Author Topic: Alternative Rock, Brit pop, Indie, Post Rock, Punk, Post Punk, Grunge  (Read 48458 times)

hakan_el

• View Profile
Re: Alternative Rock, Brit pop, Indie, Post Rock
« Reply #15 on: Kasım 13, 2008, 01:21:50 ÖÖ »
Bu arada Bloc Party'den söz etmissin bay.c. Yeni albüm cikardilar, ben daha dinleyemedim. TV On The Radio da yeni bir albüm cikardi. Zaten tarz ve karakter olarak birbirlerine benziyordu bu iki grup simdi ikisi de yeni albüm cikardilar. Tesadüf mü bilemicegim artik. Cikan yeni albümlerden The Cure'un 4:13 Dream albümünü de dinleyemedim. Su siralar ne firsatim ne de param oluyor yeni albümler icin. Ay basinda toptan bir alis veris sart. :D
« Last Edit: Kasım 13, 2008, 01:23:50 ÖÖ by hakan_el »
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #16 on: Kasım 13, 2008, 01:28:34 ÖÖ »
Bu arada Bloc Party'den söz etmissin bay.c. Yeni albüm cikardilar, ben daha dinleyemedim. TV On The Radio da yeni bir albüm cikardi. Zaten tarz ve karakter olarak birbirlerine benziyordu bu iki grup simdi ikisi de yeni albüm cikardilar. Tesadüf mü bilemicegim artik. Cikan yeni albümlerden The Cure'un 4:13 Dream albümünü de dinleyemedim. Su siralar ne firsatim ne de param oluyor yeni albümler icin. Ay basinda toptan bir alis veris sart. :D
Abooo!!! Cure'un yeni albümü piyasaya çıktımı??? Bu haberi ilk senden duydum ve çok sevindim :D. Bloc Party'nin son albümünü bende dinlemedim bu arada eskileriyle idare ediyorum, yalnız bu çocuklarda çok iş var bunu rahatlıkla ifade edebilirim. Son olarak yazmamayı tercih ettiğim ama zaman zaman yazılanları okuyarak takip etmeye devam ettiğim Turkrock forumlarından keşfettiğim The Cardiacs isimli İngiliz topluluk gerçekten çok ilginç bir müzik yapıyor. Elemanlar bir biriyle alakasız hatta düşman iki tarzı Progressive ve Punk'ı aynı potada birleştirmişler. Kafalardaki müzikal sınırları ve önyargıları yıkan şablonun yaratıcılarından olmaları sebebiyle ayrıca sempati duydum bu topluluğa. Birde Punkda Progressive boyut yakalayan The Stranglers vardı onlarında çok sağlam parçaları vardır mesela unutulmaz klasik Golden Brown gibi.
« Last Edit: Kasım 13, 2008, 01:39:13 ÖÖ by bay.c »
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #17 on: Kasım 13, 2008, 01:35:45 ÖÖ »
Abooo!!! Cure'un yeni albümü piyasaya çıktımı??? Bu haberi ilk senden duydum ve çok sevindim :D. Bloc Party'nin son albümünü bende dinlemedim bu arada eskileriyle idare ediyorum, yalnız bu çocuklarda çok iş var bunu rahatlıkla ifade edebilirim.

Iki hafta kadar oldu albüm cikali ama Türkiye'de Avrupa'yla ayni anda piyasaya sürülüyor mu onu bilmiyorum. Ben daha ne albümü dinledim ne de albüm kritigini okudum. Bloc Party'ye gelince benim de dikkatimi cok cekmis genc bir topluluk. Silent Alarm ve A Weekend in the Party albümleri var bende. Hafif Interpol yolunda gibi gözüküyorlar.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

hakan_el

• View Profile
« Reply #18 on: Kasım 20, 2008, 04:21:46 ÖS »
Son olarak yazmamayı tercih ettiğim ama zaman zaman yazılanları okuyarak takip etmeye devam ettiğim Turkrock forumlarından keşfettiğim The Cardiacs isimli İngiliz topluluk gerçekten çok ilginç bir müzik yapıyor. Elemanlar bir biriyle alakasız hatta düşman iki tarzı Progressive ve Punk'ı aynı potada birleştirmişler. Kafalardaki müzikal sınırları ve önyargıları yıkan şablonun yaratıcılarından olmaları sebebiyle ayrıca sempati duydum bu topluluğa. Birde Punkda Progressive boyut yakalayan The Stranglers vardı onlarında çok sağlam parçaları vardır mesela unutulmaz klasik Golden Brown gibi.

