Author Topic: Sinema  (Read 61376 times)

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Sinema
« on: Ekim 17, 2008, 02:41:51 ÖÖ »
7. Sanat, hakkında, düşüncelerimiz nedir? Hangi filmler, oyuncular, yönetmenler favorlerimizdir? Son zamanlarda izlediklerimiz arasında sizleri neler etkiledi? Başlık fazlalığına gerek yok, T.V dizilerini'de bu başlıkta konuşabiliriz, hadi bakalım yorumunuza kuvvet...
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
Re: Sinema
« Reply #1 on: Ekim 30, 2008, 02:10:08 ÖS »
24 Hour Party People'i arayip duruyorum. 2002'de cekilmesine ragmen daha yeni DVD'ye basildi ama hicbir yerde bulamadim.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

AcidRain

• Guest
« Reply #2 on: Ekim 30, 2008, 10:21:24 ÖS »
The Gladiator ve The Prestige derim en sevdiğim filmlere , bir çok kaliteli film izledim tabi ama bunlar çok farklı benim için

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #3 on: Ekim 30, 2008, 10:26:38 ÖS »
24 Hour Party People'i arayip duruyorum. 2002'de cekilmesine ragmen daha yeni DVD'ye basildi ama hicbir yerde bulamadim.
24 Hour Party People filmini çok severim. Film, 70'ler ikinci yarısı punk hareketinin başlangıcından 80'ler başı post punk'a evrilen dönemin devamında, 80'ler sonu modern rock diye nitelendirilen Rock ile dans müziğini kaynaştıran soundun yaratıcılarından Happy Mondays grubu ışığında 90'lar elektronikasına, rave partilerine evrilen müzikal süreci, Factory Records kurucusu Tony Wilson'un gözünden mizahi bir dille aktarıyor. Yönetmen Michael Winterbottom'un üç filminin yer aldığı, içinde 24 Hour Party filminin'de bulunduğu box-set buralarda hemen hemen tüm D&R'lerde satılıyor. Almanya'da bulamamana şaşırdım doğrusu.

Not: Belki Michael Winterbottom'un, box-set'ini araştırırsan filme ulaşabilirsin. Film tek olarak buralarda da, piyasada bulunmuyor çünkü.
« Last Edit: Ekim 30, 2008, 10:29:54 ÖS by bay.c »

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #4 on: Kasım 13, 2008, 12:01:12 ÖÖ »
24 Hour Party People filmini çok severim. Film, 70'ler ikinci yarısı punk hareketinin başlangıcından 80'ler başı post punk'a evrilen dönemin devamında, 80'ler sonu modern rock diye nitelendirilen Rock ile dans müziğini kaynaştıran soundun yaratıcılarından Happy Mondays grubu ışığında 90'lar elektronikasına, rave partilerine evrilen müzikal süreci, Factory Records kurucusu Tony Wilson'un gözünden mizahi bir dille aktarıyor. Yönetmen Michael Winterbottom'un üç filminin yer aldığı, içinde 24 Hour Party filminin'de bulunduğu box-set buralarda hemen hemen tüm D&R'lerde satılıyor. Almanya'da bulamamana şaşırdım doğrusu.

Not: Belki Michael Winterbottom'un, box-set'ini araştırırsan filme ulaşabilirsin. Film tek olarak buralarda da, piyasada bulunmuyor çünkü.

Bir de box-set'i areastirayim. Yine bulamazsam internetten baska carem yok.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

polski

• View Profile
    • Email
« Reply #5 on: Aralık 27, 2008, 05:37:29 ÖS »
En son Çağan Irmak' ın Issız Adam filmini izledim. Konu olarak biraz klasik yeşilçam filmi çapında. Ama anlatım çok daha güzel, biraz batı akdeniz ülkeleri tarzında olmuş sanki. Kadın oyuncunun oyunculuğu pek hoşuma gitmedi. Yada erkek oyuncuya göre zayıf kalmış. (erkek oyuncu rolünün hakkını veriyor gerçekten) Bir de arabada geçen bir telefon diyaloğu var, çok acemice olmuş orası. Filmin müzikleri çok güzel seçilmiş. İzlemenizi tavsiye ederim.

