Author Topic: Bunu biliyor muydunuz?  (Read 23134 times)

b4usleep

• Guest
Bunu biliyor muydunuz?
« on: Eylül 30, 2010, 02:19:10 ÖS »
        Böyle bir başlığı açmaktaki amacım tabii ki bilgi paylaşımı. Nasıl bir bilgiden söz ediyorum? Herşey ama herşey. Konser ya da albüm haberi gibi bir bilgiyi kasdetmiyorum. Bir anekdot, geyik, tesadüfen duyduğunuz bir detay, müzisyenlerin yaşamları ile ilgili bilinmedik yanlar, edilmiş kavgalar, söylenmiş büyük laflar, bu lafların kime neden söylendiği gibi. Ya da sizin ilginç bulduğunuz ve bilmemizi istediğiniz diğer şeyler. Elbette müzikle sınırlı. İlle de prog müzikle sınırlamakta bir yarar görmüyorum. Bu işin ne de olsa eğlenceli bir yanı. Yazılanlar üzerine konuşmak ve bunlardan yeni fikirler çıkarmak ayrıca iyi noktalara varacak diye bekliyorum. İlgi görürse ne iyi devam ederiz, görmezse ne gam. Aşağıda bir tane maksat ayak alışsın diye yazıyorum.

b4usleep

• Guest
Ynt: Bunu biliyor muydunuz?
« Reply #1 on: Eylül 30, 2010, 02:24:28 ÖS »
"Brain Salad Surgery" ne demektir bilen var mı? Çevirmeye kalksak "Beyin Salatası Ameliyatı" gibi saçma bir şey çıkıyor. Ben 3-4 ay önce tesadüfen öğrendim. Bu deyim argoda "Oral sex" manasına kullanılırmış. Albümün kapağı bunu öğrendikten sonra anlam kazandı. :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #2 on: Eylül 30, 2010, 02:31:28 ÖS »
Müzik ile ilgili genel bir bilgi paylaşımı maksadı ile açıldığı için en uygun yer burası sanırım. Güzel ve ilginç bir başlık, bereketli olması temennisiyle...
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #3 on: Eylül 30, 2010, 02:39:46 ÖS »
Seks hattından gidelim o zaman ;D... Pink Floyd'un dördüncü albümlerinin ismi olan Ummagumma'nın argo karşılığı, seks imiş.
« Last Edit: Eylül 30, 2010, 03:25:42 ÖS by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• Guest
« Reply #4 on: Eylül 30, 2010, 03:20:23 ÖS »
        Ben bu başlığı nereye koyacağımı bilememiştim Genel başlığına taşınması tabii ki daha iyi.
        Ummagumma nın anlamını da bilmiyordum. Ancak peşpeşe iki albüm adı açıklaması ve ikisinin de seks anlamında olması devamının da o yöne gitmesini gerektirmiyor. Hani yeni yazmayı düşünenler varsa bildireyim dedim. Ana konumuz müzik, seks değil. Ancak bu yönde başka mesaj gelmesinde de bir sakınca yok.
        Ummagummayı okuduktan sonra araştırdım. Wikipedia şöyle diyor: Cambridge argosunda sekse verilen isim. Grubun ortak arkadaşlarından birinin (Ian "Emo" Moore) sık kullandığı biçimiyle "I'm going back to the house for some Ummagumma". Daha sonra grup üyeleri bunun tamamen uydurma bir kelime olduğunu ve hiçbir anlam taşımadığını belirttilerse de kaydedilen bir görüntülerinde grup üyelerinden birinin kelimeyi alçak sesle söylediği duyulmaktadır" (yani topluluk içinde söylenmesinin sakıncalı olduğu durumlarda yapıldığı gibi) .

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #5 on: Ekim 02, 2010, 01:46:17 ÖÖ »
Buckley soyundaki ölümcül lanet;

90'ların ortalarında halen başyapıt olarak görülen, Grace albümü ile tüm eleştirmenlerce alkışlanan melek sesli Rock ikonu Jeff Buckley, bir stüdyo kaydı sonrasında serinlemek için girdiği Missisipi nehrinde talihsiz şekilde boğularak hayatını kaybeder. Bu ani ölüm müzik dünyasını şok eder...

Müzik dünyasını sarsan ilk Buckley şoku ise, 70'ler ortalarında, kendisini çocuk yaşlarda yalnızca bir iki kez görebilen oğlu Jeff Buckley gibi müzik dünyasında saygın bir yer edinen Tim Buckley'in katılmış olduğu bir partide masanın üstünde duran saf eroin yığınını, kokain zannedip burnuna çekerek talihsiz bir kaza sonucu hayatını kaybetmesi sonucu yaşanmıştır...