Garip bir grupmus dogrusu.  ;D Dinlememek olmaz.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #19 on: Kasım 28, 2008, 03:56:17 ÖÖ »
Playlistimde defalardır bir albüm dönüp duruyor.Bu albüm Rolling Stone dergisinin yılın en iyi albümleri kategorisinde sanırım üçüncü sıradaydı ondan öte grubun esas adamının 'yetmişleri hatmettim' demesi ve kırılgan içedönük yapısını itiraf etmesi en önemli referans kaynağı olmuştu benim için ve kısa sürede albüme ulaştım. İlk cümlemden anlaşılacağı üzere beklentilerim boşa çıkmadı neyse  lafı daha fazla uzatmadan açıklıyorum  sözünü ettiğim, Fleet Foxes'ın kendisiyle aynı ismi taşıyan debut albümü. Bu genç grupta fazlasıyla önemsediğim çok önemli bir özellik var ; özgünlük. Mükemmel melodiler bulmuşlar, çok iyi şarkılar yazmışlar ve bunu daha ilk albümden kendilerine özgü bir soundla kaynaştırmışlar...Daha ne olsun?

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #20 on: Aralık 14, 2008, 02:32:46 ÖS »
Fleet Foxes isminden cok bahsettiriyor. Bu grubu daha tam kendimi vererek dinleyemedim ama bu yorumlardan sonra daha dikkatli dinleyecegim. Son günlerde arkadas tavsiyesine uyup Shearwater isimli Folk-Rock grubunun son albümü Rook'u dinliyorum. Shearwater, Okkervil River üyeleri Will Sheff ve Jonathan Meiburg tarafindan 2001'de kurulmus ve bu yil besinci albümleri olan Rook'u yayimlamistir. Tarz bakimindan Fleet Foxes'a da pek yakin olduklarini söyleyebilirim.
2008 yilinin en iyileri listesini bir de bu baslikta yapsak hicte fena olmaz hani.

Simdilik aklima gelenler;
The Notwist - The Devil, You + Me
Portishead - Third
Ladytron - Velocifero
Nouvelle Vague - Band a Part
MGMT - Oracular Spectacular

Hemen daha genis bir liste hazirliklarina basliyorum. :)

Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #21 on: Aralık 16, 2008, 12:40:31 ÖÖ »
Ben bu aralar 70'lerin Motown sounduna sardırdım, ağırlıklı olarak Jackie Brown soundtrackinde ilk dinleyişte vurulduğum 'Across 110th Street' adlı mükemmel şarkı, başta olmak üzere Boby Womack şarkıları dinliyorum . Zencilerin Rock müziğe bakış açısı bu olsa gerek, Rock var soul var bambaşka bir sound var. Bu şarkıları dinledikçe akılma 70lerdeki Amerikanın karanlık, fakir sokaklarında geçen b sınıfı polisiye filmleri getiriyorlar . Liste olayında  Alternative tarzdan 2008 yılı  için kafamda çok fazla isim yok ama kafamı toplayınca onluk bir liste çıkartırım sanırım.

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #22 on: Aralık 18, 2008, 04:50:56 ÖS »
Post Rock:

Yilin en iyi 3 Post Rock albümü;

1. Daturah - Reverie

2. Lights Out Asia - Eyes Like Brontide

3. Sigur Ros - Med Sud I Eyrum Vid Spilum End

Diger önemli albümer;

God Is An Astronaut - God Is An Astronaut
Mogwai - The Hawk Is Howling
This Will Destroy You - This Will Destroy You
Gregor Samsa - Rest
Caspian - The Four Trees
A Silver Mount Zion - 13 Blues For Thirteen Moons
Maybeshewill - Not For Want Of Trying
pg.lost - It's Not Me, It's You!
Laura - Yes No Maybe
UpcDownCLeftCRightCABC+Start - And the Battle Is Won
The American Dollar - A Memory Stream
Ef - I am Responsible
Hammock - Maybe They Will Sing for Us to

Alternative/Indie/Electro

En iyi 3;

1. Portishead - Third

2. The Notwist - The Devil, You + Me

3. Sun Kil Moon - April

Diger basarili albümler;

MGMT - Oracular Spectacular
Shearwater - Rook
Bon Iver - For Emma, Forever Ago
Bloc Party - Intimacy
Ladytron - Velocifero
Nouvelle Vague - Latenighttales
Audrey - The Fierce and the Longing
The Cure - 4:13
Beach House - Devotion
M83 - saturdays=youth
Cut Copy - In Ghost Colours
My Brighteset Diamond - A Thousand Shark's Teeth
Portugal. The Man - Censored Colors
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #23 on: Aralık 19, 2008, 12:55:16 ÖÖ »
Gayet geniş kapsamlı bir liste olmuş teşekkürler, Hakan. Listende adı geçen grupların çoğu hakkında bir fikrim yok ama not aldım, yavaş yavaş inceleyeceğim....

