Author Topic: Alternative Rock, Brit pop, Indie, Post Rock, Punk, Post Punk, Grunge  (Read 48457 times)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
En son The Verve'ün son albümüyle ile ilgili bir iki kelam etmiştik, fena bir albüm olmadığını özellikle açılış parçasının çok vurucu olduğunu söylemiştik (Tabii hepsi gümledi o ayrı). Onun dışında son zamanlarda bu cepheden fazla albüme rast gelmedim, heyecan verici gelişme maalesef gidemiyecek olduğum R.E.M konseri dışında kaydadeğer bir şey yok ha, birde yeni Oasis ve Cure albümleri var özellikle Oasis'in albümü için çok iyi bir geri dönüş albümü yapmışlar denmekte ama henüz dinleme şansım olmadı. Benden havadisler bu kadar sizlerde neler var bakalım.
« Last Edit: Kasım 26, 2009, 02:56:43 ÖÖ by bay.c »
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
Re: Alternative Rock, Brit pop, Indie, Post Rock
« Reply #1 on: Ekim 02, 2008, 01:42:16 ÖS »
Biraz utanarak sikilarak itiraf etmem gerekir ki The Verve'ün meshur Bitter Sweet Symphony parcasindan baska bildigim birsey yok. Tabii bir de Ashcroft'un UNKLE'in Psyence Fiction albümündeki Lonely Soul parcasina yaptigi harika vokali. Biraz daha yakindan tanisam iyi olacak Verve'ü. R.E.M konserine gidememen kötü olmus bay.c hele ön grup olarakta Spiritualized varken. Dilegim artik bir daha ki sefere. Bu ay cikacak olan albümler gercekten heyecan verici. The Cure bunlarin basinda geliyor benim icin. Mogwai'den de yeni albüm geliyor. Bu defa tamamen enstrümental bir albüm olacakmis aldigim bilgilere göre. Bunun disinda Hello Blackbird albümüyle 26 Ekim'de müzikseverlere yeniden merhaba diyecek olan Mercury Rev'i heyecanla bekliyorum. Gecen ay tesadüfen rastladigim Yerself Is Steam isimli albümlerini aldim ve beklentilerimin cok üstünde harika bir albümle karsi karsiya oldugumu ilk dinleyiste farkettim. Cok sevdigim iki gruba -The Flaming Lips ve Sparklehorse- cok yakin buldum tarzlarini. Son günlerde sikca dinlemekteyim bu albümü. Massive Attack'in yeni albümü ne zaman cikiyor veya cikti mi biliyor musun bay.c? Hope Sandoval, Elizabeth Fraser gibi isimlerin vokal yapacagini okumustum bu albümde ve 100th Window gibi karanlik olacagi yazilmisti. Henüz rastlayamadim albüme. Muhtemelen yine harika bir albüm. (Post-Rock'i da bu baslikta konussak daha iyi olur sanki.)
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #2 on: Ekim 02, 2008, 03:45:46 ÖS »
Selamlar, hakan_el, uzun bir aradan sonra yazışmaya başlamamız iyi oldu.Düet'e devam, zamanla trio yada çok sesli koroya dönüşmemiz temennisiyle tabii. Yazdıklarınla ilgili cevap ve yorumlarımda sondan başa doğru gidelim istersen; Post Rock'ın bu başlıkta konuşulması bencede mantıklı ama türler iç içe geçtiği aralarındaki keskin ayrımların yumuşadığı yeni müzikal ortamlarda Progressive Rock başlığındada konuşabiliriz tabii. Bildiğim kadarıyla Massive Attack'in yeni albümü henüz çıkmadı benimde heyecanla beklediğim bir albüm, bu adamlar ne yaparsa yapsın çığır açıcı işler ortaya çıkar çünkü. Mercury Rev en fazla tuttuğum gruplardandır eğer dinlemediysen Deseter's Song ve All Is Dream albümlerini tavsiye ederim mükemmel albümlerdir. Mogwai çok fazla olmasada sevdiğim gruplardandır, onlardan  yeni bir albüm gekmesi güzel bir haber. R.E.M ve mükemmel alt grupların yer aldığı İstanbul konserine gidemiyecek olmam cüzdansal talihsizliğimden kaynaklanıyor, o kadar fazla para vermeyi göze alamıyorum doğrusu. Tamam R.E.M severim lafım yok ama, mali durumuma göre, bu kadar yüksek bir konser ücretini taptığım gruplar için verebilirim Camel Ve Marillion aklıma gelen ilk örnekler mesela ;).

