Author Topic: Progressive Rock  (Read 243865 times)

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Ynt: Progressive Rock
« Reply #1440 on: Nisan 13, 2014, 02:42:05 ÖÖ »
http://www.progarchives.com/album.asp?id=40496

fazla lafa gerek olduğunu sanmıyorum!!!!!!!!
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #1441 on: Nisan 14, 2014, 01:27:53 ÖÖ »
SB'ün son albümünü tam anlamıyla dinledim diyemem ama pop ile sıkıntısı olmayan bir adam olarak öncelikle Something Very Strange 'i bir hayli sevdiğimi söyleyebilirim, şurup şeker tatlı bir şarkı...Yalnız Prog Müzikte özellikle ülkemizde yaşanan farlı kuşakların, dönemlere ön yargılı bakmaları sebebi ile bir takım önden kestirmeli sonuçlara varılabiliyor...Bu sadece SB ile ilgili değil, pek çok 90 dönemi ve sonrası prog grubu ile alakalı bir önyargı aslında...Her müzikal dönemi kendi şartları içersinde değerlendirmek yerine , belli bir dönemi dokunulmaz bir mit haline getirerek diğer dönem ile kıyaslama yanlışlığı...Bana göre...
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #1442 on: Nisan 14, 2014, 01:40:44 ÖÖ »
Bir başka yanlışlıkta hepimizin zaman zaman düştüğü tuzak..Sevdiğimiz gruplar ile çok özdeşleşmemiz, gruba yapılan eleştiriyi kendimize hakaret edilmiş gibi algılayıp, itidali yitirebilmemiz...aman dikkat diyorum...Eleştiri, nesnel anlamda bir temele dayandırılmamış, kestirme sonuçlarla orta çıkmış bile olsa, gerginlikten kaçınıp, daha yumuşak bir üslupla meramımızı anlatmaya çabalamak en iyisi...Hani pratik anlamda çoğu zaman bu yazdıklarımı başaramasam da, teorik anlamda doğrusu bu ..bana göre...
« Last Edit: Nisan 14, 2014, 01:42:44 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• View Profile
    • Email
« Reply #1443 on: Nisan 19, 2014, 10:02:49 ÖS »
:)

b4usleep

• View Profile
    • Email
« Reply #1444 on: Haziran 23, 2014, 11:10:32 ÖÖ »
Birds and buildings grubuyla tanıştım, (radyo dinlemenin faydaları) heyecanlandım. Burada kimse sözünü etmiş mi diye bakındım. Moog bey 2008'de bildirimde bulunmuş. Vallahi bravo dedim. Şöyle demiş:

Bu yıl içinde yayınlanmış olan oldukça ilginç bir albüm var Birds and Buildings grubunun Bantam to Behemoth isimli albümü, anca sıra geldi dinlemeye. Grup daha önce Deluge Grander ve Cerebus Efect gruplarının da klavyeciliiğini ve has adamlığını yapmış olan Dan Britton'un liderliğinde kurulmuş. Cerebus Efect'i duymuş ama dinleme fırsatım olmamıştı ancak Deluge Grander'in adı "August in Urals" albümünde yaptığı çok sağlam senfonik ve Canterbury karışımı işler ile beynimizin bir köşesine yerleşmişti.

Birds and Building'in  Bantam to Behemoth albümüne gelirsek açılış parçasından itibaren şaşkınlığa düşeceğinizden eminim. Albüm zeuhl, senfonik ve Canterbury karışımı birşey. Özellikle ilk başlarda acaip zeuhl ritmleri göze çarpıyor sonra senfonik daha ağır basmaya başlıyor. Albümün geneline bakarsak Gentle Giant gibi karmaşık fakat Magma ve King Crimson gibi müzikal yoğunluk, cayır cayır, tükürüklü  VDGG tarzı saksafon, mellotron patlamaları, hiperaktif bir davul partisi, biraz disko vuruşları ve yoğun bir akustik melankoli. Bu albüm sanırım çok zamanımı alacak ve zaman harcadığımıda değecek diye düşünüyorum. Tavsiye ediyorum...

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #1445 on: Haziran 09, 2016, 02:51:47 ÖS »
Başlığı sembolik olarak en azından 100. sayfaya tamamlasaydık, ha gayret...:-)

FRIEDRICH NIETZSCHE