Edit:Verdiğin listeden Post Rock ile ilgili olanların bir kısmını dinledim Hakan ( Lights Out Asia, The American Dollar, Daturah, Gregor Samsa) beğendim beğenmesine de  şunu eklemeden geçemiyeceğim. Şu post rock türü iyi hoş ama bu türden  dinledim grupların tarzları o kadar çok birbirine benziyorki sanki aynı grubu dinlemiş gibi oluyorum çoğu zaman. Farkını koyan iki yada üç grup var bu tarzda bence onlarda, GSYBE, Mogwai, Sigur Ros, God İs A Astranout diğerleri bu saydıklarımın " " işareti gibi.
« Last Edit: Aralık 21, 2008, 02:59:26 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #24 on: Aralık 26, 2008, 02:13:27 ÖS »
Post-Rock icra eden gruplarin tarzlarinin birbirine cok benzedikleri hep söylenir ve dogrudur da. Hele bir de grup sadece enstrümental caliyorsa benzerlik daha da artiyor ve bu tarz müzik yapan o kadar cok grup var ki, gittikce daha da fazlalasan, insanin "bu kadari da gereksiz" diyesi geliyor. Bu durumda gruplarda kendi soundlarini yaratmak, farklilik olusturmak icin bütün yaraticiliklarini ve hünerlerini ortaya koyup Post-Rock'i Ambient, Shoegaze, Hardcore, Indie, Electronica gibi türlerle harmanlayip hem "kapsama alanlarini" genis tutuyorlar hemde dinleyicilerinin ilgilerini bu farklilikla üzerlerine cekiyorlar. Dinlemeye tenezzül edilmeyecek ne cok grup var cünkü. Bence öyle adi sani pek duyulmamis gruplar var ki, bu tarzin öncüleri GY!BE, Mogwai, Sigur Ros'a tas cikarirlar.

Bir de Post-Rock üzerine söyle bir site var;  http://thesilentballet.com/dnn/Default.aspx

