Author Topic: Bunu biliyor muydunuz?  (Read 23113 times)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Ynt: Bunu biliyor muydunuz?
« Reply #15 on: Kasım 13, 2010, 12:52:37 ÖÖ »
Animals albümünün esin kaynağı George Orwell'ın ( kendisi favori yazarlarımdan biridir.) "Animal Farm" kitabına selam edelim bu arada.
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #16 on: Kasım 13, 2010, 12:52:59 ÖÖ »
Yok yahu yanlış anlaşıldım galiba. Albümde neyin kimi simgelediğini biliyorum da o domuz arkadaşımız neden orda diye merak etmiştim.

b4usleep

• Guest
« Reply #17 on: Kasım 13, 2010, 12:57:11 ÖÖ »
Yok yahu yanlış anlaşıldım galiba. Albümde neyin kimi simgelediğini biliyorum da o domuz arkadaşımız neden orda diye merak etmiştim.

Pigs on the wing şarkısı yüzünden olsa gerek. Öyle denir ki Waters o şarkıyı kız arkadaşı için yazmış.

Ayrıca Animals albümü Orwel'ın Animals farm'ından etkilenilerek yazıldıysa da temel farklılık orwel'ın kitabında eleştirilen Komünizm Waters'ın albümünde eleştirilen kapitalizmdir.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #18 on: Kasım 13, 2010, 01:05:08 ÖÖ »

Ayrıca Animals albümü Orwel'ın Animals farm'ından etkilenilerek yazıldıysa da temel farklılık orwel'ın kitabında eleştirilen Komünizm Waters'ın albümünde eleştirilen kapitalizmdir.
Bu da tartışılabilecek bir konu aslında, Animal Farm'da komunizmin kendisinden çok yanlış uygulanış şekli yani stalinizm eleştirisi yapıldığı görüşü de vardır. Yazar tarafından aynı fikir ile 1984 romanı kaleme alınmıştır ki, o romanda pek çok önemli rock şahsiyetinin albümüne (örn:Rick Wakeman, A.P.P) esin kaynağı olmuştur.

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #19 on: Kasım 13, 2010, 01:09:17 ÖÖ »
Animals ile ilgili tüm hikayeyi 1986 basımı Metronom diye bir yayın evinden çıkmış kitaptan okumuştum. Kitabın adı tabi ki PINK FLOYD. Yazarları ise Orhan Kahyaoğlu,Sinan Güler. Belkide sahaflarda bulunabilir. Bu ne alaka demeyin, son günlerde forum bir hayli hareketlendi muhabbet soğumasın diye yazdım :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #20 on: Kasım 13, 2010, 01:13:23 ÖÖ »
Animals ile ilgili tüm hikayeyi 1986 basımı Metronom diye bir yayın evinden çıkmış kitaptan okumuştum. Kitabın adı tabi ki PINK FLOYD. Yazarları ise Orhan Kahyaoğlu,Sinan Güler. Belkide sahaflarda bulunabilir. Bu ne alaka demeyin, son günlerde forum bir hayli hareketlendi muhabbet soğumasın diye yazdım :)
Şu, Syd Barret'ı gerçek tarihinden yaklaşık 15 sene önce öldüren kitap :D. Bilgi hataları ile dolu ama iyi niyetle kaleme alınmış bir kitaptır.

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #21 on: Kasım 13, 2010, 01:16:10 ÖÖ »
Gökhan Abi yanlış hatırlıyor olabilirsin kitabı.Çünkü eğer öyle olsaydı Syd'i 1991 yılında öldürmüş olurdu.Ama kitap 86 basımı.Buna benzer çok kitap var belkide onlarla karıştırdın.

b4usleep

• Guest
« Reply #22 on: Kasım 13, 2010, 01:19:09 ÖÖ »
o kitaplardan 2 adet var ikisinin de kapağı aynıdır. Birinde Şarkı sözleri yalnız Türkçe verilmiştir diğerinde hem Tr hem İngilizce.

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #23 on: Kasım 13, 2010, 01:21:17 ÖÖ »
Bendeki şöyle birşey.

b4usleep

• Guest
« Reply #24 on: Kasım 13, 2010, 01:22:30 ÖÖ »
işte bu , içinde ingilizce sözler var mı?

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #25 on: Kasım 13, 2010, 01:23:18 ÖÖ »
Evet var ;) İlk elime geçtiğinde nasıl hevesle okumuştum :)

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #26 on: Kasım 13, 2010, 01:25:48 ÖÖ »
Şunu gittigidiyor'da yakalamak lazım.

b4usleep

• Guest
« Reply #27 on: Kasım 13, 2010, 01:29:26 ÖÖ »
Kitapta bir bölüm var çok gülmüştüm. Bunlar bir film müziği yapacaklar bu yüzden 2 ciltlik bir kitabı okumak zorundalar ki müziği ona göre oluştursunlar. Film de kitap adı da aklımda değil. Ancak feci sıkıcı kitap. Enson 1. cilt bittiğinde falan galiba Waters okumayı bırakıyor. Komik olan Gilmore'un kitabı okumayı 17. sayfada bırakması :)

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #28 on: Kasım 13, 2010, 01:41:43 ÖÖ »
Hiç üşenmedim baktım :) Kitap Proust'un Yitik Zaman Ardında'ymış. Daha sonra proje yatmış :)

b4usleep

• Guest
« Reply #29 on: Kasım 13, 2010, 01:43:59 ÖÖ »
Gilmore büyük adam :)