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #3 on: Ekim 02, 2008, 04:06:04 ÖS »
Düete devam bay.c  ;D Mercury Rev'in bahsettigim albümünden baska hicbir albümünü dinlemis degilim ama bütün albümleri listeme ekledim. Hepsini bir bir edinmem gerekiyor simdi. Basima yine is aldim. :D Massive Attack'i bir süre daha bekleyecegiz anlasilan. Ben de ayni sebepten dolayi R.E.M'e gidemedim, kendini yalniz hissetme sakin. Buradaki konserlerinde ön grup olaran Elbow cikmisti. Post-Rock'in burada konusulmasini en cok su yüzden istiyorum; en basitinden örnegiyle Mogwai'yi ele alirsak bu grubun bana göre Alternative yönünün cok daha agir bastigini, etkilendikleri isimler arasinda Pixies gibi alternatif cepheye damgasini vurmus bir grubun olmasi bu baslikta konusmamiz icin önemli sebeplerden biridir.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

hakan_el

• View Profile
« Reply #4 on: Ekim 05, 2008, 12:01:50 ÖÖ »
Dün firsat bulmusken arkadasin arsivine daldim ve The Verve'ün son albümünü kapiverdim. Dinler dinlemez ilk izlenimlerimi paylasacagim. 
« Last Edit: Ekim 05, 2008, 12:54:49 ÖÖ by bay.c »
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #5 on: Ekim 05, 2008, 12:55:42 ÖÖ »
Dün firsat bulmusken arkadasin arsivine daldim ve The Verve'ün son albümünü kapiverdim. Dinler dinlemez ilk izlenimlerimi paylasacagim. 
Bekliyoruz,bakalım. ;)

FRIEDRICH NIETZSCHE

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #6 on: Ekim 15, 2008, 02:39:45 ÖS »
MIKE MILLS'İN KOVBOY ŞAPKASI

