Author Topic: Benzerlik  (Read 10121 times)

b4usleep

• Guest
Benzerlik
« on: Eylül 20, 2011, 10:50:53 ÖÖ »
Benzerlik başlığı fikri ne zamandır aklımda vardı. Zaman zaman dinlediğim bir parçanın başka bir topluluğun parçasına benzediğini farkediyorum. Benzeme konusu melodik olabileceği gibi tamamen altyapı da olabiliyor. İşte bunları paylaşalım istedim.

Bir örnek: Gentle Giant'ın "In a Glass House" albümünün açılış parçası "The Runaway" düzenleme olarak tam bir Jethro Tull parçası. Albümün diğer parçalarında da Jethro Tull soundu ile benzerlikler bulmak mümkün. Belki bu konuda konuşacak arkadaşlar vardır.

Başlık ilgi görürse işi daha ileri götürürüz.

Porcupine Tree

• Guest
Ynt: Benzerlik
« Reply #1 on: Eylül 20, 2011, 12:44:54 ÖS »
Ali Farka Toure - Ai Du  -   http://grooveshark.com/#/artist/Ali+Farka+Toure/54396 (Solda albüm kısmındaki L'auberge Espagnole versiyonu)

White Lion - Blue Monday  -  http://www.youtube.com/watch?v=fM4OQP_1KDI

tarzlar farklı olsa da benzerlik var.

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #2 on: Eylül 20, 2011, 05:26:33 ÖS »
Bu konu da en büyük bomba It's a Beatiful Day'in "Bombay Calling" şarkısı ile Deep Purple'ın "Child in Time" arasındaki ilişkidir. Aslında buna benzerlik demek olayı biraz küçümsemek anlamına gelir ki Child in Time tam anlamı ile Bombay Calling'den araklamadır.    
« Last Edit: Eylül 20, 2011, 05:33:36 ÖS by Moog »

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #3 on: Eylül 20, 2011, 05:49:00 ÖS »
Bombay Calling'i şimdi öğreniyorum ve aradaki benzerliğe -pardon çalıntıya- yuh demek istiyorum. Deep Purple sever biri olarak çok şaşırdım. Sanırım başlık nirvanaya ulaştı, kapatabiliriz.

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #4 on: Eylül 20, 2011, 07:23:17 ÖS »
Bombay Calling'i şimdi öğreniyorum ve aradaki benzerliğe -pardon çalıntıya- yuh demek istiyorum. Deep Purple sever biri olarak çok şaşırdım. Sanırım başlık nirvanaya ulaştı, kapatabiliriz.
Dur bakalım Marvin "daha karpuz kesecektik" hesabı bu iş öyle hemen nirvana'ya ulaşamaz.

Madem It's a Beatiful Day" diye başladık, onlar da Deep Purple'dan Bombay Calling'in intikamını "wiring that neck" isimli parçayı 
"don and dawey" olarak kendilerine mal ederek ticari olarak değil ama ruhen almışlardır.

klavy

• View Profile
« Reply #5 on: Eylül 20, 2011, 07:37:03 ÖS »

Hadi be...Sahiden yürütme mi, yoksa izinle falan mı? Orjinal In Rock albümü olan var mı,  parçanın bestecisi kim yazılmış. Bu arada "It's A Beatiful Day" de fena grup değilmiş, ilk defa dinledim, solistin sesi de Ian Gillan'a benziyor yahu  :)

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #6 on: Eylül 20, 2011, 08:18:31 ÖS »
Bunun izin olacağını sanmıyorum. Zaten Moog'un da dediği gibi "Wring That Neck - Don and Dawey" durumu varmış. Çalıntı şarkıya herhangi bir Deep Purple üyesinin besteci olduğu yazılması da ayrı bir saçmalık.

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #7 on: Eylül 20, 2011, 08:43:48 ÖS »
Aslında Bombay Calling olayı incelenmesi gereken bir vakadır. Bu şarkının sözleri 1962 yılında Vince Wallace tarafından yazılıyor ancak Wallace şarkı sözlerini adına tescil ettirmiyor. It's a Beatiful Day'in kurucusu David Lafamme, 1966 yılında şarkıyı ve sözlerini kendi adına tescil ettirip şarkının üzerine konuyor ve yıllar boyu bu şarkının telifini cebe atıyor.

