Author Topic: Alternative Rock, Brit pop, Indie, Post Rock, Punk, Post Punk, Grunge  (Read 49536 times)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Re: Alternative Rock, Brit pop, Indie, Post Rock
« Reply #30 on: Ocak 01, 2009, 12:29:30 ÖÖ »
Layne Staley'nin ani ölümü sebebiyle Alice In Chains de Nirvana'nin kaderini paylasmis oldu. Therapy? grubunu söyle bir dinledim de pek sert geldi bana. Faith No More, Helmet tarzinda bir grup.
Tam Faith No More'dan bahsedecektim benden önce davrandın ;) Yalnız farklı müzikal tarzları bir potada eriten bir nevi çığır açıcı bir müzik icra etmişti Faith No More zamanında, gerçi yaptıklarını yalnış algılayanlar Linkin Park, Limb Bizkit gibi garabetleri çıkarmışlardı ama Hip Hop, Soul, Hevy Metal gibi alakasız tarzları çorbaya döndürmeden en güzel şekilde kaynaştırmıştır Faith No More. Angel Dust albümleri bunun en güzel örneğidir bence.
« Last Edit: Ocak 01, 2009, 12:52:04 ÖÖ by bay.c »
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #31 on: Ocak 01, 2009, 12:45:11 ÖÖ »
Layne Staley'nin ani ölümü sebebiyle Alice In Chains de Nirvana'nin kaderini paylasmis oldu. Therapy? grubunu söyle bir dinledim de pek sert geldi bana. Faith No More, Helmet tarzinda bir grup.
Tam Faith No More'dan bahsedecektim benden önce davrandın ;) Yalnız farklı müzikal tarzları bir potada eriten bir nevi çığır açıcı bir müzik icra etmişti Faith No More zamanında, gerçi yaptıklarını yalnış algılayanlar Linkin Park, Limb Bizkit gibi garabetleri çıkarmışlardı ama Hip Hop, Soul, Hevy Metal gibi alakasız tarzları çorbaya döndürmeden en güzel şekilde kaynaştırmıştır Faith No More. Angel Dust albümleri bunu en güzel örneğidir bence.

Alternative müzigin efsane isimlerinden biri süphesiz. Bu kadar birbirinden farkli tarzlari dedigin gibi corba yapmadan kaynastirabilen sayili gruplardandir Faith No More. Alternatif etiketini de sonuna kadar hakederler bu yüzden. Bir tek Angel Dust'i biliyorum ben. Sürekli degil öyle ara sira bir FNM dinleme istegine kapildigimda Angel Dust en iyi dostum olur.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #32 on: Ocak 06, 2009, 09:25:16 ÖS »
2008 yılında alternatif mecrada oldukça popüler oldular adlarından söz ettirdiler ve aldıkları tüm övgüleri sonuna kadar hakettiler bence. Bahsettiğim grup The Last shadow Of Puppets, geçtiğimiz senenin en iyi albümlerinden birine imza atmış elemanlar, hele o arka plandaki yaylılar yokmu, beni daha ilk dinleyişte tavlamaya yetti de arttı bile.

FRIEDRICH NIETZSCHE

megamefta

• life is killing me
  • hastasıyım
    • View Profile
    • Progturk !
    • Email
« Reply #33 on: Ocak 08, 2009, 07:36:00 ÖS »
morrissey'in yeni albümü years of refusal ı da ısrarla tavsiye ediyorum..
sevişelim mi yar

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #34 on: Ocak 27, 2009, 03:04:21 ÖÖ »
Hakan_el ile son buluşmamızda bana Electroclash akımına sardırdığından bahsetmişti. Bende bu akımın atalarına yani 80'lerin synth- Electro pop gruplarına sardırdım. Ultravox, Devo, Camouflage, Depeche Mode, Wolfsheim (megamefta sağolsun), Gary Numan, Japan, yeni gruplardan Norveçli, İn Vein (megamefta sağolsun... part 2 ;))...Son zamanlarda bana gayet iyi geldi bu abiler kısacası.

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #35 on: Mart 06, 2009, 12:12:02 ÖÖ »
Yarin Pure Reason Revolution'in "prog dünyasinda" hayal kirikligi yaratan ikinci albümü Amor Vincit Omnia piyasaya cikiyor ve heyecanla yarini bekliyorum. Onun disinda Electroclash'e cok fena takmis durumdayim. Özellikle Fransa'nin Vive La Fete ve Yelle gibi Electro-Pop icra eden isimleri günlük listemin basini cekmekteler. Bu arada Electroclash tarzini biraz acmak gerekirse 80'lerin Post-Punk ve New Wave tarzlarinin günümüzün elektronik dans müzigiyle uyarlanmasi, yirtici bayan vokallerle "sex, drugs and rock'n'roll" felsefesi sözler bu tarzda ilk göze batan seyler olacaktir. Müzigin icine girdikce, her bir girintiyi su gibi doldurdukca bir dans müziginin aslinda ne kadar karanlik olabilecegi görülecektir. Ayrica Pure Reason Revolution'in da yeni tarzidir ve bir zamanlar Period Paints adli bir punk grubunun vokalisti olan Chloe Alper'in de kendini kaptirdigi tarzdir Electroclash.