Osmanlı Cumhuriyeti' ne gitmek gibi bir hata yapmayın yanlız. Aman haaa. :o

hakan_el

• View Profile
« Reply #6 on: Aralık 29, 2008, 10:22:57 ÖS »
En son Memento'yu izlemistim ama film o kadar akil kurcalayiciydi ki, ilk kez izlenince insan bütün detaylari takip edemiyor. Filmin kahramani karisinin gözleri önünde öldürüldügünü hatirlamaktadir ve bu hatirladigi tek seydir. Her sabah ertesi gün neler yasadigini, nerede oturdugunu, kim oldugunu, kisacasi herseyi unutarak uyanir. Karisinin katilini bulabilmek icin ugrasirken ögrendigi detaylari unuttugunda tekrar hatirlamasina yardimci olsun diye bir bir vücuduna dövme yapar, karsilastigi kisilerin, kaldigi yerlerin fotoraflarini ceker ve arkalarina cektikleri hakkinda notlar alir ve adim adim katile dogru ilerler. Yalniz en akil karistiran nokta da filmin sonundadir. Onu da merak edenler izleyip ögrensinler artik.  ;)  Ilk kez izlemek filmi anlamaya yetmiyor. Izleyen varsa mutlaka bilir, izlemeyene de tavsiye ederim.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #7 on: Aralık 30, 2008, 12:30:03 ÖÖ »
En son Memento'yu izlemistim ama film o kadar akil kurcalayiciydi ki, ilk kez izlenince insan bütün detaylari takip edemiyor. Filmin kahramani karisinin gözleri önünde öldürüldügünü hatirlamaktadir ve bu hatirladigi tek seydir. Her sabah ertesi gün neler yasadigini, nerede oturdugunu, kim oldugunu, kisacasi herseyi unutarak uyanir. Karisinin katilini bulabilmek icin ugrasirken ögrendigi detaylari unuttugunda tekrar hatirlamasina yardimci olsun diye bir bir vücuduna dövme yapar, karsilastigi kisilerin, kaldigi yerlerin fotoraflarini ceker ve arkalarina cektikleri hakkinda notlar alir ve adim adim katile dogru ilerler. Yalniz en akil karistiran nokta da filmin sonundadir. Onu da merak edenler izleyip ögrensinler artik.  ;)  Ilk kez izlemek filmi anlamaya yetmiyor. Izleyen varsa mutlaka bilir, izlemeyene de tavsiye ederim.
1999-2000 arası, sinema tarihinde çok parlak yıllardı birbiri ardına baş yapıt filmler çıktı; 6. His ( Bu filmden sonra yönetmen M. Night Shyamalan fena çuvalladı en son izlediğim Mistik Olay iğrençti), Matrix ( Yine aynı durumi Wachowski biraderlerin de başına geldi sonraki filmlerinde Matrix çıtasını aşamadılar maalesef), Dövüş Kulübü ( Yine aynı akibet, David Fincher sonraki filmlerinde dövüş kulübünün yanına bile yaklaşamadı) ve senin bahsettiğin Memento, gerçekten çok sağlam ve çığır açan bir film ama üstte örneğini verdiğim başarısızlıklar zincirine bu filmin yönetmenini Christopher Nolan'ın katıldığı söylenemez özellikle başarılı yönetimiyle Batman'e ruhunu geri verdiği söyleniyor, eleştirmenler tarafından övgü üstüne övgü alıyor.

FRIEDRICH NIETZSCHE

megamefta

• life is killing me
  • hastasıyım
    • View Profile
    • Progturk !
    • Email
« Reply #8 on: Aralık 30, 2008, 04:17:02 ÖS »
christopher nolan sadece batman ile değil the prestige ile de büyüledi bizleri :) bu arada fincher'ın 2000lerde çektiği iyi filmlerden biri de zodiac'tır.. tavsiye ederim.
sevişelim mi yar

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #9 on: Aralık 31, 2008, 12:28:29 ÖÖ »
christopher nolan sadece batman ile değil the prestige ile de büyüledi bizleri :) bu arada fincher'ın 2000lerde çektiği iyi filmlerden biri de zodiac'tır.. tavsiye ederim.
Zodiac iyi filmdi gerçekten ama Dövüş Kulübü bambaşkaydı. Fincher bu filmle çıtayı o denli yükseğe taşıdıki, artık iyi filmleri kesmiyor beni, iynin de  ötesi mükemmel filmler bekliyorum kendisinden.

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #10 on: Ocak 01, 2009, 12:02:41 ÖÖ »
Ben Zodiac'i hic begenmiyorum acikcasi. Filmde senaryonun icine edilmis gibi. Bir an önce bitmesini bekleyerek izledigim bir filmdi.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #11 on: Ocak 01, 2009, 12:22:58 ÖÖ »
Ben Zodiac'i hic begenmiyorum acikcasi. Filmde senaryonun icine edilmis gibi. Bir an önce bitmesini bekleyerek izledigim bir filmdi.
Filmi iyi bulduğumu ifade ederek Megamefta'ya bu konuda katılmıştım, bunun yanında filmin gereğinden fazla uzun tutulduğu ve kısmen baydığı konusunda sana katılıp bir nevi herkese 'sende haklısın' diyen Nasreddin Hoca kisvesine bürünebilirim Hakan. :D

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
Ynt: Sinema
« Reply #12 on: Ağustos 08, 2009, 11:30:59 ÖÖ »
Dün akşam 1979 yapımı yönetmenliğini Andrei Tarkovsky'nin yaptığı Stalker isimli bir film izledim. Film gerçekten çok ilginç ve kapalı.İnternette biraz araştırayım dedim filmi çok beğenen var.Ben beğendim veya beğenmedim diyemiyorum.Çünkü filmi anlamadım. Var mı bu filmi izleyen? Ayrıca Tarkovsky çok meşhur bir yönetmenmiş.Tabi internette okuduğum kadarıyla...

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #13 on: Ağustos 08, 2009, 01:17:42 ÖS »
Tarkovsky büyük yönetmendir gerçekten her ne kadar hiç bir filmini izlemesemde otoritelere göre böyle bir gerçek var. Gerçek zamanlı film tekniğini kullandığı söylenen yönetmenin filmlerinin beni bayacağı ve aşacağı önyargısıyla henüz yaklaşamadım filmlerine.

FRIEDRICH NIETZSCHE

hakan_el

• View Profile
« Reply #14 on: Ağustos 20, 2009, 03:55:58 ÖÖ »
Underword'ün son bölümünü izledim. Ilk iki bölümü gibi yine cok begendim.
Öyle güzel bir ev,
öyle güzel bir bahce.
Telas yok,
sürpriz yok lütfen!