Author Topic: Alternative Rock, Brit pop, Indie, Post Rock, Punk, Post Punk, Grunge  (Read 111791 times)

megamefta

• life is killing me
  • hastasıyım
    • View Profile
    • Progturk !
    • Email
Ynt: Alternative Rock, Brit pop, Indie, Post Rock, Punk, Post Punk, Grunge
« Reply #90 on: Mayıs 05, 2010, 12:19:00 ÖS »
the bird and the bee'ye sardım şu sıralar. hani grup için baldan tatlı desem yerinde olacak. nasıl bir şey diye soracak olanlar için hall & oates coverları yaptıkları son albümlerinden shirley manson destekli maneater şarkısı için : http://www.youtube.com/watch?v=LzmM85wnM8k
sevişelim mi yar

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #91 on: Ekim 21, 2010, 02:10:05 ÖÖ »
Uzun zamandır, bolca miktarda neo prog, new prog, crossover prog ( o da ne demekse artık... :)) tarzlarına sardırdığımdan alternatif mecrayı bir hayli boşladık. Malum hakan-el  progresif mevzulardan fazla hazzetmediğinden forumlardan uzaklaştığı, enchant'da pek yazmadığı  için bu başlık bir hayli çorak kaldı... Şöyle bir bakayım bu aralar neler olmuş bu alternatif sularda dediğimde Röyksopp, Arcade Fire, Blonde Redhead'in yeni albümleri ile karşılaştım ( ama henüz hiç birini dinleme fırsatı bulamadım... ;D) bunun yanında yeni tanıyıp dinlediğim The Fouls isimli bir grup arz-ı endam etmiş kendilerini pek bir sevdim, o funky baslar, o gitarlar, james-vari vokaller, 'bu elemanlarda gerçekten iş var dedim'...
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #92 on: Kasım 19, 2010, 12:46:36 ÖÖ »
Kıvamında bir melankoli, kıvamında bir iyimserlik ve bol miktarda naiflik..."Belle and Sebastian" dendiğinde aklıma ilk gelen bunlar. Oldum olası sempatiyle baktığım bu grup yine pek sempatik olan "Write About Love" albümünü piyasaya sürerek aşk sarhoşu romantik bünyeleri şenlendirmiş durumda...  :D

FRIEDRICH NIETZSCHE

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #93 on: Kasım 19, 2010, 01:14:17 ÖS »
geçtiğimiz sayfalarda bahsi geçti mi hatırlayamadım ama earth diye bir topluluğun 2008 yılı the bee made honey in the lion's skull albümü var böyle slow core, post rock taraflarında gezinen. bayağı da iyi müzik yapıyorlar. ama öyle hareketli bir müzik değil böyle ağır ve melankolik. 2009'da da bir sürü dergiden tam puan almışlardı.
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #94 on: Aralık 05, 2010, 05:54:59 ÖS »
Bizim Ege sürekli bir Bant dergisi okuyucusu o vesile ile arada bende göz atıyorum. Fakat orada kritikleri yapılan gruplar ve türler bugüne radar kapsama alanıma hiç giremedi ve hiç bir şekilde bilgi sahibi de değilim. Bu arada dergi de bahsedilen bazı türler var ilk kez duydum ve merak ettim "İtalo disco", "witch house", "screwgaze", "cave crunk", "horror wave", "haunted house"....  gibi nedir bunlar bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim...   

