Author Topic: Barış Manço Kurtalan Ekspres  (Read 17305 times)

M e H M e T

• View Profile
    • Email
Barış Manço Kurtalan Ekspres
« on: Aralık 24, 2008, 10:36:46 ÖÖ »
Barış Manço Kurtalan Ekspress'in en sanatsal dönemi olan 70 lerde çıkardığı aşağıdaki albümleri anadolu müzik konseptini ifade etmesi açısından ve progressive temalarıyla klasikler arasında yer almaktadır.

2023  (1975)

acıh da bağa vir
kayaların oğlu
2023
yol verin ağalar beyler
uzun ince bir yoldayım

yine yol göründü gurbete
baykoca destanı
- gülme ha gülme
- gelinlik kızların dansı
- kara haber... turnanın ölümü
- vur ha, vur
- durma ha, durma
- tavuklara kişt de
- kol bastı

yeni bir gün (1979)

sarı çizmeli mehmet ağa
gesi bağları
çoban yıldızı
bir selam sana  gönül bağlarından
ne ola? yar ola
aynalı kemer ince bele
2024
ikinci yolculuk
ham meyvayı kopardılar dalından
yeni bir gün doğdu merhaba
anlıyorsun değil mi?
ne köy olur benden,ne de kasaba
elveda..ölüm
bir kelebeğin yaşam öyküsü

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Re: Barış Manço Kurtalan Ekspres
« Reply #1 on: Aralık 24, 2008, 01:25:03 ÖS »
Bu iki albümü ve genel olarak Kurtalan Ekspres soundunu çok severim. Bence tek sorunları ülkenin müzikal şartları gereği, daha fazla pop sularında dolaşmaları olmuştur, lead gitarın genelde arka planda kalması kafamı kurcalamıştır daima. 80'ler ile birlikte işe Garo Mafyan denilen müzik değil ticaret adamı olan yapımcı bozuntusunun işleri daha berbat etmesiyle sound mekanikleşti birbirinden kötü Barış Manço albümleri çıkmaya başladı. Kısmen içinde olumlu müzikal temalar barındıran son i'yi' denilebilecek Barış-Kurtalan albümü 24 ayar albümüdür bence. Celal Güven'in Türkiyenin en iyi basçılarından biri olduğunu rahatlıkla söyliyebilirim bu arada. Yeniden bir araya geldiler yeniden albümler çıkarıyorlar, kusura bakmasınlar ama başta Eser Taşkıranın klavye soundu olmak üzere yaptıkları işler tam anlamıyla facia keşke kalkışmasalardı bu işlere, Barış Mançonun vefatıyla bu defter kapanmışken. Barış Manço anısına saygı için yeniden toplandılar ama oldukça kötü yeni besteleri ve eski Kurtalan klasiklerinin berbat yorumlarıyla adamın mezarda kemiklerini sızlatıyorlardır.
« Last Edit: Aralık 25, 2008, 01:27:57 ÖÖ by bay.c »
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

Equinoxe

• View Profile
    • Email
« Reply #2 on: Mart 01, 2009, 01:21:13 ÖÖ »
Kurtalan Ekspres'in Progressive tavırlı parçalara yönelmesi 1975 yılına rastlar. Barış Manço'nun o dönem yurtdışına gidip dönemin ünlü analog synthesizer'larından Korg 700's ve ARP Solina String Ensemble'ı getirmesiyle birlikte Kurtalan Ekspres'in hem soundu hem de müzikteki tavrı değişmiştir. 1975 yılında Ohannes Kemer (gitar), Mithat Danışan (bas), Oktay Aldoğan (flüt- tenor ve soprano saksafon), Celal Güven (percussion), Caner Bora (davul)'dan oluşan Kurtalan Ekspres'in Progressive etkilenimli ilk albümü olan "2023"'te analog synthesizerları Barış Manço çalmıştır.

Zamanla bu Progressive tavır olgunluk kazanır, grup elemanları da zamanla değişir. 1978 yılının ikinci yarısına gelindiğine Kurtalan Ekspres kadrosu şu şekildedir. Kılıç Danışman (klavyeli çalgılar), Ahmet Güvenç (bas), Celal Güven (percussion ve glockenspiel), Bahadır Akkuzu (gitar), Caner Bora (davul). Bu kadro Kurtalan Ekspres'in en başarılı işlere imza atmış olan 14.formasyonudur. 6 aya yakın süren bir çalışmayla Barış Manço Kurtalan Ekspres'in Progressive anlamındaki en iyi albümü diyebileceğimiz "Yeni Bir Gün" albümünü hazırlarlar. "Bir Selam Sana", "Ne Ola Yar Ola", "Yeni Bir Gün Doğdu Merhaba, "Anlıyorsun Değil mi ?", "Bir Kelebeğin Yaşam Öyküsü" parçalarında Oktay Aldoğan flüt ve saksafonuyla, "Çoban Yıldızı" parçasında ise solo gitarıyla "Fuat Güner" misafir müzisyen olarak albümde yer alırlar. Bu albümde, 2023 albümünde kullanılan klavyelere ayrıca Roland Sh-3A Analog Synthesizer, Hammond Org ve Fender Rhodes Piyano da eklenmiştir. Düzenlemelerde ağırlıklı olarak Kılıç Danışman ve Ahmet Güvenç'in etkisi vardır. "Yeni Bir Gün" albümü 1979 yılında piyasaya çıkar.

