Author Topic: Barış Manço Kurtalan Ekspres  (Read 13940 times)

b4usleep

• Guest
Ynt: Barış Manço Kurtalan Ekspres
« Reply #15 on: Ağustos 11, 2010, 01:14:49 ÖÖ »
http://www.youtube.com/watch?v=zzw-wHFvyz4

Kurtalan Ekspres - Kayaların Oğlu

youtube'u açamayanlar için www.navige.com

Günümüz anlayışına göre bize bir miktar  fasarya gelse de 40 sene önce çok büyük ses getirmiş bu eser Barış Manço'nun belki de müzikal yoğunluğu en yüksek eseridir. Ben kendi hesabıma 2023'ü hala zevk alarak dinliyorum. İsterdim ki bu müthiş tema daha kuvvetli bir biçimde işlensin.
        Ayrıca parçada işaret edilen senenin gerçekleşmesine de pek birşey kalmadı. Belki de aslı yoktur ama yıllar önce Barış bey henüz sağken en büyük hayalinin 2023 yılında bu eseri kendisinin yönettiği bir orkestrayla seslendirmek olduğunu okumuştum. Kendisi 1943 doğumlu olduğuna göre bu olay 80 gibi ulaşılması imkansız olmayan bir yaşta gerçekleşebilecekti. Sadece 56 yaşında aramızdan ayrıldı. 

Baslarını çok beğeniyorum ben.

Ama Kayaların Oğulları'nın durumunun pek iyi olduğu söylenemez.
        Konuyu buraya taşımak daha uygun herhalde. Popüler Türk Müziği söz konusu olduğunda eğer bas gitar sesini duyabiliyorsanız Barış Manço dinliyorsunuz demektir. Kurtalan Expres basçısı Ahmet Güvenç bu anlamda takdir ettiğim tek isimdir. (Bu arada 2023'te bas gitarı Mithat Danışan çalmaktadır.)

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #16 on: Ağustos 11, 2010, 02:11:19 ÖS »
http://www.youtube.com/watch?v=zzw-wHFvyz4

Kurtalan Ekspres - Kayaların Oğlu

youtube'u açamayanlar için www.navige.com

Günümüz anlayışına göre bize bir miktar  fasarya gelse de 40 sene önce çok büyük ses getirmiş bu eser Barış Manço'nun belki de müzikal yoğunluğu en yüksek eseridir. Ben kendi hesabıma 2023'ü hala zevk alarak dinliyorum. İsterdim ki bu müthiş tema daha kuvvetli bir biçimde işlensin.
        Ayrıca parçada işaret edilen senenin gerçekleşmesine de pek birşey kalmadı. Belki de aslı yoktur ama yıllar önce Barış bey henüz sağken en büyük hayalinin 2023 yılında bu eseri kendisinin yönettiği bir orkestrayla seslendirmek olduğunu okumuştum. Kendisi 1943 doğumlu olduğuna göre bu olay 80 gibi ulaşılması imkansız olmayan bir yaşta gerçekleşebilecekti. Sadece 56 yaşında aramızdan ayrıldı. 

Baslarını çok beğeniyorum ben.

Ama Kayaların Oğulları'nın durumunun pek iyi olduğu söylenemez.
        Konuyu buraya taşımak daha uygun herhalde. Popüler Türk Müziği söz konusu olduğunda eğer bas gitar sesini duyabiliyorsanız Barış Manço dinliyorsunuz demektir. Kurtalan Expres basçısı Ahmet Güvenç bu anlamda takdir ettiğim tek isimdir. (Bu arada 2023'te bas gitarı Mithat Danışan çalmaktadır.)

Bas gitarda Levent Yüksel de gayet iyi.

b4usleep

• Guest
« Reply #17 on: Ağustos 11, 2010, 02:27:00 ÖS »
        Levent Yüksel'in nitelikli bir müzisyen olduğunu yıllar önce Neco'nun ağzından duymuştum ne yazık ki kendisi takip ettiğim bir kulvarda değil. Onun müzisyen tarafını bir hayli öven Neco şarkıcılığı için ise şöyle buyurdu "Olmaz, imdat sesi ile şarkı söylenmez".

