Author Topic: Askerlik  (Read 28261 times)

metafiz

• View Profile
    • Email
Ynt: Askerlik
« Reply #45 on: Ocak 19, 2012, 01:34:38 ÖÖ »
Teşekkür ederim arkadaşlar hepinize. Giderkenki halimi biliyordunuz. Gittikten sonra bir hafta içinde hiçbir endişe kalmadı. Ama şansımıza gittikten iki gün sonra hoşgeldin partisi yaptılar bize 2.5 saat boyunca.Kar düşene kadarda hergün gergin geçti. Ha geldiler ha gelecekler tekrardan diye. Çünkü o günkü saldırıyı çok ağır ödediler,hiçte planladıkları gibi gitmedi.Ama taburlardaki ve üs bölgelerindeki kadar olmasada zor şartlar altında ve bir sürü gerginlik içinde bitirdim geldim.Şimdide afallamış bir şekilde evdeyim.Ne yapsam nerden başlasam diye düşünüyorum.Ve bu akşamdan itibaren forumu taramaya başlıyorum bakalım kimler neler yazmış hangi albümler çıkmış kaldığımız yerden devam edeceğiz. Müzik dinlemeyi ve gitarımı çalmayı çok özledim.Hepinize tekrardan merhaba :)
Sen sağ salim döndün bizleri sevindirdin şimdi sıra kuzende. O da senin gibi kısa dönem, Hakkari-Çukurca'ya düşmüş şu anda birliğine teslim olmuş olmalı. Umarım o ve diğer tüm evlatlarımız en azından bundan sonra burunları kanamadan evlerine dönerler...

İnşallah öyle olur Gökhan Abi.Önceden haberim olsaydı ktmde bulup tanışırdım yardımcı olurdum elimden geldiğince.Ama o benden daha şanslı,kar zamanı ve karda kışta köpekler ininde olur.Sağ salimde döner inşallah.Sadece biraz soğukla mücadele edecek o kadar.

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #46 on: Ocak 21, 2012, 04:28:28 ÖS »
Kendine geldiğinde bize oraları bir anlat derim. Orda hayat nasıl? Başından önemli bir şey geçti mi? v.s

