Author Topic: Alternative Rock, Brit pop, Indie, Post Rock, Punk, Post Punk, Grunge  (Read 111787 times)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Ynt: Alternative Rock, Brit pop, Indie, Post Rock, Punk, Post Punk, Grunge
« Reply #105 on: Haziran 02, 2011, 03:38:05 ÖÖ »
Karanlık, arıza, buhranlı, sert ve cool bir konserdi Interpol konseri. Kısacası son zamanlarda tanık olduğum en iyi konserlerden biriydi, sende oradaydın bir şeyler söylesene hakan_el... :)
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #106 on: Haziran 05, 2011, 09:15:06 ÖS »
Evet bay.c, memleket meseleleriyle icimi kararttigin o son bulusmamizdan iki yil sonra bu defa Interpol konserinde bulusmak cok güzeldi. Konser öncesi ayakta edilen sohbetler, konser esnasi yaratilan bunalimli ama cool hava ve konser sonrasi eve dönüs yolunda akort espirisi... Cok güzel gecti hersey. En kisa zamanda bunu tekrarlamaliyiz bence. :)
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #107 on: Haziran 06, 2011, 03:00:37 ÖÖ »
Evet bay.c, memleket meseleleriyle icimi kararttigin o son bulusmamizdan iki yil sonra bu defa Interpol konserinde bulusmak cok güzeldi. Konser öncesi ayakta edilen sohbetler, konser esnasi yaratilan bunalimli ama cool hava ve konser sonrasi eve dönüs yolunda akort espirisi... Cok güzel gecti hersey. En kisa zamanda bunu tekrarlamaliyiz bence. :)
Benim bunalım bombardımanıma ancak iki senede bir tahammül edebildiğin için buluşma tarihimiz  "2013" yılı olarak gözüküyor sanırım... ;D

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #108 on: Haziran 17, 2011, 10:50:28 ÖS »
HEDEF 2023. :) Bu arada Mor Ve Ötesi sahneye Peter Murphy ile cikmis, birkac parca beraber söylemisler. Bunu duydugumda alnimda ENAYI yazili oldugu hissi dogdu icime. Ben 2 yildir buralara gelse de görsem diye beklerken yanibasimizdaymis haberimiz olmamis. Cok koydu bu bana. MVÖ sahnede PM ile calarken bizim disarida sohbet arasinda "PM de burada yasiyor" cümlesi bile gecmisti Gökhan hatirlarsan. Hakikaten de orada yasiyormus. :) Bu arada Peter Murphy'nin cikacagi sahneye Interpol ön grup cikar, Istanbul'da durum tam tersine.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #109 on: Haziran 18, 2011, 12:58:27 ÖÖ »
HEDEF 2023. :) Bu arada Mor Ve Ötesi sahneye Peter Murphy ile cikmis, birkac parca beraber söylemisler. Bunu duydugumda alnimda ENAYI yazili oldugu hissi dogdu icime. Ben 2 yildir buralara gelse de görsem diye beklerken yanibasimizdaymis haberimiz olmamis. Cok koydu bu bana. MVÖ sahnede PM ile calarken bizim disarida sohbet arasinda "PM de burada yasiyor" cümlesi bile gecmisti Gökhan hatirlarsan. Hakikaten de orada yasiyormus. :) Bu arada Peter Murphy'nin cikacagi sahneye Interpol ön grup cikar, Istanbul'da durum tam tersine.
Peter Murphy, Ankara'da yaşıyor bildiğim kadarıyla, e bir ayağı da İstanbul da tabii. O akşam sana da söylediğim gibi benim kendisi ya da grubu Bauhaus ile pek alakam yoktur, o yüzden ayak üstü buzlu biralama muhabbetinin bölünmediğine pek üzülmedim açıkcası :). Senin adına üzgünüm ama kiminle çıkarsa çıksın M.V.Ö'sinin çakma müziği ve Harun denen elemanın ukala samimiyetsiz tripleri hiçmi hiç çekilmez derim... ;D.

FRIEDRICH NIETZSCHE

artmetaphors

• View Profile
« Reply #110 on: Ocak 26, 2012, 04:03:20 ÖS »
gelelim post-punk'a... şimdi burda önereceğim gruplar ve albümler var. bakın ben yani bilgi külliyatı olarak sıradan biriyim ama prog'u hayatımda savunmadığım şekilde senelerce savundum, punk'tan nefret ettim 1977'de bir progsever nasıl davrandıysa 20. yüğzyılın son yıllarında öyle davrandım diyeyim :)

ama hata yapıyoruz beyler bayanlar.. hep o ramones sex pistols gibi işi ticarete dökmüş punk'ın mesaj kaygısını gütmeyen adamlar ön planda olduğu için önemsemedik yıllarca.. oysa ki punk dönemin ingiliz politik kaosunda çıkmış gerekli mesajları veren bir türdü. aslında prog grupları da dönemi okuyup pf ve birkaçı hariç politik konulara yer verebilseydi aynı dönemde, bu kadar bir antipatiklik oluşmamış olacağını tahmin ediyorum. animals bu açıdan çıktığı zaman açısından da çok yerinde bir albüm olmuştur mesela...

