Author Topic: Alternative Rock, Brit pop, Indie, Post Rock, Punk, Post Punk, Grunge  (Read 56097 times)

artmetaphors

• View Profile
Ynt: Alternative Rock, Brit pop, Indie, Post Rock, Punk, Post Punk, Grunge
« Reply #150 on: Mart 18, 2012, 02:38:45 ÖÖ »
ilkokul orkestrası kursam progarchives beni de dahil edecek zaten, neyse ki sadece varlığından haberdarım girip bir iki bir şey görsem sinirden kendimi yerdim heralde. progarchives'in katması bende şüphe uyandırdı şimdi. yanlış mı düşünüyorum acaba? sanırım prog rock altında değil gerçekten, doğru olabilir :)

evet türün icracıları da kendini prog rock altında görmüyor, gerçi millete bu zamanda küfür gibi geliyordur prog rock'la ilişkillendirilmek. eskiden sırf kızlar nefret ederdi prog'dan şimdi iyice yayıldı heralde :)

indie takılmak da günümüzün modası işte, gerçeği söyleyip prog'dan etkilendik diyemiyorlar böyle indie indie hipster takılıyorlar ne halleri varsa görsünler :))

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #151 on: Mart 18, 2012, 03:13:14 ÖÖ »
ilkokul orkestrası kursam progarchives beni de dahil edecek zaten, neyse ki sadece varlığından haberdarım girip bir iki bir şey görsem sinirden kendimi yerdim heralde. progarchives'in katması bende şüphe uyandırdı şimdi. yanlış mı düşünüyorum acaba? sanırım prog rock altında değil gerçekten, doğru olabilir :)

evet türün icracıları da kendini prog rock altında görmüyor, gerçi millete bu zamanda küfür gibi geliyordur prog rock'la ilişkillendirilmek. eskiden sırf kızlar nefret ederdi prog'dan şimdi iyice yayıldı heralde :)

indie takılmak da günümüzün modası işte, gerçeği söyleyip prog'dan etkilendik diyemiyorlar böyle indie indie hipster takılıyorlar ne halleri varsa görsünler :))
Daha önce bir yerler de yazmıştım yine yineleyeyim şu prog ego denen olaya ne kadar karşıysam prog kompleks adını taktığım yani önüne geçen ilk fırsatta progresif rock müziğe sallayan zihniyete o kadar karşıyım. Yalnız özellikle İngiliz müzik kamuoyunda böyle bir prog karşıtı hava hakim, genelde bu türü yok sayarlar ya da çok ciddi ve kendini beğenmiş görüp bu tarzı küçümserler. Bunda Rock müzik geçmişlerini basit, çiğ bir modele dayandırmak isteyen 67-75 arasını es geçip mevzunun 75 yani punk akımı ile başladığını düşünen kitlenin payı büyük. Bu vesileyle post rock yapan müzisyenlerde esin kaynaklarını punk, post- punk ve kraut rock olarak gördükleri için progresif rock'a burun bükerler sözün özü progarchives'in bu kategorsine senden çok onlar ayar oluyorlardır... :)
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #152 on: Mayıs 25, 2012, 11:04:13 ÖS »
sigur ros çok fena bir albüm yapmış yine. başyapıt.
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #153 on: Mayıs 26, 2012, 12:51:14 ÖÖ »
sigur ros çok fena bir albüm yapmış yine. başyapıt.
Tam tersine bende Sigur Ros'un artık kendini tekrar etmeye başladığını düşündürdü bu albüm. İlk üç albümden sonra düşüşe geçti bence Sigur Ros

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #154 on: Haziran 07, 2012, 01:34:03 ÖS »
Sigur Ros konusunda bay.c'ye katiliyorum. Grup artik tamamen kendini tekrardan öteye gecemiyor. Buna Jonsi'nin solo calismalari da dahil.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #155 on: Haziran 07, 2012, 02:17:18 ÖS »
Sigur Ros konusunda bay.c'ye katiliyorum. Grup artik tamamen kendini tekrardan öteye gecemiyor. Buna Jonsi'nin solo calismalari da dahil.
Uzun bir zamandan sonra merhaba hakan...

