Author Topic: Edebiyat  (Read 39276 times)

Moog

• View Profile
    • Email
Ynt: Edebiyat
« Reply #15 on: Aralık 01, 2009, 08:57:12 ÖS »
Bu aralar İhsan Oktay Anar kitapları ile haşır neşir olmaya çalışıyorum...

roland

• ICQ Messenger - 19
    • MSN Messenger - rolandfatalty@hotmail.com
    • View Profile
    • Email
« Reply #16 on: Aralık 02, 2009, 11:56:29 ÖS »
puslu kıtalar atlası,kinyas ve kayra,dublorun dilemması bu üç kitabı okuyun derim ben bide tabiki kürk mantolu madonna....ah mariaa niçin yanımda değilsin
Sevgiye yer vermemişsen gönlünde:
Ha mescitte olmuşsun ha kilisede.
Aşk defterine yazılmışsa adın;
Cennet cehennem kaygısından sana ne?

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #17 on: Aralık 03, 2009, 01:37:06 ÖÖ »
Sinema uyarlamasını beğenmediğim, Nahid Sırrı Örik'in Kıskanmak isimli eserini okumaya karar verdikten sonra Türk edebiyatının saklı kalmış hazinlerinden biri ile karşıya kalmış olduğumu gördüm. İnsan ruhunun derinlemesine tahlilleri ve nefis bir üslup, karanlık bir atmosfer. Psikolojik roman türünün edebiyatımızdaki en önemli eserlerinden biri olan, Kıskançlığın nefis bir tahlilini sunan bu eseri kitap kurtlarına şiddetle tavsiye ediyorum.

Nahid Sırrı Örik-Kıskanmak- Oğlak Yayınları.

« Last Edit: Kasım 15, 2012, 12:05:04 ÖÖ by bay.c »
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #18 on: Aralık 03, 2009, 01:44:01 ÖÖ »
kıskanmak türk edebiyatı için klasik bir roman. ben de yeni yeni okumaya başladım bitirdim sayılır. gerçekten de okunması gereken bir kitap. kitabın önsözünde ise enis batur nefis tahlil etmiş romanı. filmine gelince de çok eksik olduğunu düşünüyorum. bu her kitaptan uyralanan filmler için geçerli bir düşünce. demirkubuz sinemasının kendine özgü yorumlamaları vardır bu düşünce bu kitap uyarlamasında da karşımıza çıkmış. demirkubuz kitabın içerisinden sadece belli bölümleri alıp kendine göre yorumlamış. bu iyi mi olmuş tartışılır çünkü kendi kalıpları dışına da biraz çıkmış açıkçası bunu kullanırken. yani ne bileyim bir masumiyet bir yazgı filmlerindeki o hava pek yok daha modernize edilmiş demirkubuz ile karşılştık bu filmde. sanırım artık kendisini yenilemeye başlayacak yönetmen. filmi de ne çok beğendim ne de acımasızca eleştirdim.
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #19 on: Aralık 03, 2009, 02:07:26 ÖÖ »
kıskanmak türk edebiyatı için klasik bir roman. ben de yeni yeni okumaya başladım bitirdim sayılır. gerçekten de okunması gereken bir kitap. kitabın önsözünde ise enis batur nefis tahlil etmiş romanı. filmine gelince de çok eksik olduğunu düşünüyorum. bu her kitaptan uyralanan filmler için geçerli bir düşünce. demirkubuz sinemasının kendine özgü yorumlamaları vardır bu düşünce bu kitap uyarlamasında da karşımıza çıkmış. demirkubuz kitabın içerisinden sadece belli bölümleri alıp kendine göre yorumlamış. bu iyi mi olmuş tartışılır çünkü kendi kalıpları dışına da biraz çıkmış açıkçası bunu kullanırken. yani ne bileyim bir masumiyet bir yazgı filmlerindeki o hava pek yok daha modernize edilmiş demirkubuz ile karşılştık bu filmde. sanırım artık kendisini yenilemeye başlayacak yönetmen. filmi de ne çok beğendim ne de acımasızca eleştirdim.
Sana katılıyorum enchant. 'Cinler' kitabının önsözünü yazan Orhan Pamuk'u hiç beğenmemişken, tam tersine Enis Batur'un 'Kıskanmak' kitabındaki önsözünü çok beğendim. Hazır ismi geçmişken, günümüzün belki de edebiyat tarihimizin, edebiyatın hemen hemen her türünde en fazla eser vermiş isimlerinden biri olan Enis Batur'a bir selam edelim bu arada.

