Author Topic: Progressive Rock  (Read 438569 times)

metafiz

• View Profile
    • Email
Ynt: Progressive Rock
« Reply #840 on: Ocak 24, 2012, 02:11:53 ÖÖ »
aşağıdakileri yazabilirim belki kolaylık olur. bunlar genelde beğenilen albümler. daha var da bunlar yeter. yolun çok. :)

-pallas - xxv
-van der graaf generator - a grounding in numbers
-magic pie - the suffering joy
-beardfish - mammoth
-pendragon - passion
-discipline - to shatter all accord (bunu mutlaka dinle)
-sean filkins - war and peace & other short stories (bunu mutlaka dinle)
-glass hammer - cor cordium  (bunu mutlaka dinle)
-millenium - puzzles (bunu mutlaka dinle)
-arena - the seventh degree of separation
-royal hunt - show me how to live (mükemmel bir albüm)

biraz prog metale dalayım dersen;

-arch/matheos - sympathetic resonance
-subsignal - touchstones

yok biraz melodik rock ve kaliteli hard rock albümleri dinleyeyim dersen de eski grupların 2011 albümleri;
-magnum - the visitation
-journey - eclipse
-graveyard - hisingen blues

son olarak blues ve blues rock'tan 2011 albümleri. en kalitelisinden;
-joe bonamassa - dust bowl 
-kenny wayne shepherd - how i go 
-leslie west - unusual suspects
-chris rea - santo spirito blues

enchant teşekkürler liste için. içlerinden indiripte dinlemediklerim varmış askerden önce.şimdi ilk önce onlarla başlayıp daha sonra listedeki albümleri tamamlamak olacak. Ama blues dinlemeyide çok özlemişim. Eve ilk geldikten sonra dinlediğim ilk albüm Hittin' the Note :) hemde iki üç kere döndü albüm.

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #841 on: Ocak 24, 2012, 02:31:12 ÖÖ »
Dayanamadım Glass Hammer dinlemeye başladım hemen. Albüm çok güzel gidiyor. E tabiki önceki sayfalarda söylediğiniz gibi YES'e gözden kaçmayacak şekilde göz kırpmalar var. Ama bu durum benim çok hoşuma gitti. Fena mı oluyor YES'i hatırlıyoruz yeni çıkan albümler sayesinde, tekrardan dinleme ihtiyacı duyuyoruz :)

b4usleep

• Guest
« Reply #842 on: Ocak 24, 2012, 01:14:36 ÖS »
Yes de 2011'de albüm çıkardı ama Glass Hammer'inki kadar Yes'e benzememiştir. (Yes albümünü dinlemedim sadece tahmin)

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #843 on: Ocak 24, 2012, 09:25:49 ÖS »
Dayanamadım Glass Hammer dinlemeye başladım hemen. Albüm çok güzel gidiyor. E tabiki önceki sayfalarda söylediğiniz gibi YES'e gözden kaçmayacak şekilde göz kırpmalar var. Ama bu durum benim çok hoşuma gitti. Fena mı oluyor YES'i hatırlıyoruz yeni çıkan albümler sayesinde, tekrardan dinleme ihtiyacı duyuyoruz :)

cor cordium inanılmaz bir albüm. gerçi ben hep eski albümlerini shadowlands, chronometree gibi albümlerini arasam da son çıkardıkları işlerde gerçekten taş gibi. tonlar mükemmel. nostalji gibi gelse de yeni bir şey sunmasalarda ne bileyim defalarca dinleme isteği getiriyor, ilginç.
son dönem gruplardan wobbler'in son albümü de çok benziyor YES'e...

Yes de 2011'de albüm çıkardı ama Glass Hammer'inki kadar Yes'e benzememiştir. (Yes albümünü dinlemedim sadece tahmin)

doğru tahmin. jon anderson olmayınca YES olamıyor. :) ama albümde 1-2 şarkı çok başarılı.
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #844 on: Ocak 26, 2012, 12:38:12 ÖÖ »
Kraut Rock ile özellikle ilgilenmem ama önümden bir şekilde önümden geçince dinleyip beğendiğimi arşivime katarım. Prog Rock blogunun birinde gezerken Second Movement diye bir gruba rastladım. Bu isimde iki grup var. Diğerini bilmiyorum ama Kraut Rock ile ilgili olanının yanılmıyorsam bir tane albümü var. Yanılmıyorsam diyorum çünkü kendileriyle isim benzerliği olup da müzikle ilgili çok şey var. Bahsettiğim albüm Blind Man's Mirror (1976) albümü. Klavye kullanımlarını bizim Türk-Fransız karması Asia Minor'ün klavye kullanımına benzettim. Gerçi Asia Minor'ün 1981 çıkışlı idi albümü. Onun dışında bas partileri, vokal epey kaliteli.