R.E.M.'i sevmek onları dinlemek bir ayrıcalık bence. Genelde insanlar onları hep popüler şarkılarıyla tanıdılar bildiler ama şu da bir gerçek ki bana göre vasat bir şarkısı bile olmayan bir topluluk.Sadece tek bir şarkıyla "Losing My Religion" ile kendilerini dünyaya tanıttılar. Oysa ki "Out Of Time"dan önce ne albümler çıkarmış, ne şarkılar bestelemişlerdir. Bu konserde de onları dinleme şerefine ulaştığımız için kendimi mutlu ve şanslı sayıyorum. R.E.M. Amerika'nın çıkardığı belki de en demokratik topluluklardan birisi. Stipe'ın muhalif şarkı sözleri bir yana çevreci kuruluşlara verdiği destekler, yardım kuruluşlarına yaptıkları sonsuz yardımlar bu grubu gözümde daha da iyi yerlere getiriyor. Bütün izlediğim konserler bir tarafa, 4 Ekim günü yaşadıklarım kelimelerle tarif edilemez. Bende çocukluğumdan itibaren dinlemeye başlamıştım ve hala da dinlemekten bıkmadığım, "bir zamanlar biz de dinlerdik" demediğim gruplardan birisi olan R.E.M.'i izlemenin keyfi de bir başkaydı. Sivil Toplum örgütlerinin de katılımıyla gerçekleşen konserde aralardaki konuşmalar yaşları küçük izleyicileri biraz sıksa da orada o günün anlamı büyüktü. Konsere gelen kitle bana göre R.E.M.'i tam anlamıyla tanıyamamış keşfedememiş bir kitleydi. Son albümden şarkılar çalarken en azından eşlik edilse, eski şarkılara ilgi gösterilse eminim çok daha zevkli geçebilirdi konser. "Losing My Religion", "The One I Love", "Man On The Moon", "Imitation Of Life" gibi popüler R.E.M. şarkıları dışında pek bir eşlik göremedik. Benim asıl şaşırdığım "Disturbance at the Heron House" gibi bir şarkının çalınmasıydı ki çok mutlu oldum. Genelde çok nadiren çalarlar bu şarkıyı. Ama konserin en güzel anı "Fall on Me"yi çalmaları oldu. Bir çok eski dinleyici bu şarkının güzelliğini bilir, onun için umutla bekledik ve bizi çok sevindirdiler. Mike Mills'in vokallere geçtiği "Don't Go Back To Rockville" ise bir başka güzellikti. Onun şarkılara yaptığı geri vokaller tarif edilemez bir güzellikte. Kovboy şapkası ise çok yakışmıştı kendisine. "Sweetness Follows" yine konserlerde az çaldıkları şarkılardan birisiydi. Aynı şekilde Reagan karşıtı politik şarkı "Ignoreland"ın yorumuna hayran kaldım. Şarkı içerisinde Stipe'ın vurguladığı küfürlerde cabasıydı. Nightswimming'in çalındığına da hala inanamıyorum, bu beni baya duygulandırdı, gözler doldu aniden. Bunlar dışındaki R.E.M. eserleri bilindik şarkılardan oluşuyordu. Stipe çok enerjikti. Bu sefer Blade Runner makyajı yoktu ama... Şakalaşmalar harikaydı. Mike Mills süperdi, Peter Buck ise her zamanki gibi cool tavırlarını sergilemekten çekinmedi. Ben onlardan "The Sidewinder Sleeps Tonite", "Near Wild Heaven", "I Wanted To Be Wrong", "Boy In The Well" ve şahane yol şarkısı "Cuyahoga"yı yorumlamalarını da bekledim ama maalesef onları başka kayıtlardan dinleyeceğiz. Çalsalardı müthiş olacaktı ama buna da şükür. 2 saat 5 dakika sahnede kaldılar. Bizim için önemli bir sınavdı, sanırım onları memnun edebildik. Keşke şarkılara daha canlı eşlik edebilseydik daha da muhteşem olacaktı.

4 Ekim İstanbul R.E.M. Konseri Şarkı Listesi

Living Well Is The Best Revenge
So Fast, So Numb
What's The Frequency Kenneth?
Drive
Man-Sized Wreath
Ignoreland
Disturbance At The Heron House
Hollow Man
The Great Beyond
Electrolite
Sweetness Follows
Bad Day
Horse The Water
(Don't Go Back) To Rockville (Vokal: Mike Mills)
She Just Wants To Be
The One I Love
Fall On Me
Nightswimming
Let Me In
I'm Gonna Dj
Imitation Of Life
Orange Crush
Supernatural Superserious
Losing My Religion
-------------------------------------------------------------------
Walk Unafraid
It's The End Of The World As We Know It (I Feel Fine)
Man On The Moon
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #7 on: Ekim 15, 2008, 03:42:13 ÖS »
İlginç bir konserdi ama özellikle konserin ortalarında bayağı bir sıkıldım. Sıkılmam da izleyicilerinde büyük rolü vardı tabiki, ben kendi adıma oraya müzik dinlemeye gelmiştim ama çoğunluk piyasa için, lak lak yapmak için oradaydı. İzlediğimiz yer pek önlerde değildi gerçi, Virgin Radyo çadırının yakınlarında idi anlamsız gürültünün çoğunluğu da oradan geliyordu bir ara çakmağı iyice ısıtıp patlayacak kıvama getirip oradaki lavukların aralarına  atmak geçti içimden.