neyse gelelim post-punk gruplarına şimdi aslında sentetik bir sofistike durum söz konusu burda ama güzel kılan da bu post-punk olayını öncelikle the velbvet underground derim 1969'daki albümlerini dinlemenizi öneririm özellikle.. sonrasında prog'un egemen olduğu dönemde zaten lou reed ve john cale'ın kendi solo albümleri dışında, ki punk tavrı olarak bile sınıflandıramayız belki cale'ınkileri, pek bir öne çıkan albüm yok. 1976'da the modern lovers var. gerçekten çok iyi bir albüm. 1977'de television var. bakın television gelmiş geçmiş en iyi debut diyorum. bence kulak verin.

sevgili progger'lar ben de hasta progger'dım hayatımı dahi elimde sahip olduklarımı prog'a borçlu olduğumu düşünürüm hala. ama punk'ın altkollarında post-punk ve new wave de yabana atılmayacak kadar iyi işler var. hem camel bile new wave yapmadı mı sanki zamanında? :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #111 on: Ocak 27, 2012, 12:25:47 ÖÖ »
The Velvet Underground'un ilk albümü çok iyidir, biraz zorlarsa ortalama bir progger bile sevebilir aslında bu albümü. Onun dışında Television başta olmak üzere, Ramones olsun Patti Smith  olsun Amerikan Punk'ı bana pek hitap etmedi ama düşünsel yaklaşımlarını beat'çilerle dirsek temaslarını konserlerinde Rimbaud'dan, Blake'den pasajlar okumalarını takdir ederim. İngiliz cephesine gelirsek, Rotten bence çok hınzır adam ticari yaklaşımı bile olsa bunu sonuna kadar dürüst ve mizahi şekilde yapıyor, adam yıllar sonra Sex Pistols'un yeniden bir araya gelmesinin sebebini soran medyaya "sizin paracıklarınızı almak için" diyebiliyor, bunun yanında egemen kurumlara Sex Pistols kadar saldıran bir grup genel anlamda Rock tarihinde pek görülmemiştir yine Rotten  "asıl sorun Kraliçenin kar beyazı kıçında" dediğinde, albümlerinde kraliyet kurumuna saldırıp, albüm kapaklarında İngilizlerin cici kraliçelerin ağzına çengelli iğneleri taktığında, kutsallarına bu denli bir saldırıyı ilk kez gören muhafazakar İngilizler çıldırmıştı. Bir de Clash var o da ayrı bir mevzu, anlatacak bir şeylerimiz var daha yeni başladık aslında, zamanla konu konuyu açar misali devam ederiz.. ;)

FRIEDRICH NIETZSCHE

artmetaphors

• View Profile
« Reply #112 on: Ocak 29, 2012, 12:14:23 ÖÖ »
Buranın devamı gelirse bay.c burası progressive forumu olmaktan çıkar, ben ne kadar prog metal görmeme hakkımı savunuyorsam progger'ların da en doğal hakkı punk/post-punk/new wave görmemek burda :) yönetici sizsiniz ben devam ediyorum eğer müsaitse, tepki gelirse silersiniz :)

şimdi New York'ta 1976 civarı The Modern Lovers grubu albüm çıkarıyor mesela o albümü mutlaka öneririm dinleyin. Özellikle The Velvet Underground hayranları dinlemeliler. Television'ın Marquee Moon albümünü yine ısrarla öneriyorum. Her müzik severin dinlemesi gereken bir albüm o. Mesela Ohio'dan Pere Ubu grubu var, experimental punk olarak tabir edilecek bir türleri var gayet başarılılar. Bu arada David Bowie'nin Berlin Trilogy'sini unutmayalım. Low, Heroes ve Lodger hatta 1976'daki Station To Station'ı da ekleyelim...

Aslında Fleetwood Mac'in Tusk albümünü de tüm bu müzikal gelişmelerin Lindsay Buckingham tarafından çokça iyi gözlendiği kanısındayım. Tusk'taki çoğu parça Rumours sevenlerin beğenmeyeceği türdendi sanırım Rumours'taki ticari başarıyı yakalayamamalarının sebebi de bu oldu. Tusk, Rumours'tan çok daha deneysel bir albümdü. :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #113 on: Ocak 29, 2012, 12:20:37 ÖÖ »
Buranın devamı gelirse bay.c burası progressive forumu olmaktan çıkar, ben ne kadar prog metal görmeme hakkımı savunuyorsam progger'ların da en doğal hakkı punk/post-punk/new wave görmemek burda :) yönetici sizsiniz ben devam ediyorum eğer müsaitse, tepki gelirse silersiniz :)

şimdi New York'ta 1976 civarı The Modern Lovers grubu albüm çıkarıyor mesela o albümü mutlaka öneririm dinleyin. Özellikle The Velvet Underground hayranları dinlemeliler. Television'ın Marquee Moon albümünü yine ısrarla öneriyorum. Her müzik severin dinlemesi gereken bir albüm o. Mesela Ohio'dan Pere Ubu grubu var, experimental punk olarak tabir edilecek bir türleri var gayet başarılılar. Bu arada David Bowie'nin Berlin Trilogy'sini unutmayalım. Low, Heroes ve Lodger hatta 1976'daki Station To Station'ı da ekleyelim...

