Author Topic: Kansas  (Read 4720 times)

rockstar73

• View Profile
    • Email
Kansas
« on: Ekim 21, 2011, 12:24:58 ÖÖ »
Zamanında çok çok güzel işler yapmış, adından da anlaşılacağı üzere amerikalı, bir progressive rock grubu. şahsi fikrimce 70'lerde progressive rock adına muhteşem eserler vermişlerdir. nacizane örnekler; belexes, journey from mariabronn, the pinnacle, carry on my wayward son, miracles out of nowhere, nobody's home, hopelessly human, on the other side..

1980'lerde biraz popvari akımlarla albümler yapmışlar ve 80'lerin ortalarından itibaren steve morse'un da etkisiyle hard rock yapmışlardır. ama her zaman bir progressive rock grubu olarak anılırlar.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Ynt: Kansas
« Reply #1 on: Ekim 21, 2011, 01:40:16 ÖÖ »
Bir müzik eleştirmeni Kansas için, "progresif rock'da Amerikanın, İngiltereye cevabı" demiş. Evet oldukça iddialı bir yorum, bu konu tartışılır ama Kansas'ın Rock tarihinde ki en önemli topluluklardan biri olduğu tartışılmaz...
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

A Saucerful of Secrets

• Guest
« Reply #2 on: Ekim 21, 2011, 07:07:17 ÖS »
Bir müzik eleştirmeni Kansas için, "progresif rock'da Amerikanın, İngiltereye cevabı" demiş. Evet oldukça iddialı bir yorum, bu konu tartışılır ama Kansas'ın Rock tarihinde ki en önemli topluluklardan biri olduğu tartışılmaz...

ben bu müzik eleştirmeninin düşüncesine katılmıyorum. gerçi tüm çalışmalarını dinlemedim. 80'li yıllara gelene kadarki müziklerini biliyorum sadece. bana göre o kadar yaratıcı işler koymamışlar ortaya. leftoverture ve point of know return beğendiğim çalışmaları.

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #3 on: Ekim 21, 2011, 07:13:23 ÖS »

O müzik eleştirmeni şu bizim "haydaa şuna bak" dediğimiz listeleri hazırlayan biri bence.

b4usleep

• Guest
« Reply #4 on: Ekim 21, 2011, 07:29:31 ÖS »
Kansas'ın inanılmaz parçaları var ancak prog ekseninde çok kalmamışlar.

rockstar73

• View Profile
    • Email
« Reply #5 on: Ekim 21, 2011, 11:05:12 ÖS »

ben bu müzik eleştirmeninin düşüncesine katılmıyorum. gerçi tüm çalışmalarını dinlemedim. 80'li yıllara gelene kadarki müziklerini biliyorum sadece. bana göre o kadar yaratıcı işler koymamışlar ortaya. leftoverture ve point of know return beğendiğim çalışmaları.

zevkler ve renkler kişiden kişiye değişir tabi. ama ben bütün albümlerini dinledim, yaratıcı olmadıklarını söylemek doğru olmaz. mesela keman'ın bu kadar etkin kullanıldığı başka prog-rock grubu bilmiyorum ben. besteleri çok orijinal. vokalist steve walsh ise değeri bilinmemiş vokaller arasında 1 numaradır bence. kesinlikle kendilerine has bir tarzları var. ilk entry'de örnek verdiğim şarkılar iyi bir başlangıçtır kansas'a.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #6 on: Ekim 22, 2011, 12:28:43 ÖÖ »
Kansas'ın klavyecisi Kerry Livgren'in grubu Proto-Kaw'a ayrı bir parantez açmak lazım. Kuruluşu, Kansas öncesi bir geçmişe dayanan bu grubun 2000'li yıllarda yeniden bir araya gelmesi ile birlikte topluluktan bir biri ardına oldukça başarılı albümler geldi. Bu yıl çıkan Fourth isimli albümleri de dinledikçe kendini sevdiren oldukça başarılı bir kayıt. Kansas ile sound olarak bağlantısı olduğu için Proto-Kaw'ı burada bir kez daha anmak istedim...

FRIEDRICH NIETZSCHE

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #7 on: Ekim 22, 2011, 02:05:21 ÖÖ »
Kansas'ın inanılmaz parçaları var ancak prog ekseninde çok kalmamışlar.
Evet bazı parçalarının prog ile pek alakası yoktur, hatta sözleri itibarı ile bazen "Christian Rock" olarak ta nitelenebiliyor ancak ben bunların hepsini kenara bırakıp en azından "Two for the Show" isimli konser albümünün dinlenilmesini öneririm ne yapabildikleri  bu albümde çok net olarak ortaya çıkmaktadır.

artmetaphors

• View Profile
« Reply #8 on: Nisan 16, 2012, 02:49:15 ÖS »
Kansas aslında prog rock'tan çok pomp rock olarak kabul edilebilir belki. Kansas, Magnum, Styx vb. bence Ticari prog olarak adlandırabileceğimiz gruplar. AOR'un altın çağı 1981-1983'e geçiş sürecibni hazırlayan gruplar. :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #9 on: Nisan 17, 2012, 12:07:49 ÖÖ »
Kansas aslında prog rock'tan çok pomp rock olarak kabul edilebilir belki. Kansas, Magnum, Styx vb. bence Ticari prog olarak adlandırabileceğimiz gruplar. AOR'un altın çağı 1981-1983'e geçiş sürecibni hazırlayan gruplar. :)
Yeri gelmişken söyleyeyim Styx'de fena grup değildir...

FRIEDRICH NIETZSCHE

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #10 on: Nisan 17, 2012, 01:54:37 ÖÖ »

kansas, styx, magnum hepsi bir geçiş grubu da olsa biraz ticari takılmışta olsa sağlam rock gruplarıdır. styx inanılmaz bir topluluk. baştan sona bütün diskografisini severim. magnum zaten bob catley'in öncülüğünde taş gibi müzik yapmış, son albümü de harikaydı bu arada, kansas ise diyecek laf bulamıyorum. steve walsh, livgren... bu adamlardan kötü müzik çıkmaz. the pinnacle nedir öyle!
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

klavy

• View Profile
« Reply #11 on: Nisan 17, 2012, 11:03:09 ÖÖ »
...Domo arigato Mr.Roboto ♫♫. ♪...   :)

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #12 on: Nisan 17, 2012, 12:31:02 ÖS »
...Domo arigato Mr.Roboto ♫♫. ♪...   :)

ah ah açtım hemen şimdi. :)
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

artmetaphors

• View Profile
« Reply #14 on: Nisan 17, 2012, 02:49:27 ÖS »
Çok teşekkürler :) ben Styx severim zaten dinlerdim yani eskiden, Tommy Shaw'un gruba katılmasından sonraki Cornerstone albümüne kadarki tüm albümlerini çok severim yani 1975-1979 diyelim :) Cornerstone'u pek sevmem ama Paradise Theater yine iyiydi. 1981 sonrası bir tek Mr. Roboto'yu sıklıkla dinlerim ama Styx benim için Equinoxe, Crystal Ball, Grand Illusion ve Pieces of Eight'tir, ne öncesini ne sonrasını bu bahsettiğim döneme değişmem hiç. Shaw'un gelmesi çok iyi oldu 1975'te :)