Author Topic: Progressive Rock  (Read 457417 times)

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Ynt: Progressive Rock
« Reply #1425 on: Ocak 18, 2013, 12:49:55 ÖS »
skeem'in 2001 albümünü paylaştığı için bayc'ye teşekkürler. albüm 2001'de yapılmış ama sanki 1990'larda yapılmış gibi geldi ve o dönemdeki jadis v.b. grupların soundunu iyice yedirmişler müziklerine. klavyeler açısından enchant ve erken dönem marillion'u da duyabiliyoruz şarkılarında. uzun yıllar dinleyebileceğim bir çalışma olmuş. onu bırakın da albüm duygu açısından da olayı bitirmiş. noktayı koymuş.
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #1426 on: Ocak 18, 2013, 02:18:30 ÖS »
skeem'in 2001 albümünü paylaştığı için bayc'ye teşekkürler. albüm 2001'de yapılmış ama sanki 1990'larda yapılmış gibi geldi ve o dönemdeki jadis v.b. grupların soundunu iyice yedirmişler müziklerine. klavyeler açısından enchant ve erken dönem marillion'u da duyabiliyoruz şarkılarında. uzun yıllar dinleyebileceğim bir çalışma olmuş. onu bırakın da albüm duygu açısından da olayı bitirmiş. noktayı koymuş.
Beğendiğine sevim enchant...Benim içinde çok önemli bir kayıttır bu albüm...
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• View Profile
    • Email
« Reply #1427 on: Şubat 02, 2013, 12:26:46 ÖS »
http://www.youtube.com/watch?v=61cIieQOdac

Sanat eseri.

Magma dinlerken ilk defa haz duydum. Zeuhl türüne daha önceleri belirttiğim gibi ilgi duymakla beraber türün yaratıcısı Magma'dan çokça kereler denediğim halde bir türlü tat alamamıştım. Bu link fikrimi değiştirdi. Gerçi albümdekinden çok farklı bir versiyon ama ne gam. Zeuhl seven sevmeyen bütün arkadaşlara tavsiye ediyorum. Bu arada elde levye gezerek zeuhlcü arayan arkadaşların bunu seyrettikten sonra en azından levyeyi bırakacaklarını düşünüyorum. Zeuhl sevsin sevmesin sanatla ilgisi olan herkesin sevebileceği bir gösteri olmuş.

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #1428 on: Şubat 02, 2013, 02:13:41 ÖS »
klasikleşmiş şarkıların yeni versiyonlarına uzağım. magma'nın bu şarkısının stüdyo versiyonunu tercih ederim çünkü çok yormuyor. zeuhl zaten çok kolay dinlenen bir tür değil yeni versiyonda böyle kulağıma yabancı olmayan melodiler çok süslü püslü ve çok yoğun bir müzik ihtiva edince dinlerken yoruldum.
gösteri, sanat ve konser kaydı deyince grobschnitt solar music live derim. müzikle resim çizerler...

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #1429 on: Şubat 02, 2013, 03:48:02 ÖS »

Sanat eseri.

Magma dinlerken ilk defa haz duydum. Zeuhl türüne daha önceleri belirttiğim gibi ilgi duymakla beraber türün yaratıcısı Magma'dan çokça kereler denediğim halde bir türlü tat alamamıştım. Bu link fikrimi değiştirdi. Gerçi albümdekinden çok farklı bir versiyon ama ne gam. Zeuhl seven sevmeyen bütün arkadaşlara tavsiye ediyorum. Bu arada elde levye gezerek zeuhlcü arayan arkadaşların bunu seyrettikten sonra en azından levyeyi bırakacaklarını düşünüyorum. Zeuhl sevsin sevmesin sanatla ilgisi olan herkesin sevebileceği bir gösteri olmuş.

Stüdyo kaydı bunun yanında çok sönük kalıyor. Zeuhl zor sindirilen bir müzik. O yüzden halen Magma'nın üzerine fazla gittiğimi düşünmüyorum. Başka grupları dinleyerek daha kısa sürede alışma sürecine girmiştim. Ama bu sanat eserini izledikten sonra diğer müziklerden vakit buldukça albümleri anlamaya çalışacağım. Belki biraz daha zaman istiyordur.

Konser için benim açımdan söylemek istediğim en önemli şey vokal yani korodur. Ne demek istedikleri hakkında en ufak bir fikrim bile yok fakat yaşattıkları duygular muhteşem. Bir enstruman gibi solo atıyorlar.

Gitar-bas-davul üçlüsü zaten harika. Christian Vander'ın davulculuğunu bu kayıtla daha fazla sevdim. Gerçi diğerleri de öyle.

b4usleep

• View Profile
    • Email
« Reply #1430 on: Şubat 02, 2013, 04:05:30 ÖS »
Kabul etmek lazım ki Carmina Burana'dan fazlaca esinlenilmiş.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #1431 on: Şubat 03, 2013, 03:04:18 ÖÖ »

Sanat eseri.