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #18 on: Ağustos 11, 2010, 07:58:13 ÖS »
Sıfır KM'de çok güzel bas çalıyor. Davulda Volkan Öktem, gitarda Ant Şimşek de çok başarılı. Konu biraz saptı ama.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #19 on: Aralık 14, 2011, 01:50:17 ÖÖ »
Nihayet Barış Manço'nun ruhunu şad eden bir Kurtalan cover albümü piyasaya çıktı. Göğe selam isimi yeni Kurtalan Expres oluşumu ( Ahmet Güvenç, Cihangir Akkuzu, Gür Akad,  Bülent Güven ) ile piyasaya çıkan albümde her ne kadar seçilen ( özellikle teoman, emre aydın ) vokaller yer yer sırıtsada işin enstrüman boyutuna baktığımızda oldukça başarılı Kurtalan ruhunu yeniden anımsatan bir performans gözlemliyoruz. Özellikle kapanış parçası 2023 konsept -enstrümantelinin bir kolajı olan "Göğe Selam" isimli kayıt bu albümün doruk noktasını oluşturmakta bence.
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

A Saucerful of Secrets

• Guest
« Reply #20 on: Aralık 14, 2011, 01:25:05 ÖS »
bu arada hala barış mançonun 70'lerdeki albümlerinin orjinalleri yok galiba. gerçi 2023 hem cd hem de plak olarak yeniden basıldı diye duydum ama nasıl olduğunu görmedim henüz. yeni bir gün ve cem karacanın yoksulluk kader olamaz albümünün hala içine edilmiş cd versiyonları var diye biliyorum.
« Last Edit: Aralık 14, 2011, 09:54:15 ÖS by A Saucerful of Secrets »

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #21 on: Aralık 15, 2011, 12:13:11 ÖÖ »
bu arada hala barış mançonun 70'lerdeki albümlerinin orjinalleri yok galiba. gerçi 2023 hem cd hem de plak olarak yeniden basıldı diye duydum ama nasıl olduğunu görmedim henüz. yeni bir gün ve cem karacanın yoksulluk kader olamaz albümünün hala içine edilmiş cd versiyonları var diye biliyorum.
Plak formatını bilmiyorum ama 2023'ün de içine edilmiş cd versiyonu var piyasada. Barış-Kurtalan albümlerinin hakkını elinde bulunduran Emre plak şirketine her gün lanet etmekten kendimi alamıyorum. Sırf para uğruna muazzam bir müzikal mirasa, özensiz kayıt kalitesiyle, orjinal versiyonu mahfedip saçmasapan kolajlar yaratarak, bu kadarda ihanet edilmez be kardeşim. Bu durum zamanında IMÇ'nin çoğu şirketinin paralı kıroların elinde olması ile alakalı trajik bir durum maalesef.

FRIEDRICH NIETZSCHE

klavy

• View Profile
« Reply #22 on: Şubat 01, 2012, 09:17:58 ÖS »
13 yıl oldu.... :'(

Progressive değil mi ??

http://www.youtube.com/watch?v=u8FoP58hqVA&feature=related

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #23 on: Şubat 01, 2012, 11:09:36 ÖS »
13 yıl oldu.... :'(

Progressive değil mi ??

http://www.youtube.com/watch?v=u8FoP58hqVA&feature=related
Evet, Progressive...Seni ve müziğe katkılarını asla unutmayacağız Barış Manço, huzur içinde uyu...

FRIEDRICH NIETZSCHE

klavy

• View Profile
« Reply #24 on: Nisan 28, 2012, 04:03:44 ÖS »
Genç grup ve müzisyen arkadaşlar, lütfen birşeyler yapın artık. Öyle fazla kasmaya gerek yok, prog yapacağım diye illa karmaşık bir şeyler yapmaya gerek yok, biraz titiz çalışmak, sağlam bir beste ile yola çıkmak yeter.

İşte bunlar da progressive !!!! Biri beste, biri düzenleme....

http://www.youtube.com/watch?v=y0AYRfIpqZ0
http://www.youtube.com/watch?v=erdMXjHeCm0

Unutmayın, bu parçalar, besteler yapıldığında, onca imkansızlıkların içinde bu abileriniz 20'li 30'lu yaşlardaydı.  Sizin neyiniz eksik, bu topraklar neler çıkarmaz, ha gayret, biraz çaba. Yeni bir ses yeni bir soluk, inanın Godot' u beklemekten sıkıldım . Yapın artık bir şeyler.

Abileriniz demişken, şunlara bir bakarmısınız ? Söyleyecek bir söz bulamıyorum, o nasıl bir birliktelik, nasıl bir düzenleme, nasıl bir enstrümana hakim olma, nasıl bir gitar solo... buyrun !!!

