Author Topic: Bülent Ortaçgil  (Read 3687 times)

M e H M e T

• View Profile
    • Email
Bülent Ortaçgil
« on: Ocak 15, 2009, 12:19:12 ÖÖ »
Bülent Ortaçgil'in 1974 yılında çıkarmış olduğu "Benimle Oynarmısın" albümü progressive folk tarzı müziğin en önemli albümlerinden birirdir ve unutulmaz bir klasiktir. Albümün soundu yerel veya world değil international'dır belkide onun içindir ki yurtdışında progressive takipçileri tarafından aranıyor yani onlara da hitap ediyor. albümün çıkışından 10 yıl kadar sonra bir söyleşide tv programcısı bu albümdeki şarkılar hala dinleniyor bunun sırrı nedir diye sormuştu ortaçgil'e
o da:bunlar geniş zaman şarkıları demişti (herkezin anlayabilmesi için) ve progressive'in  tanımlarda yer almayan zaman boyutuna gönderme yapmıştı. zaman nasıl dinlenir merak ediyorsanız (hiç dinlemeyenler ve bilmeyenler için) zamanı okşayan bu albümü mutlaka dinleyin.

bay.c

• Genel Moderatör
    • View Profile
    • Email
Re: Bülent Ortaçgil
« Reply #1 on: Ocak 15, 2009, 02:53:41 ÖÖ »
Benimle Oynarmısın, Türk popüler müziği için önemli bir albümdür gerçekten ama bu albüm progressive folk tanımı içine girermi daha doğrusu bu tanım gereklimi orasını bilemem. Sonuç olarak bırakın progressive'i, folk tanımı bile bu albümün müzilkal yapısına uymuyor bence. Ortada  yerel ve folklorik motiflerle pekde alakası olmayan yüzü batı sounduna dönük kentli bir müzik var sonuçta. Progressive Rock geniş bir alanı kapsayan homojen bir müzik tarzı kabul ama onun bu özelliği dolayısıyla alakalı alakasız her şeyi bu tarzın içine sıkıştırmayı doğru ve gerekli bulmuyorum kendi adıma.
« Last Edit: Ocak 15, 2009, 03:02:17 ÖÖ by bay.c »
Ne zaman yukarılara tırmansam "EGO" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

FRIEDRICH NIETZSCHE

Moog

• View Profile
    • Email
Re: Bülent Ortaçgil
« Reply #2 on: Ocak 18, 2009, 12:26:55 ÖS »
Kendisi hakkında muhtelif rivayetler vardır hırttır, paragözdür, kibirlidir, göründüğü gibi değildir vs. vs. Bunların hiçbiri beni ilgilendirmiyor. Çok güzel sözleri şarkı haline getirmiş bir iyi besteci ve ozandır o, en son ne zaman dinledin diye soracak olursanız da hatırlamıyorum derim. Ama modern müziğimize damga vurmuş, o dönemde ticari kaygı ile üretilmemiş eserlerin sahibi,  70'li yıllarda ürettikleri hala baştacı olan önemli bir adamdır.

Ancak özellikle "Benimle Oynarmısın" albümünde onunla beraber çalan Onno Tunç, Cezmi Basegmez, Nükhet Ruacan, Ergun Pekakçan, Attila Özdemiroglu, Erol Duygulu, Metin Örser, Tuncer Özcan, Erdogan Ergun'dan oluşan nadide ekibinde anılması gerekir.

A Saucerful of Secrets

• Guest
Ynt: Bülent Ortaçgil
« Reply #3 on: Kasım 08, 2010, 10:45:28 ÖS »
benimle oynar mısın bayc'nin dediği gibi pek progressive ile pek alakası yok. albümün esası piano ve gitara dayanıyor. pop veya kent müziği diyebiliriz ona. ben diyemem tabi. gruplama işini çok daha iyi bilenler vardır. onlar düşünsün. dijital bir sound'u olmasından dolayı 2. albümünü sevemedim. fakat ''sevgi'' adlı şarkı ayrı tutuyorum. çok güzel şarkı. bundan sonra çıkan albümlerinin hepsini beğendim. bir de nedense (bülent ortaçgi'in sesinde dolayı olabilir) camel dinlerken ki duyguya kapılıyorum.

bir de vikipedi'den bulduğum bir söyleşi vereyim

http://www.anatolianrock.com/Bülent_Ortaçgil/basin_bilgileri/bulent_ortacgil_ile_soylesi-13-1748.htm

« Last Edit: Ocak 30, 2011, 05:09:33 ÖS by A Saucerful of Secrets »

A Saucerful of Secrets

• Guest
Ynt: Bülent Ortaçgil
« Reply #4 on: Mart 20, 2011, 08:28:49 ÖS »
2-3 ay önce yeni albümü çıkmış ve bugün öğrendim bunu. yaza doğru dinleyebilirim umarım. biraz kendime kızsamda yine de sevindim.