Benim levyede sembol olmuş gibi... :)...Bir gün gelir belki zehulde severim kimbilir...Bu mevzuda ego filan yok daha çok mizah var zaten...Maksat Prog'a gol olmasın...Bu arada ileri kol nöbetçileri gibi forumları boş bırakmayan senin gibi tüm üyelerimize teşekkürler, ana kaynağımız bu sayfalar çünkü... ;)

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• View Profile
    • Email
« Reply #1432 on: Şubat 16, 2013, 01:50:48 ÖS »
Big Big Train - English Electric (Part 2) çıkmış. Birinci kısmı edinmiş ve hala dinleyememiş biri olarak 2. kısma henüz ulaşmış değilim. O yüzden bilenler bilmeyenlere anlatsın :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #1433 on: Şubat 16, 2013, 11:41:58 ÖS »
Big Big Train - English Electric (Part 2) çıkmış. Birinci kısmı edinmiş ve hala dinleyememiş biri olarak 2. kısma henüz ulaşmış değilim. O yüzden bilenler bilmeyenlere anlatsın :)
Yeni nesil Progressive Rock gruplarından efsane adayım üç topluluk var...Mystery, Phiedaux, ve Big Big Train...Tabii efsane olmak kolay değil bu yolda gidecekleri daha çok yol var ama bu üçü de şimdiden sağlam adımlar atmış durumdalar...Big Big Train'e gelecek olursak, eklektik yapılı zengin müzikleriyle geçmişin zengin mirasını özgün bir anlayışla yorumlamaları onlar en güçlü tarafları. Solistleri önemli müzik adamı Sean Filkins'i kaybetmelerine rağmen o kadar da bocalamadılar ve güçlü kayıtlar üretmeye devam ettiler...English Electric'de bunlardan biriydi...Bu vesileyle bu konseptin ikinci halkasının gelmesi beni oldukça sevindirdi...

FRIEDRICH NIETZSCHE

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #1434 on: Şubat 17, 2013, 03:30:27 ÖS »
english electric part two'nun çıkmasına biraz daha var. ya 1 hafta ya da mart ayında verilir nete. şu an erken biraz. spock's beard ile birlikte çıkacak albüm.

b4usleep

• View Profile
    • Email
« Reply #1435 on: Nisan 09, 2013, 11:14:32 ÖÖ »
Epey zamandır yeni bir grup ya da albüm edinmiş değildim. Sevgili forumumuz da uzunca süredir sessiz kaldığından sağdan soldan da isim kulağımıza çalınmadı. Baktım açıkça yeni albümlere ihtiyacım var kendim araştırayım bulayım dedim. Yakındaki Torrent isimli dükkana gittim. Eh çaba harcadık ya bu bakımdan oturup buraya da yazayım istedim. İşte dünkü görece uzun araştırma sonucu ulaşabildiğim (benim için) yeni sanatçı ve albümlerin listesi. Çoğu Jazz / Fusion kategorisinde.

Pekka Pohjola : İsminden tahmin edileceği gibi Finlandiya'lı bir müzisyen. Basçı deniyor ama elinden her iş geliyor. Albüm isimlerini akılda tutmak zor ama yine de kayıtlara geçirelim. Kendisinin 3 albümünü edindim ve (henüz) sadece 1 tanesini dinleyebildim.

Pihkasilmä Kaarnakorva - 1972
 Harakka Bialoipokku - 1974
Visitation - 1979

13 stüdyo albümü çıkarmış. Bir bas sever olarak benim için çok doyurucu çalışmalar.

Diğerlerini henüz dinlemedim o yüzden sadece isimlerini vermekle yetineceğim. Belki aşina arkadaşlar bir iki cümle yazar.

Cardiacs : A Little Man and a House and the Whole Window - 1988

Hiromi Uehara : Time Control - 2007 (genç Japon klavyeci hatun)

Quiet Sun - Mainstream - 1975

Steven Wilson : The Raven That Refused To Sing (And Other Stories) -2013. (Evet henüz dinlemedim)

Bunlara ek olarak Farandole (Stüdyo FM müziği) için uğradığım Bob James'in külliyatını edindim.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #1436 on: Nisan 10, 2013, 02:26:12 ÖÖ »
Renaissance'ın Yeni albümünü heyecanla beklemekteyim, bu arada Big Big Train , "English Electric Part Two" albümünün grubun kalitesine yakışır derecede olduğunu söyleyebilirim...

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• View Profile
    • Email
« Reply #1437 on: Şubat 11, 2014, 09:13:23 ÖS »
Anyone's Daughter adlı bir Alman topluluk var daha önce birileri mutlaka bahsetmiştir ancak ben yeni tanıştım. 70'lerin sonunda kurulmuş. Adonis (1979) ve In Blau (1982) adlı 2 albümlerini edindim ve pek tavsiye ederim.

b4usleep

• View Profile
    • Email
« Reply #1438 on: Mart 11, 2014, 05:19:52 ÖS »
Spock's Beard çok fazla beğenip benimsediğim bir grup değil. X albümlerini beğenmişsem de 2013 albümleri "Breef Nocturnes and Dreamless Sleep"i ilk dinleyişte hiç beğenmedim. Muhtemelen bir daha da dinlemem.

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #1439 on: Nisan 13, 2014, 02:38:03 ÖÖ »
spock's beard son albümüyle dünyadaki genel geçer çoğu progresif rock dinleyicilerince en iyi albümünü çıkarmıştır. müzikal tınılar önceki albümlerin çok uzağında değil. zira progarchives'deki kritiklerde bunu doğruluyor. beğenmemeniz normal çünkü albüm pop kokuyor. buna böyle bir tanımlama getirmek böyle bir albüme böylesine tipik ucuz yorumlamalarda bulunmak aslında albümün ne kadar da az dinlendiğini ve ne derece doğru bir yorumda bulunulduğunu gösteriyor. spock's beard'a kendi kemik dinleyicileri yeter zaten. fazlasına gerek yok.