Şemdinlide Tugayda dahil hayat çok zor. Taburlar tugayın içinde değil, çevre köylerde toplanmış durumda.Ortaklar, Aktütün, Tekeli, Derecik, Beyyurdu, Esendere gibi.Hepsininde en az 5 tane üs bölgesi var ve sizde tahmin edersiniz ki buralarda hayat çok çok zor.Gerçekten asıl askerlik buralarda yapılıyor. Tugaydada durum pek farklı değil ama oralara göre daha iyi tabiki. Geldiğimizin ikinci günü yani11 eylülde baskın yedik. Daha doğrusu olay şöyle oldu.Asıl hedef ilçe emniyet ve ilçe jandarmaydı.Onların binaları yerle bir oldu.Bizide baskı altında tutup oraya yardımcı olmamızı engellemekti ama pekte planladıkları gibi olmadı. Birde tugayın hemen yanında 3dağ komando taburu vardı, orayada aynı şekilde saldırdılar.Zaten şemdinliye ilk indiğimizde etrafa bir baktım 4 taraf dağlarla çevrili.Düşünün o dağ ve tepelerden sarmış durumdalar ayrıca şehrin içindende mermiler ve roketler yağıyordu. Planları büyüktü ama maalesef istedikleri zaiyat olmadan geri püskürtüldüler, o gece çok kayıpları var.Ve ayrıca şansımızda büyüktü. Benzinlikte ve mühimmat deposunda patlamamış roketler bulundu. Ve daha birsürü şeyden dolayı şans bizden yanaydı.Haberlerde bu olay 2-3 dakikalık bir haber olarak geçti. Ama büyük bir ihtimalle çok fazla haber yapılmaması için söylenilmiştir. Benim bile bu kadar ayrıntıya girmem doğru mu bilmiyorum ama gerekirse sileriz sonra. Alçak herifler o akşam düğünü bahane ederek başladılar saldırıya. Havaya atılan havai fişek ve tabanca seslerini kullanarak geldiler. Ama boylarının ölçüsünü aldılar. O kadar yoğun saldırıya göre çok şükürki 4 şehit vardı polislerle birlikte. Onlardansa bir sürü. Yaklaşık 150 kişilik bir grupla geldikleri tahmin ediliyor ve yine yaklaşık 50-60 leş alındı. Çatışmadan sonra bir hafta on gün dağların tepelerinde akbabalar dolaştı. O gün öyle geçti gitti işte. Geldiğimizin ikinci günü olmasıda büyük şans bizim için. Hayatımızda doğru düzgün silah sesi duymamışız büyük bir çatışma altında kaldık.
     Ondan sonrada kar düşene kadar çok gergin günler yaşadık. Hemen hemen hergün görüntü alınıyordu ve herkes tetiğe geçiyordu. Bir ara yine 50 kişilk bir grup görüldü. Herkes çok ciddi bir şekilde tetiğe geçti. Ama daha sonra bizi görmüş olmalılarki havai fişekle birisi şehirden işaret çaktı geri gittiler. Ama yinede oldukları yere tank atışı oldu. Mutlaka zaiyat vermişlerdir. Bu olaylardan başka en sık rastlanan mayın olayları. Ya konvoy mayına basar yada yol arama timi. O şekildede şehit çok verildi. Beni de gider gitmez emniyet ve muhafız bölüğüne seçip nizamiye çavuşu yaptılar. Nizamiyede olduğum için sık sık canlı bomba ihbarı, bomba yüklü araç ihbarı geliyordu. Ama hiçbiri bizim oraya gelmedi. Çok sıkıntılı günler yaşadık. Zaten mayıstan kasım sonuna kadar olaylar hiç bitmedi. Tamda onların en hareketli oldukları dönemde biz askerlik yaptık. Ağustos ayında ktmde çok durmamızın sebebi konvoyda cobra aracının mayına basıp 3 şehit vermemizmiş. Bu tür olaylarda konvoy tarihleri çok ertelenir. Ve hatta o cobra aracından sağ çıkan nişancı bizim bölükten ve hava değişiminden sonra çocukla birlikteydik hep 3 ay boyunca. Olayı anlatınca insanın tüyleri ürperiyor.
     İşte böyle bir askerlik geçti başımdan. Ve daha anlattıklarım yaşadıklarımın yüzde onu. Zaman zaman hepsini anlatırım. Askere gitmeden askerlik muhabbeti açılınca, ne askerlikmiş arkadaş yaa anlat anlat bitiremediniz derdim ama haklılarmış. Şuanda hep anlatasım geliyor etrafımdakilere. Zordu belki ama yinede iyiki gidip görmüşüm oraları diyorum. Şimdi hepsi birer anı olarak kaldı. Gitmeden önceki psikolojimi hatırlıyorsunuzdur. Gittikten sonra hiçbişey kalmadı bende. En fazla bir hafta sürdü alışmam. Ayrıca şunuda söylemem gerekiyor, bölük komutanımızdan takdir belgesi bile aldım, eve de yollamışlar. Diğer kısa dönemler arasında tek alan kişi benim :) Çok önemli bişey olmasada insan kendini iyi hissediyor :)

