Author Topic: Edebiyat  (Read 40029 times)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Ynt: Edebiyat
« Reply #90 on: Ocak 30, 2014, 02:27:03 ÖS »
Etgar Keret..."Bilek kesenler" filminin hikayesinin bu ağbinin kaleminden çıktığını öğrendiğim gün, peşine düştüm..Bu takipten çok memnunun...Zeki ve özgün bir üsluba sahip bir yazar...

Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #91 on: Eylül 24, 2014, 01:26:08 ÖS »
Blues'dan başlayıp, Punk ve Heavy Metal'e giden Rock tarihi yolculuğu ile ilgili başarılı bir kitap tavsiye ederim...

FRIEDRICH NIETZSCHE

b4usleep

• View Profile
    • Email
« Reply #92 on: Ekim 22, 2014, 12:52:00 ÖÖ »
Her şeyden önce kitabın burada tanıtımı için teşekkür etmek gerekir. Başka bir kaynaktan haberdar olmak neredeyse imkansız. Kitabın başarılı olup olmadığı konusunda yorum yapmak istemiyorum ama iyi niyetli yazıldığı belli. Kitabın dili de benim için  takdir edilesi değil ama bu da kişisel bir şey sonunda.

Öte yandan kitap içinde bazı parçaların sözleri tercüme edilip verilmiş ki işte kitabımız bu noktada can çekişiyor.

Örnek:

"Don't ask me i don't give a damn
Next stop is Vietnam"

tercümesi şöyle verilmiş

"Soru sorma bana, lanet okumuyorum
Sonraki durak Vietnam.

John Lennon'ın Imagine adlı parçası çevrilirken yapılana bakın

No hell below us
Above us only sky

Bizi sadece dibe çekip göğe yücelten
Cehennem yok

Son örneği Pink Floyd'dan uzatmadan vereyim "Dark sarcasm" "Cahilane küçümseme" olarak verilmiş.

Şimdi aklıma gelmeyen daha bir sürü tercüme hatası mevcut. Şöyle diyebiliriz tercüme edilmiş şarkı sözlerinin çok azı yanlışsız.

Bunu üstüne basa basa söylüyorum çünki kitapta bir çok yabancı kaynak gösterilmiş. Kitap, film, web sitesi gibi çok çeşitli ve gerçekten fazla sayıda kaynak taranmış. Ancak beni düşündüren kısmı da bu kaynakların ne derece doğru algılanıp süzülerek bize kitap halinde sunulduğu.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #93 on: Ekim 22, 2014, 03:39:00 ÖÖ »
Halil Turhanlı hemen her metnini takip ettiğim bir yazardır. Son kitabında da takipçilerine bambaşka hikayeler anlatmaya devam ediyor...İlginç bir deneme kitabı.

FRIEDRICH NIETZSCHE