Bu arada Youtube'dan konser görüntüleri var mı diye bakarken de sağ tarafta benzer videolar kategorisinde 21.Peron  - Anne diye bir şarkının videosunu gördüm. Sonra grup hakkında bilgi edindim, eurovision'a katılmışlar elemelerde birinci olup o seneler İsrail ile Türkiye arasında olan politik sorunlar yüzünden yarışmaya gitmemiş. Böyle bir grubun o yarışmaya katılmasını da anlamadım zaten. Neyse grup hakkında bir şeyler söyleyeyim. Türkiye'de aklıma gelenlerden Kurtalan Ekspres olsun, 657 olsun, Sıfır Km olsun sırf Türk grupları olduğu için sanki olması gerekenden çok daha iyiymiş gibi gösteriliyor. Yok işte şu şundan etkilenmiş, onunla harmanlayıp über albüm yapmış. Bu gruplar tabii ki bir kesimce saygı görmüş, kalite olarak ortalamanın üzerinde olan gruplarımız fakat biraz abartıyoruz gibime geliyor. Yani bunu şöyle anlatabilirim. Ricardo Moyano'nun Yemen Elleri gitarda tek telde çalınabilir, bir de akorlarla beraber sağlam parmak kullanımının yanında iyi bir tuşe gerektirecek şekilde çalınabilir. İşte Türk grupları ile yabancı gruplar arasındaki fark da bunun gibi. Güzel albümler çıkıyor ama onların ayarında albümleri adamlar zaten çok önceden yapmışlar. En önemlisi de kendi soundunu yaratabilen grup olmaması. Nedense hep cılız gitar tonları. Ekipman hiç mi yoktu yani şu ülkede. Demek istediğim 21.Peron'un sadece iki şarkısını dinledim henüz. Dikkat ettiğim aynı iki şey özgün bir sound (tok sound da diyebilirim) olmaması ve müzik hah tam derinleşiyor yeni bir şeyler yapmışlar diyecekken tekrar eski melodisine (düzenine) dönmesi. Az sayıdaki diğer parçalarını da dinleyeceğim ama sanmıyorum ki fikrim değişsin.

artmetaphors

• View Profile
« Reply #845 on: Ocak 26, 2012, 01:40:09 ÖS »
ya benim bir önerim olacak site çok güzel ama şu prog metal saçmalığını prog rock'tan ayrı işleyelim. başlıklarda falan ayrılsın. ben gidip symphony x, dream theater gibi grupları görmek zorunda kalmamayım keyfşim kaçmasın siteye girdiğimde veya prog rock sevenler için ayrı bir işlem gelsin gidikleri zaman prog metal gruplarını görmesinler, sınırlı üyelik gibi bir şey olsun. yeter ki görmeyeyim.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #846 on: Ocak 26, 2012, 02:25:32 ÖS »
ya benim bir önerim olacak site çok güzel ama şu prog metal saçmalığını prog rock'tan ayrı işleyelim. başlıklarda falan ayrılsın. ben gidip symphony x, dream theater gibi grupları görmek zorunda kalmamayım keyfşim kaçmasın siteye girdiğimde veya prog rock sevenler için ayrı bir işlem gelsin gidikleri zaman prog metal gruplarını görmesinler, sınırlı üyelik gibi bir şey olsun. yeter ki görmeyeyim.

Eyvah bu görüşler çok tartışma kaldırır... :). Şahsım adına bir iki Prog Metal grubu haricinde benimde bu alt tür ile çok alakam yoktur ama sizin kadar radikal bir antipati sahibi değilim. Bunun yanında özellikle progresif tarz dinlemeye başlayan yeni kuşağın işe Heavy Metal ya da Prog Metal dinleyerek başladığını ve halen bu türü takip etmeye devam ettiğini gözlemleyebiliriz. Başta gençleri kırmamak adına kişisel sansürünüzü uygulamanızı bu isimleri gördüğünüzde yok farzetmenizi öneririm. Biliyorum kötü fikir ama yarın öbür gün de bir başka üyemiz başka bir alt tür için ( daha yeni alternatif yaklaşımlı prog rock ile ilgili bir tartışma yaşandı...) aynı isteklerde bulunursa bunun sonu gelmez, anlayışınıza inanıyorum... :)
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

artmetaphors

• View Profile
« Reply #847 on: Ocak 26, 2012, 03:25:48 ÖS »
tamam öyle olsun da, insanların metal'den prog'a sıçraması gerçekten üzüntü verici. tabi ki herkesin işte rock'n roll ile başlayıp pscyh'e ordan prog'a geçmesi imkansız, keşke öyle olsa da, ama yani bu metal olayı üff.. neyse.. bir şey demeyeyim. dediğiniz gibi olsun bay.c :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #848 on: Ocak 26, 2012, 03:36:45 ÖS »
tamam öyle olsun da, insanların metal'den prog'a sıçraması gerçekten üzüntü verici. tabi ki herkesin işte rock'n roll ile başlayıp pscyh'e ordan prog'a geçmesi imkansız, keşke öyle olsa da, ama yani bu metal olayı üff.. neyse.. bir şey demeyeyim. dediğiniz gibi olsun bay.c :)
İnancımı boşa çıkarmadığın için teşekkür ederim... :)
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