Aslında Fleetwood Mac'in Tusk albümünü de tüm bu müzikal gelişmelerin Lindsay Buckingham tarafından çokça iyi gözlendiği kanısındayım. Tusk'taki çoğu parça Rumours sevenlerin beğenmeyeceği türdendi sanırım Rumours'taki ticari başarıyı yakalayamamalarının sebebi de bu oldu. Tusk, Rumours'tan çok daha deneysel bir albümdü. :)
Dediğin albümlerden Marquee Moon'u dinledim ama ne yalan söyliyeyim bünyem pek kabul etmedi dediğim gibi gerek İngiliz gerekse Amerikan olsun Punk nüfus edemediğim bir alan sonrasında gelen post-punk, new wave, new romantics, synth pop ondan sonrasında gelen modern rock diye adlandırılan stone roses'ların, inspiral carpets'ların dönemi arada trip hop, drum'n bass 90 ortası brit-pop grupları ve bilumum iyi şeyler yapan indie grupları ilgi alanımda oldu...David Bowie'ye saygı duyarım efsane isimdir ama bir kaç şarkısı haricinde benim adamım olmadı hiç bir zaman..

FRIEDRICH NIETZSCHE

artmetaphors

• View Profile
« Reply #114 on: Ocak 29, 2012, 12:24:56 ÖÖ »

Dediğin albümlerden Marquee Moon'u dinledim ama ne yalan söyliyeyim bünyem pek kabul etmedi dediğim gibi gerek İngiliz gerekse Amerikan olsun Punk nüfus edemediğim bir alan sonrasında gelen post-punk, new wave, new romantics, synth pop ondan sonrasında gelen modern rock diye adlandırılan stone roses'ların, inspiral carpets'ların dönemi arada trip hop, drum'n bass 90 ortası brit-pop grupları ve bilumum iyi şeyler yapan indie grupları ilgi alanımda oldu...David Bowie'ye saygı duyarım efsane isimdir ama bir kaç şarkısı haricinde benim adamım olmadı hiç bir zaman..

O zaman benim favori albümlerimden Depeche Mode - A Broken Frame öneriyim dinlemediyseniz, bunu beğenirseniz o yönden devam ederiz bu başlık altında :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #115 on: Ocak 29, 2012, 12:29:31 ÖÖ »
Ultravox'a ne dersin ilk dönemleri gitar ağırlıklı post punk tınlardı sonraları işi synth-pop'a döndürmeye başladılar her yönüyle severim ben bu grubu...

FRIEDRICH NIETZSCHE

artmetaphors

• View Profile
« Reply #116 on: Ocak 29, 2012, 12:37:02 ÖÖ »
Ultravox'a ne dersin ilk dönemleri gitar ağırlıklı post punk tınlardı sonraları işi synth-pop'a döndürmeye başladılar her yönüyle severim ben bu grubu...

Ultravox hastasıyım ki :) Midge Ure öncesinin de sonrasının da :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #117 on: Ocak 29, 2012, 12:44:50 ÖÖ »

Bir konuda daha anlaştık o zaman... :)

FRIEDRICH NIETZSCHE

artmetaphors

• View Profile
« Reply #118 on: Ocak 29, 2012, 12:50:15 ÖÖ »

Bir konuda daha anlaştık o zaman... :)

Systems of Romance ve Vienna gibi albüm var mı ya. Bakın yine 1978 synth'i söz konusu, elimde değil :)

bu arada dayanamadım Systems of Romance'i açtım, bundan da Tubeway Army'e geçerim artık :)
« Last Edit: Ocak 29, 2012, 12:54:21 ÖÖ by artmetaphors »

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #119 on: Ocak 29, 2012, 01:00:00 ÖÖ »

Systems of Romance ve Vienna gibi albüm var mı ya. Bakın yine 1978 synth'i söz konusu, elimde değil :)

bu arada dayanamadım Systems of Romance'i açtım, bundan da Tubeway Army'e geçerim artık :)
70'ler sonu, 80'ler başı Synth dedinde aklıma geldi. Depeche Mode severim ama ilginçtir onun Alman çakması Camouflage'ı biraz daha fazla severim...

FRIEDRICH NIETZSCHE