Aslında bu tekdüzelik genel anlamda post-rock'da var bence. Arada Sigur Ros gibi bu tarza farklı bir soluk getirenler bile aynı yavanlığa düşmeye başladılar...

Artk, karanlık ve depresif albüm kapakları, uzun cümlelerden oluşan albüm isimleri gördüğüm anda o kaydın bir post-rock kaydı olduğunu kafadan anlıyorum...

yüzlerce farklı grubun post rock albümü tek bir gruptan çıkmış gibi, hep aynı müzikal yapı,

Sözün özü, sanırım bu tarz new age gibi miadını çoktan doldurdu...

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #156 on: Haziran 07, 2012, 03:43:50 ÖS »
Selam Gökhan! Feysi de kapadiktan sonra sanal alemden iyice uzaklastim. Herseyin büyüsü bozulmus gibi, hicbir sey beni tatmin etmeye yetmiyor artik. Buna bir de pespese cikan hayalkirikligi albümler de eklenince cok sevdigim gruplardan da sogumaya basladim gibi bisey. (Radiohead, Björk, Sigur Ros..) Indie dönemi böylece kapanmistir benim icin. Birsey farkettim, müzikte entellige ne kadar yer birakilirsa hosnutsuzluk o kadar cok oluyor kendi adima. Müzik sonucta bu, ritim ruhunu hicbir sey geride birakmamali. O ruhtan yoksun müzik bana cazip gelmiyor. Uzunca bir süredir Post-Rock dinlemedigim icin cogu grubun ne o uzun uzun isimleri ne de parcalari aklimda. Miadi benim icin de dolmustur bu islerin. Cok daha kisa ve basit olan Punk'in karanlik tonlarinda kendimi buluyorum artik.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #157 on: Haziran 07, 2012, 07:13:37 ÖS »
sigur ros benim hoşuma gitti tabii de sakın önceki albümlerle karşılaştırdığım sanılmasın. öncekiler bir başkaydı.

indie piyasasını ve post rock piyasasını da uzun zamandır takip ediyorum fakat özgün topluluk çıkmıyor artık olay mogwai, godspeed you! black emperor, sigur ros, explosions in the sky etrafında dönüp duruyor. hep onlara benzeyen bir ton grup var etrafta. bir ara yndi halda çıktı çok beğenmiştim ama sadece öylece kaldı pek dinleyemiyorum şimdi. ne varsa eskilerde var diyorum mesela tortoise, harikulade bir grup. sonic youth'un bütün albümlerine bakıyorum çok dolu geliyor. adamlar zamanında neler yapmış ve radiohead tabii ki. onlar ise bir derya bence.
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #158 on: Haziran 07, 2012, 11:31:11 ÖS »
Selam Gökhan! Feysi de kapadiktan sonra sanal alemden iyice uzaklastim. Herseyin büyüsü bozulmus gibi, hicbir sey beni tatmin etmeye yetmiyor artik. Buna bir de pespese cikan hayalkirikligi albümler de eklenince cok sevdigim gruplardan da sogumaya basladim gibi bisey. (Radiohead, Björk, Sigur Ros..) Indie dönemi böylece kapanmistir benim icin. Birsey farkettim, müzikte entellige ne kadar yer birakilirsa hosnutsuzluk o kadar cok oluyor kendi adima. Müzik sonucta bu, ritim ruhunu hicbir sey geride birakmamali. O ruhtan yoksun müzik bana cazip gelmiyor. Uzunca bir süredir Post-Rock dinlemedigim icin cogu grubun ne o uzun uzun isimleri ne de parcalari aklimda. Miadi benim icin de dolmustur bu islerin. Cok daha kisa ve basit olan Punk'in karanlik tonlarinda kendimi buluyorum artik.
Benim işim bundan sonra üç akora sığdırılmış mucizelerledir diyorsun yani. Dinleyici içinde müzisyen için de farklı bir kulvar Rock'ın çatallaşmış ikiye ayrılmış yollarından biri, çiğ, karanlık, bozuk ve basit (bu kelimeler kötü anlamda kullanılmamıştır ) bir yol. Ben o yola çok fazla giremedim, daha düzgün daha cilalı, hesaplı, kitaplı yollar bana daha çok hitap etti ama kalben olamasada mantıken senin tercihini anlıyorum, keyifli dinlemeler... ;)
« Last Edit: Haziran 07, 2012, 11:39:27 ÖS by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #159 on: Haziran 07, 2012, 11:38:33 ÖS »
sigur ros benim hoşuma gitti tabii de sakın önceki albümlerle karşılaştırdığım sanılmasın. öncekiler bir başkaydı.

