Author Topic: Progressive Rock Dinleyenlerin Takıntıları  (Read 44209 times)

man-erg

• View Profile
    • Email
Progressive Rock Dinleyenlerin Takıntıları
« on: Ağustos 09, 2012, 12:37:30 ÖÖ »
Procol Harum - Something Magic (1977)

Çok güzel albümdür. The Grand Hotel'den sonraki en iyi Procol Harum albümüdür hatta.

Başka hangi gruplar var acaba merak ediyorum, altın zamanını '70'lerin başında yaşamış ama senin en sevdiğin albümleri 76-80 dönemine denk gelen ?  ;D

Np: D.A.A.U - Domestic Wildlife

artmetaphors

• View Profile
« Reply #1 on: Ağustos 09, 2012, 02:29:06 ÖÖ »
Uff ne güzel soru hemen başlayayım yanıta, ama önceden belirtiyim 70'lerin başlarının altın dönemlerini yaşayıp çoğunlukla 76-80 dönemlerini sevdiklerim...

Jethro Tull - Songs From The Wood, Heavy Horses, Stormwatch
Renaissance - Novella, A Song For All Seasons, Azure D'or
Van Der Graaf - World Record, The Queit Zone /The Pleasure Dome
Hawkwind - Quark Strangeness and Charm, PXR5, Levitation
ELP - Works Vol.1
Le Orme - Storia o Leggenda, Florian
Wigwam - Dark Album
Strawbs - Burning For You, Deadlines

Aklıma geldikçe yazarım daha:)

man-erg

• View Profile
    • Email
« Reply #2 on: Ağustos 09, 2012, 02:51:22 ÖÖ »
Uff ne güzel soru hemen başlayayım yanıta, ama önceden belirtiyim 70'lerin başlarının altın dönemlerini yaşayıp çoğunlukla 76-80 dönemlerini sevdiklerim...

Jethro Tull - Songs From The Wood, Heavy Horses, Stormwatch
Renaissance - Novella, A Song For All Seasons, Azure D'or
Van Der Graaf - World Record, The Queit Zone /The Pleasure Dome
Hawkwind - Quark Strangeness and Charm, PXR5, Levitation
ELP - Works Vol.1
Le Orme - Storia o Leggenda, Florian
Wigwam - Dark Album
Strawbs - Burning For You, Deadlines

Aklıma geldikçe yazarım daha:)

Tull'u bu listeye alman garip olmuş hakikaten. Özellikle SFTW VE Heavy Horses'ı ben de çok severim de en sevdiklerim olmaktan çok uzaklar
Novella'yı ben de severim ama Turn of the cards, Scherazade ikilisinden daha fazla değil. Diğer iki albümü hiç sevemedim
VDGG husunda Still life ve Godbluff'ı da eklersen aynı fikirdeyim ama önce Vital'ı yazarım ben.
HAwkwind ile ısınma turları atıyoruz 15 senedir falan. Hala sevemedim hiç bir albümünü
ELP konusunda YUH diyebilir miyim ? En hızlı çöken grup bunlardır benim gözümde. Works 70-73 dönemiyle karşılaştırıldığında çok çok kötü bir albümdür. Allah bilir Love Beach'i de seversin sen.
Florian iyi de Storia o legenda o kadar da iyi bir albüm değil. 71-74 dönemi favorim olsa da smogmagica, verta nascoste iklisine bin basar tabi 77-79 dönemi
Wigwam'ın son albümü Nuclear Nightclubb'dır benim için ama Pekka babanın 70'lerin 2. yarısındaki sololarına hastayım
Grave new World dışında hiç bir Strawbs albümünü sevemedim.

Np: Gong - Angels egg. Başlığa yazarken ne kadar özlediğimi fark ettim, işte tam bir şaheser.

artmetaphors

• View Profile
« Reply #3 on: Ağustos 09, 2012, 03:04:34 ÖÖ »
76-80 diye sınırladığımız için VDGG'de Godbluff'ı alamadım yoksa benim en sevdiğim albümlerin başında gelir Godbluff, still Life da öyle. :)
Camel'ın da Rain Dances'ı en çok sevdiğimi söylemişimdir, Breathless'ı da severim 1979'u da severim ama ilk dönemleri tabi daha iyi, ama bu dönemlerini daha çok dinlemişimdir diyeyim :)
ELP'de Works'ü o yüzden yazdım, benim de faroim tabi 70-73 dönemi ama WOrks Vol.1'ın benim için ayrı yeri var hem ilk ELP albümüm hem de underrated bana göre, yani internetteki yorumlara bakınca şaşırıyorum bu albümle ilgili gayet de iyi ve baarılı bir albümdü. Love Beach'i de severim evet Memoirs of An Officer 1978'de yapılmış en iyi suite'lerden bence. tamam albümün geri kalanı aor'a bile kayıyor yer yer ama bu ELP'nin değil suçu değil, Atlantic'in baskısı sebebiyle böyle bir albüm çıkarmak zorunda kaldılar, bunun yüzünden sırf Memoirs için bile savunurum Love Beach'i umrumda değil :)
Le Orme'de de 71-74 tabi, 76-80 sevdiklerimden olduğu için onları da ekledim. en iyisi olduğunu kabul etmek ayrı sevmek sempati beslemek ayrı :)
Strawbs'un her albümü seviyorum, Deadlines, Something Magic ile 70'lerin sonlarının haksızlığa uğrayan yegane albümlerinden. ikisi de ait olduğu grupların, dönemden dolayı tutunamalarını simgelediği için ayrıca da dramatik o yüzden bu ikisini apayrı severim :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #4 on: Ağustos 09, 2012, 03:14:51 ÖÖ »
76-80 dönemi klasik prog'da düşüş dönemidir tamam arada iyi albümler çıkmış olabilir ama bu konuda sanırım artmetaphors harici herkes hemfikirdir, prog tarihi bir kişi için yeniden yazılmayacağına göre gelelim konu ile ilgili artmetaphors'a katıldığım ve diğer kişisel beğeni noktalarına;

