Author Topic: Edebiyat  (Read 81361 times)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Ynt: Edebiyat
« Reply #30 on: Ocak 15, 2010, 01:43:29 ÖÖ »
D.H. Lawrence-Lady Chatterley'in Sevgilisi

« Last Edit: Kasım 14, 2012, 11:59:53 ÖS by bay.c »
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #31 on: Ocak 24, 2010, 12:16:06 ÖÖ »
Amat'ı dün bitirdim. Gerçekten müthişti ama birde şu yabancı terimler olmasaydı...Hasan Abi sen okumuşmuydun bu kitabı? 2005'te en iyi roman seçilmiş sanırım ve bunun dışında sadece bu kitap üzerine yazılmış bilimsel bir makale var. Yarında onu çıkarıp okuyacağım. Osmanlı zamanında Amat isimli bir gemide geçen gizemli olaylardan bahsediyor kitap. İstanbul'dan çıkan gemi Navarin'e kadar yol alıyor. Yol boyunca türlü olaylarla karşılaşıyorlar.Geminin yapım hikayeside çok ilginç ama o kısmı anlatmayayım. İnsanın neredeyse inanası geliyor. O kadar gerçekçi anlatılmış olaylar. Kendinizi gemi içinde hayal edebiliyorsunuz. Bence bu kitabı yazmak için çok araştırma yapmış İ.Oktay Anar. Sanki o olayları yaşamışta bugünlere kadar gelip bize anılarını yazmış gibi. Bence merak edilip okunması gereken bir kitap. Elimdeki kitapları bitirince Puslu Kıtalar Atlası kitabınıda alacağım.

Bu arada, İhsan Oktay Anar, Ege Üniversitesi Felsefe bölümünde öğretim üyeliği yapmaktadır.

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #32 on: Ocak 24, 2010, 12:34:44 ÖÖ »
Her ne kadar edebiyat içermese de Cengiz Özakıncı - İblisin Kıblesi kitabını öneririm.

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #33 on: Ocak 24, 2010, 09:55:05 ÖÖ »
Amat'ı dün bitirdim. Gerçekten müthişti ama birde şu yabancı terimler olmasaydı...Hasan Abi sen okumuşmuydun bu kitabı? 2005'te en iyi roman seçilmiş sanırım ve bunun dışında sadece bu kitap üzerine yazılmış bilimsel bir makale var. Yarında onu çıkarıp okuyacağım. Osmanlı zamanında Amat isimli bir gemide geçen gizemli olaylardan bahsediyor kitap. İstanbul'dan çıkan gemi Navarin'e kadar yol alıyor. Yol boyunca türlü olaylarla karşılaşıyorlar.Geminin yapım hikayeside çok ilginç ama o kısmı anlatmayayım. İnsanın neredeyse inanası geliyor. O kadar gerçekçi anlatılmış olaylar. Kendinizi gemi içinde hayal edebiliyorsunuz. Bence bu kitabı yazmak için çok araştırma yapmış İ.Oktay Anar. Sanki o olayları yaşamışta bugünlere kadar gelip bize anılarını yazmış gibi. Bence merak edilip okunması gereken bir kitap. Elimdeki kitapları bitirince Puslu Kıtalar Atlası kitabınıda alacağım.

Bu arada, İhsan Oktay Anar, Ege Üniversitesi Felsefe bölümünde öğretim üyeliği yapmaktadır.
Henüz Amat'ı okumadım. Puslu Kıtalar Atlasını bitirdim, bu ara Kitab-i Hiyel'i (Puslu Kıtalar Atlasından sonra hafif geldi yanlız) okuyorum. Sonra Amat'a sıra gelecek. Uzun İhsan Efendi, anlatımı zenginleştiren biraz gerçek ve çokça hayal içeren bir dünya ve müthiş bir dil zenginliğine sahip. Anlattıklarını sanki görmüş gibi ayrıntılı yazıyor.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #34 on: Şubat 25, 2010, 12:35:27 ÖÖ »
Jack Kerouac-William S. Burroughs-Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar ( Sel Yayınları ).

« Last Edit: Kasım 15, 2012, 12:01:19 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• Guest
« Reply #35 on: Şubat 25, 2010, 09:11:58 ÖÖ »
Sabahattin Ali - Kürk Mantolu Madonna. Binlerce kitap okudum, hiçbiri beni bu kadar etkilemedi.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #36 on: Nisan 04, 2010, 03:24:49 ÖÖ »
Iain Banks-Camda yürümek...İlginç bir yazar, özgün bir roman ile tanışmak isteyenlere öneririm.

