Author Topic: Progressive Rock Dinleyenlerin Takıntıları  (Read 43302 times)

man-erg

• View Profile
    • Email
Progressive Rock Dinleyenlerin Takıntıları
« Reply #15 on: Ağustos 09, 2012, 12:59:02 ÖS »
"takıntılar" diye bir başlık açalım yemin ederim hiç kaytarmadan son 20 yıldır böyle takıntı haline getirdiğim ne varsa hepsini yazıcam.  ;D

Hatta hemen başlayayım. Ben Ritchie Blacmore'u o kadar çok seviyorum ki tüm dünya alemin bildiği onun şerefsiz p*ç'in biri olduğu gerçeğini kabul etmemek için günlerce hayali bahaneler üreterek yazabilirim, konuşabilirim.

Np:Gong - Flying Teapot

metafiz

• View Profile
    • Email
Ynt: Progressive Rock Dinleyenlerin Takıntıları
« Reply #16 on: Ağustos 09, 2012, 01:08:45 ÖS »
Buyrun burdan yakın ;D

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #17 on: Ağustos 09, 2012, 01:14:19 ÖS »
"takıntılar" diye bir başlık açalım yemin ederim hiç kaytarmadan son 20 yıldır böyle takıntı haline getirdiğim ne varsa hepsini yazıcam.  ;D

Hatta hemen başlayayım. Ben Ritchie Blacmore'u o kadar çok seviyorum ki tüm dünya alemin bildiği onun şerefsiz p*ç'in biri olduğu gerçeğini kabul etmemek için günlerce hayali bahaneler üreterek yazabilirim, konuşabilirim.

Np:Gong - Flying Teapot

Ben Ritchie Blackmore'un bu kadar çok sevilmediğinden haberim yoktu. Ama benim gözümdede en önemli noktalardan birinde Blackmore. Hatta yanlış hatırlamıyorsam turkrock'ta birisi kimdir bu adam necidir diye sorduklarında ordan birisi şöyle demişti " google'a god yaz karşına çıkan sayfaları oku ;D " Yani benim içinde gitarın tanrısı konumunda olan gitaristler arasında Blackmore. Daha tüm kayıtlarını dinlediğimi söyleyemem ama hepsinin sırası gelecek zamanla. Hatta Yes'te sonra Deep Purple ve Ritchie'nin yaptığı tüm işlere bulaşmayı düşünüyorum. Ne kadar konser kaydı vs. varsa dinleyeceğim. Deep Purple'ı belirli bir albümlerine kadar dinlemiştim. Daha doğrusu 70 dönemini. Ondan sonrasına daha bulaşmadım.

man-erg

• View Profile
    • Email
« Reply #18 on: Ağustos 09, 2012, 01:32:42 ÖS »
Yanlış adama Ritchie Blacmore pası attın şimdi sayfalarca yazıp kafanı şişiresim geldi ama bu başlıkta yapmayacağım o işi. Var mı Deep Purple başlığı ?

artmetaphors

• View Profile
« Reply #19 on: Ağustos 09, 2012, 01:42:00 ÖS »
Ritchie Ritchie Ritchie.. Döneme ayak uydurma açısından bir numaraların başında.. Dio'dan sonra Rainbow'u sevmiyorsundur heralde?

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #20 on: Ağustos 09, 2012, 01:45:01 ÖS »
Çok ilginç ya bir kişi bile Deep Purple başlığı açmamış  >:( Bu durumda Süha abi sana düşüyor başlığı açmak :)

man-erg

• View Profile
    • Email
« Reply #21 on: Ağustos 09, 2012, 02:00:06 ÖS »
Ritchie Ritchie Ritchie.. Döneme ayak uydurma açısından bir numaraların başında.. Dio'dan sonra Rainbow'u sevmiyorsundur heralde?

Night procesi hariç Ritchie'nin yaptığı herşeyi seviyorum. Ritchie'nin niye (haklı olarak) sevilmediğini basit bir olayı anlatarak açıklayayım.

1993 senesinde Battle Rages on turunda bir ara veriyorlar. Aradan sonra JAponya konserleriyle tura devam edecekler. Grup halinde Japonya'ya uçacakları gün herkes Ritchie'yi beklerken hava alanına Ritchie'nin avukatı geliyor kendisi yerine. Ritchie'nin grubu bıraktığını haber veriyor ayrıca elinde kalan elemanların Deep purple ismini kullanamayacaklarına dair mahkeme kararı var. 1997 senesinde Ritchie ile uzlaşılana kadar grup DeepPur.ple ismini kullanmak zorunda kalıyor bu yüzden. Ayrıca bitirmeleri gereken bir tur olduğu için Deep purple'a hiç yakışmayan bir gitarist olan Joe Satriani ile anlaşmak zorunda kalıyorlar. Joe Satriani tur boyunca alt grupları olduğu için şarkıları falan çok iyi biliyor ayrıca acele bir şekilde uygun gitarist bulmak zorundalar. tabi herkesin tur programı var bilmemne. Satriani zaten bunlarla turladığı için takvim uyuşmazlığı sorunu yok vesaire.

artmetaphors

• View Profile
« Reply #22 on: Ağustos 09, 2012, 02:02:52 ÖS »
1979 Graham Bonnett'şi dönem için ne diyorsun?  :D Ya Turner'lıya?  :D

beat

• View Profile
« Reply #23 on: Ağustos 09, 2012, 03:40:26 ÖS »
Sevgili beat, son kez açıklamak istediğim şeyi bir kez daha yazıyorum;

man-erg'ün sorusu şu şekilde;

''Başka hangi gruplar var acaba merak ediyorum, altın zamanını '70'lerin başında yaşamış ama senin en sevdiğin albümleri 76-80 dönemine denk gelen ?'' 