Novella ve  A Song for All Seasons Renaissance'ın son iyi albümleridir ikisine de bayılırım Azur'e Dor vasattır...

S.F.T.W ve Heavy Horses'ı çok Sttomwatch'ı ise az miktarda severim,

Strawbs ayrı bir efsanedir özellikle Hero and Heroin tüm prog tarihinin -kendi adıma-tartışmasız başyapıtlarından biridir...
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

artmetaphors

• View Profile
« Reply #5 on: Ağustos 09, 2012, 03:18:12 ÖÖ »
Yahu ben 76-80 dönemini sevdğimi söylüyorum, en iyisi demiyorum ki, tarihin yeniden yazılmasıyla ne lakası var, kişisel zevk haydaa :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #6 on: Ağustos 09, 2012, 03:21:15 ÖÖ »
Yahu ben 76-80 dönemini sevdğimi söylüyorum, en iyisi demiyorum ki, tarihin yeniden yazılmasıyla ne lakası var, kişisel zevk haydaa :)
sen sürekli bir dayatma halindesin artmetaphors sadece farkında değilsin... ;)

FRIEDRICH NIETZSCHE

artmetaphors

• View Profile
« Reply #7 on: Ağustos 09, 2012, 03:28:33 ÖÖ »
Valla öyle bir şey varsa da farkında değilim, neden sevdiğimi açıklıyorum sadece size tuhaf geldiği için, yoksa herhangi bir dayatma niye yapıyım, ki yapsam siz de sevseniz en fazla benim ne kazancım olacak, herkes istediğini sevsin :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #8 on: Ağustos 09, 2012, 04:16:31 ÖÖ »
loy loy loy her daim eloyyy...  :)

http://www.youtube.com/watch?v=rd8_eg5Ugd0

Yalnız burada da sahne fena halde Floyd'dan arak, çifte standart uygulamayalım bu taklitçiliği sebebi ile Eloyu'da kınıyalım... ;D
« Last Edit: Ağustos 09, 2012, 04:18:19 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #9 on: Ağustos 09, 2012, 04:21:25 ÖÖ »
Gel de sevme şimdi bu Richard'ı yakalasam onu da öperim vallahi... ;D

http://www.youtube.com/watch?v=i7zcOlnEoRo

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #10 on: Ağustos 09, 2012, 05:26:02 ÖÖ »
loy loy loy her daim eloyyy...  :)

http://www.youtube.com/watch?v=rd8_eg5Ugd0

Yalnız burada da sahne fena halde Floyd'dan arak, çifte standart uygulamayalım bu taklitçiliği sebebi ile Eloyu'da kınıyalım... ;D

Off bu saatte çok iyi geldi...

beat

• View Profile
« Reply #11 on: Ağustos 09, 2012, 11:01:02 ÖÖ »
sevgili artmetaphors, soruya cevap olarak yazdığın albümler 70'lerin başındaki albümlerinden çok 76 sonrasını beğendiğin gibi anlaşılıyor. bu nedenle seninle aynı fikirde olan kimse yok :D
VDGG,ELP ve JT hakkında benim de sana katılmam mümkün değil, özellikle de VDGG ve ELP için. Diğer grupları ise az biraz dinlemiş olmakla birlikte dönemsel farklılıkları kadar içine girmiş değilim, onun için sessiz kalıyorum.

np: Rush - 2112  eskimeyen bir şaheser işte ;)

artmetaphors

• View Profile
« Reply #12 on: Ağustos 09, 2012, 11:25:45 ÖÖ »
sevgili artmetaphors, soruya cevap olarak yazdığın albümler 70'lerin başındaki albümlerinden çok 76 sonrasını beğendiğin gibi anlaşılıyor. bu nedenle seninle aynı fikirde olan kimse yok :D
VDGG,ELP ve JT hakkında benim de sana katılmam mümkün değil, özellikle de VDGG ve ELP için. Diğer grupları ise az biraz dinlemiş olmakla birlikte dönemsel farklılıkları kadar içine girmiş değilim, onun için sessiz kalıyorum.