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #20 on: Aralık 03, 2009, 02:11:28 ÖÖ »
puslu kıtalar atlası,kinyas ve kayra,dublorun dilemması bu üç kitabı okuyun derim ben bide tabiki kürk mantolu madonna....ah mariaa niçin yanımda değilsin
İhsan oktay Anar ve Hakan Günday okumadığım ama şiddetle tavsiye edildiği için en kısa zamanda okuyacağım yazarlar. Sabahattin Ali'ye gelirsek... Kürk mantolu Madonna'yı okudum tabiiki. Üstada ve bu eseri sevenlerine ayıp olmasın ama duygusallık dozu biraz fazla kaçmış bir eser olarak bana çok da fazla hitap etmedi açıkcası.

FRIEDRICH NIETZSCHE

roland

• ICQ Messenger - 19
    • MSN Messenger - rolandfatalty@hotmail.com
    • View Profile
    • Email
« Reply #21 on: Aralık 03, 2009, 04:55:46 ÖÖ »
duygusal hemde dibine kadar ama zaten bende salak gibikıro gibi bir duygusalım :) genç wertherin acıları,tutunamayanlar ıda pis koyar adama okuma yanarsın ..ama biz ne duygusalı aylak adam olalım ruh adam olalım kabuk adam olalım ne alakaysaa ama güzel:)
Sevgiye yer vermemişsen gönlünde:
Ha mescitte olmuşsun ha kilisede.
Aşk defterine yazılmışsa adın;
Cennet cehennem kaygısından sana ne?

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #22 on: Aralık 03, 2009, 01:42:34 ÖS »
duygusal hemde dibine kadar ama zaten bende salak gibikıro gibi bir duygusalım :) genç wertherin acıları,tutunamayanlar ıda pis koyar adama okuma yanarsın ..ama biz ne duygusalı aylak adam olalım ruh adam olalım kabuk adam olalım ne alakaysaa ama güzel:)
20'li yaşlarımın başında, Werther sendromuna ben de tutulmuştum, fena çarpmıştı bu kitap beni. Tam da kitabı okuduğum sıralarda yolunda gitmeyen gönül işleri belasından muzdariptim zor yırtmıştım sizin anlayacağınız. Tutunamayanlar için söylenecek söz yok zaten aşmış bir edebiyat eseri dünya edebiyatındaki diğer eserlerle kıyaslayabilirim bu kitabı sadece. Duygusallığa gelince, iş ajitasyona ağlaklık boyutuna girmediği sürece itirazım olmaz, öyle cool pozlarda bir adam değilimdir sonuçta, istesem de olamam zaten. Hüzünde bir isyan noktası bir öfke olmalı bence, öbür türlü arabesk bir adam olur çıkarız vesselam. ;D
« Last Edit: Aralık 03, 2009, 01:47:26 ÖS by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #23 on: Aralık 05, 2009, 05:51:11 ÖS »
Sam Savage - Firmin
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

dmlakn

• View Profile
    • Email
« Reply #24 on: Aralık 13, 2009, 04:33:47 ÖS »
ben şu an ikinci kez "Düşler Kulesi"ni okumaktayım (Jamil Nasır). Bilimkurgunun başyapıtlarından olması gerekirken adı dahi bilinmiyor... Oldukça ilgi çekici bir konuya sahip.

emrah

• View Profile
    • Email
« Reply #25 on: Aralık 16, 2009, 02:39:18 ÖÖ »
en son frederick forsyth ten   odeSSa yı okudum, baya güzel... eski bi kitap ama okunmaya değer kanımca...

hakan_el

• View Profile
« Reply #26 on: Ocak 02, 2010, 02:30:49 ÖÖ »
Oguz Atay - Tutunamayanlar

Tavsiye icin cok tesekürler sevgili bay.c.  ;)
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #27 on: Ocak 02, 2010, 04:12:16 ÖÖ »
Oguz Atay - Tutunamayanlar

Tavsiye icin cok tesekürler sevgili bay.c.  ;)
Rica ederim Hakan, büyük bir başyapıt ile başbaşasın...İyi okumalar... ;)

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #28 on: Ocak 02, 2010, 09:57:48 ÖS »
5 tane kitabım yolda. Okudukça yazıcam hepsini. Eğer verdiğim siparişlerin hepsi geliyorsa içlerinde İhsan oktay Anar'ın da kitabı var...

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #29 on: Ocak 11, 2010, 12:07:33 ÖS »
İhsan Oktay Anar'ın kitabını okuyorum şuanda. İsmi Amat. Çok yabancı kelimler var içinde, biraz zorlanıyorum ama yinede güzel gidiyor.