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #95 on: Aralık 05, 2010, 09:06:42 ÖS »
evet, devamlı okuduğumuz bant dergisinde yer alan bazı gruplarda böyle müzik alt dalları görülebiliyor. aslında yazılan türler bunlardan sadece birkaçı. ve o kadar çok var ki bazen ne anlama geldiğini ve nasıl bu ismi almış merak edebiliyoruz. bahsettiğiniz türlerden italo disco aslında bir disco alt dalı. ve 1970'ler ve 80'lerde avrupanın bazı yerlerinde çokça tutulmuş türlerden birisi.
witch house bildiğim kadarıyla haunted house ile birlikte müzik türlere yeni katılmıştır. elektronik müzik ile alakalıdır. bir diğer tür ise progressive house'dur ve tahmin edersiniz bu da bayağı karmaşık ve kafayı iyice yoran bir müziktir. ama witch house ve haunted house'un ayrıldığı noktalar nedir o kadar detaylı bilmiyorum sadece elektronik/house müzik alt dalıdır. hatta ve hatta industrial müzik diye tabir edilen ve ucu hip-hop'a kadar da çıkabilen geniş bir yelpazedir.
cave crunk ise bildiğim kadarıyla amerika'nın arizona kentindeki cave crunk şehrinden çıkma bir tür ve genellikle elektronik müzik ile sentez yapmaya yarıyor. aslında türün ismi crunk.
screwgaze'de bir industrial müzik türüdür. hip-hop etkileri vardır ve drum machine'ler falan kullanılır. yapı olarak bu witch house, haunted house gibi altdallarla da ilgisi vardır.

daha böyle çok var shoegaze, drag (aslında yukarıda bahsettiğimiz türlerin ana kaynağı da budur.), noise, drone, horrorcore gibi altdallar mevcuttur. :)

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #96 on: Aralık 05, 2010, 09:22:33 ÖS »
evet, devamlı okuduğumuz bant dergisinde yer alan bazı gruplarda böyle müzik alt dalları görülebiliyor. aslında yazılan türler bunlardan sadece birkaçı. ve o kadar çok var ki bazen ne anlama geldiğini ve nasıl bu ismi almış merak edebiliyoruz. bahsettiğiniz türlerden italo disco aslında bir disco alt dalı. ve 1970'ler ve 80'lerde avrupanın bazı yerlerinde çokça tutulmuş türlerden birisi.
witch house bildiğim kadarıyla haunted house ile birlikte müzik türlere yeni katılmıştır. elektronik müzik ile alakalıdır. bir diğer tür ise progressive house'dur ve tahmin edersiniz bu da bayağı karmaşık ve kafayı iyice yoran bir müziktir. ama witch house ve haunted house'un ayrıldığı noktalar nedir o kadar detaylı bilmiyorum sadece elektronik/house müzik alt dalıdır. hatta ve hatta industrial müzik diye tabir edilen ve ucu hip-hop'a kadar da çıkabilen geniş bir yelpazedir.
cave crunk ise bildiğim kadarıyla amerika'nın arizona kentindeki cave crunk şehrinden çıkma bir tür ve genellikle elektronik müzik ile sentez yapmaya yarıyor. aslında türün ismi crunk.
screwgaze'de bir industrial müzik türüdür. hip-hop etkileri vardır ve drum machine'ler falan kullanılır. yapı olarak bu witch house, haunted house gibi altdallarla da ilgisi vardır.

daha böyle çok var shoegaze, drag (aslında yukarıda bahsettiğimiz türlerin ana kaynağı da budur.), noise, drone, horrorcore gibi altdallar mevcuttur. :)
Teşekkürler Enchant, karışık bir konu galiba... Dinlemediğim için nasıl bir yorum yapacağımı bilemiyorum bu durumda ana akım Rock olmak kaydıyla bildiğimiz konulara devam...

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #97 on: Aralık 05, 2010, 09:30:13 ÖS »
çok karışık bir konu. yani bir sample olayıyla veya değişik bir melodi açılımıyla tür değişime uğruyor. genelde disco, industrial ve house müzikte bu altdallar çok. en iyisi bunları gençlere bırakmak. ben de ucundan kıyısından dinlemiştim bir rus arkadaşım vardı ve hep bunları dinliyordu oradan biraz altyapım var yoksa hiç anlamam. :) biz dediğin gibi rock müzikten jazz'dan devam ...