Bu arada Fleet Foxes'in albümünü internetten iki defa dinledim bay.c. Üzerine yazilanlar kadar varmis. Bir zamanlar müzikteki kirliligi Nirvana, Soundgarden gibi Grunge gruplarinin albümlerini yayinlayarak destekleyen Sub Pop Records'un su son yillarda Fleet Foxes, Iron & Wine, Band of Horses gibi Indie, Folk türlerine egilimi ilginc. Sub Pop aslinda bir bakima kirlilige yine destek veriyor ama bu defa müzikle alakali degil bu kirlilik, müzisyenlerde.  ;D
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #25 on: Aralık 27, 2008, 02:18:11 ÖÖ »
Fleet Foxes gerçekten çok başarılı bir iş çıkarmış bahsettiğin gibi Sub Pop'un önceleri yırtıcı Grunge sounduna destek atmasından sonra birdenbire daha sakin folk sulara yönelmesi ilginç. Yazdıklarından anladığım kadarıyla Grunge tarzına pek sıcak bakmıyorsun anlaşılan. Bende öyle aman aman bayılmam ama başta Nirvana olmak üzere Pearl Jam, Soundgarden gibi grupların hakkının teslim edilmemesine de en azından kendi adıma dayanamam. Bu saydığım isimler, Grunge öncesi dönemde ortalıkta cirit atan Rock'ı kendileriyle birlikte karikatürleştirmeye başlamış çoğu niteliksiz ve kıt zekalı Hair- Glam Metal grubundan daha haysiyetlidirler en azından. Elemanlar saçmalamaya başlayan rock dünyasına sağlam bir tokat çaktılar biraz silkelediler bu arada kendileride telef oldu ama taşlar bir ölçüde yerine oturdu iyi oldu. Nevermind albümü de gaz albümdür, palak şirketi baskıları sebebiyle biraz ticari makyajlı olsada çatır çatır, çiğ ve harbi Punk Rock'dır, Smells Like Teen spirit ile Come As You Are ile Lithuim ile bir zamanlar az çoşmamıştır bu deli bünye, neyse...Grunge mevzularını bırakıp Post rock'a gelelim senin verdiğin gruplardan Laura'nın 'Yes No Maybe' isimli az ama öz iş çıkarttıkları EP'sini çok tuttum Hakan, bu elemanlardan çok iş çıkar. Senin dışında, bu tarzdan bir grup tavsiyeside site kurucu admini megamefta'dan geldi grubun ismi Grails onlarda sağlam elemanlar yeni çıkan 2008 albümleri gerek kapağı gerekse efekt ve sounduyla korku filmi tadında beni hafif tırsıtsada ;D  çok başarılı bir albüm. Son olarak bu aralar tüm bunlardan alakasız şekilde 80'ler başı New wave, New Romantics akımı gruplarını yani Japan'ı, Ultravox'u, Gary Numan'ı dinlediğimi belirterek ve sizlerde 'sen nasıl bir adamsın bu kadar alakasız şeyleri nasıl dinliyorsun?' tarzı şüpheler uyandırarak huzurlarınızdan ayrılıyorum ;D
« Last Edit: Aralık 27, 2008, 02:28:10 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #26 on: Aralık 29, 2008, 10:08:23 ÖS »
Grunge'i pek hazmedemiyorum dogrusu ama bir basyapit olan Nevermind bizi de bir zamanlar costurmus, kudurtmustur. 70'lerin sonunda punklarin yaptiklarini 90'li yillarda kirli soundlari ve isyankar haykirislariyla Grunge topluluklari yapip Rock müzigine yön verdiler. Yalniz Kurt Cobain'in intihari Nirvana'nin cok önüne gecti diye düsünüyorum hatta grubun dünya capinda taninmasina sebep oldu.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #27 on: Aralık 30, 2008, 12:19:00 ÖÖ »
Nirvana'nın asıl patlaması ve tanınması Nevermind albümü ile oldu. Kimsenin en önemlisi kendilerinin beklemediği bu olağanüstü başarı zaten pek dengeli olmayan Cobain'in iyice dengesini bozdu, sonuç malum. Burada sağda solda defalarca okuduğumuz gibi Kurt Cobain güzellemesi yapmayacağım, Rock dünyasının Jİm Morrison, Jimi Hendrix yada Sid Vicious gibi ölü bir ikona ihtiyacı vardı ( Rock dinleyeni genelde biraz ölü sevicidirde ;D) bu ihtiyacıda Cobain karşıladı. Rock camiasının abarttığı oranda olmasada Rock tarihinde mühim bir isimdir diyip geçelim Kurt için. Bu arada Cobain'in ölümünden sorumlu olduğu düşünüldüğü için genelde çoğu kimse hazetmez  ama eşi Courtney Love'ın da bir kaç sağlam parçası vardı onuda belirteyim aklıma gelmişken.

FRIEDRICH NIETZSCHE

polski

• View Profile
    • Email
« Reply #28 on: Aralık 30, 2008, 06:30:07 ÖS »
Bir zamanlar ne dinlerdik Nirvana' yı. O zamanlar Alice In Chains' i sevmezdim. Geçen sene dört beş albümünü indirdim. Ne güzel parçaları varmış. Özellikle Unplugged albümleri çok hoşuma gidiyor.  Bir de dinlemekten hiç vazgeçemediğim Therapy? - Troublegum albümü vardır. Hala severek dinliyorum yahu. Albümdeki gitar tonları bazı riff'ler acayip güzeldir. Besteler 1994 yılına göre oldukça ilerici. Tabii bu dediklerimi iyice anlamak için albümü sindirmek gerekiyor. Merak edenler şuradan bakabilite :

http://www.therapyquestionmark.co.uk/discography/albums/troublegum.php

Turn, Nowhere, Hellbelly, Die Laughing, Isolation, Unbeliever... yok böyle besteler :)

hakan_el

• View Profile
« Reply #29 on: Aralık 31, 2008, 11:57:49 ÖS »
Layne Staley'nin ani ölümü sebebiyle Alice In Chains de Nirvana'nin kaderini paylasmis oldu. Therapy? grubunu söyle bir dinledim de pek sert geldi bana. Faith No More, Helmet tarzinda bir grup.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!