustang I'den mydukkan fiyatlarına göre 13 lira daha pahalı tabii ki ama Tünel'de pazarlık yapılabilir. Genelde mydukkan pahalı oluyordu. Bir de amfi gitar uyumu önemli. Yine de en güzel seçim yöntemlerden biri yerinde denemek hariç youtube'dan clean tonlarını dinleyerek seçim yapmaktır.

mrtkan

• View Profile
« Reply #2 on: Temmuz 14, 2012, 07:25:04 ÖS »
Endenozya üretemi buldum fender amfileri, vox'uda vietnam üretim buldum işçilik olarak ne kadar fark vardır bilemiyeceğim, aslında benim kafama takılan analog fender 25r benim istediğim tarzda tonlar çıkarmamı sağlarmı internetten bakınca bana daha temiz geldi tonları sanırım buda analog olmasından kaynaklanıyor heralde efekt olayını pedal prosesör ile sonradan giderebilirim diye düşünüyorum bilmiyorum nekadar doğrudur?
Ha ama yok senin aradığın tonlar için vox ve mustang dir olay denilirse fender 25r eleyiceğim...
« Last Edit: Temmuz 14, 2012, 07:31:49 ÖS by mrtkan »

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #3 on: Temmuz 14, 2012, 11:02:21 ÖS »
Hoşgeldin mrtkan

Bütçeni belirtmemişsin ama Tech21 amfileri öneririm.30W olanı işini görecektir.Mydukkanda stoklarda yoktu en son baktığımda.Senkop müzikten getirtebilirsin.Bahsettiğin tarzlarda dahil çok geniş bir yelpaze sunuyor Tech21'ler, bende çok araştırdım çünkü.Hatta üzerinde başlangıç için işini görecek efektlerde mevcut.Tech21'ler transistörlü amfiler içinde en iyilerinden biridir.Bunlar benim uzun araştırmalarımın sonucu yorumlarım.Fender'e falan hiç girişme derim çünkü bütçen kısıtlıysa Fender'in alt modellerinin pek bir numarası yok. Ama sen yinede benim yorumlarımla birlikte şu siteye girip başlıkları uzun uzun incele, emin ol çok faydası olacak sana.Fikirlerin bile değişebilir ve orada sana benden daha çok yardım edecek deneyimli insanlar var.

www.gitarpedal.net

Bol müzikli günler dilerim ;)

mrtkan

• View Profile
« Reply #4 on: Temmuz 15, 2012, 01:04:25 ÖÖ »
Hoşbulduk, saolun hocam benim amfiye ayırdığım bütçe 375-500 civarlarında Tech 21 şimdilik aşıyor bütçemi, verdiğiniz siteye ben baktım ayrıca konuda açtım daha cevap gelmedi bekliyorum  :)
Vox VT20, Fender Mustang I ile Fender Frontman 25r şuan bütçeme uygun en kaliteli amfiler işte bahsettiğim gibi gidip geliyorum malum karar vermek bazen okadar kolay olmuyor bakalım araştırmaya devam...

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #5 on: Temmuz 15, 2012, 02:43:16 ÖÖ »
O zaman başka bir alternatif olarak Roland Cube serilerine bakabilirsin ;) Üzerinde efektlerde mevcuttur.

mrtkan

• View Profile
« Reply #6 on: Temmuz 15, 2012, 07:47:58 ÖS »
Araştırdım biraz modelleme amfi çoğu arkadaş önermiyor, efektsiz bir amfi alıp sonra pedal dizersek sanırım daha güzel tonlar elde edebiliyormuşuz Laney LG35R, Fender25r ve Laney Cub 8 Tube daha sıcak geliyor şuan, ilerde iyi  bir pedal alırım olmadı pedal aldıktan sonrada kesmezse amfiyide  daha iyi bir amfiyle yenilerim diye düşünüyorum ama modelleme amfilerin sanki bir geleceği yok gibi..
« Last Edit: Temmuz 15, 2012, 08:06:25 ÖS by mrtkan »

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #7 on: Temmuz 15, 2012, 09:24:36 ÖS »
O zaman başka bir alternatif olarak Roland Cube serilerine bakabilirsin ;) Üzerinde efektlerde mevcuttur.

Koray Abi Roland cubeler hiç iyi değil. Bende vardı 20x clean tonları hiç doğal değildi.

mrtkan, dediğin gibi amfinin üzerindeki efektleri boşver. Clean tonu sıcak ve doğal olan bir amfi aldıktan sonra üzerine bağlayacağın pedallar, ekolayzırlar tonu daha sağlıklı verir. Bir de hoparlör ne kadar büyük olursa o kadar iyi. Küçük bir amfinin sesini fazla açıp çalmak yerine büyük amfinin sesini az açıp çalmak her zaman daha güzel ses verir. Çünkü büyük hoparlörde sesi az açsan bile o ses yeter ve az açtığın ses daha az bozulur.