Author Topic: Voleybol  (Read 9123 times)

b4usleep

• Guest
Voleybol
« on: Şubat 03, 2011, 09:06:03 ÖS »
Bu aralar kimsenin pek bir şey yazdığı yok. Benim de epeydir müzik dinlediğim yok. Bir kulağım problem yaratıyor o yüzden dinlendiriyorum onu.  Bu bakımdan müzik dışı bir konu açayım dedim. Eskiden beri pek sevdiğim Voleybol bu aralar ülkemizde çok fazla hareketlendi bilmem farkında mısınız? Özellikle bayan voleybolü. 2003 yılında ülkemizde yapılan Avrupa bayanlar şampiyonasında 2. olmamızla başlayan bu çıkış artarak devam ediyor. 2006 Dünya şampiyonasında 10. culuk, 2010 da 6. cılık, Neslihan'ın adı geçen her 2 dünya şampiyonasında da sayı kralı olması, geçen yıl bayan voleybolünün  Messi'si Gamova'yı alan Fenerbahçe Acıbadem'in Avrupa şampiyon kulüpler kupasında final oynayıp kıl payı kaybetmesi, aynı takımın bu sene Gamova'yı elden kaçırsa da geçen yıldan daha iddialı bir kadro kurması ve 2010 sonunda basında yakından takip edilen dünya kulüpler şampiyonasında 1. olması en önemli örnekler ama daha bitmedi. Bu sene avrupa şampiyon kulüler kupasında oynayan 3 takımımız da (FB, Eczacıbaşı ve Vakıfbank) gruplarında 1. olarak 2. tura yükseldiler. Daha da önemlisi 2011 final four mücadelesi FB acıbadem ev sahipliğinde yapılacak. Bunun anlamı FB nin son dörde maç yapmadan katılacak olması. Diğer takımlarımız da ilk maçlarını rakip sahalarda kazandıklarına göre son 6 kalmayı neredeyse garantilediler. Bir sonraki turda yani Son 6 da ise birbirlerine rakip olacaklar ki bu da FB den sonra son 4 te ikinci bir Türk takımı olacak ve o da son 4 ün ilk maçında FB nin rakibi olacak. Bunun anlamı da Finalde bir Türk takımının olacağının garanti olması.

Son olarak eklemek istediğim seyirci sayısı ile ilgili. FB nin Futbola göre çok düşük bir yatırım gerektiren bu spora (Örneğin FB de oynayan dünya yıldızlarına ödenen miktarın toplamı Alex'e ödene miktardan az) önem vermesinden sonra seyirci solanlara gider oldu. Avrupa şampiyon kulüpler kupasında FB maçlardaki seyirci sayısı tüm avrupada açık ara birinci durumda. Hem kadınlarda hem de erkeklerde.  
« Last Edit: Şubat 03, 2011, 11:29:36 ÖS by b4usleep »

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Ynt: Voleybol
« Reply #1 on: Şubat 03, 2011, 11:07:30 ÖS »
Hiç bir zaman ilgimi çeken bir spor dalı olmadı voleybol. Koyu Fenerbahçeliliğim vesilesiyle bu branşta elde ettiğimiz -özellikle bayanlar voleybol-hafiften dikkatimi çeker gibi olsada futbol ve ardından basketbola olan büyük ilgim uzun bir müddet-belkide daimi-bu spor dalından uzak durmama sebep olacak gibi gözüküyor..
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• Guest
« Reply #2 on: Mart 11, 2011, 03:07:57 ÖS »
Biliyorum Voleybol kimsenin umurunda değil ama ben başladığım işi bitirip dörtlü final sonuçlanıncaya kadar yazmaya devam edeyim dedim.

CEV (Voleybolün UEFA'sı) Şampiyonlar liginde dörtlü final'e kalan takımlar ve eşleşmeler belli oldu. Son 12 takımın eşleşmesinde rakiplerini geçen Eczacıbaşı Vitra ile Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom (VGSTT) son 6 eşleşmesinde birbirlerine rakip olmuşlardı. İlk maçı 3-0 ikinci maçı da 3-2 kazanan VGSTT son dörde kaldı. Takımlar ve eşleşmeler şöyle:

19 Mart:
Rabita Bakü (Azerbeycan) - Scavolini Pesaro (İtalya)
Fenrbahçe Acıbadem - VGSTT

20 Mart:
Kaybedenlar 3.lük kazananlar şampiyonluk için oynayacak

Fenerbahçe-VGSTT bu sezon şimdiye kadar 4 kez karşılaştı. Bu maçlardan 3'ünü FB alırken 1 maç VGSTT nin oldu. 2 kez 3-1 ve 1 kez 3-2 kazanan FB bir kez de 3-2 mağlup oldu. Şimdi çok daha önemli bir karşılaşmada bir kez daha kapışacaklar. Ancak bu kez şöyle bir fark var. Lig ve Türkiye kupası maçlarında olan yabancı oyuncu kısıtlaması burda yok dolayısıyla FB 5 yabancı oyuncusunun tamamını oynatabilecek ki bu onlara büyük bir avantaj sağlıyor. Rakibini 3 yabancı oyuncusuyla oynayarak 3 kez yanmeyi başaran FB Acıbademin her biri yıldız oyuncu olan kadrosunu tamamen kullanarak daha kolay bir galibiyet alacağını düşünüyorum.