« Last Edit: Kasım 15, 2012, 12:02:34 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

megamefta

• life is killing me
  • hastasıyım
    • View Profile
    • Progturk !
    • Email
« Reply #37 on: Nisan 06, 2010, 08:29:03 ÖS »
şu an stanislaw lem'in yıldızlardan dönüş adlı kitabını okuyorum. polonyalı ustanın bilim-kurgu'ya felsefi bir bakış eklediği enfes bir kitap.
sevişelim mi yar

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #38 on: Nisan 25, 2010, 01:55:17 ÖÖ »
Brooklyn'e Son Çıkış-Hubert Selby JR. ( Ayrıntı Yayınları )

Şimdiye kadar okuduğum kitaplar arasında en iç acıtıcı, en sarsıcı olanlardan biri. Hayatın sert ve acımasız gerçekliğinin insanın yüzüne tokat gibi indiği satırları okurken, kitabı elinizden atıp yoğun gerçeklik hissiyatından kurtulmak istiyorsunuz. Kitap'tan uyarlanan film'de, kitap gibi ortalığı ayağa kaldırmıştı bu arada. Filmi çok uzun bir zaman önce izleyip şok olup, unutamadığım için yıllar sonra Türkçe olarak basılan bu kitabı okumaya karar verdim. Bu arıza "Hubert Selby JR." abi'nin, pek çok kişinin bildiğini düşündüğüm, yine oldukça bad-arıza bir filme çekilmiş başka bir arıza başyapıtı daha var: "Requiem For A Dream". Bu kitap, Türkçe olarak ne zaman basılacak bakalım. Bu işi yapsa yapsa yine "Ayrıntı Yayınları" yapar diye düşünüyor ve en kısa zamanda, 'Bir Rüya İçin Ağıt'ı raflarda görmeyi umut ediyorum.

« Last Edit: Kasım 15, 2012, 12:03:40 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #39 on: Mayıs 08, 2010, 02:28:14 ÖÖ »
Keith Ablow-Psikopat- ( Pegasus Yayınları)...Polisiye, gerilim ve psikoloji'nin harmanlandığı ilginç bir kitap. Zor metinlerden bunalanlar için güzel bir dinlenme molası.

FRIEDRICH NIETZSCHE

ahmetkemalyildiz

• Guest
« Reply #40 on: Mayıs 26, 2010, 08:36:37 ÖS »
Özel ilgi alanım olan tasavvuf ağırlıklı kitaplar okumaya çalışıyorum elimden geldiğince. Aylardır Şems-i Tebrizi'nin Makâlât eserini okumaya çalışıyorum. Tembelliğimden olsa gerek, hâlâ bitiremedim bu "ağır" kitabı :)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #41 on: Mayıs 28, 2010, 01:03:41 ÖÖ »
Neil Gaiman-Yokyer (İthaki Yayınları )..."Fantastik Edebiyat" severlerce yere göğe sığdırılamayan, hayranları tarafından edebiyatın Rock yıldızı olarak görülen 'Tori Amos'un sıkı kankası, "Neil Gaiman", "Tolkien" külliyatı ve 'Leugin'in, "Yerdeniz Büyücüsü" ile sınırlı "Fantastik Edebiyat" ilgi alanımı daha fazla genişletebilecek mi bakalım? Kitabı bitirip sonucu göreceğiz :).

« Last Edit: Kasım 15, 2012, 12:12:54 ÖÖ by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

seyfoyun

• View Profile
« Reply #42 on: Mayıs 31, 2010, 03:02:32 ÖÖ »
Bence en iyi kitabı Neverwhere'dir Gaiman'ın. Ama çevirisi nasıl bilmiyorum. Kitapçıda şöyle bir göz gezdirdim, güzel gibiydi :D

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #43 on: Mayıs 31, 2010, 03:45:09 ÖÖ »
Bence en iyi kitabı Neverwhere'dir Gaiman'ın. Ama çevirisi nasıl bilmiyorum. Kitapçıda şöyle bir göz gezdirdim, güzel gibiydi :D
Bizde İngilizce olmadığı için kötü de olsa çevirileri ile idare edeceğiz mecburen :), bu yüzden kıyaslama olanağım yok ama yayınevinden gelen bilgilere göre iyi bir çeviri olduğu söyleniyor.

FRIEDRICH NIETZSCHE

enchant

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #44 on: Haziran 03, 2010, 05:48:26 ÖS »
albert camus - yabancı

şimdi diyeceksiniz, okumadın mı ulen bu zamana kadar bu kitabı ama amerikan edebiyatından zaman kalmadı diyeyim ben de. :) yalnız yaz günleri psikolojiyi etkiliyor bu kitap.
http://yolcantalari.blogspot.com/ - müzik ve hissiyatı üzerine.
"deep into your eyes and now i feel alive, again!"
"why why why, you don't believe in what you feel?" COLLAGE