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• Guest
« Reply #6 on: Ekim 02, 2010, 10:50:23 ÖÖ »
     Bir talihsiz ölüm hadisesi de ben yazayım. Heralde yetenek konusunda herkesten önde olan bas gitarcı Jaco Pastorius daha 35 yaşındayken nasıl ölmüş biliyor musunuz? Dayak yiyerek. 11 eylül 1987 akşamı bir gece klübüne girmeye çalıyor ama her nedense içeri sokmuyorlar. Bunun üzerine sinirleniyor ve klübün kapısını tekmeliyor. Kapıdaki görevli Luc Havan tarafından feci halde dövülüyor. Hastaneye kaldırılıyorsa da komaya giriyor ve 21 Eylül günü ölüyor. Luc Havan ikinci derecede adam öldürme suçundan 22 ay hapis ve 5 sene gözetimde kalma cezası alıyor ancak 4 ay hapis yattıktan sonra serbest kalıyor.
      Bu kadar büyük bir dahinin ölümü bu kadar  erken ve bu kadar osuruktan mı olmalıydı?

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #7 on: Ekim 02, 2010, 02:09:55 ÖS »
     Bir talihsiz ölüm hadisesi de ben yazayım. Heralde yetenek konusunda herkesten önde olan bas gitarcı Jaco Pastorius daha 35 yaşındayken nasıl ölmüş biliyor musunuz? Dayak yiyerek. 11 eylül 1987 akşamı bir gece klübüne girmeye çalıyor ama her nedense içeri sokmuyorlar. Bunun üzerine sinirleniyor ve klübün kapısını tekmeliyor. Kapıdaki görevli Luc Havan tarafından feci halde dövülüyor. Hastaneye kaldırılıyorsa da komaya giriyor ve 21 Eylül günü ölüyor. Luc Havan ikinci derecede adam öldürme suçundan 22 ay hapis ve 5 sene gözetimde kalma cezası alıyor ancak 4 ay hapis yattıktan sonra serbest kalıyor.
      Bu kadar büyük bir dahinin ölümü bu kadar  erken ve bu kadar osuruktan mı olmalıydı?
Renaissance hayranı olarak, hazır osuruktan ölüm tanımlaması yapılmışken bir kez daha hatırlatmak istediğim tuhaf ve talihsiz bir kaza sonucu meydana gelen bir ölüm hadisesi daha var...

Yardbirds ve Renaissance'nin kurucularından Keith Relf evinde, 70'ler ortalarında kurduğu grubu Illusion için bestelediği yeni şarkılar üzerinde çalışırken gitarındaki elektrik kaçağı sonucu hayatını kaybeder...

Aslında Rock tarihi talihsiz kazalar sonucu meydana gelen tuhaf ölümler ile doludur, hatta artık bu trajikomediye varan durum, yine kült filmlerden biri olan spinal tap'de feci şekilde ti'ye alınmıştır...

FRIEDRICH NIETZSCHE

beat

• View Profile
« Reply #8 on: Ekim 04, 2010, 11:04:52 ÖÖ »
Buckley soyundaki ölümcül lanet;

90'ların ortalarında halen başyapıt olarak görülen, Grace albümü ile tüm eleştirmenlerce alkışlanan melek sesli Rock ikonu Jeff Buckley, bir stüdyo kaydı sonrasında serinlemek için girdiği Missisipi nehrinde talihsiz şekilde boğularak hayatını kaybeder. Bu ani ölüm müzik dünyasını şok eder...

jeff için intihar şüpheleri de olduğunu hatırlatmak isterim..bilemiyoruz gerçeği tabii..

b4usleep

• Guest
« Reply #9 on: Ekim 04, 2010, 03:06:51 ÖS »
      Birkaç tane gerçekleşmemiş transfer olayı yazalım.

- Steve Howe'dan önce Yes'in gitaristliği kime teklif edilmiş biliyor musunuz? Robert Fripp'e. Ancak Fripp teklifi kabul etmemiş.
- Phil Collins ise Genesis'e katılmadan önce davulcu arayan Yes'e başvurmuş. Jon Anderson ile görüşüp seçme için randevu almış ancak seçmeye  gitmemiş.
- Bir ara solistsiz kalan Asia Greg Lake'e teklif götürmüş , Lake bunu kabul etmiş ancak sesi grubun müziğine uyum sağlayamadığı için projeden vazgeçilmiş.
- Daha önce bir başlık altında yazmıştım 1970 yılında ELP gruba bir gitarcı almak istemiş ve Jimi Hendrix ile prensipte anlaşmışlar deneme kayıtları için beklerken Hendrix (zamansız bir şekilde) ölmüş.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #10 on: Ekim 04, 2010, 05:46:07 ÖS »
Radiohead ilk albümleri olan Pablo Honey'in yayınlanmasından kısa bir süre sonra grubun solisti Thom Yorke hapishanedeki bir katilden korkunç bir mektup aldı. Katil, kendini albümün artık bir klasik haline gelmiş parçası olan Creep'teki kişi ile özdeşleştiriyor ve " O şarkıdaki sürüngen benim. O kızı öldürdüm. Beni bunu yapmaya zorladılar. Yapan ben değildim, kafamdaki sözcüklerdi" diyordu. Thom bu olaydan sonra, " Kendimi sanki birileri mezarımın üstünde yürüyormuş gibi hissettim" açıklaması yapmıştı.