Baslica gruplar;

Robots In Disguise, Ladytron, Zeitgeist, Fischerspooner, Client, Miss Kittin, Peaches, Electrocute, Chicks On Speed, Crystal Castles....
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #36 on: Mart 06, 2009, 12:56:44 ÖÖ »
Sevgili Hakan, ben internetin nimetlerinden faydalanıp erken davranıp o albümü dinledim ve sana bir tiyo vereyim, bence çok sağlam bir albüm ve yılın en iyilerinden biri olmaya aday. Sen boş ver progarchives'in, yaşından çok bayatlamış ruharı itibariyle bu sıfatı hakeden tutucu moruklarını, seninde bildiğin gibi pek bir şeyden anladıkları yok onların. ;D. Müzik evriliyor gelişiyor bambaşka mecralara akıyor müzisyenler duruma çoktan uyandı, bir avuç kadar kalmış muhafazakar dinleyici amcalar henüz 70'lerden bu tarafa ışınlanamamış durumdalar maalesef. ;D
« Last Edit: Mart 06, 2009, 02:30:16 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #37 on: Mart 16, 2009, 12:36:34 ÖÖ »
U2'nun son albümü beni çok sardı bu aralar. Fazla bayıldığım bir grup değildir ama büyük ( Efsane) grup olduklarının hakkını teslim etmem gerek ve son albümleriyle büyük iş çıkarmışlar gerçekten. Tabii bunda prodüktör-müzisyen deha isim Brian eno'nun payı büyük.

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #38 on: Nisan 05, 2009, 02:24:00 ÖS »
2008 yılında alternatif mecrada oldukça popüler oldular adlarından söz ettirdiler ve aldıkları tüm övgüleri sonuna kadar hakettiler bence. Bahsettiğim grup The Last shadow Of Puppets, geçtiğimiz senenin en iyi albümlerinden birine imza atmış elemanlar, hele o arka plandaki yaylılar yokmu, beni daha ilk dinleyişte tavlamaya yetti de arttı bile.

Bu mesajin gözümden kacmis bay.c. Yanilmiyorsam Arctic Monkeys elemanlarindan birinin yan projesiydi bahsettigin The Last Shadow of Puppets. Ne kadar dinlemediysem de ciktigi zaman isminden cok söz ettirdigini biliyorum bu grubun. Arctic Monkeys grubu bana hitap etmiyor ama müzigi irdelendiginde kesinlikle bos bir grup olmadigi görülüyor, bu yüzden saygiyi hakediyorlar bence. Ayrica ilk albümle alternatif dünyasina bomba gibi düsüp ikinci albümle zirvede tutunabiliyorsa ve en az Arctic Monkeys kadar ilgi ceken bir de yan proje grup olusturulabiliyorsa ortada tartisilacak birsey yok demektir.

Jeniferever uzun bir aradan sonra ikinci albümleri Spring Tides'i yayinladi bu arada. Daha tam odaklanarak dinleyemedim ama genelde iyi bir albüm diyebilirim sanirim. Choose a Bright Morning albümüyle beni can evimden vurmuslardi.

Gregor Samsa, uzun zamandir hakkinda yazmak istedigim bir gruptu. Franz Kafka'nin Dönüsüm adli hikayesini okuyan, hikayenin baskahramani Gregor Samsa'nin bir sabah uyandiginda dev bir böcege dönüstügünü hatirlayacaktir. Iste ben de ne zaman Gregor Samsa dinlesem kendimi bir böcege - bir uc uc böcegine dönüstügümü hayal ediyorum. Huzur ve hayat vericidir Gregor Samsa. Kalbinizin catlayip kurumus kabugu dökülür, altindan taze, pembe, bebek teni gibi yumusacik bir doku ortaya cikar gibidir. Belki de omuzlarinizda iki kücük kanat coktan cikmis, cennetin yolunu tutmussunuzdur. Göklerde yolunuza eslik eden melekler her yaninizdadirlar ve kulaginiza ninniler fisildarlar. Hic bu kadar huzurlu hissetmemissinizdir kendinizi. Yolun sonunda Sirat Köprüsü'nü nasil gececegim telasiniz bile yoktur cünkü siz hic olmadiginiz kadar hafifsinizdir ve kalbinizde kötülük icin oyulmus kücücük bir oyuktan bile yoksunsunuzdur. Yalnizlik melankoliklerin en yakin dostudur. Cennetin kuytu bir sokagini mutlaka mesken edineceksinizdir. Bir zamanlar haksizca elinizden alinmis askin, bir gece acik pencereden iceri giren hirsizlarca kalbinizin salonundan sökülüp calinmis duygularinizin acisi, mutlulugun anavataninda bile hislerinize baskin cikacaktir. Sükunet dolu sonsuzluk ne kadar da korkutucuymus. Ve yine bir sabah tedirgin düslerden uyanan Gregor Samsa, devceleyin bir böcege dönüsmüs buldur kendini.
« Last Edit: Nisan 05, 2009, 02:34:18 ÖS by hakan_el »
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #39 on: Nisan 06, 2009, 01:36:51 ÖÖ »
Hakan bu sefer son yazında bahsettiğin gruplarla ilgili yorumda bulunmayacağım, çünkü oldukça etkileyici üslubuna takıldım. Grubu şiir gibi cümlelerle tanımlamış kelimenin tam anlamıyla döktürmüşsün. Bu yazılarını sitedeki albüm tanıtımları bölümünde görmek temennisiyle.