http://www.youtube.com/watch?v=U2gQFwU0jf8

Bunları görünce kahrımdan ölüyorum, bize ne oldu, bir zamanlar böyle yüzlerce grup, orkestra vardı, neredeyse her mahallede vardı bir orkestra. Çocukluğumda çok iyi hatırlıyorum, düğün, nişan vs. eğlencelerde mutlaka bir tam tekmil orkestra olurdu, bası, davulu, elektro gitarı, kalavyesi. Hatta bazılarında saksafon ve trombon bile olurdu. Köy düğünlerinde bile caz geldi derlerdi, o da bir zil ve trampet'ten ibaret bir davul, bir trompet, yanlarında bazen kemen bazen cümbüş :), mikrofonsuz, amfisiz ne güzel çalarlardı. Bitti, hepsi bitti. Ardından ilk zaman sadece bir klavye geldi, en azından kendi çalar kendi söylerdi. Sonra çalmaz da oldular, programlaması çıktı, yüklediler parçaları, üzerine karoeke söylediler. Şimdi artık klavye bile yok, alıyor bir dizüstü. Yüklüyor programı, bağlıyor ampliye. Al sana müzik, mıçayıp böyle müziğe, müzisyenliğe. Gerçi çoğu müzisyen de değil ya, sen ben bile yaparız yani.
Bu 12 Eylül herşeyin üzerinden geçtiği gibi, müzik dünyamızın da, müzik yapımızın da üzerinden silindir gibi geçti, her alan da olduğu gibi müzik yapan bir nesil de heba oldu gitti. Oysa şimdi onlar devam etse idi, ne gruplar, ne besteler, ne akımlar çıkardı bizden de. İnanın şu yukarıdaki grup olsun, bana her gün çalsınlar birşeyler, ne yapayım Yes'i Genesis'i Camel'ı. Bunlar neler üretmez ki. Neyse içimi döktüm biraz arkadaşlar. Muhabbeti yine Barış Manço ve Kurtalan Ekspres'ten benim çok beğendiğim basit gibi görünen ama muhteşem bir çalışmayla sonlandırayım. Gelde içme şimdi.... :)

http://www.youtube.com/watch?v=fuYgtGZbl0I

artmetaphors

• View Profile
« Reply #25 on: Nisan 28, 2012, 05:28:36 ÖS »
klavy abi şöyle diyeyim bu yeni nesillerden afedersin bir numara olmaz. bakın ben size tarih verişyorum 1982'den sonrasından bir numara çıkmaz. çıksa da azaldı işte 82'den bu yana. 1982 her şeyin düzelmesi için son seneydi, 1975'ten beri bozulan yapılar için. insanlık 1982'yi boş atladı ve bugünlere geldik. sanatın hiç bir alanında hiç bir şey beklemeyin bu saatten sonra. her şey bitti. dünyadan silinmeyi beklemekten başka yapıcak bir şey yok.

sırf burası için konuşmuyorum tüm avrupa, abd her yerdeki her şey bitti. bakın onlarda yes genesis pink floyd king crimson vardı onların izinden gittiler de noldu? kim bugün mesela prog gruplarının iyi bir yerde olduğunu söyleyebilir? ticari olarak değil kafaca da her şey bitti. 1982'den sonrası hakikaten gereksizmiş. ben plak şirketi sahibi olsam büyüklerinden, insanlık adına bir şey için 1982'ye kadar yapılan, bulabildiğim tüm kayıtları piyasaya sürerdim. bu dünyada müzik algısında köklü bir değişiklik iyi yöne bir gidiş için bir değişiklik yapılması gerekiyorsa piyasadan 1982 sonrası yapılan büyük plak şirketlerinden çıkan ne kadar albüm varsa hepsi ortadan kalkmalı küçük bağımsız şirketlerden çıkanlar haricinde. büyük şirketler 1982'yi de dahil ederek o zamana kadar çıkmış/çıkmamış ellerinde hangi türde hangi kayıtlar plaklar varsa piyasaya sürmeli onun dışında kendilerinden çıkan albümleri yok saymalılar. bir de independent dediğimiz bağımsız küçük şirketlerde 1982 sonrasında da yapılan kayıtlar piyasaya sürülmeli, çünkü burda kayıt yaptırıp sonrasında büyük şirketlerle anlaşma imzalayan gruplar da var ve bunları da gençlik dinlemeli, sırf gençlik değil kendini genç hisseden herkes tabi.

yani daha ayrıntılı şekilde temellendirilebilir ama ne yapılırsa yapılsın 1982'den sonrası gereksizdi. her şey bitti çoktan...
« Last Edit: Nisan 28, 2012, 05:30:33 ÖS by artmetaphors »

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #26 on: Nisan 29, 2012, 04:45:39 ÖS »
Genç grup ve müzisyen arkadaşlar, lütfen birşeyler yapın artık. Öyle fazla kasmaya gerek yok, prog yapacağım diye illa karmaşık bir şeyler yapmaya gerek yok, biraz titiz çalışmak, sağlam bir beste ile yola çıkmak yeter.

Ülkemizdeki progressive müzik konusundaki seviyesi şu aralar gündemde olan yerli arabayla aynı kaderi paylaşıyor. İkisi için de geç kalmışız çoktan.