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #98 on: Şubat 17, 2011, 02:34:27 ÖÖ »
The Coral...Yıllar boyunca dipten ve derinden ama oldukça şık bir müzik icra etti ve bende onları gizliden takip ettim ve onlarda beni ve benim gibi takipçilerini mükemmel şarkılar içeren 2010 yapımı "Butterfly House" albümleri ile ödüllendirdi darısı bu müzikal ödülleri alamayanların başına... :)

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #99 on: Mart 02, 2011, 02:13:52 ÖÖ »
Özü itibari ile arıza-rahatsız kategorisinde bir grup olan The Flaming Lips kendi besteleri yanında Pop ya da Rock klasiklerini oldukça garip bir şekilde coverlamaları ile -bu garip sıfatının, kişiye göre iyi ya da kötü olduğu değişir-müzik dünyasının dikkatini çekmiştir. Sonuç olarak, arıza doğalarına yakışır bir şekilde coverladıkları Pink Floydun efsane kaydı "Dark Side Of The Moon" un son halini dinlediğinizde iyi ve kötü olmuş düşünceleri ötesinde "tuhaf.. bu gerçekten çok tuhaf olmuş..." deme ihtimaliniz kuvvetle muhtemel. Bana soracak olursanız tuhafın ötesinde tatlı-kaçık, özgün ve iyi bir cover olmuş diyebilirim...

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #100 on: Mart 26, 2011, 04:09:25 ÖS »
Gecen yildan beri müzigi cok bosladim. Yeni cikan albümlerden haberim bile olmadi. Radiohead'in yeni albümünü bile dinlemis degilim. Üc-bes grupla koskoca bir yili gecirdim diyebilirim. 2010 karanlik bir yildi ve müzik yolunda Bauhaus, Rome ve Dead Can Dance bana eslik ettiler.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

hakan_el

• View Profile
« Reply #101 on: Mart 26, 2011, 04:38:15 ÖS »

Bkz. Nihilist Suicide Pop

Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #102 on: Mart 27, 2011, 01:14:52 ÖÖ »
Gecen yildan beri müzigi cok bosladim. Yeni cikan albümlerden haberim bile olmadi. Radiohead'in yeni albümünü bile dinlemis degilim. Üc-bes grupla koskoca bir yili gecirdim diyebilirim. 2010 karanlik bir yildi ve müzik yolunda Bauhaus, Rome ve Dead Can Dance bana eslik ettiler.
Müziği boşlamışsın ama buraları boşlama hakan-el. En azından hafızanda biriktirdiklerini konuşalım, eski forum muhabbetlerimizi özlemiyor değilim hani.. ;)

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #103 on: Mart 27, 2011, 07:39:34 ÖS »
Sagol bayc, ben de oldukca özledim eski forum muhabbetlerimizi. Artik firsat buldukca buradayim. Müzigi bosladigimi söylemistim ama gecen yil cikan bir albüm vardi ki, bütün yazi gece gündüz o albümü dinleyerek gecirdim. Böyle mistik kokan, lokum gibi bir calisma. Hani dinlerken düsüncelerimden bogulup efkarlanir miyim yoksa düsüncelerim huzura mi erer, kestiremezsin. Sicak bir yatak yorgan gibidir. Bazen de sabahin körü bos bir sokakta yürürken tir tir titreten bir ayazdir. Cok yasasin Brendan Perry, Ark gibi büyük eserleri bizlerden esirgemesin.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #104 on: Mart 28, 2011, 01:42:36 ÖÖ »
Sagol bayc, ben de oldukca özledim eski forum muhabbetlerimizi. Artik firsat buldukca buradayim. Müzigi bosladigimi söylemistim ama gecen yil cikan bir albüm vardi ki, bütün yazi gece gündüz o albümü dinleyerek gecirdim. Böyle mistik kokan, lokum gibi bir calisma. Hani dinlerken düsüncelerimden bogulup efkarlanir miyim yoksa düsüncelerim huzura mi erer, kestiremezsin. Sicak bir yatak yorgan gibidir. Bazen de sabahin körü bos bir sokakta yürürken tir tir titreten bir ayazdir. Cok yasasin Brendan Perry, Ark gibi büyük eserleri bizlerden esirgemesin.
Bu güzel yorumlardan sonra bize düşen en kısa zamanda bu albümü edinmektir o zaman. Serde "Dead Can Dance" hayranlığımız varken çok geç bile kaldığımız söylenebilir... ;)

FRIEDRICH NIETZSCHE