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #40 on: Nisan 12, 2009, 01:51:54 ÖÖ »
Evet, müziğe dönelim...Pet Shop Boys'un son albümü Yes'i çok beğendim, synth-pop'un kralları kendilerine yakışan kalitede oldukça başarılı bir albüm yapmışlar. Gelelim elektronik müziğin son dönemde en fazla tuttuğum gruplarından biri olan Norveçli Röyksopp'a. Roll dergisinde okuduğum kısa söyleşilerinde 'Junior' isimli son albümlerindeki 'Röyskopp Forever' şarkısında 70'lerin Vangelis, Tangerine Dream, Pink Floyd ve King Crimson gibi ustalarına selam ettiklerini söyleyen topluluk, bu son albümünde yine döktürmüş.

FRIEDRICH NIETZSCHE

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #41 on: Nisan 12, 2009, 03:32:33 ÖS »
güzel gruplar konuşulmuş burada gregor samsa v.b. gibi...
röyksopp'un son albümünü bende çok beğendim. sanırım bir süre sonra bir albüm daha çıkaracaklarmış. synth pop tarzında da bugünlerde iyi albümler çıkıyor. pet shop boys'un behaviour albümünü takılmaya başlamıştım ki son albüm "yes" aniden çıkıverdi, o da gayet iyi bir albüm.
synth-pop tarzında birde eski dönemlerden paradise lost var. "host" albümünü şiddetle tavsiye ederim. grup bu albüm dışında heavy metal, gothic metal, doom tarzlarında müzik yapıyor ama "host" gerçektende depeche mode kırması gibi.
eski synth pop nave wave grubu simple minds'da yeni albüm çıkaracaklardan. ismi de graffiti soul olacak. simple minds'ın da black & white, cry gibi son dönem albümlerini de tavsiye ederim. :)
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #42 on: Nisan 13, 2009, 12:58:59 ÖÖ »
Konu konuyu açar demişler; Simple Minds ile aynı sularda yüzen Avustralyalı bir topluluk daha vardı Midnight Oil. U2 ile birlikte aynı kulvarlardan ilerlemişler, U2 aralarından sıyrılıp efsane grup ünvanını bileğinin hakkıyla elde ederken bu iki grup biraz daha geri planda kalmışlardı. Bu durum ikisininde gayet sağlam topluluklar olduğu ve bir dönemin ruhunu temsil ettikleri gerçeğini gölgelemez tabiiki.

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #43 on: Nisan 21, 2009, 02:17:58 ÖS »
Doves, müzik yaşamına atıldıkları andan itibaren dikkatimi çeken, müziklerine daima güvendiğim ve bu güvenimi asla boşa çıkarmayan topluluklar arasında yer alıyor. Yakın zamanda çıkardıkları 'Kingdom Of Rust' albümleri ve özellikle albümle aynı ismi taşıyan şarkılarında grubun yaratıcılığı tavan noktasına vurmuş durumda . Son zamanlarda bu kadar mükemmel, halet-i ruhiyetimi hoş bir melankolik sadayla allak bullak eden bir şarkıya rastlamadım desem yeridir. Yaklaşık üç dakikalık şarkıda, yarım saat teknik kapasite mastürbasyonu yapıp hiç bir şey ifade etmeyen grupların yaptığı prog-egosal şarkıların kat kat fazlasını hissettirmek. Az, derin ve öz... Makbul müzisyenlik dedikleri bu olsa gerek.

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #44 on: Temmuz 05, 2009, 01:17:15 ÖÖ »
Archive grubu ve onların arşivlik albümlerine son zamanlarda bir yenisi  eklendi. 'Controlling Crowds' isimli albüm tıpkı bir önceki Lights ve daha öncekiler gibi oldukça başarılı bir çalışma. Hem Progseverlerin hemde, elektronika- trip hop bağımlısı alternative mecradakilerin gönlünü çalmayı başarmış bu ilginç ve özgün grubu takibe almanızda büyük fayda var derim nacizane.

FRIEDRICH NIETZSCHE