REM konserinde, sağlam bir rock müzik konseri ile popüler bir grubun konseri arasındaki seyircinin yaklaşımlarını çok iyi gözlemledim. Yazdığım gibi büyük bir çoğunluk oraya müzik için değil piyasa için gelmiş. Ama sağlam rock müzik gruplarının konserlerine bu işten gerçekten keyif alan müzik dinlemeyi bilen insanlar geliyor ve ağzının tadı ille olayın keyfini çıkarabiliyorsun. Neyse, ne olursa olsun REM'i ülkemizde görmek te güzeldi ama...

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #8 on: Ekim 16, 2008, 01:03:21 ÖÖ »
Para yok, huzur yok, zaman yok... Sonuç olarak konser  yok.. ;D .R.E.M severim sevmesine özellikle Green, Out Of Time, Automotic ..dönemlerini ama o kadar parayı verip konserine gidecek kadar değil. Bu arada ilginç bir konser gerçekleşti geçenlerde Krautrock'ın efsane isimlerinden Faust garaj istanbulda gayet cüzi bir meblağ ( 20 ytl ) karşılığı bir konser verdi ona'da zamansızlık ve kraut'un uç örnekleri ( Can, Neu, Faust) karşısında duyduğum iştahsızlık yüzünden gidemedim yalnız tanıtım broşüründen okuduğum kadarıyla gayet ilginç bir konser gerçekleşmiş olduğunu düşünüyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #9 on: Kasım 12, 2008, 11:36:31 ÖS »
Hala tam olarak dinleyebilmis degilim The Verve'ü ama dinledigim birkac parcadaki ilgimi ceken seylerden biri gitarlarin yarattigi kaos dolu sound oldu. Bu benim özellikle cok sevdigim bir tarzdir. Grup bana Oasis, Suede gibi Britpop gruplarindan cok müzikleri kirlilik ve karmasasiyla bana 90'li yillarin basindaki shoegazerlari daha cok animsatir oldu. Dinlemeye deger süphesiz.
Su siralar dinledigim iki grup var ki, ikisi de Indie-Rock ve Post-Punk tarzlarini öyle güzel harmanliyor, araya öyle güzel elektronik ögeler serpistiriyorlar ki, bu iki grubu dinledigimde kendimi 80'li yillarda üzerimde ince, dar gömlek ve yirtik blujinle neon isiklar altinda sariya, pembeye, turuncuya boyanmis kabarik, permali saclariyla hos kizlarla dans ederken, bazen de günümüzde kendimi prize kaptirmis gibi havaya dikik saclarim ve karsimda uykulu gözleriyle pek mahmur (her an kollarima düsüverecekmis gibi) tatli bakisli kizlarin oldugunu hayal edebiliyorum. (Yemin ederim iceceklerine gizliden birsey atacak degilim :) ) Simdi bu iki grubun ismini duymakta sabirsizlandiginizi hissediyorum ve sizleri ( foruma yazmayip okumayi tercih edenleri ayriyetten ) daha fazla merakta birakmadan bu iki grubun The Rapture ve She Wants Revenge oldugunu acikliyorum.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #10 on: Kasım 13, 2008, 12:01:31 ÖÖ »
Oasis'in son albümü beni pek sarmadı, psychodelic modlara girmişler ama pek becerememişler. Bunun yanında Mogwai'nin son albümünde tek ilgimi çeken albümün içerdiği sound değil, ilk şarkının ismi oldu...' I'm Jim Morrison, I'm Dead' ;D ( Aynı zamanda albümün en iyi şarkısı bence). Mogwai'nin daha önceki albümlerde bulduğu şarkı isimleri gibi basit, espirili ve ironik. Sanırım yeniyetmelerin rock klişesi Jim Morrison kendisine değil ama onun için yaratılan tuhaf fenomene hafif bir sallama durumu var bu şarkı isminde ( Bir şarkı isminden nerelere geldim yahu, allahtan adamlar enstrümantel müzik yapıyorlar yoksa şarkı sözleri hakkında kitap yazardım herhalde ;D). Son dönemlerde bu tarzdan Bloc Party, The Stone Roses ve basçıları John Square'nin The Seahorses projesine takılıyorum, iyi gidiyor. ;)
« Last Edit: Kasım 13, 2008, 12:04:36 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #11 on: Kasım 13, 2008, 12:16:09 ÖÖ »
Ben genel olarak The Hawk Is Howling albümünü begendim. Mogwai cizgisinden hicbir zaman sasmayacak gibi zaten. Ayrica grup elemanlari asiri birer Celtic Glasgow fanatigi olup Glasgow Rangers, Blur ve Graham Coxon'dan nefret ederler. ( Gereksiz bilgi kaynagi Hakan :) ) Daha Pazartesi günü burada konser verdiler ve ben bilet fiyatlarinin bu kadar yüksek olmasindan gidemedim.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #12 on: Kasım 13, 2008, 12:30:52 ÖÖ »
Ben genel olarak The Hawk Is Howling albümünü begendim. Mogwai cizgisinden hicbir zaman sasmayacak gibi zaten. Ayrica grup elemanlari asiri birer Celtic Glasgow fanatigi olup Glasgow Rangers, Blur ve Graham Coxon'dan nefret ederler. ( Gereksiz bilgi kaynagi Hakan :) ) Daha Pazartesi günü burada konser verdiler ve ben bilet fiyatlarinin bu kadar yüksek olmasindan gidemedim.
Çok bayılmam ama Blur iyidir aslında yahu ( Gerçi nefret edilmesinide anlıyorum bir taraftan, bıçak sırtı bir soundları var bu adamların.) Brit-pop'un ezli rekabet zamanlarında ( Blur-Oasis çekişmesi) Oasis'den Gallagher biraderler'de hiç sevmezdi bunları, devamlı sallayıp dururlardı. Graham Coxon'u pek takip etmiyorum ama Damon Albarn'ın son zamanlarda, başta Gorillaz olmak üzere imza attığı  projelerle müzik dünyasından bayağı takdir topladığı bir gerçek. Adam abartıp Çin operası bile yapmış yahu, Noel Galleghar'ın son röportajında söylediği gibi buna ne gerek varsa artık ;D. ( Gereksiz bilgi kaynaklığında, Hakan'a alternatif bir mecra yaratmayı hedefleyen Gökhan ;D)