Rabita Baku - Scavolini Pesaro karşılaşması ilginç. Grup maçlarında aynı grupta oynayan 2 takım birbiri ile eşleşti. 6 maçta 4 galibiyet 2 yenilgi alan Bakü, 5 galibiyet 1 yenilgi alan Pesaronun önünde grubu ilk sırada bitirdi. (Statü gereği 3-0 ve 3-1 kazanan takım 3 puan alıyor ancak maç 3-2 biterse kazanan 2 kaybeden 1 puan alıyor). Baküde oynanan ilk maçı 3-1 alan Rabita Bakü takımı İtalyadaki karşılaşmayı 3-2 kaybetti. Ancak grup maçlarından sonra 4 lü finale Pesaro rakibine göre çok daha zor bir yoldan geçerek geldi. Dinamo Moskova gibi yenilmesi çok zor bir ekibi 2 maçta da 3-2 lik skorla geçerek bir sürpriz yaptılar. Sonraki turda yine sürpriz ekiplerden Volero Zürih takımını 2 galibiyetle geçerek dörtlü finale kaldılar. Görüşüm o ki sakat olduğu açıklanan yıldız oyuncuları Amerikalı Destiny Hooker (evet adı ve soyadı çok komik) oynarsa Pesaro maçı alır aksi halde maç ortada.

Final maçı için de görüşüm FBA 'nın zorlanmadan kazanacağı yönünde. Yok VGSTT Feneri yenip finale çıarsa yine aynı şekilde şampiyonluk maçını da alacaktır.

FB geçen sene finalde 3-2 kaybettiği  günden beri bu final için hazırlanıyor. 20 Mart'ta oynanacak FB-GS maçı bile bu yüzden (Voleybol finali gölgede kalmasın diye) 18 Mart'a alındı (Bakmayın Nevruz yüzünden falan açıklamalarına). Biletler satışa çıktı ve gün başına 50 lira. Bir önceki tur için bilet fiyatının 5 lira (evet inanılmaz ama yazı ile de beş lira) olduğu düşünülürse FB tarafından epey bir fırsatçılık yapıldığı ortada. Maç TV den de yayınlanacaktır (Muhtemelen TRT 1) 19 ve 20 Martta  saat 18 de.

Son olarak eklemek istediğim şudur: Voleybol ve prog müzik, her ikisi de ülkemizde rağbet görmeyen etkinlikler. Ancak prog için durumun daha berbat olduğunu belirtmek isterim. Voleybol sevgisi nedeniyle takip ettiğim 2 forum var. Bunlardan birinin online rekoru 471 diğerinin ise 319. Sevgili sitemizin online rekorunun ise 13 olduğunu hatırlatırım.

FB Acıbademin önemli oyucularından Polonya'lı Skowronska

Skavolini Pesaro'nun Hollandalı yıldızı Manon Flier

b4usleep

• Guest
« Reply #3 on: Mart 19, 2011, 05:45:27 ÖS »
Dörtlü finalin ilk maçında Azerbeycan'ın Rabita Bakü takımı İtalya'nın Scavolini Pesaro takımını çok da zorlanmadan 3-1 yenerek finale çıkan ilk takım oldu. Fenerbahçe Acıbadem - VGSTT maçı bugün saat 18:00 de. TRT3 canlı yayın yapıyor.

b4usleep

• Guest
« Reply #4 on: Mart 19, 2011, 09:34:30 ÖS »
Ne yazık ki VGSTT Fenerbahçe'yi beklenmedik şekilde 3-2 yenerek finale kaldı. Benden bu kadar devamını yazmayacağım. Çok üzüldüm çok.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #5 on: Mart 20, 2011, 12:11:10 ÖÖ »
Fenerbahçe'nin klasik final sendromu yine ortaya çıktı. Sporun hangi alanında olursa olsun genelde final maçlarını kazanamıyoruz bu sendromu yenmemiz lazım. Sonuçta benim de keyfim kaçtı dün futbolda Gs'ye karşı kazandığımız derbi galibiyeti keyfinin üstüne gölge düşürdü voleybolda elenmemiz maalesef...

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #6 on: Haziran 15, 2012, 02:38:09 ÖÖ »
Fenerbahçe'nin klasik final sendromu yine ortaya çıktı. Sporun hangi alanında olursa olsun genelde final maçlarını kazanamıyoruz bu sendromu yenmemiz lazım. Sonuçta benim de keyfim kaçtı dün futbolda Gs'ye karşı kazandığımız derbi galibiyeti keyfinin üstüne gölge düşürdü voleybolda elenmemiz maalesef...
Bu "kim nerede" sekmesine tıklamak faydalı oluyor unutulan  bir takım düzeltme ve eklemeleri yapma fırsatı doğuyor. Gecikmeli de olsa yazmak lazım. En azından bu alanda final sendromunu yendik önce dünya sonra avrupa şampiyonluğu, darısı başta futbol olmak üzere diğer branşların başına...

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• View Profile
    • Email
« Reply #7 on: Ekim 03, 2012, 11:11:01 ÖÖ »
Duyduk duymadık demeyin,

Gelmiş geçmiş en büyük FB düşmanı 2006 yılından beri TVF başkanlığını yürüten Erol Ünal Karabıyık dün yapılan seçimler sonucu başkalık koltuğunu bırakmak zorunda kalmıştır. Çok sevinçliyim çok.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #8 on: Ekim 03, 2012, 12:10:20 ÖS »
Duyduk duymadık demeyin,

Gelmiş geçmiş en büyük FB düşmanı 2006 yılından beri TVF başkanlığını yürüten Erol Ünal Karabıyık dün yapılan seçimler sonucu başkalık koltuğunu bırakmak zorunda kalmıştır. Çok sevinçliyim çok.
Bu adamın ipini çekmek için geç bile kaldık, darısı diğer Fenerbahçe düşmanlarının başına...

FRIEDRICH NIETZSCHE