Olaya bakın şimdi Lafamme, Wallace'a kazık atar şarkı sözlerinin üstüne yatar, günlerden bir gün Deep Purple ile It's a Beatiful Days'in yolları aynı stüdyoda kesişir, arada derede aldıkları/çaldıkları  ilham ile Lord Hammond org, Blackmoore'da gitar partilerini geliştirir, Gillian ise söz yazar ama allahı var şarkı tüm elemanlar üzerine tescil edilir.

Sonuçta bu işin en mağduru da Vince Wallace olmuştur.

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #8 on: Eylül 20, 2011, 09:40:58 ÖS »
Şarkı Vince Wallace'dan önce başkası tarafından yazılmadıysa, It's A Beautiful Day çok ayıp etmiş, Deep Purple da müzikal yapısını geliştirip yine de ayıp etmiş diğer grup kadar olmasa da. Hakkaten en mağdur hatta tek mağdur Vince Wallace olmuş.

b4usleep

• Guest
« Reply #9 on: Eylül 20, 2011, 10:06:18 ÖS »
Sevgili Moog, Chiild in time konusunu Turk rock forumunda anlattığınızı hatırlıyorum. Blackmere'un provoları izlemesi durumunu. Ama burda o detayı anlatmaya davet ediyorum sizi.

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #10 on: Eylül 20, 2011, 10:32:31 ÖS »
Sevgili Moog, Chiild in time konusunu Turk rock forumunda anlattığınızı hatırlıyorum. Blackmere'un provoları izlemesi durumunu. Ama burda o detayı anlatmaya davet ediyorum sizi.
Turkrock.com ne kadar değişmiş böyle. Konu ile ilgili orada yazdıklarım aşağıdaki gibi sevgili b4usleep...

Yıllardan 1969 It's a Beatiful Day ve Deep Purple aynı studyonun farklı katlarında prova ve kayıt dönemindeler. Bu arada It's a Beatiful Day "Bombay Calling" isimli parça üzerinde çalışıyor, Ritchie baba da bu parçanının intro kısmını yukarıdakilere farkettirmeden alıyor ve "Child in time" a monte ediyor. Sonrasında iki grup arasında bayağı bir problem çıkıyor ancak zamanla olay tatlıya bağlanıyor. Bu olaydan zaman zaman rock dünyasında yüzyılın hırsızlığı olarak da bahsedilir..

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #11 on: Eylül 21, 2011, 12:37:29 ÖÖ »
Son dönemde benim kulağıma çarpan en fahiş benzerlik olayı, Yes'in Close To The Edge,'in 2011 versiyonu diyebileceğim Wobbler'in, The River şarkısı. Hemen hemen aynı müzikal yapı, aynı vokal armonileri, aynı atmosfer, pes artık dedirten benzerlikler...

Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• Guest
« Reply #12 on: Eylül 21, 2011, 01:21:45 ÖÖ »
Deep Purple - Child in Time konusu kanımca benzerlik değil de "çalma" konusuna girer. Bu başlığı açarken bunu amaçlamamıştım, hani verdiğim örnekteki gibi bir şey vardı aklımda. Madem konu "araklama"ya geldi bu konuda hiç bir topluluk Led Zeppelin'in eline su dökemez. Aşağıdaki linki takip ederseniz anlaşılacaktır.

http://www.youtube.com/watch?v=JyvLsutfI5M

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #13 on: Eylül 21, 2011, 05:47:38 ÖS »
 :o

b4usleep

• Guest
« Reply #14 on: Eylül 21, 2011, 07:18:17 ÖS »
http://www.youtube.com/watch?v=zThdTAWQFAQ&NR=1

Led Zeppelin'in devamı

Ve 3. bölüm (Burda Stairway To Heaven da var)

http://www.youtube.com/watch?v=K5uMQDlKn8g&feature=related