Burdaki soruya verdiğim cevap;

''Uff ne güzel soru hemen başlayayım yanıta, ama önceden belirtiyim 70'lerin başlarının altın dönemlerini yaşayıp çoğunlukla 76-80 dönemlerini sevdiklerim...''

Şimdi burdan man-erg'ün sorusunda da benim cevabımda da saydığım grupların altın dönemlerinin 70'lerin başı olduğunu aynen kabul ettiğim görülmekte. altın dönem kabul ettiğimden dolayı dinlediğim ve zamanında çok sevdiğim, değerini kıymetini bildiğim de altın dememnden anlaşılıyordur diye umuyorum. Bu kendi zevkim, Strawbs'un 1969-1975 dönemi olduğu kadar 1976-1978'ini de seviyorum, ha 1969-1975 daha üst düzey tabi, ama benim derdim daha üst düzey olması değil, yani mükemmeliyetçi bir adam değilim, o yüzden 1976-1978 dönemini dinliyorum da seviyorum da. benim için mühim değil ne kadar üst düzeyde ne kadar sanatsal olduğu, benim için önemli olan dinlerkenki aldığım haz, bana ne hissettirdiği ve naifliğidir albümün. Müzikal kalitesi enstrümanlık hakimiyeti en üst düzeyde duygudan yoksun bir albüme kıyasla her zaman, içten naif çabaların olduğu ama gerek dönemden gerek koşullardan gerek kendilerine dikte ettirilen veya kendilerinin kendi iseğiyle geçiş yaptığı daha alt düzey tabir edebileceğimiz albüm daha tercih edeceğimdir. Mesela Renaissance'ın Azure D'or'u çocuksu bir korkuyla 1979'da ne yöne gideceğinin hangi yöne sapacağının tatlı, saf bilemeyişinin bir mahsulü olan albümdür olarak gelir bana hep. kendinizi onların yerine koyun 1979'da ne yapabilirdiniz ki? böyle tökezlemeler gayet normal ve naif, güzel ve çekici olan da en başta bu.

hala kendimi anlatamadıysam sorun bende demektir, istediğinizi diyin artık :)

anlamaya çalışıyorum ve anlıyorum da sanırım. nedenini bilemediğim bir şekilde bir döneme saplanma, diğer dönemlerde de (önceki ve sonraki) sevilen, hatta belki daha da çok sevilen, işler olmasına rağmen bunu kendine ve dışarıya dile getirememe. bazı zamanlar olduğu gibi o dönem dışında yapılan müziklere veya dinleyicilere laf etmedikten sonra problem yok :)

artmetaphors

• View Profile
« Reply #24 on: Ağustos 09, 2012, 04:34:41 ÖS »
Yok, sevdiklerimi kendime ve dışarıya da rahatlıkla dile getiriyorum. :) neyse anlaştık :)

man-erg

• View Profile
    • Email
« Reply #25 on: Ağustos 09, 2012, 05:23:16 ÖS »
Benim asıl en büyük takıntım ve hatam 5-6 sene öncesine kadar 70'lere saplanıp kalmamdı. 80 sonrasında 70'li yılların sevdiğim grupların uzantısı olan gruplar/albümler dışında hiç adam akıllı bir müzik olmadığına inandım yıllarca. Hep yanlış şeyler dinledim bu dönemden ve dinlediklerimi de beğenmeyince bir kaç istisna dışında komple yok saydım 80 sonrasını. Bu dönemde bilimum forumlarda falan bu konuda az tartışmadım milletle, az papaz olmadım. Ama sizde de hata var be kardeşim bir kişi de bana spocks beard, flower kings, transatlantic, arena ve benzeri/ türevi gruplar dışında bir şey söylemedi ki.

Allahtan bizim dc++ hubında aynı hataya düşüp de sonra ah etmiş bir arkadaşım vardı. Zorla bana Miriodor falan dinletti de doğru yolu buldum sonunda.

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #26 on: Ağustos 09, 2012, 05:40:24 ÖS »
çok fazla takıntılı olmadım bu konuda 70'leri nasıl seviyorsam 90'ları da taklit diyerek dinlememezlik etmedim. çünkü taklkitten öte çok özgün çalışmalar da çıktı tabi. onları dinlerken şanslı saydım kendimi. çünkü hiç bir zaman kısıtlamadım kendimi. kısıtlasaydım arena'nın the visitor'ünü, the flower kings'in "space revolver'ını IQ'nun dark matter'ını nasıl dinleyecek öğrenecektim. 70'lerde tıkılı kalmış bir arkadaşım vardı 90'ların ve 2000'lerin müziğinden nefret ediyordu bir gün clepsydra dinletmiştim ona, bir baktım düşüncelere dalmış oturuyor. "ne oldu dedim". "bu adamlar çok farklı dedi." bunu diyen de 25-30 senedir german rock'ı yemiş yutmuş bir kişiydi. boşver ister taklit olsun olmasın sonuçta kalbe gidiyorsa sorun yok fazla takılmayalım müzik için sınırlamayalım kendimizi.
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

artmetaphors

• View Profile
« Reply #27 on: Ağustos 09, 2012, 05:48:18 ÖS »
ben de 80'leri 90'ları 2000'leri gayet seviyorum. prog hariç. :)

man-erg

• View Profile
    • Email
« Reply #28 on: Ağustos 09, 2012, 06:58:39 ÖS »
ben de 80'leri 90'ları 2000'leri gayet seviyorum. prog hariç. :)

işte aynın senin gibiydim ben de, takıntılı adamın biriydim  ;D

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #29 on: Ağustos 09, 2012, 08:10:10 ÖS »
Bir parçada moog, mellotron, moog taurus veya church organ gibi enstrumanlar kullanılıyorsa o parça iyidir. Benim de takıntım budur....