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• Guest
« Reply #11 on: Kasım 05, 2010, 04:05:03 ÖS »
        Terry Kath Chicago'nun gitaristi (aynı zamanda vokal yaptığı parçalar da var) ve kurucu üyesi. Pek fazla tanınmayan ve kanımca süper yetenekli bir gitarist.

Wikipedia'dan aktaralım:

Jimi Hendrix çeşitli zamanlarda "Terry Kath benden daha iyidir" ve "Evrenini en iyi gitaristi Terry Kath'tir" demiştir. Eh o zamanlarda özellikle büyük müzisyenler arasında yaygın olduğu üzere Terry Kath de alkol ve uyuşturucu ile pek fazla haşır neşir oluyordu. Bunun sonucunda aşırı kilo problemi ortaya çıktı. Grup arkadaşları da onun sürekli artan bir mutsuzluk içinde olduğunu belirtiyorlardı. Grubun basçısı Peter Cetera "eğer yaşasaydı gruptan ilk ayrılan o olurdu" demiştir. O zamanki prodüktörleri James William Guercio ise Kath öldüğü zaman bir solo albüm üzerine çalışıyordu demiştir. Gerçi bu kişisel problemleri kaza ile ölümünün nedenleri değildir.

23 ocak 1978de grubun road manageri ve teknisyeni Don Johnson'ın evindeki bir partiden sonra saat 17 sularında Kath boş bir .38 lik revolveri alır ve başına dayayarak bir kaç kere tetiği çeker. Johnson Kath'i defalarca dikkatli olması için uyarırsa da Kath bu sefer yarı otomatik 9 mm lik bir tabanca alarak sandalyesine yaslanır. Karısına ve Johnson'a "merak etmeyin dolu değil" der. Boş şarjörü Johnsona gösterdikten sonra silaha takar ve şakağına dayayıp tetiği çeker. Ancak namluda bir mermi kalmıştır ve Kath oracıkta ölür. Arkasında 1974 yılında evlendiği Carmelia Emily Ortiz ve 1976 doğumlu kızı Michelle kalır.  Carmelia daha sonra Kiefer Sutherland ile 1987de evlenir (1990 a kadar)

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #12 on: Kasım 13, 2010, 12:12:11 ÖÖ »
http://files.sydbarrettpinkfloyd.com/uploaded_images/pink-floyd-animals-719499.jpg

Animals albüm kapağındaki domuzun orada (fabrikanın bacası hizasında) olmasının nedenini bilen var mı?

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #13 on: Kasım 13, 2010, 12:46:32 ÖÖ »
Batuhan ordaki domuz, varolan kapitalist sistemdeki yöneticileri simgeler ;) Sanırım bunu sormak istemiştin.

b4usleep

• Guest
« Reply #14 on: Kasım 13, 2010, 12:47:52 ÖÖ »
        Animals kapitalizmin bir eleştirisidir. Köpekler militarist güçleri, domuzlar patronları, koyunlar da halkı simgeler. Albümde bir de "pigs on the wing" (kanatlı domuzlar) diye bir parça daha vardır.  Albüm kapağının hikayesi ise ilginç: Roger Waters'ın fikri ve kendisi montaj resim olmaması konusunda ısrar ediyor böylece balondan bir domuz yaptırıyorlar ve fotoğraf çekileceği gün hava biraz rüzgarlı bu yüzden domuz elden kaçarsa vurması için bir de nişancı getiriyorlar. Ancak kötü hava çekim yapmalarına izin vermiyor. Ertesi gün devam ediyorlar fakat nişancıyı getirmeyi unutuyorlar, rüzgarlı havada domuz elden kaçıyor. Sonradan yakında bir çiftlikte bulunuyor ve çekim gerçekleştiriliyor. Ancak resimdeki güç santralinin daha önce çekilen fotoğrafları daha iyi bulunduğu için domuz bu fotoğraflardan birine fotomontaj ile ekleniyor. Wikipedia böyle yazıyor.