A Saucerful of Secrets

• Guest
« Reply #849 on: Ocak 26, 2012, 04:22:29 ÖS »
prog metal, bir çok kişi için prog rock'ın devamı olarak görülmüş bir tür. ben öyle düşünmesem de bu türün 90'lardan 2000'lerin ortasına kadar prog müzik adına önemli yapıtlar verdiğine katılıyorum. daha sonra bu türün efsanevi gruplarının çoğunun kalitesiz hatta bazılarının saçma müzikler yaptığının, kalanının da farklı mecralara kayarak iyi müziklerini devam ettirdiğini ve çok çok az da olsa hala üstüne koyarak ilerleyen grupların var olduğunu düşünüyorum. artık yeni çıkan sağlam grupların da direk prog metal etiketli değil, prog metal etkili, bu türün tatlarını da içinde barındıran gruplar olduğunu gördüğüm için de bu türün artık o kadar önemli olduğunu düşünmüyorum.

bu sitedekilerin çoğu prog metal dinlemiyor. dinleyenlerin de bir kısmı oldukça sınırlı dinliyor ve kalan prog metal dinliyicisi de tür ayrımı pek yapmayan, kendimden örnek vererek açıklamak gerekirse hard rock, blues rock ve alternatif rock takip ederken heavy/thrash metal ve death/doom metal gibi türlere kayan ve zamanla prog metal'i de takip eden kişiler.

yani diğer progresif müzikle ilgili sitelere göre burada da prog metal konuşuluyor ve hatta onlara göre daha az, daha yüzeysel bir şekilde konuşuluyor. prog rock başlığı altında diğer türlerin de konuşulması zamanında tartışmaya neden oldu ve ilerlede de olmaya devam edicek. bunu değiştirmek de bir çok üyenin bir olup emek vererek yapabileceği bir şey.

artmetaphors

• View Profile
« Reply #850 on: Ocak 27, 2012, 03:10:00 ÖS »
prog'la ilgili en tuhaf şey kızların 70'lerde hip olduğu zamanlarda bile prog'u dinlememsi sevmemesi. steve howe'un bu konuyla ilgili bir belgeselde konserlerine hep erkeklerin gittiği kızların olmadığından bahsettiğini hatırlıyorum mesela. işin tuhaf kısmı klasik müzik jazz seven bugün bile çok kız varken, kızlar neden prog sevmiyor? tek tük var evet ama asla bir erkek gibi seveni olmuyor. cinsiyetçilik anlaşılmasın bu dediklerimden. sadece tuhaf, sebebini anlayamıyorum...

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #851 on: Ocak 27, 2012, 03:23:19 ÖS »
kızlar prog metal dinler ama prog rock bu zamanlarda sanmıyorum. benim tanııdıklarım arasında vardı bir tane nektar falan dinliyordu ama sadece o kadar. prog metal daha çok seviyorlar.

prog metal saçmalık değil bence ayrı bir müzik türüdür yani progresif rock rock ana dalı içinde nasıl sanatsal işlevi varsa metal müzik içerisinde de prog metalin öyle bir işlevi olduğuna inanıyorum. tabii bu konu sayfalar dolusu örnekler verilerek işlenmesi tartışılması gerekli ama şu an yeri değil.

prog rock içerisinde nasıl ki pink floyd, yes, eloy, camel önem arzediyorsa prog metal'de de queensryche, dream theater, shadow gallery, vanden plas gibi klas topluluklarda o şekilde önem arzeder. öyle prog metal grupları vardır ki en can alıcı prog rock gruplarına taş çıkartır bütün deneysellikleriyle, içerdiği fusion jazz ve teknikalite örnekleriyle... neyse uzun bir konu.

artmetaphors

• View Profile
« Reply #852 on: Ocak 27, 2012, 03:30:18 ÖS »
Kişisel olarak prog metal'e saygı dahi duymuyorum diyeyim yeterli sanırım. :)

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #853 on: Ocak 27, 2012, 03:55:50 ÖS »
ben de tartışacak bir şeyimiz yok o zaman diyeyim.

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #854 on: Ocak 27, 2012, 09:48:36 ÖS »
Kişisel olarak prog metal'e saygı dahi duymuyorum diyeyim yeterli sanırım. :)

Saygı dahi duymamak haksızlık olur. Enchant'ın dediği gibi en can alıcı gruplara taş çıkaran prog metal grupları vardır diyecek kadar düşünmesem de asla kenara atılacak bir tür değil bence. En sevilen türler arasına girmez belki ama takip etmek, saygı duymak iyi bir müzik dinleyicisinin yapması gerekendir diye düşünüyorum.