np: Rush - 2112  eskimeyen bir şaheser işte ;)

beğenmekle sevmek arasında kalın çizgi vardır beat, bana katılıp katılmamanız benim umrumda değil, ben 70'lerin başındaki albümlerine laf etmiyorum, grupların en iyi dönemleri olduğunu kabul ediyorum ben 76 ve sonrasını da sevdiğimi söylüyorum sadece. siz sevseniz ne olacak sevmeseniz ne olacak, ben seviyorum, sizden de beğenmenizi sevmenizi beklemiyorum ki en az 50 yazdıda bunu anlattım hala da anlatıyorum hayret.

beat

• View Profile
« Reply #13 on: Ağustos 09, 2012, 11:56:16 ÖÖ »
dostum umurunda olmadığı çok belli kurduğun cümlelerden, zaten bunu da sorgulamıyorum zaten. 76 sonrasını da sevmekle, 76 sonrasını öncesinden daha çok seviyor olmak farklı şeyler. man-erg sana orada sorarken 'en sevdiğin albümleri 76-80 dönemine denk gelen' diyor. buna cevap olarak söylediğin albümler 76-80 dönemini öncekilere göre daha çok sevdiğini düşündürüyor ve bu kadar tantana da bu yanlış anlaşılmadan dolayı kopuyor. sanki sen 76-82 takıntılısın diye buradaki hiç kimse o dönemi sevmiyor gibi algılanıyor ki hiç de öyle değil. kimse kimsenin zevklerini sorguluyor değil ama bir dönemin altını çizmen çok göze batıyor. hele ki 82 sonrasına bu kadar giydiriyorken kayıt teknolojileri vb. diye, 76 öncesinde de mi kayıt teknolojileri 'istediğin' gibi değildi de beğenmedin?

seninki sadece, pek çoğumuzda olan takıntılar gibi, bir nedenle içeriden veya dışarıdan kaynaklanan ama bunu savunmak için mantığını kurduğun şeyler. öteki türlü, bizi veya başkalarını boşver, kendine savunamazsın kendini ve tercihlerini.

çok sinirli başladım yazmaya ama şimdi sakinleştim, 'takıntı' konusunda seni gerçekten anlıyorum ama saldırganlığı anlamıyorum.

biraz dağınık oldu kusura bakma..

artmetaphors

• View Profile
« Reply #14 on: Ağustos 09, 2012, 12:30:13 ÖS »
Sevgili beat, son kez açıklamak istediğim şeyi bir kez daha yazıyorum;

man-erg'ün sorusu şu şekilde;

''Başka hangi gruplar var acaba merak ediyorum, altın zamanını '70'lerin başında yaşamış ama senin en sevdiğin albümleri 76-80 dönemine denk gelen ?'' 

Burdaki soruya verdiğim cevap;

''Uff ne güzel soru hemen başlayayım yanıta, ama önceden belirtiyim 70'lerin başlarının altın dönemlerini yaşayıp çoğunlukla 76-80 dönemlerini sevdiklerim...''

Şimdi burdan man-erg'ün sorusunda da benim cevabımda da saydığım grupların altın dönemlerinin 70'lerin başı olduğunu aynen kabul ettiğim görülmekte. altın dönem kabul ettiğimden dolayı dinlediğim ve zamanında çok sevdiğim, değerini kıymetini bildiğim de altın dememnden anlaşılıyordur diye umuyorum. Bu kendi zevkim, Strawbs'un 1969-1975 dönemi olduğu kadar 1976-1978'ini de seviyorum, ha 1969-1975 daha üst düzey tabi, ama benim derdim daha üst düzey olması değil, yani mükemmeliyetçi bir adam değilim, o yüzden 1976-1978 dönemini dinliyorum da seviyorum da. benim için mühim değil ne kadar üst düzeyde ne kadar sanatsal olduğu, benim için önemli olan dinlerkenki aldığım haz, bana ne hissettirdiği ve naifliğidir albümün. Müzikal kalitesi enstrümanlık hakimiyeti en üst düzeyde duygudan yoksun bir albüme kıyasla her zaman, içten naif çabaların olduğu ama gerek dönemden gerek koşullardan gerek kendilerine dikte ettirilen veya kendilerinin kendi iseğiyle geçiş yaptığı daha alt düzey tabir edebileceğimiz albüm daha tercih edeceğimdir. Mesela Renaissance'ın Azure D'or'u çocuksu bir korkuyla 1979'da ne yöne gideceğinin hangi yöne sapacağının tatlı, saf bilemeyişinin bir mahsulü olan albümdür olarak gelir bana hep. kendinizi onların yerine koyun 1979'da ne yapabilirdiniz ki? böyle tökezlemeler gayet normal ve naif, güzel ve çekici olan da en başta bu.

hala kendimi anlatamadıysam sorun bende demektir, istediğinizi diyin artık :)