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #13 on: Kasım 13, 2008, 12:41:01 ÖÖ »
Ben de Blur'u severim ama bir yere kadar. Oasis ile hic tahammül edemedigim, zamaninda -dillere destan- Blur ile cekisip durmasinin akabinde uzun bir süreden beri de Radiohead'e musallat oldular. Zaten cok antipatik buldugum bir gruptu, simdi ben de onlardan nefret eder oldum. (Nefret ettigim takimi da sen tahmin et bay.c :D ) Pek magazinsel oldu bu mesajlar ya. :) Kim, nerde, kiminle, ne zaman gibi.  :P 
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #14 on: Kasım 13, 2008, 12:52:13 ÖÖ »
Ben de Blur'u severim ama bir yere kadar. Oasis ile hic tahammül edemedigim, zamaninda -dillere destan- Blur ile cekisip durmasinin akabinde uzun bir süreden beri de Radiohead'e musallat oldular. Zaten cok antipatik buldugum bir gruptu, simdi ben de onlardan nefret eder oldum. (Nefret ettigim takimi da sen tahmin et bay.c :D ) Pek magazinsel oldu bu mesajlar ya. :) Kim, nerde, kiminle, ne zaman gibi.  :P 
Ne yapalım forumlar bu haliyle ilgi çekmiyor kimse ilgilenmiyor belki magazine dalarsak ilgiyi canlandırırız...Başlayalım o zaman; Şok, şok, şok!!! Liam Galleghaer'ın eşi hangi ünlü pop müzik yıldızının eski eşiydi??? Damon Albarn'ın  Elestica grubu solisti  justine Frischmann  bar çıkışında eski sevgilisi Damon Albarn ve onun uğruna boynuzladığı Brett Anderson ile ilgili şok açıklamaları, ve ilgili ikilinin Frishmann'a sert cevapları azzzz sonra... ;D ;D ;D

FRIEDRICH NIETZSCHE