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #47 on: Ağustos 07, 2012, 05:39:51 ÖÖ »
Vay be ben unutmak istedikçe yine karşıma çıkıyor. Bunları yazdığımı hatırlamıyorum bile üzerinden çokta fazla zaman geçmemesine rağmen. Öyle bir başlıkları dolaşayım derken yine bunlar çıktı karşıma. Şuan oralar eskisinden çok daha karışık durumda.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #48 on: Ağustos 07, 2012, 01:00:26 ÖS »
Vay be ben unutmak istedikçe yine karşıma çıkıyor. Bunları yazdığımı hatırlamıyorum bile üzerinden çokta fazla zaman geçmemesine rağmen. Öyle bir başlıkları dolaşayım derken yine bunlar çıktı karşıma. Şuan oralar eskisinden çok daha karışık durumda.
son iki haftadır, orada çok şiddetli çatışmalar olduğu işin resmen şehir ayaklanmasına dönüştüğü ve bunun hükümet ve medya tarafından kamuoyundan gizlendiği şeklinde iddialar var...
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #49 on: Ağustos 07, 2012, 01:25:11 ÖS »
son iki haftadır, orada çok şiddetli çatışmalar olduğu işin resmen şehir ayaklanmasına dönüştüğü ve bunun hükümet ve medya tarafından kamuoyundan gizlendiği şeklinde iddialar var...

Doğrudur Gökhan abi. En son bir hafta önce oradan arkadaşlarımla konuştum, boş geçen birgün bile yokmuş. Şuan medyaya yansıyanın kaç katı kadar kötü durumda olduğunundan adım gibi eminim.

Gökhan abi bu arada senin kuzenin benden sonra gitmişti. Döndü mü evine?

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #50 on: Ağustos 07, 2012, 01:28:00 ÖS »

Doğrudur Gökhan abi. En son bir hafta önce oradan arkadaşlarımla konuştum, boş geçen birgün bile yokmuş. Şuan medyaya yansıyanın kaç katı kadar kötü durumda olduğunundan adım gibi eminim.

Gökhan abi bu arada senin kuzenin benden sonra gitmişti. Döndü mü evine?
döndü, döndü işine bile geri döndü... ;)

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #51 on: Ağustos 07, 2012, 01:29:01 ÖS »
İyi çok sevindim Gökhan abi hem onun hemde sizin adınıza ;)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #52 on: Ağustos 07, 2012, 01:33:15 ÖS »
İyi çok sevindim Gökhan abi hem onun hemde sizin adınıza ;)
Teşekkür ederim Koray'da, yiten nice canlar adına sevinemiyoruz, bak yine gitti sekiz genç hepsi de senin benim gibi ailelerin çocukları yazık sözün bittiği yerdeyiz artık...

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #53 on: Ağustos 07, 2012, 01:39:25 ÖS »
Haklısın Gökhan abi çok haklısın. Kim bilir daha kaç tanesi gidecek ve yine birşey yapılmayacak. Bu devlet birşey yapmaktan bu kadar aciz. Daha o kadar çok söyleyecek şey varki, kalkıp malum tvlerde 3-5 gazeteciyi toplayıp tiyatro çevirmeye devam etsinler, mutluluk tabloları çizmeye alıştılar nasıl olsa.

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #54 on: Ağustos 07, 2012, 05:45:35 ÖS »
en acısı da şudur: böyle iyi yürekli vatan evlatları yitip giderken bunları televizyonlarda izleyen o türk halkının beyinlerinde hiçbir şey çakmıyor, hala oy veriyorlar. en dayanılmazı da budur.
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #55 on: Ağustos 07, 2012, 05:51:32 ÖS »
en acısı da şudur: böyle iyi yürekli vatan evlatları yitip giderken bunları televizyonlarda izleyen o türk halkının beyinlerinde hiçbir şey çakmıyor, hala oy veriyorlar. en dayanılmazı da budur.

Çok doğru Bahadır abi. Ama artık biryerden sonra kabullenmek lazım bu halkı. Demekki böyleler yapacak birşey yok. Hakettiklerini alıyorlar, hiçbiri ağlanıp sızlanmasın.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #56 on: Ağustos 08, 2012, 02:11:39 ÖÖ »
çoğunluğunda beyin kalmamış, kendi beynini yiyen zombilere dönüşmüşler çünkü...

FRIEDRICH NIETZSCHE