"Yeni Bir Gün" albümünden sonra piyasaya çıkan "Disco Manço" (1980), "Sözüm Meclisten Dışarı" (1981), "Estağfurullah Ne Haddimize" (1983) albümlerinde de grup çalışması ve Progressive müzik tavrı sürdürülür. 1985 yılında piyasaya çıkan "24 Ayar Manço" albümünde ise yine bir grup çalışması vardır. Bu sefer Kurtalan Ekspres'te klavyeli çalgılara Barış Manço'nun 1960'lı yılların sonlarına doğru Belçika'da tanıştığı arkadaşı Jean Jacques Falaise katılır. Jean Jacques Falaise aynı zamanda, 1971 ve 1972 yıllarında Belçika'da Rio/Avand Garde tarzda albüm yapmış olan Recreation adlı Belçikalı Progressive Rock grubunun klavyecisidir. "24 Ayar Manço" Progressive tarzda bir albüm olmasa da yine bir grup çalışmasıdır ve kaliteli melodilerin yer aldığı synth etkili bir albümdür.

Kısacası diyebiliriz ki Barış Manço Kurtalan Ekspres 1975 - 1985 yılları arası grup çalışması anlamında çok başarılı işlere imza atmışlardır. 1985 sonrasında ise albümlerde grup müziği bitmiştir. Barış Manço'nun kendi isteğiyle albüm çalışmalarında aranjör dönemi başlamıştır. Kurtalan Ekspres'te ise eleman değişikliklerine gidilmiş, Kurtalan Ekspres'in müzik çizgisinin dışında bir çok eleman gruba dahil olmuştur. Günümüzde Kurtalan Ekspres adında bir grup halen vardır fakat yaptıkları müziğin eski müzik tavırlarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Popülist çizgide teenage Türk Pop Rock dinleyicisine hitap eden bir müzik yapmaktadırlar. 80'li yılların ikinci yarısında doğanlar Barış Manço'yu tv programlarından "Adam Olacak Çocuk"'la, Kurtalan Ekspres'i ise yine aynı programdan Barış Manço'nun "Ahmet abi, Bahadır abi, Cihangir abi, Eser abi" olarak takdim ettiği isimlerle tanımışlardır. Müzikte Progressive tavrı bilmeyen, geçmişindeki grup müziğini araştırmayan genç müzik dinleyicileri halen onları çok severek dinlemektedir. Müziği araştırmadıklarından eskiyle yeni yapılan müziğin aynı olduğunu sanmaktadırlar.
« Last Edit: Mart 11, 2009, 11:18:02 ÖS by Equinoxe »

Equinoxe

• View Profile
    • Email
« Reply #3 on: Mart 01, 2009, 01:29:34 ÖÖ »
lead gitarın genelde arka planda kalması kafamı kurcalamıştır daima. Celal Güven'in Türkiyenin en iyi basçılarından biri olduğunu rahatlıkla söyliyebilirim bu arada.

Sevgili bay.c, Progressive müzikte lead gitarın mutlaka ön planda olması gerekmez, gitar sadece ritm olarak da kullanılabilir ya da lead gitar minimal derecede kullanılabilir. Solo gitarı olmayan bir çok Progressive grup bilirim. Kurtalan Ekspres'te de bir kaç istisna hariç genelde ritm gitar kullanılmıştır. İkincisi Celal Güven, basçı değil grubun percussioncusudur aynı zamanda Kurtalan Ekspres'in en eski elemanıdır.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #4 on: Mart 01, 2009, 01:47:32 ÖÖ »
Düzeltme için teşekkürler, Ahmet Güvenç ile C. Güven isimlerini karıştırmışım :).

FRIEDRICH NIETZSCHE

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #5 on: Mart 01, 2009, 12:25:23 ÖS »
Jean Jacques Falaise aynı zamanda, 1971 ve 1972 yıllarında Belçika'da Rio/Avand Garde tarzda albüm yapmış olan Recreation adlı Belçikalı Progressive Rock grubunun klavyecisidir. "24 Ayar Manço" Progressive tarzda bir albüm olmasa da yine bir grup çalışmasıdır ve kaliteli melodilerin yer aldığı synth etkili bir albümdür.