indie piyasasını ve post rock piyasasını da uzun zamandır takip ediyorum fakat özgün topluluk çıkmıyor artık olay mogwai, godspeed you! black emperor, sigur ros, explosions in the sky etrafında dönüp duruyor. hep onlara benzeyen bir ton grup var etrafta. bir ara yndi halda çıktı çok beğenmiştim ama sadece öylece kaldı pek dinleyemiyorum şimdi. ne varsa eskilerde var diyorum mesela tortoise, harikulade bir grup. sonic youth'un bütün albümlerine bakıyorum çok dolu geliyor. adamlar zamanında neler yapmış ve radiohead tabii ki. onlar ise bir derya bence.
Dediğin gibi, mogwai, mono, sigur ros, godspeed you ! black emperor, god is a astranout gibi özgün gruplar vardı ama onlar bile yaptıklarının üstüne pek bir şey koymayıp dar bir alanda hapsolup kaldılar, ya da o bana tekdüze gibi gelen müzikal tekrarların altında farklı cevherler var ben kavrayamıyorum. Yine de , bu tarz ile çok fazla haşır neşir olmadan, yani bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olarak post-rock severlere ayıp etmiyeyim... :)
« Last Edit: Haziran 07, 2012, 11:40:37 ÖS by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #160 on: Eylül 02, 2012, 11:10:05 ÖS »
Calexico da iyi bir grup.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #161 on: Eylül 03, 2012, 12:41:06 ÖÖ »
Calexico da iyi bir grup.
iyidir, iyidir... :)

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Ynt: Alternative Rock, Brit pop, Indie, Post Rock
« Reply #162 on: Eylül 13, 2012, 03:09:24 ÖÖ »
oasis'e bende tahammül edemiyorum ama U2 ve coldplay için aynı şeyleri düşünmüyorum. U2 iyi bir grup. eski albümleri göz önüne alınırsa bayağı iyi işler ortaya çıkarmıştır. coldplay içinde aynı şeyleri düşünüyorum. ben bazı şarkılarını çok severim en azından işlerini ciddiyetle yapıyorlar, o popidik gruplardan değiller. britanya için çok daha kötü gruplar var ama eğer coldplay için söylüyorsanız sizin için ingiliz grupları vahim durumdadır. :D
Dediğim gibi gece vakti doğaçlama bir tarzda başlıklara girilen eski entryleri yeniden incelemek gibi bir huyum vardır(ayda yılda bir tabii her gece olsa bu psikologluk bir durum olurdu herhalde  ;D ) neyse...

Yıllar sonra Coldplay'in "Paradise" isimli hoş ama boş "haydi eller havaya hep birlikte nakaratı söyleyelim" içerikli stadyum popu şarkısı ve Rihanna ile düetinden sonra Coldplay ile ilgili fikirlerin değiştimi enchant ?... ;)

FRIEDRICH NIETZSCHE

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #163 on: Aralık 25, 2012, 01:49:29 ÖÖ »

Albüm şahane. You Are There albümünden sonra dinlediğim ilk Mono albümü.