Jean Jacques Falaise ile ilgili bilgilere bu yazı sayesinde sahip oldum, kendisi yanılmıyorsam 24 ayar albümündeki You And I isimli şarkının bestecisiydi aynı zamanda ve o beste albümün belkide en sağlam bestelerinden biriydi. Bunun yanında Rio/ Avand Garde tarzı bana fazla hitap etmesede Recreation grubunu merak ettim, en kısa zamanda ulaşıp dinlemeye çalışacağım. Bu arada bilgilerin ve katılımın için teşekkürler Equinoxe.

FRIEDRICH NIETZSCHE

Equinoxe

• View Profile
    • Email
« Reply #6 on: Mart 01, 2009, 03:30:25 ÖS »
Jean Jacques Falaise ile ilgili bilgilere bu yazı sayesinde sahip oldum, kendisi yanılmıyorsam 24 ayar albümündeki You And I isimli şarkının bestecisiydi aynı zamanda ve o beste albümün belkide en sağlam bestelerinden biriydi. Bunun yanında Rio/ Avand Garde tarzı bana fazla hitap etmesede Recreation grubunu merak ettim, en kısa zamanda ulaşıp dinlemeye çalışacağım. Bu arada bilgilerin ve katılımın için teşekkürler Equinoxe.

O albümdeki "Abbas Yolcu, Dut Ağacı ve You And I"'in bestecisi Jean Jacques Falaise'dir. Recreation grubu da Jean Jacques Falaise ve Barış Manço'nun Belçikadayken birlikte çalıştığı grubu Les Mistigris elemanlarından oluşuyor. Aşağıdaki linkte detayları var:

http://www.progarchives.com/artist.asp?id=2347

http://orexisofdeath.blogspot.com/2008/05/recreation-recreation-music-or-not.html
« Last Edit: Mart 02, 2009, 12:25:56 ÖÖ by bay.c »

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #7 on: Mart 02, 2009, 12:24:41 ÖÖ »
Linkler için teşekkürler. :)

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
Ynt: Barış Manço Kurtalan Ekspres
« Reply #8 on: Ağustos 07, 2009, 02:49:24 ÖÖ »
Acı haberler arka arkaya geliyor! Büyük müzisyen Barış Manço'nun ardında şimdide Bahadır Akkuzu'yu kaybettik. Hepimizin başı sağolsun.İyiler hep erken gitmek zorunda mı?  :(

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #9 on: Ağustos 07, 2009, 02:51:13 ÖÖ »
Acı haberler arka arkaya geliyor! Büyük müzisyen Barış Manço'nun ardında şimdide Bahadır Akkuzu'yu kaybettik. Hepimizin başı sağolsun.İyiler hep erken gitmek zorunda mı?  :(
Hadi yaa...Kötü haberi ilk senden duydum, çok üzüldüm şimdi gece vakti... :(

FRIEDRICH NIETZSCHE

metafiz

• View Profile
    • Email
« Reply #10 on: Ağustos 07, 2009, 02:53:46 ÖÖ »
Bende çok üzüldüm gökhan abi, bende...

Moog

• View Profile
    • Email
« Reply #11 on: Ağustos 07, 2009, 08:18:39 ÖS »
Kurtalan Ekspresinden bir yolcu daha indi üzücü bir şekilde... Yukarıda bir yerlerde çok sağlam bir muhabbet dönüyordur yanlız, kimler yok ki orada Fikret Kızılok, Cem Karaca, Barış Manço, Selçuk Başar, Onno Tunç, Şerif Yüzbaşıoğlu, Oğuz Durukan...

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
« Reply #12 on: Ağustos 07, 2009, 10:50:03 ÖS »
Kurtalan Ekspresinden bir yolcu daha indi üzücü bir şekilde... Yukarıda bir yerlerde çok sağlam bir muhabbet dönüyordur yanlız, kimler yok ki orada Fikret Kızılok, Cem Karaca, Barış Manço, Selçuk Başar, Onno Tunç, Şerif Yüzbaşıoğlu, Oğuz Durukan...
Çok sağlam bir grup kurmuşlardır, oraları da şenlendiriyordur babalar... :)

FRIEDRICH NIETZSCHE

Porcupine Tree

• Guest
« Reply #13 on: Ağustos 07, 2009, 11:14:07 ÖS »
Ben de babamdan aldım haberi, başımız sağolsun.

M e H M e T

• View Profile
    • Email
« Reply #14 on: Ağustos 08, 2009, 01:01:36 ÖS »
Çok üzgünüm. zamansız ve acı bir kayıp. ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. 68 kuşağından o dönemin evrensel müzik akımını benimseyen ve yaşayan ve tanıtanlardan biriydi. aşağıdaki linkde onunla yapılmış bir söyleşiyi okumanızı tavsiye ederim.
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=39318